«Хоч би не все українське ІТ перенесли до Польщі». Очікування айтівців від індустрії у 2023 році
Чого ви очікуєте від українського ІТ у 2023 році? Приблизно сотня IT-фахівців відповіли на це запитання DOU.
Найбільше айтівці очікують на перемогу України у війні. Та поза тим прогнозують різні варіанти розвитку подій у галузі. Хтось вбачає зростання індустрії попри усі ризики та проблеми, хтось — стагнацію на ринку, ще хтось — відплив фахівців.
🤒 До перемоги України справи в ІТ будуть кепські
«У галузі та й загалом все буде погано до перемоги, а вже після неї буде підйом» (Middle Front-end React Native Developer).
«Завершимо війну — і все відбудуємо» (Senior AQA).
«Думаю, буде зменшуватись кількість вакансій від західних клієнтів, тож загалом роботи буде менше, конкуренція буде вищою, вимоги також зростатимуть. Нічого хорошого для ІТ-галузі в Україні, доки триває війна, не буде» (Senior UX/UI).
«У кращому випадку галузь не зазнає різких змін, всі будуть намагатися втримати нинішній рівень ділової активності. В гіршому — війна і рецесія дадуть про себе знати й матимемо скорочення кількості проєктів, високий рівень айтішного безробіття і падіння статків. Загалом особливого оптимізму не відчуваю» (Desing Department Manager).
«Я очікую падіння українського ІТ-ринку ще на 30% від нинішнього стану через блекаути. Клієнти згодом також підуть через ризики, але, звісно, не всі. До літа2023-го, думаю, ситуація поліпшиться, адже інвестори повернуться після перемоги, яка відбудеться 01.04.2023. І під кінець 2023 року IT-індустрія поверне свої позиції, які були до повномасштабного вторгнення» (Middle Front-end React Developer).
«Думаю, ринок впаде на
«Думаю, що стрес і перебої з інтернетом негативно позначаться на можливостях навчатися та й загалом на ефективності. Вакансій ставатиме менше, а кількість кандидатів зростатиме. Загалом я чекаю погіршення та сподіваюся, що ми доживемо та збережемо потенціал для розвитку» (Middle Front-end Developer).
«Я вважаю, що 2023 рік теж буде нелегкий. Можливе скорочення обсягу надання послуг у галузі, особливе протягом першого півріччя. Проблеми з електропостачанням у кращому випадку залишаться на такому ж рівні. Скорочення штату в компаніях через відплив клієнтів. Трейні й джунам буде ще важче знайти роботу. Буде важче змінити компанію. Також очікую замороження перегляду зарплат і можливі банкрутства невеликих компаній» (Middle Front-end Developer).
«У2023-му будуть не менш складні виклики, бо криза не мине так швидко. Думаю, наступний рік навчить нас ще більше гуртуватися, ми будемо продовжувати працювати no matter what. І хочеться, щоб2023-й був останнім роком викликів, щоб після нашої перемоги ми видихнули з полегшенням. А потім знову за роботу» (People Advisory Specialist).
🔮 Структура українського ІТ-ринку може змінитися
«Думаю, відбудуться принципові зміни в структурі ринку, аутстаф/аутсурс піде на скорочення в рази, натомість продукту, навпаки, стане більше. Також масово позакриваються тримісячні курси, залишаться лише сталі освітні програми. Деякі курси перетворяться на повноцінні технікуми» (Lead Java Developer).
«Очікую покращення ситуації щодо найму початківців. Думаю, будуть підвищені вимоги до кандидатів, якщо порівнювати з довоєнним станом» (Senior Node.js Engineer).
«Якщо кордони відкриються, то IT-фахівці масово залишатимуть Україну, заодно змінюючи місце роботи» (Senior DevOps).
«Буде менше нових проєктів та відповідно більше конкуренції у їх пошуку» (Project Manager).
«Я очікую, що пропозиція й далі перевищуватиме попит на ринку праці. І на подальші незначні скорочення працівників» (Middle Manual QA Engineer).
