Вайб-кодинг викликає залежність. Як не потрапити в пастку «ще одного промпта»?
Мене звати Віталій Стукін, я світчер з маркетингу в аналітику, і я жодного дня не вивчав розробку і не працював розробником. Саме тому ця стаття про те, як виглядає вайб-кодинг очима людини, яка прийшла в нього з іншої сфери.
Я хочу поговорити про те:
- як формується залежність від вайб-кодингу;
- чим це схоже на казино та які паралелі між ними є;
- як вберегти себе від такої залежності;
- та чи є в усьому цьому хоч щось позитивне.
Спойлер: є.
На написання цієї статті мене підштовхнула рефлексія над власним досвідом створення апки в Perplexity Computer (Claude Opus 4.7), а також те, що ця тема майже не розкрита в українському інфопросторі.
Якщо сьогодні ввести у LinkedIn запит «вайб кодинг залежність» вам видасть 4 пости, «vibe coding залежність» — 1 пост (при чому це буде 1 з 4 з минулого запиту). І навіть гугловська ai-шка такі запити або взагалі омине і почне розповідати, що таке вайб-кодинг або максимум скаже: «Вайб-кодинг це погано, бо люди забудуть як програмувать».
Якщо ж змінити запит на «vibe coding addiction» — ми отримаємо значно більше релевантних результатів. Це означає, що проблема вже існує, але в нас вона ще не набрала такого розголосу. Тому я зі своєї сторони це виправляю ;)
Але перед початком — кілька базових порад для тих, хто вже пробував або тільки планує вайбкодити:
- Перевіряйте які моделі вам доступні і за можливості використовуйте простішу — вона витрачатиме менше токенів (читайте грошей).
- Пишіть запити англійською. Якщо не знаєте її — пишіть українською, закидуйте в перекладач і лише потім відправляйте. Моделі оптимізовані під англійську і так витрачають менше токенів.
- Регенеруйте вже існуючий запит, а не створюйте новий, якщо це можливо.
Тепер перейдемо до самого процесу вайб-кодингу, щоб зрозуміти — коли, як і чому виникає залежність.
Отже, ми вирішили створити власну апку, сайт тощо.
1. Навіщо? Причини бувають різні:
- реальна потреба;
- FOMO через успіхи інших;
- лист на пошту про те, що нам нараховано кредити (токени), які згорять за тиждень, якщо ми їх не використаємо. Це зазвичай відбувається, якщо у вас є платна підписка на ШІ (якщо ви читаєте цю статтю — скоріш за все є).
Значить треба щось створити.
2. Що? Тут обмежень немає — апку Health&Fitness, сайт генератор мемів тощо. Цей етап настає через те, що:
- ми не рісьорчили ринок;
- ми вважаємо, що на ринку немає продукту, який вирішує нашу проблему;
- продукт є, але він вирішує проблему лише частково;
- продукт вирішує проблему повністю, але ми думаємо, що навайбкодити свій буде дешевше (спойлер: ні).
Тут з’являється перша пастка — ми уявляємо ідеальну версію продукту, який має бути результатом нашого вайб-кодингу.
3. Ми відкриваємо чат і пишемо перший запит. Готово, працює! Мозок думає: «Вау, я можу створювати продукти». Саме тут формується небезпечне відчуття — що будь-яку ідею можна реалізувати в один клік. Але це ще не кінець.
4. Ми знайшли перший баг! Щось не так відображається, не натискається кнопка або в якийсь момент застосунок просто вилітає. Не біда, ми ж вайбкодери! «Ще один промпт» і все запрацює.
5. Ми відкриваємо чат і пишемо другий запит. Упс! Закінчились токени. Треба купити. В цей момент з’являється думка: «Та шо там ті 10$? Один раз куплю і все запрацює». Дійсно, баг пофікшено і ми вже відчуваємо себе справжніми розробниками. Отримали швидкий дофамін — залежність все ближче.
6. Раптом наша фантазія (або ж сам ШІ в кінці відповіді — він таке любить) підказує нам додати фічу, якої так не вистачає і без якої продукт — ну взагалі не те. Не біда, ми ж вайбкодери! «Ще один промпт» і все буде.
(Тут ми вже повністю потрапили в замкнене коло, коли продукт ніколи не здається «повністю готовим»)
7. Ми відкриваємо чат, пишемо запит, токени закінчились, і ми знову витрачаємо ті ж 10$ з думкою, що: «Це точно останній раз».
