Кризова аналітика DOU: що відбувалося на ринку праці у квітні 2020
Ми проаналізували ринок праці у квітні 2020 року. Подивилися, що відбувалося з вакансіями та відгуками на jobs.dou.ua, а також поспілкувалися з компаніями, які активно продовжували наймати спеціалістів.
Ну що ж, однозначно можна сказати, що криза в українському ІТ вже настала. Кількість вакансій зменшилася, а відгуків на позиції за деякими категоріями стрімко зросла. Компанії зазначають, що кандидатів стало більше, але рівнів Junior і Middle. Ті, кого скоротили, готові працювати за менші гроші.
Кількість вакансій зменшилася більш як на третину
У квітні кількість опублікованих вакансій зменшилася на 38% (якщо дивитися на середньомісячну кількість вакансій за останній рік). Минулого місяця компанії опублікували на DOU 2992 вакансії, і це приблизно показники весни 2017 року. Якщо порівнювати квітень із березнем
Загальна кількість вакансій на jobs.dou.ua з березня 2019-го по квітень 2020-го
Кількість вакансій зменшилася майже в усіх категоріях. Позитивна динаміка у квітні була лише у Unity, Security і Product Manager, але і там вона незначна. Якщо брати Unity, то 41 вакансія у квітні — це трішки вищий за середній показник у цій категорії. Серед найпопулярніших категорій найбільший спад (понад 50%) у .NET, QA, Front-End, Ruby і HR.
Кількість вакансій у квітні 2019-го і квітні 2020-го за категоріями
Дивіться порівняльну таблицю кількості вакансій у березні та квітні в нашому телеграм-каналі.
Кількість вакансій з березня 2019-го по квітень 2020-го
Якщо порівнювати квітень
Кількість вакансій за містами
Щодо досвіду, то попит на досвідчених спеціалістів змінився найменше: кількість вакансій для спеціалістів із досвідом понад 5 років зменшилася на 18% у квітні
Кількість вакансій за досвідом роботи
39 відгуків на одну вакансію для HR і 25 — для Front-end
Суттєве зменшення вакансій призвело до збільшення конкуренції серед кандидатів. І якщо на одну вакансію для спеціалістів у квітні приходило майже 10 відгуків проти 7 у березні, то з вакансіями джунів усе значно гірше. У квітні на одну вакансію з досвідом до року надходило майже 38 відгуків проти 27 у березні
Щодо технологій, то в середньому минулого місяця на кожну вакансію у категорії Front-end відгукувалося 25 спеціалістів. І це в чотири рази більше, ніж торік. Цікаво, що на кожну віддалену вакансію подавалося понад 53 фронтенд-розробники. За іншими категоріями відгуки коливаються у межах
Зменшилася кількість відгуків лише в категорії Unity — з 9 у квітні
Кількість відгуків на одну вакансію за технологіями
Якщо не брати до уваги розробників, то на інших посадах конкуренція ще вища. Минулого місяця буквально посипалися відгуки на HR-вакансії — до майже 39 проти 13 у квітні
Кількість відгуків на одну вакансію за посадами
У кризу квітні шукали Front-end, QA і DevOps
Серед новачків найбільше вакансій було в категорії Marketing, QA, Sales і PHP. Серед мідлів, окрім Front-end і QA, в топ за кількістю вакансій вийшли ще DevOps. І враховуючи кількість відгуків (менше як 6 на одну вакансію), ці спеціалісти сьогодні почуваються чи не найспокійніше. Щодо вакансій з вимогою досвіду понад 5 років, то тут у топі були Java, Front-end і .NET.
За категоріями для досвіду < 1 року
Майже на чверть скоротилася кількість компаній з активними вакансіями
Кількість компаній, що публікували вакансії у квітні, зменшилася на 366 порівняно з квітнем
Кількість компаній, що опублікували вакансії
В середньому щомісяця на DOU реєструвалося 140 нових компаній. У квітні цифра впала до 85.
