Економічне бронювання, курс долара, підвищені податки. 10 запитань про економіку на 2025 рік
Якими є прогнози щодо зростання цін і курсу долара? Варто очікувати покращення чи погіршення рівня життя? Куди найбезпечніше вкладати кошти? Чи є шанс на реалізацію економічного бронювання? На ці та інші питання ми шукали відповіді разом з експертами.
Коментарі нам надали заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко, керівниця департаменту досліджень Львівського IT Кластера Ярина Возняк, а також Дмитро Круковець, Юлія Маркуц, Тарас Маршалок, Ліна Задорожня з КSE Institute.
1 📊
Що буде з економікою та курсом долара
Прогнози KSE та інших аналітичних центрів, а також прогнози НБУ, Міністерства економіки, МВФ сходяться в тому, що у
Нещодавно опублікований прогноз низки неурядових аналітиків показує, що курс очікується між 43 та 44,5 гривні за долар США, якщо війна продовжуватиметься увесь 2025 рік.
2 📊
Податки зросли. Як це вплине на економічну ситуацію
Підвищені податки мають допомогти наповнити державний бюджет в умовах воєнного стану. Зокрема, очікують понад 141 млрд грн доходів до держбюджету у 2025 році. Водночас додаткова потреба у фінансуванні Сил оборони у 2024 році становить майже 500 млрд грн.
На думку експертів, збільшення податкового навантаження на зарплати може призвести до скорочення робочих місць або переходу частини зарплат у тіньовий сектор.
Ухвалення податкового закону фактично нічого не змінює для юридичних осіб (у тому числі й для компаній-резидентів Дія Сity). Податкове навантаження збільшиться саме для найманих працівників, фізичних осіб-підприємців, а також фахівців, які працюють за гіг-контрактами.
Марія Репко, ЦЕС:
«Зараз є чимало інших факторів, які мають більший вплив на економіку країни, — війна, міжнародна допомога, енергетична криза, брак персоналу.
Очікуємо, що підвищення податків покращить ситуацію з фінансами Пенсійного фонду. Можливо, сприятиме закриттю „сплячих“ ФОПів. І помірно вплине на діяльність інших: хтось сплачуватиме із фіксованого доходу більше податку, хтось, імовірно, підвищить ціну, переклавши навантаження на покупців».
В «Опендатабот» вважають, що підписання закону і підвищення податків вплинуло на те, що кількість закритих ФОПів зросла. Вони підрахували для DOU, що за останній місяць припинили свою діяльність 5009 ІТ-ФОПів, а відкрили лише 1631.
Експерти КSE Institute:
«Повернення обов’язкового ЄСВ з 1 січня є правильним, хоча дещо запізнілим кроком. Чимало ФОПів користувалися своїм правом не сплачувати цей податок. Це призводило не лише до нижчих надходжень до Пенсійного фонду, а й до меншого страхового стажу ФОПів, який необхідний для виплати пенсії в майбутньому.
Підвищення податків матиме вплив на інфляцію, адже виробники можуть перекласти це на споживачів. Водночас цей ефект не буде моментальним, а радше розтягнутим впродовж року для компаній з різною маржинальністю».
3 📊
Як підвищення податків може вплинути на працевлаштування
ІТ-компанії в Україні переважно працюють з ФОПами: так оформлені 73% айтівців. 13% спеціалістів галузі мають гіг-контракти. Частка фахівців, оформлених згідно з КЗпП, — нині 9%.
Експерти КSE Institute:
«Зростання податкового навантаження на найманих працівників (23% проти попередніх 19,5%) та гіг-контракторів (до 10%) робить співпрацю через ФОП більш привабливою як для компаній, так і для фахівців.
Такі зміни можуть стимулювати компанії віддавати перевагу співпраці з ФОПами замість найму за трудовими договорами або гіг-контрактами. Водночас це матиме й певні ризики, пов’язані з потенційними перевірками контролюючих органів, які можуть розглядати масове використання ФОПів як спосіб уникнення податків. Компаніям доведеться шукати баланс, а також вибудовувати нові моделі співпраці, які б задовольняли усі сторони».
