Борги «Епіцентру»: колишнім айтівцям компанії досі не виплатили близько 1,5 млн гривень. Розслідування DOU
З грудня 2021 року тягнеться історія з невиплатами грошей колишнім співробітникам компанії «Епіцентр М», яких керівництво вирішило перевести до головної компанії «Епіцентр К» начебто для «оптимізації роботи». Частина команди вирішила звільнитись. При цьому, як зазначають колишні IT-спеціалісти компанії, гроші за кілька тижнів роботи вони так і не отримали.
DOU вже писав про цю історію в січні 2022 року. І хоча минуло більше ніж пів року, ситуація із заборгованістю не змінилась. А зокрема через невиплату грошей розробникам з компанії «Епіцентр М» звільнився її СЕО Артем Шевченко.
Деталі — у новому розслідуванні DOU.
Зміни в керівному складі
Як стало відомо ще в січні цього року, з осені
«Епіцентр М» позиціонувала себе як автономна ІТ-компанія у складі холдингу «Епіцентр». Головним розроблюваним нею продуктом була маркетплейс-платформа. З листопада 2021 року частині команди запропонували перейти під управління головної компанії «Епіцентр К», яка належить подружжю Герег. Співвласник компанії Олександр Герега є народним депутатом України.
ТОВ «Епіцентр М» зареєстрували у 2020 році. Станом на січень
Раніше Шевченко разом з Лазарєвою та низкою інших осіб заснували ТОВ «Хаббер» — компанію, яка створила онлайн-платформу для торгових майданчиків і постачальників товарів.
Наразі у складі «Епіцентру М» стались зміни — замість Артема Шевченка керівником компанії значиться Юрій Яковлєв.
Як нам повідомив Шевченко, виплати ніхто не отримав, і він звільнився:
«Але почалась війна, тому гучні заяви були не на часі. Я звільнився ще в лютому, коли повернувся з відпустки. Майже відразу це зробив. Але офіційно в компанії провели це 1 квітня. З 15 січня (з дня відпустки — ред.) в офісі „Епіцентру М“ я не був».
Без виплат залишились майже 20 розробників
Як розповідає Артем Шевченко, спочатку відбулась менеджерська домовленість про те, що команда, яка виконувала суто завдання для «Епіцентру М», починає робити їх для «Епіцентру К». Цей лист був затверджений 20 листопада 2021 року. Тобто з наступного дня обов’язки перед командою бере на себе компанія «Епіцентр К». Це стосувалось і оплати відпусток, і безпосередньо оплати за роботу. Але в компанії «Епіцентр К» ці обов’язки не виконали.
До «Епіцентру К», за словами Шевченка, перейшли 26 фахівців. На підтвердження він надав список.
У результаті без виплат залишились майже 20 колишніх розробників компанії «Епіцентр М», підкреслив її колишній CEO Артем Шевченко. Загальна сума заборгованості сягає понад 1,5 мільйона гривень:
«Не виплатили ні заробітну плату, ні гроші за невикористані відпустки. Наприкінці 2021 року почався процес переводу розробників із „Епіцентру М“ в „Епіцентр К“, згідно з домовленістю про об’єднання ІТ-департаментів. „Епіцентр М“ виплатив заробітну плату, яка була нарахована станом на 20.11.2021. З 21 листопада фактичні обов’язки щодо заробітної плати забрав IT-директор „Епіцентру К“ Ігор Войтюк. Після цього розробники ще працювали майже до кінця року, частина команди вирішила піти з компанії. Але гроші за роботу вони не отримали. Й „Епіцентр К“ не зробив жодних дій, щоб зарплату й відпускні розробникам виплатили».
Наприклад, у наданому DOU скриншоті з листування за грудень 2021 року HR компанії «Епіцентр К» Сергій Опанасенко розповідає, що питання виплат контролюється «на найвищому рівні».
Вірогідно, йдеться про власників компанії — подружжя Герег.
Артем Шевченко також надав скриншоти, які підтверджують роботу команди на «Епіцентр К».
Через конфлікт з невиплатою грошей команді Шевченко звільнився з компанії. При цьому, коли він був у відпустці на початку року, йому заблокували перепустку:
«Коли я був у відпустці (січень 2022 року — ред.), мені заблокували перепустку, фактично в компанію поставили нове керівництво. Це було зроблено, на мою думку, тому що я не погодився коментувати ситуацію з невиплатами зарплат, щоб відбілити „Епіцентр“. Тож я пішов з компанії».
Ексрозробники «Епіцентру» на виплати вже не очікують
Ми поспілкувалися з деякими колишніми співробітниками компанії «Епіцентр М».
