Що таке гіг-контракти і які пункти в них варто прописати. Розбір DOU з коментарями експертів
За даними DOU, у 2023 році частка гіг-контракторів зросла з 1% до 5%. Продуктові компанії активніше використовують гіг-контракти, ніж аутсорсингові й аутстафінгові: так оформлені 7% співробітників продуктових компаній та по 3% в аутсорсингу та аутстафі.
Водночас далеко не всі айтівці знають, що саме передбачає ця форма трудових відносин: що гіг-контракт пропонує для власників бізнесу і які гарантії дає працівникам, що обовʼязково має бути прописано в документі й чи можна мати одночасно кілька гіг-контрактів. Про все це і не тільки ми запитали в експертів і юристів, попередньо зібравши теми, які найбільше цікавлять ІТ-спільноту.
Усі нюанси гіг-контрактів ми обговорили зі старшим юристом Legal IT Group Андрієм Закалюком. Детальніше — на відео.
Також пропонуємо картки у форматі Q&A, які ми підготували разом із віце-президенткою з правових питань Асоціації ІТ Ukraine Катериною Олійник і фахівцями проєктного офісу Дія City.
🔖📌
Що таке гіг-контракт і хто може його укласти
Це особлива форма цивільно-правового договору між ІТ-фахівцем і компанією, яка входить до простору Дія City. Можливість укладати гіг-контракти з’явилася після запуску Дія City на початку 2022 року. Водночас компанії-резиденти мають право співпрацювати й за звичайними трудовими договорами (згідно з КЗпП) або ж наймати ФОПів.
Усі взаємовідносини між резидентом Дія City та гіг-спеціалістом регулюються законом «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
🔖📌
Чому ІТ-спільнота критикує гіг-контракти
Фахівці, які не підтримують запровадження гіг-контрактів, озвучують такі тези: стурбованість щодо подальшої регуляції ринку та умов праці; небажання підписувати договір про неконкуренцію; недовіра до держави й правозахисних інституцій; відмова занурюватися в різні юридичні нюанси нового контракту. Окремо була й дискусія щодо пункту про «непереманювання» в законопроєкті про Дія City (цю норму зрештою забрали).
Нещодавно редакція DOU також провела опитування в телеграм-каналі щодо гіг-контрактів. Серед 3000 респондентів 16% зазначили, що підтримують цю форму, 20% — не підтримують. Але більшість, схоже, досі не розуміє, що це таке.
🔖📌
Що гіг-контракт дає компанії
Гіг-контракт убезпечує бізнес від перевірок з боку контролюючих органів щодо дотримання норм трудового законодавства. Також ця форма співпраці дозволяє компаніям показувати реальні обороти й платити оптимальні податки.
Під час співпраці за гіг-контрактом компаніям не потрібно вести кадровий, військовий обліки й звітувати до ТЦК про найм гіг-спеціалістів, такий варіант спрощує організацію внутрішніх процесів. Комунікацію та оформлення документів між резидентом Дія City та гіг-спеціалістом можна перевести в електронну площину, тоді як це неможливо реалізувати в повній мірі в рамках трудових відносин.
🔖📌
Що гіг-контракт пропонує працівнику
За ІТ-фахівцем зберігається низка соціальних гарантій (відпустки, узгоджені робочі години, лікарняні тощо). Також можна вимагати надати необхідне для роботи обладнання або ж компенсацію за використання власної техніки (для ФОП такі умови в договорах зазвичай не прописують, адже це може свідчити про приховані трудові відносини).
Гіг-спеціалісту не потрібно самостійно займатися адмініструванням. Податковим агентом є компанія: саме вона сплачує податки працівника до бюджету. Завдання фахівця — вчасно і якісно виконувати умови, які передбачені контрактом.
🔖📌
Детальніше про податки, стаж і пенсію
Фактично працівник сплачує 5% з отриманого доходу, 22% ЄСВ з мінімальної зарплати та 1,5% військового збору. На відміну від ФОП, які платять податки лише в місцеві бюджети, за гіг-спеціаліста частина податків сплачується в державний бюджет, а інша частина — в місцевий.
Оскільки гіг-контрактор є застрахованою особою, його стаж нараховується на загальних умовах. Майбутня пенсія такого фахівця розраховується залежно від розміру його страхового внеску. Ці внески, як і для ФОП, — мінімальні, тому пенсія також буде мінімальна. Айтівцям на гіг-контрактах варто подумати про внески у недержавні пенсійні фонди або інші способи заощаджень.
🔖📌
Що варто прописати в гіг-контракті
Гіг-контракт — це гнучкий інструмент, в якому можна прописати усі можливі умови співпраці. Водночас є норми, які у ньому мають бути обовʼязково: повний перелік соціальних гарантій наведений у Законі про Дія Сity (Розділ 5). Фахівець може пропонувати свої доповнення чи просити змінити контракт, оскільки діє принцип свободи договору сторін.
У гіг-контракті також мають бути зазначені розмір винагороди та кількість робочих годин, але частота виплат чи розподіл робочого часу визначається за домовленістю сторін. Усі положення, які мають значення для спеціаліста, потрібно закладати у контракт завчасно та ретельно його вичитувати до підписання. Якщо є необхідність, можна попередньо проконсультуватися з юристами. Варто додати, що компанія не має права переводити працівника на гіг-контракт без його згоди.