Марія Репко, ЦЕС:
«ФОП замість трудових договорів уже широко використовується для оптимізації оподаткування. Імовірно, в найближчому майбутньому з цим механізмом намагатимуться боротися, адже це сіра зона, про яку добре відомо й уряду, і міжнародним партнерам. Якщо почнеться масова міграція працівників на ФОПи, влада може ухвалити політичні рішення, щоб вплинути на цей процес».
Нині для ФОПів є дві системи оподаткування — спрощена і звичайна. Спрощена передбачає чотири групи, для ІТ-діяльності зазвичай використовують третю.
Під час обговорення податкового законопроєкту виникла ідея скасувати спрощену систему оподаткування для IT-спеціалістів. Голова податкового комітету Данило Гетманцев відповів DOU, що така пропозиція справді була, але навряд чи її будуть реалізовувати. Водночас цьогоріч спрощену систему оподаткування скасували для провайдерів фіксованого інтернету.
4 📊
Чи можуть податки підвищити знову
Експерти КSE Institute:
«У нинішніх умовах податки підвищуватимуть лише за умов дефіциту бюджету, який неможливо буде покрити іншими джерелами доходів. У 2025 році очікуваний дефіцит становитиме 1,6 трлн грн, його планують покрити завдяки зовнішній фінансовій допомозі від ЄС, МВФ, країн G7, а також внутрішнім запозиченням.
Найімовірніше, наступний рік мине без значного підвищення податків, окрім запланованих змін. Це забезпечить стабільність для бізнесу, включно з представниками IT-індустрії, та створить сприятливі умови для економічного розвитку країни.
Зміни в оподаткуванні резидентів Дія City також видаються малоймовірними, адже окремі нововведення вже ухвалили і вони будуть імплементуватися у
5 📊
Чи є шанс на реалізацію економічного бронювання
Марія Репко, ЦЕС:
«Ми підтримуємо економічне бронювання і вважаємо, що воно має бути розумним — враховувати реальну кількість людей у регіонах, потреби підприємств та потреби армії, включно із поступовою демобілізацією тих, хто служить від початку повномасштабної війни.
Водночас механізм такого бронювання важко прописати, щоб задовольнити повністю всі інтереси. Це має бути компроміс, і хорошого рішення тут не існує — війна — це трагедія і навантаження для всіх».
Експерти КSE Institute:
«З погляду економіки таке бронювання було б доцільним. Його реалізація покращила б ситуацію на ринку праці, додала б визначеності, посилила детінізацію та стала додатковим джерелом надходжень до бюджету.
Економічне бронювання — це й певний захист бізнесу та підприємств від ситуацій, коли вони втрачають ключових працівників (наприклад, важливого інженера з дронів у мілтек-компанії). Потенційно це могло б вплинути на міграційні процеси й доповнити наш ринок праці. Водночас питання реалізації економічного бронювання перейшло в політичну площину, рішення влади тут складно спрогнозувати».
6 📊
Чи зростатимуть зарплати
Експерти КSE Institute:
«Мінімальна заробітна плата у 2025 році залишається на тому ж рівні — 8 тисяч гривень.
Зарплати приватного сектору стабільно зростали у
Марія Репко, ЦЕС:
«Зарплати айтівців будуть залежати від попиту та пропозиції, до того ж на позиціях конкретно в Україні».
У першому півріччі
Середня зарплата Middle Software Engineer в Україні — $2500, для розробників рівня Junior — $935, для Senior Software Engineer — $4700.
7 📊
Як можуть зрости ціни
Експерти КSE Institute:
«Інфляція у 2025 році становитиме від 9% до 12%. Ціни на продукти вже зросли, а от з сервісами все тільки починається. Зростання цін спричинено поганим врожаєм на овочі і збільшенням вартості виробництва молочних продуктів (зокрема, через ціни на електроенергію). Також деякі підприємці підвищили вартість своїх послуг в очікуванні важкої зими „на генераторах“.
Зростання зарплат, а також поступове наближення до стандартів ЄС дуже сильно штовхає до підвищення ціни на звичні нам сервіси. Обслуговування в ресторанах, поштова логістика — все це дорожчатиме. І що ближче ми до вступу в ЄС, то активніше це відбуватиметься».
