Google+, Vista та дивна антена в iPhone 4. Найбільші провали техногігантів за останні десятиріччя
За останні десятиріччя найбільші ІТ-компанії світу, крім успіхів, мали й низку провалів: невдалі розробки, скандали, повʼязані з впливом на президентські вибори в США, витоками даних, шкодою довкіллю та поганими умовами праці. Ми склали добірку найбільших невдач компаній Meta, Google, Amazon, Apple та Microsoft.
Meta (Facebook)
За останнє десятиліття «батько соцмереж» зіткнувся з численною критикою, зокрема через скандал із Cambridge Analytica. Також Meta критикували за неефективну політику щодо боротьби з дезінформацією, мовою ворожнечі та іншими формами агресивного контенту на своїй платформі.
Скандал із Cambridge Analytica. У 2018 році стало відомо, що політична консалтингова компанія Cambridge Analytica (CA) мала доступ до особистих даних близько 50 мільйонів користувачів Facebook без їхнього відома чи згоди та використовувала їх у політичних цілях. Цей скандал призвів до широкої критики конфіденційності даних у Facebook і завдав значної репутаційної шкоди компанії.
Cambridge Analytica звинуватили в тому, що вона втручалася у вибори по всьому світу, крадучи в соцмережах дані потенційних виборців і маніпулюючи їхньою думкою за допомогою інформаційних технологій. Значна частина даних була отримана від компанії Facebook.
Скандал виник після несподіваної для багатьох аналітиків перемоги Дональда Трампа у президентських перегонах у США. При цьому журналісти виявили зв’язок між Cambridge Analytica, Facebook і членами команди
У березні 2018 року західні ЗМІ оприлюднили результати ще кількох розслідувань, які висвітлюють природу досліджень Cambridge Analytica та передачу компанії приватних даних користувачів Facebook.
Колишній співробітник CA Крістофер Вайлі заявив, що Brexit міг би не статися, якби не витік даних користувачів Facebook у 2016 році. За його словами, консалтингова компанія отримала сотні тисяч фунтів стерлінгів від лобістів виходу Сполученого Королівства зі складу Євросоюзу.
Ці розслідування спричинили падіння акцій Facebook на 4,4%. У серпні 2022 року Meta уклала мирову угоду за цією справою.
Російське втручання у вибори в США 2016 року, дезінформація та фейкові новини. Розвідувальні служби США виявили, що росія використовувала Facebook для втручання у вибори президента США 2016 року, поширюючи дезінформацію та намагаючись схилити результат на користь Дональда Трампа.
Марк Цукерберг дає свідчення в Конгресі США у справі Cambridge Analytica
Росіяни зламували та оприлюднювали електронні листи Національного комітету Демократичної партії та кандидатки в президенти Гілларі Клінтон, а також поширювали дезінформацію та пропаганду у Facebook.
Це призвело до вивчення компанією ролі соцмережі у політичному дискурсі та поширенні дезінформації. Компанія запровадила низку заходів, щоб розвʼязати цю проблему. Для боротьби з дезінформацією та фейковими новинами Facebook має такі три основні напрями роботи:
- видаляє облікові записи та контент, що порушує стандарти спільноти чи рекламну політику;
- зменшує поширення фейкових новин та дезінформації;
- інформує про них користувачів, надаючи більше деталей і контексту про дописи.
Мова ненависті та насильницький контент. Facebook також зіткнувся з критикою за поводження з мовою ненависті та насильницьким контентом на своїй платформі. Компанію критикували за недостатні зусилля для видалення такого контенту, а також за надмірну цензуру дописів.
Однією з головних проблем, з якою стикнулася Google за останні 10 років, є регуляторний контроль і розслідування, пов’язані із захистом конфіденційності даних.
2018 року Європейський Союз наклав на Google штраф у розмірі 4,3 мільярда євро за порушення антимонопольних правил ЄС. Причиною стало те, що компанія вимагала від виробників смартфонів встановлювати свій пошуковик і браузер Google Chrome на пристроях Android.