Але насправді, це лише «перший раз», після якого в голову приходять нові ідеї, а в продукті з’являються нові фічи і баги.
З позиції аналітика це особливо помітно, оскільки вона вимагає «закопування» в дані продукту — для того щоб знайти відповідь на бізнес-питання.
Тому у мене вайб-кодинг перетворюється на нескінченний цикл пошуку багів і фікс кожного з них з паралельним витрачанням на це коштів і доведенням продукту до омріяного ідеалу (бо треба ж людям достойний результат показати, бо ще знайдуть якісь недоліки і розкритикують!)
Що ж ми маємо в результаті?
Вже після
Все ще думаєте, що це НЕ залежність? Давайте спробуємо провести паралелі (взято з картинки в інтернеті) між казино та вайб-кодингом:
- У казино ми купуємо фішки — у вайбкодингу ми купуємо токени.
- У казино ми натискаємо кнопку, щоб прокрутити слот — у вайбкодингу ми натискаємо Enter, щоб почати генерацію.
- У казино ми можемо виграти джекпот, якусь невелику суму грошей або взагалі нічого — у вайбкодингу ми можемо отримати повністю працюючий продукт, продукт з багами або взагалі шматок коду, який навіть не запускається.
- У казино нас оточують яскраві звуки та анімації виграшу — у вайбкодингу ШІ каже нам: «Супер!», «Геніальна ідея!», «Оце класний варіант!».
- У казино ми думаємо, що у нас є стратегія, завдяки якій ми зможемо вийти в + - у вайбкодингу ми думаємо, що ми — професійний розробник, який з першого разу створить працюючий продукт.
- У казино ми думаємо: «Ще одна спроба і я точно виграю!» — у вайбкодингу ми думаємо: «Ще один запит і продукт точно стане ідеальним!»
- У підсумку в обох випадках — house always wins.
Що з цим робити і як вберегти себе?
Дайте собі відповідь на наступні питання.
Їх ми формулюємо, спираючись на етапи процесу вайбкодингу, описані в першій частині статті.
- Чому насправді ми захотіли щось створити? Це наше внутрішнє бажання? Чи можливо ми просто зловили FOMO і вирішили повторити успішний успіх з соцмереж? Чи продовжили би ми цей проект, якщо про нього не можна було б нікому розповісти? Якщо це справді виключно наша внутрішня потреба, рухаємось до наступного пункту.
- Ми прорісьорчили ринок на предмет вже існуючих рішень для нашої проблеми? Ми ДОБРЕ прорісьорчили ринок? Можливо треба просто глибше закопатися? Якщо вже існуючий продукт, який для нас підходить коштує 100$ а на вайбкодинг власного ми витратили вже 150$ — можливо час згадати про пастку незворотних витрат і все ж купити існуючий за 100$? Якщо після цих питань ми все ще впевнені, що варто продовжувати — рухаємося до наступного пункту.
- Баг, який ми знайшли в своєму продукті дійсно критичний? Він справді заважатиме саме НАШОМУ сценарію використання?
- «Супер важлива» фіча, яку ми хочемо додати входить у НАШ сценарій використання продукту? Чи ми просто хочемо її додати, тому що «ну зазвичай вона має бути».
Якщо після відповідей на ці питання ми сумніваємось — чи варто нам продовжувати вайбкодити — слід зупинитися. У нас або вже є гарний продукт, який закриває наші потреби, або варто придивитися до вже існуючих рішень на ринку і нарешті вилізти з пастки незворотних витрат.
Якщо ж ми впевнені, що варто продовжувати вайбкодити — що ж — можливо ми дійсно праві.
Тепер перейдемо до того, в чому я бачу позитив. Не самої залежності, а скоріше вайб-кодингу загалом.
Коли я ще працював ЮАМом, у нас завжди був величезний беклог ідей, які треба було колись реалізувати. А того, що хотілось протестувати вже зараз, було настільки багато, що доводилось розділяти це на «Дуже важливе» і «Дуже-дуже важливе». І корінь проблеми тут в тому, що одна людина за місяць може нагенерувати стільки справді цікавих ідей, скільки протестувати НЕ вийде навіть за рік. І тут ШІ приходить нам на допомогу, але з однією умовою.
Хочеш протестувати все? Плати. І плати багато.
І завдяки такій можливості (а скоріше навіть напів-можливості) людина зможе навчитися головному — балансу. Реалізувати значну частину ідей, але все ж найнайкращі з найкращих, в які вона дійсно максимально вірить.