Кількість нових компаній, що зареєструвалися на DOU
У квітні 21 компанія опублікувала понад 15 вакансій кожна на jobs.dou.ua. Найбільше позицій розмістила продуктова компанія Genesis — разом з їхнім проєктом BetterMe вони опублікували 86 вакансій у квітні.
Найактивніші компанії квітня
«За тиждень ринок кандидатів став ринком роботодавця»
Ми також запитали ІТ-компанії, як вони переживають кризу і чи змінився ринок праці за ці півтора місяця.
Genesis
У Genesis розказали, що криза суттєво не вплинула на найм. Вакансій стало навіть більше через те, що деякі напрями бізнесу значно зросли. До того ж компанія продовжує запускати нові проєкти — здебільшого у напрямі mobile-розробки. Щодо ринку, то в Genesis зазначають: кандидатів стало більше. Практично щодня вони отримують інформацію від спеціалістів, що ті потрапили під скорочення, проєкт закрився тощо. Через це почав знижуватися і рівень зарплатних очікувань.
PMLAB
У PMLAB повідомили, що у квітні вони найняли рекордну кількість спеціалістів — близько 50 осіб. Як і раніше, шукають кандидатів у різні команди — від Technology і Revenue до HR і Admin-департаментів. До того ж у компанії відкрили нові позиції. Наприклад, зараз тут шукають талановитих математиків і створюють команду, що відповідатиме за математичні моделі та автоматизацію операційних процесів загалом. Водночас у компанії очікують спад найму на травень-червень, тому що в квітні люди практично не звільнялися. Якщо ще місяць тому на одного рекрутера припадало
Загалом у PMLAB зауважили, що регулярно чують твердження: через скорочення проєктів і вихід на ринок хороших кандидатів зараз золотий час для найму. Частково вони із цим згодні. «За тиждень ринок кандидатів став ринком роботодавця», — каже Head of Talent Acquisition Team Ольга Павленко. Однак додає, що компанії утримують сильних фахівців. І якщо говорити про збільшення потоку кандидатів, то переважно це фахівці рівнів Junior+ і Middle — люди, що працювали в малому і середньому бізнесі, на який припадає основна частина скорочень. На думку Ольги, якщо раніше переконати кандидата Senior-рівня розглянути пропозицію і перейти на нове місце було завданням із зірочкою, то тепер це ще важче: у фахівців висока тривожність. В умовах кризи люди бояться щось змінювати і намагаються триматися за стабільні робочі місця. Щодо зарплатних очікувань, то в компанії просідання поки не відчули. Багато кандидатів розуміє, що це тимчасове явище, і чекає осені з надією, що все вирівняється і буде більша кількість пропозицій.
Ubisoft
Наразі Ubisoft Kyiv і Odesa продовжують найм за двома основними напрямами — розробка і тестування. В компанії повідомили, що кількість кандидатів у департамент тестування залишилася на минулому рівні, також не було значних змін у зарплатних очікуваннях. Що стосується департаменту розробки, то тут ситуація трохи змінилася. На окремі позиції стало більше кандидатів, переважно з аутсорсу (фронтенд, бекенд (.NET) тощо). Але основні напрями, за якими компанія наймає — Programming, Art, Project Management — залишилися без змін. Також практично не змінилися зарплатні очікування, хоча багато хто готовий поступитися 10% на час карантину за умови, що після нього вдасться вийти на очікуваний рівень ЗП. Загалом у продакшені Ubisoft бачить приріст найму приблизно на 5%.