Як повідомив Back-end розробник Владислав Поздняков, який з березня 2020 року працював у «Епіцентрі М», після злиття компаній він вирішив не продовжувати співпрацю, відпрацював два тижні та звільнився, однак оплату за роботу так і не отримав. За його словами, в лютому 2022 року команда ще намагалась розвʼязати питання:
«На той час я збирав інформацію, щоб позиватись до суду, але розпочалась війна. Я сумніваюсь, що нам щось виплатять. Зараз судовим позовом я не готовий займатись. З усіма ексспівробітниками, з якими спілкуюсь, від жодного не чув, щоб комусь заплатили».
Також свою історію розповів колишній Senior Back-end розробник «Епіцентру М» Костянтин Глущенко. Він працював у компанії з вересня
«Виплати так і не відбулись, попри обіцянки. На початку лютого нас запевняли, що все вирішується. Після чого до нас звернувся Head of Recruitment IT „Епіцентру К“ Сергій Опанасенко з проханням повернути техніку й запевняннями, що все розвʼязується поступово: спочатку техніка, а потім виплати. На жаль, це були чергові недотримані обіцянки. Ми з колегами повернули техніку, отримали обхідні листи з підписами та остаточно здали перепустки. Після чого Опанасенко взагалі перестав відповідати на повідомлення».
Костянтин Глущенко також зазначив, що, за його інформацією, заборгованість нікому не виплатили:
«Мені не відомий жоден випадок, щоб комусь зі списку людей, яких перевели до „Епіцентру К“ і які не захотіли продовжувати співпрацю, дали якісь виплати. Також я не впевнений, що з усіма, хто залишався в „Епіцентрі М“, повністю розрахувались. Комунікація після лютого перервалась остаточно».
Невиплату заборгованості нам підтвердив ще один ексрозробник «Епіцентру», який узимку написав відгук на сторінці компанії на сайті DOU. Він зазначив, що в «Епіцентрі» його коментар розцінили як невиконання зобов’язань.
Ще один розробник на умовах анонімності підтвердив невиплату заборгованості компанією, стверджуючи, що представники «Епіцентру» просто перестали виходити на зв’язок. За його словами, після злиття в компанії «Епіцентр К» остаточно залишилось працювати до 10 людей зі старої команди. Зараз, за його інформацією, ще менше.
Як вирішиться питання — невідомо
Щоб дізнатись позицію компанії, ми написали запит на офіційну електронну адресу «Епіцентру М». Однак відповідь на момент виходу статті не надійшла.
Також ми зателефонували Head of Recruitment IT «Епіцентру К» Сергію Опанасенку, який відмовився надавати розширений коментар щодо ситуації. Спочатку Опанасенко заявив, що не має жодного уявлення про заборгованість, «бо він не фінансист»:
«Тут різні люди були керівниками цього підприємства. Деякі вже не працюють. Щоб нові люди давали коментарі з якихось старих питань... У країні війна, хто може допомогти мені? В мене немає коментарів щодо цього. В компанії є позиція, але я не знаю, хто її може висловити».
На запитання, чи чув Опанасенко про заборгованість, він відповів, що чув про ситуацію не більше за інших: «Мені відомо про це в загальних рисах, що є якесь незалагоджене питання».
«Чому так сталось, мені невідомо. Вирішуватися буде точно — не в дусі „Епіцентру“ залишати нерозвʼязані питання, враховуючи практику минулих років. А хто буде цим займатись і хто відповідальний, на жаль, такої інформації в мене немає».
Від коментарів про звільнення Шевченка представник «Епіцентру К» відмовився.
Сергій Опанасенко запропонував у понеділок (18.07.2022) надати повнішу інформацію від компанії, однак на зв’язок так і не вийшов.
Ми готові розмістити офіційний коментар компанії «Епіцентр» після його надходження.
Оновлення від 15:30 21 липня
Уже після виходу статті свою позицію надіслали з компанії «Епіцентр М». У ній підтверджується, що з частиною розробників «Епіцентр М» припинив співпрацю 20 листопада 2021 року, тож компанія перед контракторами заборгованості не має:
«Надалі послуги з розробки програмного продукту вказаними фізичними особами-підприємцями ТОВ «Епіцентр М» не надавалися, оскільки було прийнято рішення про їх подальшу співпрацю з ТОВ «Епіцентр К».
Чи планує компанія «Епіцентр К» закривати заборгованість, відповіді поки не надійшло.
Авторка — Олена Чернишова.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
31 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.