🔖📌
Чи можна мати гіг-контракт і працювати ще десь паралельно
Гіг-контракт не може обмежити чи заборонити спеціалісту працювати на користь окремих осіб. Також роботодавець жодним чином не зможе відслідкувати гіг-контракти, які фахівець уклав з іншими компаніями.
Закон не забороняє поєднувати роботу за трудовим договором та гіг-контрактом. Відповідно, ІТ-спеціаліст має можливість працювати в одній компанії за трудовим договором, а з іншою укласти гіг-контракт. Немає і жодних норм, які б могли обмежити право фахівця працювати на іноземну компанію, тож він може укласти контракт з українською компанією та паралельно співпрацювати з іноземною. Звісно, виконуючи умови, які прописані у всіх договорах.
🔖📌
Чи діє зараз пункт про «непереманювання»
Норму щодо «непереманювання» прибрали із базового закону на вимогу індустрії. Однак сторони можуть укладати окремий письмовий договір про утримання від конкурентних дій, відповідно до статті 27 Закону про Дія Сіті.
Положення такого договору мають обов’язково містити інформацію про термін утримання від конкурентних дій (максимум — один рік після припинення відносин), територію дії цієї умови (наприклад, в межах певного регіону України чи по всій країні, в інших країнах), компенсацію та вичерпний перелік видів діяльності, що забороняються.
Експерти з Асоціації ІТ Ukraine зазначають, що такі обмеження не суперечать Конституції України (зокрема, статтям 42 і 43 щодо свободи підприємницької діяльності та вибору праці), оскільки такі правила не обмежують можливість працевлаштовуватись чи здійснювати підприємницьку діяльність в інших сферах.
🔖📌
Про податкові знижки й оплачувані лікарняні
Законом передбачено, що податкова знижка поширюється лише на дохід, отриманий у вигляді заробітної плати чи дивідендів. Формально винагорода по гіг-контракту не входить до цього переліку, тож податкову знижку для, наприклад, навчання дитини отримати не вдасться.
Гіг-спеціаліст — це застрахована особа, тому за потреби він має право отримати медичний висновок, що підтверджує його тимчасову непрацездатність через хворобу. Компанія зобов’язана надавати при цьому мінімальний соціальний пакет. Виплата може бути збільшена, але це також має бути завчасно прописано в контракті.
🔖📌
Які умови розірвання гіг-контракту
Умови розірвання договору однакові як для роботодавця, так і для працівника. Якщо хтось із них хоче відмовитись від співпраці в односторонньому порядку, то має попередити не менше, аніж за 30 календарних днів (якщо інше не передбачено гіг-контрактом).
Якщо процедура порушена і фахівцю повідомили про припинення співпраці, наприклад, за десять днів, компанія зобовʼязана виплатити компенсацію, розмір якої має бути не меншим суми винагороди фахівця за 20 календарних днів.
Якщо ж компанія має намір припинити співпрацю з фахівцем негайно, то має виплатити компенсацію у розмірі, еквівалентному його місячній винагороді. Інші підстави для розірвання договору можуть бути встановлені контрактом за домовленістю сторін.
🔖📌
Про зарплату у валюті й довідку про доходи
У Дія City є певні обмеження: середня винагорода гіг-спеціалістів та працівників має бути не меншою, аніж 1200 євро в еквіваленті. Для розрахунку середньої зарплати враховується курс НБУ на перше число місяця виплати. Винагорода гіг-спеціаліста може бути зафіксованою у валюті, але виплачуватиметься у гривні.
Довідка про доходи має такий самий вигляд як і в фахівця, який працює за трудовим договором. Єдина відмінність — код доходу, оскільки це виплати не за трудовим, а за цивільно-правовим договором. Таку довідку можна отримати через портал «Дія» або звернувшись до податкових органів за місцем реєстрації.
🔖📌
Чи можна забронювати гіг-фахівця
У Міністерстві економіки обговорюють можливості, як зробити ФОП і гіг-спеціалістів доступними для бронювання від мобілізації. Однак конкретних законодавчих змін у цьому напрямі поки що немає. Зараз бронюванню підлягають лише спеціалісти у штаті, тобто офіційно оформлені згідно з КЗпП.
🔖📌
Чи є затверджений шаблон для гіг-контракту
У Мінцифри немає повноважень встановлювати форму гіг-контракту, тому сторони можуть самостійно розробити цей договір із врахуванням власних інтересів. Гіг-контракт може бути укладений у письмовому вигляді або в електронній формі (з накладенням КЕП-ЕЦП сторін).
У Дія Сіті додають, що зразки таких договорів є в інтернеті, їх можна безкоштовно завантажити й ознайомитися. Нижче пропонуємо кілька варіантів гіг-контрактів, які потрапили у розпорядження DOU. Водночас компаніям радять залучати юристів, які допоможуть сформувати шаблон та врахувати позицію всіх сторін.
Приклад шаблону гіг-контракту від Legal IT Group. Детальніше — у матеріалі.
Умови роботи гіг-фахівця в EPAM Digital. Детальніше — у матеріалі.
Примірник гіг-контракту зі співробітником Strata22. Детальніше — у матеріалі.
Нагадаємо, нещодавно DOU поспілкувався зі спеціалістами, які вже перейшли на таку форму співпраці, а також із тими, хто виступає категорично проти. У цій статті ми публікували деякі думки, очікування і побоювання айтівців щодо гіг-контрактів.
70 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.