Народні FPV: навіщо волонтери об’єднуються у спільноти і як їм вдається виготовляти дрони для війська своїми руками
FPV-дрони активно використовують і в обороні, і в наступальних діях. За один день або навіть одну операцію підрозділ може випустити по ворогові 15 дронів. А на місяць бригаді потрібно мати близько тисячі FPV без урахування резерву. Окрім закупівлі готових виробів, в Україні почали розвиватися спільноти, учасники яких навчаються та самостійно виготовляють дрони для війська.
Який відсоток виготовлених вручну дронів доопрацьовують? Скільки часу йде на те, щоб виготовити FPV? Хто їх тестує? Скільки коштує один дрон і в чому найчастіше помиляються волонтери? Про це та інше DOU поспілкувався з представниками спільнот.
— До яких ініціатив можна долучитися, якщо ви хочете зібрати FPV
— Що розповідають волонтери, які збирають дрони
— Скільки коштує зібрати дрон і де можна зекономити
До яких ініціатив можна долучитися, якщо ви хочете зібрати FPV
Cпільнота Social Drone
Наразі в Social Drone понад 3000 осіб, але не всі учасники поки що передали дрони. Є волонтери, які на етапі збирання донатів, або ж очікують на доставку запчастин, що подекуди займає місяць.
Частина людей долучилися до спільноти, щоб шукати й надсилати запчастини інженерам.
Серед волонтерів айтівці, пенсіонери, колишні військові. Є фахівці з великим досвідом, які вже роками збирають електроніку, і люди з мінімальним — які можуть гірлянду підпаяти чи щось подібне. Багато учасників, які не мали жодного досвіду у збиранні дронів та паянні, навчилися це робити і нині збирають якісні дрони.
🔧 Які можуть виникнути труднощі
Запитання, які виникають у спільноті волонтерів, переважно стосуються закупівлі запчастин. Учасники можуть помилятися у виборі деталей, адже є багато варіацій однієї запчастини, і важливо обрати правильну під конкретний виріб. Також є запитання щодо збирання дрона — того, як правильно паяти.
Багато дискусій ведеться і про матеріали, бо дрон у польоті має вібрації, паяння повинне бути міцне, а для цього й матеріали мають бути відповідні: якісний флюс і припій.
Найчастіше проблеми у волонтерів виникають з паянням. Тут все і просто, і складно водночас. Достатньо зрозуміти базові принципи, мати матеріали та паяльник потрібної якості. До прикладу, паяльник має бути із потужністю не менше як 60 Вт, щоб добре припаяти силові дроти.
Але тут немає чогось надскладного. Інформація викладена в інструкціях, та іноді люди не приділяють достатньо часу навчанню, і тоді вже проєкту доводиться витрачати свої ресурси на виправлення. Але це малий відсоток: менше ніж 10% переданих дронів мають брак і потребують втручання. Переважно волонтери дуже відповідально ставляться до процесу: надсилають фото для фідбеку, переробляють за потреби. А інші учасники так вчаться на реальних прикладах.
🔦 Як перевіряють дрони
Спершу дрони від волонтерів тестувало кілька людей, які організували проєкт і мали необхідну експертизу. Наразі перевіркою, доналаштуванням, обльотом також займаються учасники спільноти. Це люди з різним досвідом: дехто здобув його у спільноті й тепер може якісно перепаяти та налаштувати дрон.
Є учасники, які ще до повномасштабного вторгнення цікавились темою дронів, брали участь у перегонах. Зараз із них вийшли чудові оператори для тестування саме на обльотах.
На перевірку і тестування дрона, який надіслали волонтери, в середньому йде 20 хвилин. Але все залежить від стану дрона. Якщо він зібраний і прошитий за інструкціями, то це досить швидко. Якщо ж у виробі є проблеми, то час тестування збільшується.
Загалом у наших волонтерів є чекліст з конкретними пунктами, за якими можна самостійно протестувати дрон. До прикладу, це перевірка позиції камери, порядок паяння дротів, прошивка, комплектність, щоб не забували відіслати пропелери разом з дроном.
