ЄС запровадив IT-санкції проти рф, які потенційно можуть залишити десятки тисяч росіян в Європі без роботи — розбір DOU
8 січня набула чинності заборона для європейських компаній надавати ІТ-послуги росіянам. Санкційний пакет ухвалили ще 6 жовтня 2022 року, але компанії мали три місяці для адаптації й могли продовжувати надавати ці послуги за контрактами, укладеними раніше.
DOU звернувся до Ксенії Ракитянської, юристки організації Ukrainian Victims of War Foundation, з проханням розповісти, які саме ІТ-послуги охоплюють санкції, які європейські компанії під них підпадають і як це може вплинути на європейський ринок ІТ-послуг.
1
На які саме ІТ-послуги поширюється заборона
Поняття IT consultancy (саме таке формулювання вжите у документі санкцій) охоплює повний цикл послуг з розробки та впровадження програмного забезпечення: планування, архітектуру, написання коду, тестування, документацію, технічне обслуговування, а також послуги зі встановлення фізичного комп’ютерного обладнання та комп’ютерних мереж.
Детальний перелік IT-послуг містить:
- консультаційні послуги, допомога з встановленням фізичного комп’ютерного обладнання та комп’ютерних мереж;
- консультаційні послуги з розробки та впровадження програмного забезпечення;
- послуги загального характеру щодо розробки систем обробки даних і програм, зокрема послуги з менеджменту, планування проєкту тощо;
- послуги системного аналізу, визначення функціональної специфікації та налаштування команд, проєктний менеджмент, технічну координацію, визначення архітектури систем;
- послуги з проєктування систем (технічні рішення щодо методології, забезпечення якості, вибору пакетів ПЗ, обладнання або нових технологій тощо);
- послуги з програмування, що передбачають написання та налагодження програм, проведення тестів та редагування документації;
- послуги з технічного обслуговування систем, що охоплюють послуги з консультування та технічної допомоги щодо програмних продуктів, які вже використовують, переписування або зміни програм чи систем, допомогу щодо оновлень програмного забезпечення, а також актуалізацію документації та посібників з програмного забезпечення.
Під винятки підпадає надання ІТ-послуг для юридичних цілей, якщо виникають надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я та стихійні лиха.
Також під санкції не підпадає:
- роздрібний продаж готового програмного забезпечення;
- оновлення програмного забезпечення для окремого переліку товарів і технологій подвійного призначення для невійськового використання та для невійськового кінцевого користувача;
- надання ІТ-послуг організаціям, заснованим у росії, які належать або контролюються компаніями з ЄС, Європейської економічної зони, Швейцарії, США, Японії, Великої Британії чи Південної Кореї.
Визначені ЄС формулювання дають змогу широко трактувати поняття ІТ-послуг, тож кожна європейська компанія, яка після 8 січня 2023 року продовжуватиме надавати, поширювати чи забезпечувати будь-який доступ до свого програмного забезпечення, технічних систем, компʼютерного обладнання та/або технічних спеціалістів російським компаніям, потенційно порушуватиме санкційний режим і підпадатиме під передбачену міжнародними актами відповідальність.
Контроль за дотриманням санкцій покладають на уповноважені органи країн ЄС. Конкретні види відповідальності за порушення санкційного режиму також визначаються законодавством європейських держав і варіюються від накладення штрафів до тимчасового або постійного призупинення дії ліцензії на діяльність і примусової ліквідації компанії.
Сьогодні розробляють законодавство ЄС, яким буде встановлено мінімальні правила щодо визначення покарань за порушення обмежувальних заходів Союзу.
2
Які європейські компанії підпадають під санкції
Заборона стосується будь-яких юридичних осіб, які зареєстровані або створені у ЄС, а також осіб, діяльність яких повністю або частково здійснюється в межах Європейського Союзу.
Також ці послуги не можуть надавати громадяни ЄС. Заборона працює і для юридичних осіб, які діють на території ЄС, але не створені у ЄС.
Юристи вважають, що заборона поширюватиметься і на айтівців-росіян, які виїхали у країни ЄС і продовжують надавати послуги російським компаніям.
«Якщо аудиторії DOU відомо про європейські компанії, які надають ІТ-послуги російському бізнесу, будемо вдячні за сповіщення. Наша громадська організація звертатиметься щодо кожного такого кейсу до компетентних органів країн ЄС, які відповідають за контроль за дотриманням санкційного режиму, щоб ті пояснили своїм компаніям, що з росією треба розірвати всі зв’язки», — зауважила Ракитянська.
3
Хто підпадає під категорію російських користувачів
Заборонено надавати ІТ-послуг уряду рф, а також усім юридичним особам, установам та органам, зареєстрованим в росії, включно з філіями російських компаній в ЄС, які не мають статусу окремої юридичної особи й вважаються створеними в росії.
Винятком є надання ІТ-послуг російським компаніям, які принаймні частково належать або контролюються компанією (не людиною), зареєстрованою у країнах Європейської економічної зони, Швейцарії, США, Японії, Великої Британії чи Південній Кореї. Тобто європейці захистили свої дочірні російські компанії, які продовжують працювати у росії.
Також не заборонено надавати ІТ-послуги європейським дочкам російських компаній.
Санкції не поширюються на фізичних осіб. Тобто громадяни рф, які є покупцями та користувачами європейського програмного забезпечення, не підпадають під сферу дії ІТ-санкцій.
4
Як санкції вплинуть на європейський ринок ІТ-послуг
Запроваджені санкції окреслили ще один сектор ринку, у якому відповідальні європейські компанії та країни-члени ЄС мають припинити співпрацю з російським бізнесом.
Частка російських клієнтів на європейському ІТ-ринку не є суттєвою, крім окремих сегментів та небагатьох європейських компаній, які орієнтувалися саме на російський ринок. До того ж Європейська комісія захистила певні категорії послуг для зменшення негативного впливу на західний бізнес: B2C-продукти; продукти, які розробляють для дочок європейських компаній тощо. Тобто глобально європейський бізнес через ІТ-санкції проти рф не постраждає.
Неприємною для ІТ-компаній може бути потреба жорсткіше ідентифікувати клієнтів, щоб переконуватися, що в них немає російського коріння.
Якщо практика тлумачення і застосування санкцій визначить, що росіянам, які перебувають в ЄС, також заборонено надавати ІТ-послуги російським клієнтам, то вплив на європейський ринок може виявитися досить несподіваним. Десятки тисяч розробників, які осіли у країнах ЄС і продовжують працювати на російські компанії, будуть змушені шукати собі нових роботодавців.
5
Як санкції вплинуть на російську економіку
Санкції вдарять по чутливих до використання європейських ІТ-продуктів секторах російської економіки. Це може бути банківська сфера, промислове виробництво, машинобудування, промислове обладнання, логістика. Це ті галузі, де відомі випадки, коли європейські компанії продовжували надавати ІТ-послуги російським юрособам.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
55 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.