«Українське ІТ було і залишиться частиною світового ІТ, лише з певними поправками. Як фактор зниження активно грають ризики для бізнесу. Маркетинговий фактор „ми підтримуємо Україну“ гратиме на підвищення у майбутньому.
Глобальний ринок почав перебудовуватись з огляду на підготовку до наступної світової війни. Гроші будуть вкладатися більше в „реальні“ сектори та переносити виробництва на власну територію, як наслідок — менше витрачати на „надмірності“, що охоплює значну частину розважальної сфери.
Перекіс у глобальному розподілі ресурсів, який останнє десятиріччя сильно штовхав догори попит та доходи спеціалістів ІТ-сфери, потроху починає зменшуватись. Крім того, вже зараз глобальний ІТ-ринок починає ділитися на два окремих ринки (навколо США та Китаю), тому дохідність лідерів на кожному з них буде менша, ніж коли ринок був відносно спільним.
Глобально в ІТ буде йти менше коштів. В якісь сектори значно менше (все ж, сподіваюсь, що весь крипторинок нарешті стане історією). В ті, що можуть бути використані для підвищення безпеки — більше (АІ в широкому плані — від розпізнавання образів та ухвалення рішень до аналізу поведінки/текстів людей для контролю над суспільною думкою).
Українське ІТ продовжить адаптуватися до нинішніх умов, але при наявних ризиках у
Швидкість цього процесу залежить від ефективності ППО та енергосистеми — що сильніше порушуватиметься нормальна робота ІТ в Україні, то швидше клієнти будуть відмовлятися від українських розробників.
Звичайно, є ще ризики невиважених рішень української влади, яка вирішить, що настав час „стригти“ ІТ, але ці ризики прорахувати неможливо» (СТО).
«Хочеться, щоб гіганти з FAANG нарешті зайшли в Україну» (Middle DevOps).
💪 Є сподівання, що ІТ витримає кризу
«Вірю, що ІТ буде існувати, як і ми всі» (Middle .NET Developer).
«Я сподіваюсь, що ситуація принаймні не погіршиться, враховуючи, що ми маємо повномасштабну війну в Україні й світову ІТ-кризу на Заході» (DevOps).
«Хоч би наше IT витримало цей буремний час. На жаль, перспективи наразі геть не позитивні: замовники завершують поточні проєкти, нових майже не починають, а нові замовники не ризикують заходити на наш ринок.
Також, на жаль, розробники навіть не намагаються допомогти компаніям зберегти замовників. Здебільшого використовують брак електроенергії як відмовку та займають позицію „я нічого не можу, в мене лапки“. Замість того, щоб шукати альтернативи або користуватись тими, що надають компанії. Дуже сумно.
Тож найбільше очікування, що в українському IT залишаться більш продуктивні, усвідомлені та відповідальні інженери» (HRD).
«Сподіваюся, що збільшиться кількість робочих місць, а ще вакансій Go, Rust. Реальність, найімовірніше, буде іншою: значне підвищення кількості кандидатів, банкрутство непопулярних аутсорсингових компаній» (Rust Developer).
🏆 Та за спадом йтиме зростання. А можливо, спаду й не буде
«Я очікую зростання айтішки попри усе та її становлення як однієї з найважливіших галузей держави — і мова не лише про розробку софту й техніки» (WordPress Developer).
«Думаю, збільшиться кількість кандидатів, але й вакансій. Тож сильно нічого не зміниться» (Junior Android Developer).
«Ми оговтаємось від кризи й будемо бачити достатньо дискусій під текстами DOU у Telegram. Раз на них є час, змога, цікавість, значить все не так погано, як часом здається» (Team Lead Recruiter).
«Я очікую на спад, а потім — знову на зростання. Компанії й раніше виходили з нашого ринку, блекаут тільки посилить цю тенденцію. Але вони повернуться, коли побачать, що навіть з війною і блекаутами можна отримати кращий результат за менші гроші від українських команд.