Інструкції отримують ті, хто подав заявку та долучився до спільноти Social Drone. Спершу керівники ініціативи знайомляться з волонтерами та валідують, що їхні цілі збігаються, а потім надсилають всю необхідну інформацію.
⏰ За скільки часу дрони потрапляють до військових
Тиждень або два проходить від отримання дрона до завершення всіх етапів його тестування. Якщо ж під час обльоту виявили проблему, її усувають, і поки дрон не пройде повторний успішний політ, ми його не відсилаємо військовим.
Дрони від нас отримували різні військові, назвати їх не можемо, бо це секретна інформація.
Cпільнота Help a Hero
Загалом у Help a Hero близько 30 людей, на постійній основі співпрацюємо з 15. Разом виготовили понад 600 дронів. 200 з них вже передали, решта проходить фінальні етапи.
90% наших волонтерів — це айтівці, яких ми знаємо особисто. У нас конвеєрний тип виробництва, тому люди роблять або ту частинку, яку вже вміють, або навчаються одного етапу. Наприклад, хтось паяє мікросхеми з дротами, інший — збирає дрон, ще інший — їде на полігон, щоб його протестувати.
🔧 Які виникають труднощі та як перевіряють
Оскільки ми працюємо «конвеєром», то люди швидко вдосконалюються у своїй зоні відповідальності. Це дає змогу мінімізувати помилки та гарантувати високу якість виробу. Тому навіть не можемо сказати, які є типові помилки.
Ми самі перевіряємо дрони та проводимо обліт кожного виробу. Близько 5% ми потім доопрацьовуємо.
Наша спільнота не приймає дрони, зібрані іншими волонтерами. Кожен інший волонтер збирає дрон буквально в індивідуальному стилі. А через це неможливо досягти стабільної якості.
Перш ніж віддати дрон на обліт, людина його може перевірити самостійно. Чи правильно крутяться та не коротять мотори, чи немає проблем з прошивкою, чи є відеосигнал і зв’язок з пультом.
⏰ За скільки часу дрони потрапляють до військових
Процес від замовлення деталей до передачі на фронт готового й протестованого дрона займає близько двох місяців. Найбільша затримка — на етапі доставлення деталей. А якщо є всі деталі, за один день можемо зібрати щонайменше шість дронів.
Список підрозділів, яким передаємо дрони, доволі великий, але ми фільтруємо їх за навченими пілотами. Останні відправляли у
Cпільнота «Житомирський дрон»
На платформі «Житомирський дрон» наразі зареєструвалося понад 5000 охочих. Люди за інструкцією вчаться, передають готові дрони, ми їх тестуємо та відправляємо військовим. Кількість отриманих виробів назвати не можемо з міркувань безпеки. До нас долучаються різні люди: пенсіонери, лікарі, механіки, інженери. Щоб збирати дрони, не обов’язково мати досвід роботи з електронікою.
На платформі інформація про наших волонтерів закрита: немає ні імен, ні телефонів, ні паспортних даних. Авторизуються волонтери через «Дію», де кожен отримує оригінальний «позивний», а дрон у розробці отримає свій порядковий номер.
Поки що модератор спільноти спілкується особисто з кожним волонтером. Але ми вже розробляємо на платформі чат, щоб учасники могли спілкуватися між собою та ділитися досвідом.
🔧 Які виникають труднощі та як перевіряють
Волонтери найчастіше потребують допомоги у виборі складників для дрона. Адже всі деталі потрібно замовляти з-за кордону (переважно з Китаю).
Помилок у збірці дронів учасники припускаються через неуважність: десь не докрутили деталі й потрібно трішки підправити. Але це відбувається через брак досвіду, з часом таких помилок ставатиме менше. Серйозного браку не було, ми допрацьовуємо приблизно 5% від отриманих дронів.
