Історія світового IT в листуванні ключових фігур індустрії
Білл Гейтс «втрачає сон через Java», а розлючений Стів Джобс жаліється Сергію Бріну з Google на переманювання розробників. Ми проаналізували оприлюднений архів внутрішнього електронного листування осіб, які формували світову технологічну індустрію впродовж десятиліть.
Ці листи, написані Джеком Дорсі, Ілоном Маском, Біллом Гейтсом, Стівом Джобсом, Марком Цукербергом та іншими технолегендами, є коротким екскурсом в історію ІТ-індустрії.
Виклики та стратегія компанії Microsoft
Травень 1991 року
Білл Гейтс пише топменеджерам компанії Microsoft лист під назвою «Виклики та стратегія», у якому розмірковує про те, які проблеми виникли у компанії та як їх розвʼязувати, на що варто звернути увагу в контексті розвитку тогочасного ринку технологій тощо.
❓ У 1991 році Microsoft існує вже понад 15 років. Компанія стає лідером постачання програмного забезпечення, обсяг продажів перевищив мільярд доларів на рік. Кількість працівників Microsoft на той час становила близько шести тисяч фахівців. Крім того, у цей період компанія активно бореться з піратством своєї продукції.
«Подібно до того, як стратегією DEC у80-х була VAX — одна архітектура, одна операційна система, — нашою стратегією у90-х є Windows — одна архітектура, що розвивається, кілька реалізацій. Усе, що ми робимо, має бути зосереджено на тому, щоб зробити Windows успішнішою», — так у листі описує стратегію компанії Гейтс.
Як боротися з недоброзичливцями
Грудень 1993 року
Білл Гейтс і колишній технологічний директор Microsoft Натан Мирвольд листуються про те, як підтримувати імідж компанії на тлі різноманітних заяв і публікацій конкурентів і журналістів про те, що Microsoft «от-от зазнає краху».
❓ На початку
«Деякі люди вірять в те, що Microsoft настільки потужний, що він точно буде успішним. <...> А дехто стверджує, що наш успіх був короткочасним і незабаром мине, посилаючись на IBM та інших, які були в лідерах, а потім зазнали невдачі, або вказуючи, що ми концентруємося відразу на багатьох напрямах, які згодом зможуть закривати невеликі компанії. Назвімо це поглядами «гарантованого успіху» і «перебування на краю прірви», — ділиться побоюваннями Білл Гейтс.
У відповідь на це Натан Мирвольд пропонує компанії активніше працювати з медіа і висвітлювати свою правду про те, що відбувається у Microsoft.
«Колонка від Білла або іншого представника Microsoft, у якій порушуються питання „краху проти гарантованого успіху“, висвітлить нашу позицію набагато чіткіше, ніж 9 із 10 журналістів, яким ми дамо коментарі. Так, ми мовитимемо від свого імені, але гадаю, що це все одно набагато краще, ніж невтілена велика редакційна історія. Колонка Білла в InfoWorld була гарним прикладом, але я гадаю, що ми повинні продовжувати це робити», — пише Мирвольд.
Білл Гейтс «втрачає сон через Java»
Вересень 1996 року
Білл Гейтс пише листа Натану Мирвольду, у якому висловлює занепокоєння тим, що розвиток Java може «полегшити людям створення конкурентоспроможних операційних систем». Гейтса настільки турбує ця проблема, що він «не може розслабитися та втрачає сон».
❓ Для корпорації Microsoft
Мирвольд у відповідь Гейтсу пише, що для хвилювань немає підстав.
«Найближчим часом нові програми Java НЕ загрожуватимуть традиційному програмному забезпеченню для ПК. Це просто безумство думати, що такі загрози є. Нові речі НІКОЛИ не становлять загрози для старого світу. Подивись на мейнфрейм проти ПК. Нам знадобилося ДВА ДЕСЯТИЛІТТЯ [на впровадження ПК], і навіть після цього IBM все ще має мільярдні доходи від мейнфреймів. Класна нова технологія завжди швидко поширюється на НОВІ галузі (де є вакуум). Експерти завжди кажуть, що це вб’є старі підприємства — зрештою це станеться, але не так швидко, як вони кажуть».
