Чим користувалися ІТ-фахівці під час вимикань світла і що можуть порадити іншим. Фотоогляд
Українська енергосистема поступово відновлюється, і, за словами голови правління НЕК «Укренерго», «найскладніший період літа уже позаду». Утім, через атаки росіян країна втратила 9 ГВт потужності, а це рівень споживання у всій Фінляндії або Нідерландах влітку у пікові години. У червні енергетики прогнозували, що навіть за оптимістичного сценарію, тобто без нових влучань в інфраструктуру, тривалі знеструмлення можуть повернутися, тож є сенс бути до цього готовими.
Ми попросили в ІТ-спеціалістів показати, які пристрої ставали їм у пригоді під час вимкнення електроенергії, і розповісти, на скільки часу їх вистачало і чи варто загалом їх використовувати. Ось чим поділилися наші читачі.
Редакція DOU не закликає користуватися пристроями, описаними в статті. Усі коментарі учасників описують винятково їхній досвід і не можуть слугувати вичерпним джерелом інформації про прилади.
Що використовують IT-фахівці, коли немає світла
«На фото — дві зарядні станції. Anker PowerHouse 767 та Ecoflow River Pro. Ecoflow я придбав у вересні 2022 року і до червня
2024-го використовував як основне резервне живлення для свого робочого місця (Macbook, 32"
монітор, пару ламп і зарядок).За два роки батарея Ecoflow трохи деградувала, відключення в нашій місцині стрімко почали охоплювати темно-сірі, світло-сірі, іноді навіть білі зони, тож вирішили апгрейднути техніку. На місце Ecoflow я поставив
2-кіловатний Anker. Тепер він живить те саме робоче місце і холодильник. Знеструмлення за повним графіком витримує, заряджається з нуля приблизно за півтори години після появи електроживлення. А Ecoflow відправився живити газовий котел, вистачає з великим запасом.До речі, до цього котла використовувався AGM-акумулятор з інвертором. І на практиці це рішення абсолютно неюзабельне: заряджається довго, точно не знаєш, скільки заряду залишилось. Ба більше — коли система розряджається, вона не вимикається, а поступово видає недостатню потужність і котел починає глючити. Отже, можу сказати, що рішення з акумами та інверторами, попри привабливу ціну, працюють лише на папері, а на практиці незручні. Тому я б рекомендував усім, в кого є змога, використовувати готові зарядні станції. І одним з найважливіших показників для них у наших умовах вважаю швидкість заряджання
»
, — Юрій Восканян, Senior Game Developer.
«Bluetti e55 — моя перша станція, я придбав її восени 2022 року та написав про це огляд на DOU. Досі прилад працює справно, але не витягує запуск підстаркуватого холодильника Bosch.
Коли віддав Bluetti тещі, з’явилася потреба взяти щось нове. Цього разу зупинився на комплекті — ДБЖ LogicPower 800VA та AGM акумуляторі до нього на 40 А·год. Саме на 40, щоб він міг встигнути підзарядитися за
«Я використовую Ecoflow River 2 Max 512 Вт·г. Для мене цей пристрій став ідеальним варіантом ігнорувати блекаути. Його ємноісті вистачає для роботи ноутбука, додаткового монітора та двох роутерів — до
5-6 годин. А це досить солідно з урахуванням теперішніх знеструмлень», — Middle Front-еnd Developer Семен Односталко.
«Брав для себе Jackery Explorer 240W. Це суто для роботи, щоб можна було заживити інтернет і зарядити ноут і телефони. Користуюся активно, і загалом мені подобається. Купував за 9100 грн. З мінусів — довга зарядка, займає п’ять годин», — Middle QA Engineer Олег.
«Я мав автоадаптер Baseus 100W і зробив до нього акумулятор. Зібрав 20 шт. Samsung INR18650-29E за схемою 4S5P. Додав BMS 4S 40 A. Заряджається пристрій через Type-C PD тригер 20 В, далі
DC-DC перетворювач з 20 В на 16,8 В і обмеженням потужності заряду 60 Вт. Додатково взяв потужний здвоєний діод Шотткі для запобігання потраплянню зворотної напруги на PD-тригер і блок живлення. Перемикач робота — заряд і гніздо прикурювача. Реальна ємність 180 Вт·г. Копійчане рішення з мотлоху :)», — Full Stack Сергій.
«Мій сетап: зарядна станція Aferiy P2001 (попередня модель) на 2000 Вт і саморобний блок перемикання резервного навантаження на три фази. Ця система дає змогу зручно перемикатись на резервне живлення за потреби.
Я також додав індикацію наявності мережі від міста та окрему розетку для зарядки/роботи в режимі ДБЖ. Дроти заведені в щиток. Оскільки квартиру винаймаю, то це найкращий вихід, щоб зміни в щитку можна було легко повернути до початкових.
Сама зарядна станція середньої потужності, її вистачає на всю дрібну побутову техніку, включаючи чайник, мікрохвильовку, індукційну плитку, холодильник і кондиціонер (час роботи та одночасна кількість увімкнених приладів залежить від обставин). Звісно, робочий ноутбук з інтернетом це все тримає дуже довго»
, — Middle Full Stack Developer Сергій Носаченко.