Google також зазнала критики через своє ставлення до тимчасових і контрактних працівників, які звинуватили компанію в тому, що вона не надає їм тих же переваг і захисту, що й штатним працівникам.
Крім цього, компанія запустила декілька провальних проєктів за останнє десятиліття:
- Google+. Створили як соціальну мережеву службу у 2011 році, але вона так і не набула значної популярності та закрилася у квітні 2019 року.
- Glass. Google Glass — це мінікомп’ютер у формі окулярів з оптичним дисплеєм, розроблений Google у
2010-х роках. Однак через проблеми з конфіденційністю продукт так і не отримав широкого поширення, що призвело до його закриття у січні 2015 року. - Nexus Q. Це цифровий медіаплеєр, розроблений Google, але він не мав успіху та був закритий незабаром після запуску 2012 року.
- Google Allo. Цей застосунок для обміну повідомленнями представили у 2016 році, але він теж не набув значної популярності. Проєкт закрили у грудні 2018 року.
Amazon
Компанію критикували через погане поводження з працівниками, а саме за незадовільні умови праці в центрах виконання робіт. Деякі працівники повідомляли, що перебувають під постійним наглядом, що до них висувають високі вимоги щодо продуктивності та що їм не надають належних перерв.
Amazon протягом всієї її історії звинувачували через негативний вплив на довкілля. Наприклад, звіт екологічної групи Oceana показав, що у 2021 році компанія створила понад 97 мільйонів кілограмів пластикових відходів упакування, якими можна огорнути Землю понад 800 разів.
Протягом багатьох років правозахисники наполягали на тому, щоб компанія оприлюднила більше даних про свій пластиковий слід і взяла на себе зобов’язання зменшити будь-який шкідливий вплив на навколишнє середовище, який може бути спричинений ним. Цю ідею двічі ставили на голосування на щорічних зборах акціонерів Amazon протягом останніх двох років. Голосування, яке відбулося в травні 2022 року, отримало підтримку 48% акціонерів.
Метт Літтлджон, старший віцепрезидент Oceana зі стратегічних ініціатив, сказав, що це добре, що Amazon оприлюднила деякі дані, але опубліковані цифри не розповідають усієї історії.
У компанії за останнє десятиліття, як і в Google, були провальні проєкти:
- Fire Phone. Смартфон з такою назвою випустили 2014 року, однак його продажі були доволі низькими, через що виробництво зупинилося вже за рік.
- Amazon Destinations. Це служба бронювання готелів і туристичних пакетів, запущена 2015 року. Її закрили
2016-го оскільки вона не мала попиту. - Amazon Webstore. Сервіс давав змогу компаніям створювати власні онлайн-магазини за допомогою платформи електронної комерції Amazon. Однак 2015 року проєкт зупинили через непопулярність на тлі продуктів конкурентів.
- Amazon Dash. Сервіс із замовлення предметів домашнього вжитку за допомогою кнопки на фізичному девайсі або голосових команд. Однак він не набув значного поширення і зрештою був закритий у 2017 році.
Джефф Безос презентує Fire Phone, фото Bloomberg
Apple
Технологічний гігант критикували через несправедливе поводження з працівниками в ланцюжку постачання Apple, особливо на заводах у країнах, де компанія виробляє продукцію.
Apple у 2021 році отримала девʼять скарг, які спрямували до Національної комісії з питань робочих відносин (NLRB) через несправедливе поводження зі співробітниками. Це суттєва цифра для компанії, адже за попередні 10 років таких заяв було всього чотири.
А у червні 2021 року понад 1000 працівників Apple протестували через те, що компанія оголосила про повне припинення дистанційної роботи.
У листопаді 2022 року декілька сотень працівників найбільшого заводу з виробництва iPhone в Китаї затримали на тлі протестів, пов’язаних з умовами праці та жорсткими коронавірусними обмеженнями. Протест почався через невиплату зарплати, а також через те, що працівників заводу залишили на примусовій ізоляції у звʼязку зі спалахом коронавірусу. Ці люди зіткнулися з браком продовольства та медикаментів.