Легендарна угода між Apple і Microsoft
Липень 1997 року
Голова компанії Apple Стів Джобс у липні
❓ У 1997 році Microsoft шукала нові способи отримання доходу і пішла на угоду про співробітництво з Apple. Водночас для Apple також важливо було залучити інвестиції. У межах угоди Microsoft придбала акції Apple на 150 мільйонів доларів, і компанії уклали кросліцензійну угоду, яка, зокрема, зобов’язувала Microsoft протягом п’яти років забезпечувати підтримку Microsoft Office на Mac, а Apple у відповідь мала зробити Internet Explorer браузером за замовчуванням на своїх комп’ютерах.
«Корпорація Microsoft публічно погоджується підтримувати Microsoft Office на Macintosh (API Mac) протягом щонайменше п’яти років. Ми пропонуємо, щоб Microsoft публічно погодилася, що впродовж цього періоду вона випустить таку саму кількість основних релізів Office для Macintosh, що й для Windows. Ми погоджуємося на те, що, якщо компанія Apple та її авторизовані ліцензіати не продадуть спільну мінімальну кількість комп’ютерів, на яких працюють Macintosh API, наприкінці третього року угоди, Microsoft може вирішити припинити майбутні розробки та випуски, але підтримуватиме останню випущену версію протягом початкового п’ятирічного періоду», — пише Джобс у листі.
Далі йде домовленість про те, що Білл Гейтс приєднається до Джобса на сцені конференції MacWorld у Бостоні, щоб оголосити про цю угоду, а також на пресконференції відразу після основної доповіді.
Стів Джобс і Білл Гейтс
«Ми повинні визнати, що Windows 98 буде нудною»
Серпень 1997 року
Один з керівників Microsoft Пол Маріц пише лист колезі Джонатану Робертсу про те, що варто продумати, які переваги матиме Windows 98 над Windows 95. Він вважає, що цю версію операційної системи треба подавати не як основну, а як «першу з багатьох».
❓ Для Microsoft 1997 рік був сповнений великих здобутків. Компанія оголошує про доступність Office 97, підписує угоду про придбання WebTV Networks приблизно за $425 млн акцій та коштів, а Microsoft Internet Explorer 4.0 стає популярною серед користувачів.
«Стів (Стів Балмер, керував розробкою MS-DOS і Windows, пізніше став гендиректором корпорації Microsoft — ред.) панікує, що ми встановлюємо занадто високі очікування щодо Windows 98. Він вважає, що ми повинні вийти й визнати, що Windows 98 буде нудною. Його бентежить, що Білл [Гейтс] постійно називає Windows 98 «великою справою», — пише Маріц.
Зрештою він пропонує сказати, що нова ОС матиме «суттєві покращення якості, деяке підвищення продуктивності, і що люди, які оновлюють Windows 95 до Windows 98, отримають кращий користувацький досвід».
Топменеджер Microsoft про iPod: «Apple далеко попереду»
Листопад 2003 року
Один з тодішніх керівників Microsoft Джим Олчін описує в листі колегам свій досвід використання медіаплеєра Nomad Jukebox Zen Xtra від Creative Labs. Девайс підтримував Windows Media Player, який активно просувала Microsoft. Олчін жаліється на те, що розробка партнерів жахлива, якщо порівнювати з плеєром iPod від Apple.
❓ На початку
«Поєднання нашого програмного забезпечення і цього пристрою дало мені жахливий досвід. Ймовірно, ви це вже знали, але я до цього часу з цим не стикався. Минулого вечора я побавився з цим плеєром. І господи, це просто жахливо. Не розумію, чому мені казали, що новий пристрій Creative Labs потягатися з Apple. Це геть не так. Він навіть не в тій же лізі, що iPod. Я маю на увазі, що він потворний, негладкий на дотик (жорсткі краї, його незручно тримати тощо), крихкий (легко зламається), елементи керування складні, і вони завдають пальцю шкоди, якщо ви часто користуєтеся джойстиком тощо», — пише Джим Олчін.
Дзвінок від роздратованого Стіва Джобса
Лютий 2005 року
Співзасновник компанії Google Сергій Брін листується зі своїми колегами про те, що йому зателефонував розлючений Стів Джобс і звинуватив у тому, що Google «розробляє власний браузер і систематично переманює співробітників з проєкту Safari».