Перевіряють готові дрони наші спеціалісти. Розповісти про них не можемо з міркувань безпеки. Скажемо лише, що це професіонали.
⏰ За скільки часу дрони потрапляють до військових
За пів дня ми можемо протестувати понад 10 дронів. Далі їх вже забирають особисто люди з військових підрозділів.
Ми співпрацюємо з окремими підрозділами. Це
Але якщо волонтер хоче передати виготовлений дрон конкретним людям, то він може залишити побажання. І коли ми отримаємо запит від цього військового підрозділу, то відразу передамо виріб.
Victory Drones
В ініціативи Victory Drones є онлайн-курс «Народний FPV», який успішно завершили понад 1200 учасників. На ньому охочі два тижні навчаються збирати та налаштовувати
7-дюймові дрони. Понад 350 дронів або вже передані нам на тестування, або у процесі передачі.По завершенні курсу люди, які готові самостійно збирати та передавати дрони ініціативі, проходять верифікацію та долучаються до закритої спільноти в Discord. Там вже отримують відповіді на запитання та відгук про свою роботу.
80% дронів, які ми отримали від учасників, були в дуже хорошому, робочому стані. Решта потребували певних доопрацювань. Ми наголошуємо, що просто зібраний і не протестований дрон не можна відправляти напряму військовим, оскільки будь-які технічні несправності можуть спричинити втрату контролю над технікою та становити загрозу життю та здоров’ю військових, що застосовують дрони у бойових умовах.
🔧 Які виникають труднощі та як перевіряють
Основна перешкода для охочих збирати дрони — всі компоненти до них потрібно купувати самостійно. Керівники спільноти надають волонтерам список складників та альтернативні варіанти. Також є посилання на українські й іноземні магазини, де можна ці деталі замовити.
Дивіться гайд, як зробити дрон
Контролем якості, тестуванням і доналаштуванням займаються фахівці Victory Drones. В межах тестування дрони обов’язково проходять обліт з вагою. І лише після цього їх передають військовим.
Після успішного тестування дрона волонтери отримують фідбек і сертифікат про виконання практичного завдання курсу.
Спільнота не має можливості передавати перевірені FPV назад волонтерам. Тож всі отримані дрони передають військовим пілотам-курсантам напряму FPV Victory Drones.
Що розповідають волонтери, які збирають дрони
Сергій, ML-інженер
Я почав збирати дрони після дводенного офлайн-курсу від Wiki-FPV. Далі дуже допомогло просунутися в цій темі знайомство із Social Drone та онлайн-курс від Victory Drones.
Готові дрони надсилаю відразу друзям у підрозділ. Збірка одного дрона займає у мене приблизно три години, але це через те, що збираю не постійно. Зараз більше займаюсь тим, що вже готові дрони перероблюю для чогось іншого. Наприклад, треба поставити поворотну камеру, підʼєднати сервопривід під скид та зробити додаткові налаштування в Betaflight — ПЗ для налаштування дрона.Основна складність полягає в тому, що дуже не просто знайти деталі. Не те що в Україні, а й навіть на AliExpress. Тож доводиться постійно шукати альтернативи.
Анатолій Пех, Integration engineer у Tonic
Я знайомий з одним із засновників ініціативи Social Drone й туди передаю зібрані дрони на тестування. А вони далі вже надсилають підрозділам за заявками.
Якщо маю всі деталі, то збірка дрона, первинна прошивка і налаштування займають у мене3–4 години. Наразі я передав спільноті чотири дрони: два з батареями та два без. У роботі маю ще три дрони, очікую компоненти до них.Основні труднощі — це дефіцит деталей і логістичні проблеми. Але я не стикався з бракованими деталями чи з «порожніми» посилками. Одного разу лише замовив не ті деталі, що потрібні, через неуважність.
Богдан Ткач, Project Manager
Досвід у мене поки що не великий. Наразі зібрав тільки два дрони, ще один в роботі. У процесі немає нічого надто складного, а сама збірка схожа на складання конструктора для дорослих.