8 📊
Яка ситуація з ІТ-експортом
ІТ-експорт залишається важливим для економіки України. 37,7% — це частка комп’ютерних послуг у структурі всіх послуг. Серед усього українського експорту комп’ютерні послуги посідають друге місце — 11,5%, На першому місці — експорт продовольчих товарів.
Останні показники та прогноз на 2025 рік
Ярина Возняк, Львівський ІТ Кластер:
«Ми очікуємо, що у 2024 році індустрія вдруге поспіль не покаже зростання. Оптимістичний прогноз на кінець
Вересень і жовтень показали незначне збільшення експорту IT-послуг. Тому ми схиляємося до того, що все ж справдиться більш позитивний сценарій.
У 2025 році показник експорту буде залежати від багатьох обставин. Найбільше від того, чи завершиться повномасштабна війна. Якщо вона триватиме, то проблеми, з якими стикалася індустрія попередні роки, будуть лише посилюватися. Тому експорт, ймовірно, також скорочуватиметься».
Що впливає на обсяг ІТ-експорту
Ярина Возняк, Львівський ІТ Кластер:
«На показники впливає обмежена можливість виїзду за кордон і труднощі з бронюванням ключових фахівців, мобілізація, ракетні атаки, підвищення податкового навантаження, меншою мірою блекаути.
Зокрема, підвищення податків — це чутливе питання для іноземних інвесторів і замовників продуктів та сервісів українських ІТ-компаній. Цей закон змінює раніше гарантовані державою стабільні умови оподаткування резидентів Дія City.
На ІТ-експорт вплинуло і раптове призупинення е-бронювання. Ми розуміємо потребу держави в аудитах для мінімізації зловживань, однак важливо робити такі перевірки без зупинки самого процесу.
Український ринок — експортоорієнтований, тому залежний від глобальних змін на фінансових ринках Азії, ЄС та США. Цьогоріч ми помітили більш стриману інвестиційну активність та обережність у розподілі бюджетів на технологічні проєкти на міжнародному ринку».
9 📊
Куди зараз найбезпечніше інвестувати гроші українцям
Експерти КSE Institute:
«Радимо збалансовувати свій кошик гривневими та валютними заощадженнями. Наразі найпривабливішу гривневу ставку пропонують ОВДП, проте бажано перестраховуватися й мати відсоток ще у валютних заощадженнях. В ідеалі — шукати джерела, які покривають інфляцію. Тут у пригоді можуть стати або валютні ОВДП, або великі ETF, які мають в портфелі акції найбільших компаній. Це найпростіші та найбезпечніші варіанти. Водночас не варто забувати, що інвестиції в міжнародні компанії — це виведення валюти за кордон й погіршення нашого балансу торгівлі, що послаблює обмінний курс в Україні.
Є можливості інвестувати в українські проєкти. Наприклад, невеликі бізнеси чи франшизи. Однак їм необхідно приділяти увагу й бути достатньо обізнаними у цій сфері, а також мати певний капітал для входу.
Зараз популярними є інвестиції в криптовалюту, проте їхню дохідність складно передбачити й вона залежить від зовнішніх політичних стимулів. Наприклад, перемога Трампа на президентських виборах в США сильно вплинула на криптовалюту, її цінність зросла, однак вона може й швидко впасти, якщо адміністрація Трампа не зробить очікувані для криптоком’юніті кроки».
10 📊
Як можна допомагати економіці
Марія Репко, ЦЕС:
«Передусім допомагати армії, бо саме війна та проблеми, пов’язані із нею, штовхають економіку вниз. Це може бути виготовлення дронів чи систем зв’язку для нашої армії, ШІ-інструментів для контрпропаганди тощо.
Важливо ділитися знаннями, збільшуючи обізнаність людей, особливо переселенців. Мова про застосування штучного інтелекту, простих операцій програмування для фахівців інших галузей (закупівельників, фінансистів, аналітиків, фахівців з SMM). Можливо, це буде відкриття ветеранських курсів, позакласні програми для школярів чи курси для ВПО.
Далі — якщо інвестувати тимчасово вільні кошти не у валюту під матрацом, а хоча б в ОВДП, то можна допомогти уряду профінансувати бюджетний дефіцит».
39 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.