Скільки принесуть 100 тисяч гривень, вкладені в облігації. Розбираємо на прикладах, що таке ОВДП
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — цінні папери, інвестиції, які набули популярності під час повномасштабної війни. Серед переваг — виплати не оподатковуються, дохідність вища і такі вкладення можна вважати своєрідним донатом на військо.
DOU поспілкувався з експертами про те, що ОВДП дає вкладнику і державі, яка їхня дохідність і чому це краще за депозити.
Коментарі нам надали Дмитро Круковець, Юлія Маркуц, Тарас Маршалок із Київської школи економіки, а також Олеся Михайленко, радниця у практиці банківського та фінансового права Redcliffe Partners.
📜
Які види ОВДП бувають
— В Україні в обігу є короткострокові (до року), середньострокові (від 1 до 3 років) і довгострокові (понад 3 роки) облігації.
Види облігацій за валютою:
- гривневі (UAH). Привабливі для тих, хто хоче зберігати і примножувати свої активи в гривні, уникаючи валютних коливань. Дохідність може бути від 16,92% до 18,87% річних — чим більший термін обігу, тим вища ставка.
- в іноземній валюті (USD, EUR). Дохідність за такими облігаціями є суттєво нижчою і становить орієнтовно 4,66% річних в доларах та 3,25% у євро. Водночас такі ставки компенсуються стабільністю валюти, на них не діє девальвація та інфляція. Такі ОВДП привабливі для тих, хто орієнтується на стабільність іноземної валюти.
З початком повномасштабної війни основним видом ОВДП в Україні стали військові облігації. Кошти від них спрямовують на підтримку армії та державного бюджету.
Придбати ОВДП можна в офіційних брокерів, через банки або в застосунку «Дія». Експерти радять поєднувати в інвестиційному портфелі різні види облігацій.
📜
Чим ОВДП вигідні для українців
Експерти Київської школи економіки:
— ОВДП вирізняються високою дохідністю, низьким рівнем ризику та доступним порогом входу. Можна сказати, що це універсальний і збалансований інструмент збереження коштів, особливо для тих громадян, чиї основні витрати — у гривні.
Олеся Михайленко:
— Основна перевага ОВДП в тому, що отриманий дохід не оподатковується. Ставка за депозитом може бути така сама, як і за ОВДП (або навіть дещо вищою). Однак із відсотків за депозитом вам треба буде сплатити 23% податку на дохід (ці зміни прописані в податковому законі, який нещодавно підписав президент).
Виплати за ОВДП гарантовані державою і не залежать від платоспроможності банку. Якщо банк, де ви поклали гроші на депозит, збанкрутує, то виплату ви теж отримаєте — від Фонду гарантування вкладів, але через довгий час після завершення процедури виведення банку з ринку. За ОВДП платіж надходить від держави, тож імовірність його не отримати вчасно дуже мала, адже держава завжди може залучити новий борг, щоб погасити попередній.
📜
Як інвестиції в ОВДП допомагають державі
Експерти Київської школи економіки:
— Україні бракує власних податкових надходжень для повного покриття оборонних потреб. Допомога міжнародних партнерів може використовуватись лише на необоронні видатки. Вкладаючи кошти в ОВДП, кожен громадянин може підтримати державу та вкластися в її обороноздатність.
(У листопаді Міністерство фінансів залучило від випуску державних облігацій 72,9 млрд грн та 191 млн доларів США. Ці кошти спрямували на пріоритетні потреби в умовах воєнного стану — ред.).
Олеся Михайленко:
— Придбання облігацій — це своєрідний донат державі на військові потреби, який вона потім поверне. Водночас для держави ОВДП — це не безплатна історія, адже вона має сплачувати відсотки, що називається «обслуговування боргу». І що вищі ставки за ОВДП, то дорожче обслуговувати такий борг. Однак для держави ОВДП — це все одно рятівний механізм, тому що допомагає закрити найбільш критичні потреби і перенести заборгованість на майбутні періоди, коли буде спроможність її погасити.
📜
Від чого залежить дохідність ОВДП
Олеся Михайленко:
— Дохідність облігацій визначає Міністерство фінансів. Вона залежить від двох речей — рівня облікової ставки, який встановив НБУ, і терміну облігації. Мінфіну важливо, щоб ставка з ОВДП була достатньо привабливою і щоб банки замість придбання депозитних сертифікатів купували державні облігації. Мінфіну також важливо, щоб для громадян дохідність за ОВДП була вищою за дохідність за депозитами, які пропонують українські банки.
Що довший термін облігації, то вища відсоткова ставка, адже ви йдете на більший ризик, позичаючи свої гроші державі. Відсотки сплачують упродовж терміну дії облігації. Наприклад, якщо ОВДП на один рік, то буде два відсоткових платежі: через пів року після випуску облігації і через рік, разом з її погашенням.
📜
Як працюватимуть 100 тис. грн і $2500, вкладені в ОВДП
Експерти Київської школи економіки:
— Зараз вдалий момент взяти найдовші ОВДП, наприклад, до 2027 року. Згідно з прогнозами НБУ, МВФ та Київської школи економіки, облікова ставка (від якої частково залежить ставка ОВДП), не буде значно зростати найближчі кілька років.
Якщо інвестувати 100 000 грн і $2500 у 2024 році, то до
Для розрахунку використано ставку 16,5% річних на три роки для гривневих ОВДП та 4,6% річних на один рік для доларових ОВДП (з припущенням, що надалі доларові кошти можна буде реінвестувати під 4% річних).
Виплати за облігаціями будуть двічі на рік, ці кошти можна знову вкладати в ОВДП, навіть якщо реінвестиція приноситиме менше як 10% річних. За таких умов через три роки гривневі ОВДП принесуть близько 49 500 грн. Реінвестування щопіврічних виплат додасть ще приблизно 6600 грн.