❓ 2005 року Google співпрацювала з іншими організаціями для різних цілей: від досліджень ринку до реклами. Наприклад, з Дослідницьким центром Еймса (відділення НАСА) для будівництва 93 тис. м² офісних просторів. У жовтні 2005 року компанія Google уклала партнерську угоду з Sun Microsystems. Крім того, компанія співпрацювала з AOL для взаємного покращення сервісів пошуку відео. Того ж року Google поряд з іншими компаніями, зокрема Microsoft, Nokia та Ericsson, також фінансувала новий домен верхнього рівня .mobi.
«Я відповів йому, що ми не розробляємо браузер і, наскільки мені відомо, систематично не „полюємо“ за командою Safari. І зазначив, що натомість нам треба говорити про [партнерські] можливості. Я також повідомив, що стежитиму за ситуацією і нашими рекрутинговими практиками щодо Apple і Safari. Він ніби заспокоївся. Тож я хочу перевірити, що ми робимо в цьому напрямі, як ми плануємо діяти щодо партнерів/дружніх компаній і найму персоналу», — пише Брін колегам.
Ті відповідають, що ретельно дотримуються угоди про неконкуренцію, проте справді проводять співбесіди з деякими співробітниками Apple. За три роки Google випустить Chrome, який стане хітом на ринку браузерів.
Google розглядає можливість придбання YouTube
Лютий 2006 року
Тодішній генеральний директор Google Ерік Шмідт листується зі співзасновниками компанії Сергієм Бріном, Ларрі Пейджем та іншими колегами про можливість придбання YouTube.
❓ 2006 року Google та Fox Interactive Media підписали угоду про рекламу в соціальній мережі Myspace. Крім того, у цей період Google випустила публічну заяву з вимогою «використовувати похідні від Google слова, лише коли йдеться про Google Inc. або його сервіси».
«Мене здебільшого хвилює залежність [YouTube] від інформації, захищеної авторським правом, і нам доведеться коригувати напрям їхнього зростання тощо. Наша головна мета — [разом із закриттям угоди про купівлю проєкту] отримати всю їхню команду та керівництво... Щоб втілити задуми, нам знадобиться набагато більше ресурсу», — пише Шмідт.
У листуванні стверджується, що YouTube зажадав отримати в межах угоди $500 млн. У листопаді 2006 року Google купив відеохостинг за $1,65 мільярда.
Samsung vs iPhone
Жовтень 2011
Глава Samsung Telecommunications America Майкл Пеннінгтон листується з колегами про те, як отримати перевагу над Apple. Він вважає, що iPhone 4S розчарував своїх користувачів і це гарний привід «почати атакувати Apple».
❓ Продаж мобільних телефонів компанії Samsung Electronics з початку 2011 року досяг показника в 300 млн штук — уперше в історії концерну. В цей час Samsung була єдиним виробником, що пропонував широкий вибір мобільних пристроїв на базі різних платформ: Android, Windows Phone та власної розробки Samsung — ОС bada.
Цей лист надсилають 4 жовтня, а наступного дня помирає Стів Джобс. Згодом Майкл Пеннінгтон пише ще одного листа:
«На жаль, через смерть Стіва Джобса у пресі спричинилася хвиля публікацій про „переваги“ Apple і iPhone, які створив „пристрасний, невтомний перфекціоніст...“. Річ у тому, що в цьому для Apple є ненавмисна вигода, оскільки всі повідомлення третіх сторін підкреслюють та/або підтримують сприйняття споживачами того, що продукти Apple кращі [за розробки інших компаній], оскільки Джобс був далекоглядним перфекціоністом. Який споживач не радітиме від купівлі пристрою, розробленого такою людиною?».
Чи може Facebook розвиватися швидше?
Березень, 2012
Засновник компанії Facebook Марк Цукерберг пише лист колегам про те, що, на його думку, розвиток продукту відбувається надто повільно і варто знайти спосіб, як зростати швидше.
❓ 17 травня 2012 року Facebook провів первинне розміщення акцій (IPO) на біржі NASDAQ. У результаті IPO активи компанії оцінили в 104 мільярди доларів.
