ФОП із доходом $2500 в місяць сплачуватиме з нього понад 6000 грн податків. Що змінює податковий закон для айтівців (UPD)
Президент підписав закон № 11416-д, який передбачає підвищення податків і внесення змін до Податкового кодексу України та інших документів. Коли починають діяти нововведення? Що саме змінює цей закон для найманих працівників, гіг-контракторів та ФОПів, а також яким може бути його вплив у довгостроковій перспективі?
Нюанси та особливості податкового закону ми розібрали разом з Тарасом Маршалком, аналітиком Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки (KSE).
Ми також запитали, чи зможуть взяти компанії на себе податкове навантаження замість ІТ-фахівців. А для наочності розрахували суми податків для ФОПа третьої групи з доходом $2500.
🔖📌
Коли закон набере чинності
28 листопада текст закону опублікували в онлайн-версії парламентської газети «Голос України», після чого видалили. За словами голови податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, датою офіційної публікації вважатиметься 30 листопада. Тобто закон почне діяти з 1 грудня.
Більшість норм у законі починають діяти наступного дня після публікації. Однак це не стосується початку сплати військового збору ФОПами — ці нововведення, згідно з чинним текстом документа, набирають чинності 1 жовтня 2024 року, тобто заднім числом.
Водночас податковий комітет ВР рекомендував ухвалити зміни до закону, щоб виправити цю колізію, — тобто перенести початок дії норм з 1 жовтня 2024 на 1 січня 2025 року. Такі зміни мають бути ухвалені на найближчому пленарному тижні. Однак, поки цього не станеться, є ризик, що ФОПи-спрощенці першої та другої груп будуть змушені сплатити нові податки і за жовтень, і за листопад, і за грудень, а ФОПи третьої групи — за четвертий квартал 2024 року.
UPD від 4 грудня. Верховна Рада перенесла підвищення податків для ФОП на 1 січня 2025 року.
🔖📌
Що змінюється для найманих працівників
Спеціалісти у штаті (тобто офіційно оформлені згідно з КЗпП) сплачуватимуть 5% військового збору (замість 1,5%). Тобто тепер з кожної тисячі гривень зарплати треба буде сплатити 50 гривень.
Загальне податкове навантаження на найманих працівників становитиме 23% (18% ПДФО і 5% військового збору). До ухвалення закону було 19,5%. 22% ЄСВ із зарплати сплачує роботодавець.
Умовно, якщо розробник з трудовим договором має зарплату $2500 (103 989 грн за нинішнім курсом), то з неї він сплатить 23 916 грн податків.
🔖📌
Що змінюється для ФОПів третьої групи
Найімовірніше, з 1 січня 2025 року, але може бути і з 1 жовтня 2024 року, ФОПи на спрощеній системі оподаткування додатково до 5% єдиного податку (3% у разі сплати ПДВ) сплачуватимуть 1% військового збору.
Сплачувати ці податки ФОПи будуть (як і до цього) за квартал, адже для них залишається квартальна звітність.
Умовно, якщо розробник на третій групі ФОП отримує $2500 (103 989 грн за нинішнім курсом), то він сплатить 6239 грн (або 4160 грн, якщо сплачує ПДВ) єдиного податку та військового збору.
🔖📌
Що змінюється для гіг-контракторів
Військовий збір зріс і для гіг-контракторів — 5% замість 1,5%. Загальне податкове навантаження на цю категорію — 10% (5% ПДФО і 5% військового збору). 22% ЄСВ за гіг-контракторів також сплачує роботодавець.
Умовно, якщо розробник на гіг-контракті має зарплату $2500 (103 989 грн за нинішнім курсом), то з цього доходу він сплатить 10 399 грн податків.
Тарас Маршалок аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE
«На мою думку, найвигіднішою формою стане спрощена система оподаткування. Ймовірно, що певна кількість найманих працівників і гіг-контракторів будуть вважати за доцільне змінити статус на ФОПа-спрощенця, де умови оподаткування поки що видаються найбільш вигідними».
Нагадаємо, що про недоліки податкового закону та велику різницю в навантаженні на ФОПів і найманих працівників раніше говорили директорка асоціації IT Ukraine Марія Шевчук та старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.
🔖📌
Які зміни у звітності
Є нововведення і щодо адміністрування податків. Відтепер податкові агенти (юридичні чи фізичні особи, які наймають працівників) повинні подавати податковий розрахунок доходів, сум отриманого податку та єдиного соціального внеску щомісячно, а не щоквартально, як було раніше.
Ці нововведення не стосуються ФОПів, а лише роботодавців, які використовують найману робочу силу і звітуються про нараховану таким працівникам зарплату.
🔖📌
Коли ФОПам третьої групи сплачувати військовий збір
Військовий збір потрібно сплачувати упродовж 10 календарних днів після кінцевого терміну подання декларації за квартал (наприклад, за перший квартал 2025 року крайній термін подачі декларації — 10 травня 2025 року, а сплати збору — 20 травня 2025 року). Суми військового збору відображатимуться у декларації платника єдиного податку.
За порушення правил сплати військового збору є відповідальність. 5% від суми податкового боргу (якщо сплату протерміновано до 30 календарних днів включно) або 10% від суми податкового боргу (якщо сплату протерміновано більше ніж на 30 календарних днів).
🔖📌
Що змінюється для компаній-резидентів Дія City
Ухвалення закону фактично нічого не змінює для юридичних осіб (у тому числі й для компаній-резидентів Дія Сity), адже податкове навантаження збільшиться саме для найманих працівників, фізичних осіб-підприємців, а також фахівців, які працюють за гіг-контрактами.
Водночас для компаній діятимуть нововведення щодо періодів подання звітності: квартальний змінюється на місячний.
Тарас Маршалок аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE
«Компанія не зможе взяти на себе податкове навантаження за своїх співробітників чи найманих працівників. Адже якщо ми говоримо про військовий збір та ПДФО, то ці податки утримуються з доходу, а не нараховуються на нього. У цьому принципова різниця.
Водночас може бути проста домовленість. Наприклад, коли ІТ-спеціаліст хоче отримати конкретну зарплату, тоді роботодавець може нарахувати її такою, щоб після вирахування всіх податків (військовий збір і ПДФО) фахівець отримав саме бажану суму».
📌 Яким може бути вплив на економіку та бізнес
Податкові зміни мають допомогти наповнити державний бюджет в умовах воєнного стану. Зокрема, очікують 126,7 млрд грн доходів до держбюджету у 2025 році.
Тарас Маршалок аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE
«Водночас збільшення податкового навантаження в умовах економічної нестабільності може негативно вплинути на підприємницьку активність і платоспроможність громадян. Це суперечить принципам економічної доцільності. Такі зміни можуть створити додатковий фінансовий тягар на малий і середній бізнес, зменшуючи їхні доходи та конкурентоспроможність.
Збільшення податкового навантаження на зарплати може призвести до скорочення робочих місць або переходу частини заробітних плат у тіньовий сектор. Ефект від цих нововведень може бути й негативним — зменшення податкових надходжень до бюджетів у довгостроковій перспективі.
Дискусійним питанням є і скорочення періодів звітування. Це може ускладнити адміністративні процеси для роботодавців та додати додаткові операційні витрати».
Найкращі коментарі пропустити