Для доларових ОВДП у перший рік дохідність становитиме $115, у другий — $104, а в третій — $110, що сумарно принесе $329.
Комісія для гривневих ОВДП може становити орієнтовно 190 гривень (наприклад, якщо зробити переказ з карти monobank на рахунок ICU Trade), що незначно вплине на кінцеву дохідність. Додамо, що наведені цифри є орієнтовними, для точнішого розрахунку потрібно врахувати поточні ставки та можливі зміни в умовах реінвестування.
📜
Як обирати брокерів і які можуть бути ризики
Олеся Михайленко:
— Принципової різниці немає. Якщо ви купуєте ОВДП в «Дії», то все одно обираєте брокера — банк або фінансову установу, яка проводить ці операції.
Усі брокери, які є в «Дії», мають ліцензію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку і можуть надавати послуги з продажу облігацій. Брокери, які ще маловідомі, часто пропонують трохи вищі ставки, щоб привабити нових клієнтів.
Які є недоліки співпраці з маловідомим брокером? Завжди є ризик його банкрутства, але у такому випадку придбані ОВДП нікуди не зникають — вони залишаються на вашому рахунку в цінних паперах. Управління брокером переходить до спеціального державного адміністратора, який і слідкує за тим, щоб гроші від погашених ОВДП надійшли власникам. Тож тут ризик перш за все операційний (затримки з погашенням, час і нерви на паперову роботу), якщо брокер збанкрутував.
Я обираю брокерів, які давно на ринку і мають зручні застосунки для управління купівлею-продажем облігацій, навіть якщо вони пропонують дещо нижчі ставки.
📜
Чи можна продати облігації раніше терміну їх погашення
Олеся Михайленко:
— Я користувалась послугами лише двох брокерів, тож можу розповісти, як це зробити з їхньою функціональністю. Потрібно зайти в особистий кабінет і відправити запит на продаж. Брокер розрахує, за яку ціну він може продати облігації на біржі сьогодні (або викупити їх собі), і дає вам пропозицію. Якщо підходить — ви її приймаєте і облігація продається, а ви отримуєте гроші. Яку саме суму — розглянемо на прикладі.
Уявімо, ви купили облігацію вартістю 1000 гривень, випущену 1 жовтня
Ви отримали відсотки 1 квітня 2025, але 1 травня вирішуєте продати облігацію, щоб, наприклад, купити комусь подарунок. Тоді ви втрачаєте другий відсотковий платіж, який мав би надійти 1 жовтня 2025 року. Ви отримуєте ціну, за яку на біржі інша людина готова купити цю облігацію. Зазвичай це буде номінальна вартість 1000 гривень плюс частинка відсоткового платежу (наприклад, 20 гривень, бо тоді інша людина все ще заробить 53 гривні).
📜
Яку суму від свого доходу варто відкладати
Експерти Київської школи економіки:
— Варто заощаджувати щонайменше 5% від зароблених коштів, а краще — більше, якщо базові потреби закриваються. Припустимо, ви відкладаєте 10% упродовж 30 років роботи (за умови дохідності, яка лише компенсує інфляцію). Таких накопичень вистачить приблизно на 10 років життя на пенсії зі злегка меншим рівнем споживання. Врахуйте, що частина доходів в певний період життя може йти на дітей. Нижчий рівень споживання означає, що більшість ваших витрат зможе покрити державна пенсія й треба відкладати відсотково менше.
Олеся Михайленко:
— Якщо припустити, що ми говоримо про людину до 40 років, яка любить і вірить в Україну, то від загальної суми місячних заощаджень у гривневі ОВДП можна вкладати до 30%.
Тут найбезпечнішою буде стратегія, коли ви купуєте облігації терміном орієнтовно на рік (перед цим перевіривши, що ставка з облігації перекриває прогноз НБУ щодо інфляції на наступний рік і ймовірне зростання курсу).
Наприклад, у грудні
Коли ви отримаєте виплати від ОВДП у
📜
Як гроші знецінюються через інфляцію
Олеся Михайленко:
— 1000 гривень, які ви заробили в жовтні 2023 року, в жовтні
Експерти Київської школи економіки:
— Наведемо ще такий приклад: 1 мільйон гривень у 2024 році еквівалентний $25 тисячам, тоді як у 2004 році ця сума дорівнювала $200 тисяч (або $334 тисячі за купівельною спроможністю 2024 року). Це означає, що купівельна спроможність гривні за 20 років впала у 13,4 раза. Тому не варто тішити себе великими сумами на рахунку зараз — завжди враховуйте інфляцію та знецінення коштів.
📜
Яким може бути курс долара у 2025-му
Олеся Михайленко:
— За цей рік курс долара до гривні зріс на 13%. Можна очікувати, що наступного року НБУ «відпускатиме» гривню на такий же відсоток, тому курс на кінець року буде орієнтовно
Неможливо дати точний прогноз, адже можуть бути різні несподівані фактори. Наприклад, значне погіршення ситуації на фронті може призвести до стрибка курсу. Водночас у такій ситуації НБУ може вирішити продавати більше валютних резервів і втримувати курс, щоб не створювати додатковий стрес для людей.
Експерти Київської школи економіки:
— На 2025 рік неурядові аналітики закладають середній курс гривні до долара США на рівні 43,7, а уряд при формуванні показників бюджету — 45.
Нещодавно опублікований прогноз низки неурядових аналітиків показує, що курс очікується між 43 та 44,5 гривні за долар США, якщо війна продовжуватиметься увесь 2025 рік.
Найкращі коментарі пропустити