«У Китаї існує сильна культура швидкого клонування і створення безлічі різних продуктів замість фіксації на чомусь одному. Це дає змогу висаджувати багато насіння, і хоча це дає продукцію нижчої якості в короткостроковій перспективі (оскільки йдеться про клонування в умовах ринків, що швидко зростають), з часом розрив між клонами та оригіналами, здається, стає меншим», — пише Цукерберг.
У відповідь один з топменеджерів Facebook Майк Шрепфер пропонує деякі зміни, наприклад, вкладати більші ресурси у розробку, розбудову кращої програмної інфраструктури тощо.
Facebook купує Instagram
Квітень, 2012
Марк Цукерберг пише колегам конфіденційного листа про те, що компанії вдалося досягти угоди про придбання Instagram.
❓ З 2012 року Facebook придбав низку компаній. У квітні
«Instagram створив успішну [користувацьку] мережу та розбудував свій бренд, зосередившись на тому, щоб давати найкращий досвід створення мобільних фотографій. Ми провели багато часу з командою Instagram протягом останніх кількох місяців, працювали над Open Graph і обговорювали [угоду]. Після цього стало зрозуміло, що ми поділяємо однакові цінності та однаково бачимо майбутнє мобільних фотографій. Ми прагнемо зберегти бренд Instagram і самостійно розвивати застосунок», — пише Цукерберг.
Стратегія розвитку Messenger
Грудень 2013
Марк Цукерберг окреслює у листі стратегію того, яким має бути Messenger.
❓ Messenger for Mobile випустили 9 серпня 2011 року для мобільних платформ iOS і Android, а за два місяці ще для BlackBerry OS. У грудні
«З огляду на те, наскільки важливим став обмін повідомленнями в поєднанні з гортанням стрічки новин, на якому фокусується наша основна платформа, здається, нам випадає гарна можливість розвивати Messenger унікальним та багатостороннім шляхом, якщо порівнювати з іншими засобами обміну повідомленнями. <...> Останні6–12 місяців ми витратили на те, щоб наздогнати WhatsApp і конкурентів у швидкості роботи, надійності, потенціалі до просування тощо», — пише Цукерберг.
Facebook переманює співзасновника Tinder
Березень 2014 року
Баррі Діллер, голова IAC/InterActiveCorp, яка є материнською компанією для Tinder, листується з колишнім гендиректором Tinder Грегом Блаттом про те, що Facebook хоче переманити співзасновника компанії Шона Реда.
❓ Застосунок Tinder створила студія Hatch Labs у вересні 2012 року. У січні
У листуванні вони міркують про те, що, ймовірно, Цукерберг хоче створити схожу платформу для знайомств, і саме для цього переманюють Реда.
Діллер питає Блатта, чи варто йому вдарити за це Цукерберга, на що той відповідає: «Можливо, колись це знадобиться, але я не хочу робити нічого, що підштовхне Шона в інший бік».
«Добре, але якось я скажу йому, що вважаю поганою поведінкою говорити зі мною про те, наскільки чудовий Tinder, а потім намагатися вкрасти засновника», — відповідає Баррі Діллер.
Ілон Маск листується з Джеком Дорсі
Березень 2022 року
Американський підприємець Ілон Маск листується з колишнім директором Twitter Джеком Дорсі. Вони обговорюють бачення Дорсі щодо нової соціальної платформи.
❓ У листопаді 2021 року Джек Дорсі повідомив, що йде з посади гендиректора Twitter, проте залишається у раді директорів. А на початку 2022 року Ілон Маск розпочинає купівлю акцій компанії. У кінці жовтня Маск офіційно повідомив, що придбав Twitter. Тим часом Дорсі запустив новий проєкт Bluesky — соціальну мережу на блокчейні.
«Я вважаю, що така платформа повинна мати протокол з відкритим вихідним кодом і фінансуватись фундацією, що не володіє протоколом, а лише просуває його. Трохи схоже на те, що зробив Signal. Рекламна модель в цьому разі не передбачена. Інакше ви отримаєте майданчик, вплив і контроль над яким спробують отримати уряди та рекламодавці. Якщо за цим стоїть централізована сутність, її атакуватимуть. Це не складна робота, її просто потрібно зробити правильно, щоб вона не повторила долю Twitter», — пише Дорсі.
1 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.