Я навчився збирати дрон на воркшопі, який на запит моєї компанії проводила команда Hero-7 (ініціатива Help a Hero). Їм я і передав свій перший дрон. Другий поки що допрацьовую. На збірку одного дрона я витрачаю3–4 години з перервами на каву.Новачкам у паянні раджу придбати тренувальні плати. Адже важливо, щоб усі елементи дрона були надійно припаяні. Після збирання робимо короткий тест і передаємо у волонтерські фонди, які вже проводять детальне тестування, налаштування і передають ЗСУ.
Загалом потрібні навички в паянні та набір нормального обладнання. Мінімум — це паяльник з налаштуванням температури, підставка, припій і флюс. Бажано, щоб під час складання перших дронів поруч був більш досвідчений колега, який допоможе і вкаже на помилки.
Скільки коштує зібрати дрон і де можна зекономити
Волонтери, з якими ми поспілкувалися, розповіли, що витрачають на один дрон від 11 до 14 тис. грн. Ми змогли дізнатися трохи більше про те, які деталі є найдорожчими та які помилки можуть призвести до переплати.
Олександр Юрчук, Principal C++ Developer у GlobalLogic
На свій перший дрон я витратив близько 14 000 гривень. Але важливо зазначити, що на початку можна припуститися помилок у замовленні деталей. Якщо купувати всі складові на AliExpress, то ціна7-дюймового дрона без батареї може бути в середньому 9000 гривень.
Найдорожчою складовою дрона є саме батарея, вона коштує приблизно 3500 грн. Також дорогими є мотори, це приблизно 3700 грн за чотири штуки.Під час замовлення важливо уважно дивитись, чи потрібний компонент ви купуєте. Коли я замовляв деталі вперше, то купив деякі не ті. Наприклад, не помітив і замовив відеопередавач на 0,8 Вт. З ним хіба що біля дому можна політати, бо він дуже слабкий. А для військових завдань мастхев — 2,5 Вт. Через цю помилку мені довелося замовити новий відеопередавач в Україні, він коштував 5800 грн. З AliExpress потрібної потужності коштував би 2400 грн.
Так само помилися під час замовлення антен. Мені були потрібні з лівою поляризацією, а я взяв з правою.
Одну конкретну ціну на дрон назвати неможливо, адже в них велика варіативність складових. Переважно ви купуєте ті деталі, що є в наявності. На AliExpress бувають промокоди та акції, завдяки яким можна зекономити. Якось при купівлі на$300 я отримав знижку на$100 через промокоди.
Також мені вдалося зекономити на батареї для свого наступного дрона. Мої друзі-волонтери самостійно виготовляють батареї з літій-іонних акумуляторів. Я купив 12 таких акумуляторів з найвищим струмом — 45 А. Така кількість була потрібна для батареї мого дрона, для інших це може бути 6 або 8 акумуляторів. Замовляв їх на українському маркетплейсі.
Ціна за один акумулятор — 200 грн, тобто загалом вийшло 2400 грн. Далі я передав їх друзям, які серійно виготовляють батареї. Новачкам не радять самостійно робити батареї, адже, по-перше, там потрібна зварювальна робота. Друге — це досить серйозно з погляду техніки безпеки, бо в разі помилки може статися вибух. Тому краще звертатися до фахівців.
Про можливість збирати дрони самостійно дізнався з ініціативи Social Drone. Наразі зібрав два дрони: один передав другу-пілоту на фронт. Він його і тестує відразу, і зможе щось виправити за потреби. Другий дрон вже готовий, залишилось його перевірити.
На збірку першого дрона з усіма факапами та виправленнями помилок я витратив близько 10 годин. Найскладнішим було те, що я не мав всіх компонентів одразу: складові замовляв у різних продавців з AliExpress, і їхнє доставлення займало різний час. Тому не було цілісної картини, і я припускався помилок під час збирання.
Наступний дрон вже зібрав за чотири години, оскільки мав трохи досвіду. Його передам тому ж другові.
35 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.