Luxoft
Певним чином епідемія коронавірусу та її економічні наслідки торкнулися і клієнтів Luxoft. Кілька проєктів довелося тимчасово поставити на паузу, зростання деяких не такий стрімкий, як очікували. Втім є проєкти, які продовжують розвиватися, незважаючи на кризові явища. Оскільки останніх є чимало у кожному з ключових напрямів бізнесу (Finance, Automotive, Digital Engineering), Luxoft продовжує найм спеціалістів, хоча і в менших об’ємах. З метою збереження талантів усередині компанії чимало вакансій закривають внутрішніми ресурсами, однак частину фахівців добирають також з ринку. Стосовно ринку праці загалом, то, за словами представників рекрутингу Luxoft, помітно: кількість кандидатів на ринку зросла, однак це не мало значного впливу на зарплатні рівні. Особливо це стосується затребуваних досвідчених фахівців. Утім деякі кандидати готові зменшувати свої зарплатні очікування, якщо потрапили під скорочення на попередньому місці праці.
Innovecs
В Innovecs розказали, що у них є вакансії за всіма ключовими напрямами: Supply Chain&Logistics, Retail&Ecommerce, Healthcare, Media&AdTech, FinTech, Gaming&Entertainment. Що стосується стеку технологій, то активно шукають фахівців Front-end, Back-end, DevOps, QA. Якщо порівнювати відгуки кандидатів за останні кілька місяців, то під час карантину компанія отримує більше резюме. Зокрема, зріс потік із сайтів-агрегаторів вакансій. Найактивніше цікавляться роботою за напрямами Front-end, Fullstack, QA, PHP. Водночас збільшення кількості кандидатів не сильно вплинуло на швидкість найму. Також у компанії відзначили, що кандидати стали більш відкритими. У тих, хто втратив роботу через кризу, відбулася переоцінка цінностей. Це помітно у стилі спілкування: розробники стали більш гнучкими, відкритими та доброзичливими. Деякі готові знизити зарплатні очікування — на першому місці зараз інтерес до самого проєкту і можливість кар’єрного розвитку.
N-iX
N-iX також не припиняв пошуки нових фахівців. У компанії повідомили, що мають чимало проєктів у сферах, які не так відчутно зачепила криза, пов’язана з COVID-19. Але загальна кількість вакансій скоротилася. Якщо раніше їх було +/- 80, наразі — близько 50. Чи не найкраще йдуть справи в геймдев-індустрії. Оскільки в N-iX є Game Development and VR Studio, багато відкритих позицій саме у цьому напрямі. Також компанія шукає фахівців для нових проєктів, які з’явилися вже в період карантину — у сфері фінансів, страхування, медицини та інших. Зі слів працівників, чимало їхніх клієнтів стикнулося з новими проблемами через збільшене навантаження на системи. Наприклад, одна з компаній виробляє апарати ШВЛ. Заводи працюють 24/7, а тому збільшилась кількість роботи для команди N-iX. Щодо ситуації на ринку, то в компанії відзначили збільшення кількості кандидатів рівнів Junior та Middle.
WIX
WIX також не відчув кризу, а навіть навпаки. За даними компанії, зараз у них відкрито близько 180 позицій у Києві та Дніпрі в той час, як до карантину було близько 60. У R&D-центр вони шукають спеціалістів за основними напрямами — Front-end, Back-end (Scala, Node.js, Python), Mobile (React Native), BI / Data Developers, Data Science. Один з великих проєктів, Wix Payments, розширює команду і шукає продакт-менеджерів, експертів з платежів, risk&fraud-фахівців. Також стартує ще одна e-com команда Wix Stores у Дніпрі, туди шукають інженерів Front-end, Back-end. В компанії активно розвивають підрозділ customer care. Що стосується ринку, то у WIX помітили: претендентів стало більше, але талановитих у своїй справі професіоналів в активному пошуку все ж одиниці. Тому конверсія навіть трохи зменшилася в період карантину.
Читайте також: Кризова аналітика DOU: що відбувалося на ринку праці у травні 2020
Підписуйтеся на Telegram-канал «Редакція DOU», щоб залишатися в курсі найважливішого. Тут ми розміщуємо редакційні запити, проводимо опитування, а також публікуємо найцікавіші матеріали.
50 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.