Зарплати зменшаться через те, що у світі ринок просів, так багато „дешевих грошей“ вже немає. З цієї ж причини йтиме більший перекіс у бік „кривавого ентерпрайзу“ замість новомодних стартапів і „єдинорогів“, які не генерують прибуток» (Senior Front-еnd Developer).
«Роботодавці не боятимуться брати кандидатів з України, а кількість вакансій збільшиться» (QA Manual).
«Повернуться ФОПи, які виїхали за кордон, до України. Більше компаній долучатимуться до Дія Сіті та більше розробників працюватимуть у компаніях на прямому контракті (тобто будуть у штаті).
Відбудеться бум стартапів, ми повернемося до зростання зразка 2021 року. Більше спеціалістів будуть працювати на закордонні компанії на прямих контрактах: старлінк — є, генератор — є, додаткове джерело живлення — є, повна адаптивність до будь-яких змін, досвід роботи у віддаленому та асинхронному режимі — є» (Delivery manager).
«Я очікую подальшої цифровізації банківської та державної сфер у Європі, бо в Україні з цим все ок. Розвиток GPI та інших штук, і спад попиту на ІТ-спеціалістів» (Junior Front-end).
«Збережеться нинішній рівень вакансій та вилка доходів. А ще розміщення ІТ-компаній на ринку України» (Middle QA Automation).
«Я очікую стрімкого зростання, залучення інвестицій, появи технічних та військових стартапів» (Sales Manager).
«Думаю, буде занепад через російську агресію. Або розквіт після розвалу росії, мабуть, ближче до кінця 2023 року» (Middle Front-end Developer).
«Глобальний ринок буде штормити. Український перейде в режим мінімізації втрат. Кількість свідків заміни айтівців на AI зросте вдвічі. Маск потрапить у ще кілька скандалів. Meta знову стане Facebook. Наші дрони долетять до Москви» (Senior Video Streaming Developer).
«Звичайно, я очікую повної перемоги України (тобто смерті рашки й сфери IT на болотах). Закордонні компанії не боятимуться віддавати свої проєкти в Україну» (Sales Development Representative).
«Святий Миколаю, сподіваюсь, не все ІТ перенесуть до Польщі, а **бана русня повиздихає. Дякую» (EM).
«Очікую розквіту економіки країни після перемоги, глобальних інвестицій. Укріплення різних галузей, стабілізація ринку і загальне зростання. Я тільки вчусь на айтівця і тепер не знаю, коли буду переходити до цієї галузі, адже з січня мене підвищують до комерційного директора. Рсн пзд!» (Senior).
«Дуже хочеться перемоги й повернення додому» (Front-end Developer).
🚜 Хтось очікує стишення війни та відкриття кордонів
«Я очікую стишення війни. Чи завершиться вона — ніхто не знає. Але сподіваюся, що стане краще. Буде менше обстрілів по містах України. Відкриють кордони. Можливо, не для всіх, а на певних умовах. Або ж стане можливим тимчасовий виїзд.
У всіх людей буде багато резервних планів, завдяки яким можна почуватися впевнено попри відсутність електрики, води, газу тощо. А ще, ймовірно, буде новий челендж. Вже й не знаю, що б це могло бути :)» (Senior Node.js Engineer).
«Чекаю на відкриття кордонів хоча б у
«Сама я наступного року буду розвивати свої технічні скіли — писати код на Python. Для галузі я б побажала ловити момент: саме час перетворитися із „закритого клубу“, який вороже ставиться до всіх новачків, на спільноту, яка відкрита та допомагає всім, хто хоче навчатися ІТ та поважає різноманітність у всьому — від поглядів до статі, мови спілкування та стилів програмування. Саме таким чином українське ІТ зможе вирости в локомотив, який допоможе країні вистояти й відбудуватися» (Econometric Consultant).
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
Найкращі коментарі пропустити