Також суспільство непокоїв шкідливий вплив продуктів Apple на довкілля, з огляду на використання небезпечних хімікатів у виробничому процесі та утилізацію електронних відходів.
Розробники застосунків для App Store були невдоволені великою комісією за застосунки, які продаються через маркетплейс. У 2021 році компанія дозволила розробникам уникнути великої комісії. Також ІТ-фахівці невдоволені можливістю компанії відхиляти програми, які не відповідають її вказівкам, або видаляти їх з App Store у будь-який час. Критики стверджують, що така практика дає Apple занадто великий контроль над екосистемою програм та обмежує здатність розробників впроваджувати інновації або пропонувати конкурентні ціни.
Упродовж десятиріччя Apple спіткали такі продуктові провали:
- Карти Apple. Коли Apple випустила власну програму з онлайн-картами 2012 року, це спричинило критику з боку користувачів і рецензентів за неправильні маршрути, скупі дані про громадський транспорт і інші баги. У результаті компанія була змушена перепросити та зосередитись на покращенні застосунку.
- Antennagate. У 2010 році iPhone 4 зазнав критики за конструкцію антени, через яку переривалися дзвінки, коли телефон тримали в лівій руці. Для залагодження проблеми компанія була змушена запропонувати невдоволеним клієнтам безплатні чохли, які усували цей конструктивний недолік.
- MobileMe. Це розроблена 2000 року колекція онлайн-сервісів і програмного забезпечення на основі передплати. Однак під час запуску проєкт мав численні проблеми, зокрема збої та втрату даних. Врешті його замінили на всім знайомий iCloud.
Стів Джобс на презентації iPhone 4, фото Justin Sullivan/Getty
Microsoft
Програмний гігант зазнавав критики через його несправедливе ставлення до працівників, а також через домінування на ринку операційних систем.
Фрилансери та працівники за контрактом звинуватили Microsoft в тому, що вона не надає їм тих самих пільг і захисту, що й штатним працівникам.
Лунали й звинувачення, що компанія використовувала своє панівне становище в індустрії, щоб придушити конкуренцію та зберегти свої позиції на ринках операційних систем і програмного забезпечення.
Впродовж останніх десятиліть у корпорації Microsoft було кілька помітних невдач:
- Windows 8. Випущена 2012 року операційна система стала наступницею Windows 7. Однак користувачі на неї неоднозначно відреагували та розкритикували за радикальний редизайн, який охоплював видалення кнопки «Пуск» і додавання нового початкового екрана. У результаті Windows 8 не досягла такого успіху, як її попередники.
- Windows Vista стала наступницею Windows XP, її випустили 2006 року. Однак ОС мала вразливості, проблеми сумісності та незадовільну продуктивність, що призвело до негативного сприйняття продукту користувачами.
- Microsoft Kin. Це серія смартфонів, випущених у 2010 році. Однак їм не вдалося завоювати прихильність користувачів, і виробництво зупинили вже за кілька місяців після виходу на ринок.
- Windows RT. Однолітка Windows 8 була першою спробою схрестити популярну ОС та ARM-процесор, що стоїть у планшеті чи ноутбуці. Програми для Windows RT були несумісні із застосунками, написаними для процесорів x86, а власний маркетплейс був дуже скупим, що й поставило хрест на масовому продажу пристроїв з цією ОС.
- Zune. Лінійка цифрових медіаплеєрів і служб потокової передачі музики, розроблених Microsoft. Попри те, що у неї була віддана база шанувальників, Zune не змогла завоювати значну частку ринку, і зрештою проєкт зупинили 2011 року.
- Xbox One. У
2013-му, в рік випуску ігрової консолі, його розкритикували за високу ціну, обмежувальні політики щодо керування цифровими правами та датчик Kinect. Це призвело до проблемного старту продажів.
Це лише частина скандалів та невдач, яких зазнавали світові технологічні гіганти. А які ситуації спадають на думку вам? Діліться у коментарях.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
18 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.