«Це, мабуть, найбільш бюджетний варіант як тимчасове рішення. Воно допомогло при частих перебоях з електрикою. Звичайна свинцева батарея на 60 А·год, 12 В інвертор на 1600 Вт і недорога зарядка з „Епіцентру“. Загальна вартість близько п’яти тисяч гривень, куплена два роки тому. Вистачає на чотири години для заряджання ноутбука та додаткового монітора, споживання в економному режимі близько 80 Вт.
Інтернет-обладнання з окремим UPS з такою ж свинцевою батареєю, вистачає на вісім годин. Інша конфігурація з тяговим гелевим акумулятором на 100 А·год встановлена в лоджії. Коштувало це 10 тисяч гривень плюс інвертор за $100 на 3500 Вт і зарядний пристрій на 10 A за $22. Його я під’єдную як резервне джерело живлення для квартири через розетку в лоджії, відключивши лінію з міста. Це було корисно під час сильної спеки та частих знеструмлень, щоб увімкнути холодильник, котел та освітлення. Або для робочого місця, якщо батарея робочого місця розрядилася.
Загалом я не рекомендую вищеописані конфігурації, оскільки вони вимагають постійного контролю та можуть викликати зайві переживання, адже це все є небезпечним і робиться на власний ризик. Наразі планую зібрати самостійно безперебійну систему для квартири з гібридним інвертором на 6 кВт і літій-залізо-фосфатними батареями на 13 кВт·год, які планую зібрати самостійно. Орієнтовна вартість системи близько $1500. Вирішив усе зробити сам, адже на нашому ринку є значний дефіцит товарів і послуг», — DevOps Юрій Адамович.
«Bluetti Ac180p оновлена модель з ємністю 1440 Вт·год. Потужність більше як 1000 Вт. Швидка зарядка до двох годин. Можливість заряджати від генератора», — Middle Manual QA Дмитро Василина.
«Я використовую неттоп на базі Intel i3-1315u, монітор на 24
"
із зовнішнім блоком живлення, павербанк ATRIA на 60 000 мА·год та 100 Вт. Дроти Type-c на DC.Неттоп обрав через мале споживання, компактність і достатню потужність для роботи. Раніше використовував його як резервну машину, а зараз як основну. Монітор стандартний, павербанк обрав за потужність, великий об’єм і знижку на момент купівлі. У такому форматі тримає
3-4 години. Можна використовувати два павербанки — окремо для неттопа і монітора, час роботи відповідно збільшується.Плюси павербанка проти зарядної станції — коштує дешевше на один об’єм заряду, тримає довше через відсутність перетворення на 220 і назад.
Плюси неттопа проти ноутбука — компактність, нормальний монітор (за потреби два монітори і більше) і клавіатура, більш зручне використання. Вартість УМБ ATRIA WPD-101 — 3600 грн, зараз дорожче. Рекомендую як найдешевший варіант повноцінного робочого місця», — Middle PHP Developer Сергій.
«Я використовую Bandera Power 180, APC UPS 650, стабілізатор APC LS-100RS. UPS вистачає на кілька хвилин, щоб перевести комп’ютер у режим глибокого сну і перемкнути на „бандеру“. UPS купив узимку на OLX за 700 грн і віддам 800 грн за свинцеву батарею 7 А·год. „Бандеру“ купив улітку
«Я використовую гібридний інвертор LuxPower SNA5000 Wide PV + літій-залізо-фосфатний АКБ Full Energy 52V100A. Обрав таку конфігурацію, бо:
- вона забезпечує щонайменше добу автономності квартири;
- можна використовувати одночасно декілька електричних пристроїв, зокрема з досить великим споживанням;
- швидка зарядка;
- віддалений моніторинг і керування;
- штатне під’єднання генератора, сонячних панелей чи інших альтернативних джерел.
100% раджу такий або аналогічний конфіг», — Education Lead Роман Кончаківський.
«Bluetti e70 — я особисто задоволений, мені завжди вистачає. Коли вимикання лайтові, під’єдную ноутбук + монітор через подовжувач. З нього ж заряджаю телефон та інші пристрої. У такому режимі мені вистачає на шість годин. Якщо використовувати економно (зарядив ноут, вимкнув станцію, телефон заряджаю одразу від станції), то, думаю, можна втриматись дві доби точно, але не перевіряв.
Для мого холодильнику такої станції мало. Тестив, вистачило на 2,5 години. Хороше співвідношення потужності і ваги. Зручно брати з собою, якщо їдеш за місто або на природу. Тож і в мирний час знайду йому застосування.
Ще використовую портативну універсальну мобільну батарею Remax RPP-320 Chinen QC22.5W+PD20W 30000 мА·год Blue. Взяв для Wi-Fi та роутера. Вистачає дуже надовго, мій провайдер раніше здає позиції, ніж павербанк. Провайдера вистачає на вісім годин, павер за цей час може втратити
З мінусів: гнізда USB розташовані одне над одним, через це мої кабелі живлення не влазили всі одночасно. Довелось допилювати: розібрати основу одного з кабелів і скріпити все за допомогою ізострічки. Тож раджу павербанки з гніздами не поруч», — Junior Full Stack Developer Влад.
Дякуємо Олександру Цимбалюку за допомогу із рецензуванням тексту.
34 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.