Висновки
- Вайб-кодинг може викликати залежність, про це треба пам’ятати і ставитися до нього з обережністю.
- Для того, щоб зрозуміти, чи вийшов процес вайб-кодингу за межі адекватних рамок — задайте собі 4 блоки питань, які я наводив вище. Якщо розумієте, що щось не окей — зупиніться.
- При відповідальному використанні — вайб-кодинг справді може бути корисним і допомагати реалізувати ідеї у світ.
Якщо ж казати зовсім коротко: «З великою силою вайб-кодинга приходить велика відповідальність за управління ресурсами»
Закінчити цю статтю я хотів би фразою підприємця та інвестора Навала Равіканта: «Вайб-кодинг викликає більшу залежність, ніж будь-яка відеогра коли-небудь створена (якщо ви знаєте, що хочете створити)»
14 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарівХто мало токенів випалює за місяць, попадає на перформанс ревью, так що треба писати більше промптів
Головне не перепалити ціною свого гаманця)
Ніт
res.cloudinary.com/.../azvtlatphmnqj0t406fg.png
Тут вопрос именно в том, что Вы — не разработчик.
Поэтому тратите токены, которые покупаете. Иначе у Вас просто была бы жирная подписка от конторы — делайте что хотите ))
Но желательно делать что-то и по основному проекту тогда, факт.
Зато это — отличная возможность попробовать то, что давно хотел сделать, но не доходили руки. Разница в том, что те, кто работали с кодом до AI — могут оценить качество кода, который он генерирует и править основные проблемы до того, как придут грабли.
Повністю згоден)
ну дурнi звички завжди викликають залежнiсть. Бо для розумних i корисних зыичок (наприклад вивчити програмування) те затратити зусилля.
Набагато простiше шукати халяву — типу буду писати промти для ШI i отримуватиму зарплату як реальний розробник
Надіюсь пан на подвір’ї на кострі готує, а то плита, мікрохвильовка це все друні звички, халява
Своєю розповіддю якраз намагаюсь попередити людей про небезпеку такої звички)
Якщо мова про особисті проєкти, я б не був настільки категоричний. Кожен, хто починав будь яке нове хоббі знає, що в перший час «пре» і прогрес, і бажання. Може це для людини перша нагода нарешті зробити щось своє, навіть якщо у цього є мільйон конкурентів. Або обкатати все інше окрім кодінгу (наприклад, якщо про веб, то реєстрацію домену перший раз в житті зробити, розібратися як і де оце все хостити і т.п.)
У кожного справді свій досвід. Але я тут все ж би був категорічніший саме стосовно особистого використання. Бо коли це відбувається в бізнесі — зазвичай можна запитати у людей або взагалі це буде командна робота, де кожен хоча б мінімально один одного контролює. А от коли людина все робить сама — немає когось хто б міг поглянути на ситуацію зі сторони. І от якраз це в купі з тим, що на початку «пре» — може привести до того, що людина витратить на це неадекватну суму грошей. Звісно — те, що існує можливість для кожно створити, спробувати або розібратися в чомусь новому — це супер. Головне, щоб це не вийшло за адекватні рамки і щоб людина розуміла — такий ризик існує і про нього треба пам’ятати
Дякую за відповідь! Коли ви кажете про гроші, ви про ціну токенів чи про щось інше?
Так так, саме про неї
Я з вами не сперечаюсь, просто мені здається саме зараз у нас всіх як раз є МОЖЛИВІСТЬ піти у відрив у вайбкодинг за фіксовану ціну, без страху банкрутства. Ця можливість скоро закінчиться, і буде те, що ви кажете. Але оці півроку (чи скільки ще лишилось фіксованим планам) — це можливість опанувати новий інструмент, набити шишки, подивитись на власному досвіді, що працює, а що ні, що AI вивозить сам, де він спотикається, де треба підстелити тощо. І все це більшою мірою за гроші панів венчурних інвесторів.
Ймовірно це так, і AI справді в майбутньому буде дорожчати — і з витратами на токени буде ще більше ризиків. Але в моєму випадку навіть з урахуванням того, що Perplexity подарував мені 5000 кредитів (не знаю багато це чи мало) — мені довелось витратити декілька десятків доларів на додаткові токени. Вірю, що існують дешевші альтернативи, які повністю можуть працювати за фіксовану ціну без необхідності щось докупляти. Виходить, що зараз — «золотий час», але навіть під час нього можна трошки збанкрутувати)