Чи вплине глобальне падіння фондових ринків на українські компанії. Розповідають експерти
Днями у світі відбулося глобальне падіння фондових ринків, які втратили близько 6,4 трильйона доларів. Воно почалося з Японії 5 серпня та поширилося на Європу, Південну Корею та США.
Розбираємося, чи вплине це на українську економіку та ІТ-ринок, зокрема на сервісні компанії, які працюють з клієнтами в Європі та США.
Довідка: щодо світового контексту, крах ринків вже позначився на акціях технологічних компаній. Наприклад, вартість акцій Nvidia та Apple знизилася на 14% та 8% відповідно. Microsoft, Meta, Alphabet і Tesla також відчули тимчасове падіння акцій.
Світові фондові ринки впали і на тлі побоювань глобальної рецесії, що насувається в США. Через це інвестори почали масово позбавлятися цінних паперів та інших активів. Аналітики Goldman Sachs оцінюють ймовірність рецесії у Сполучених Штатах протягом року 25%, JPMorgan — 50%.
✅ Що кажуть українські фахівці
Андрій Бродецький, інвестиційний аналітик Horizon Capital
«Я пропоную не фокусуватися на обвалі японського ринку, а за ним і інших, оскільки з української перспективи це трохи другорядні речі. Як кажуть, markets go up, markets go down, тобто таке буває. Попри те, що тут відбулося рекордне падіння за десятки років, це не можна порівняти з кризою 2008 року чи крахом доткомів, коли справді багато активів були знецінені й багато компаній збанкрутувало.
Нині ж ринки охопила, так би мовити, паніка на деякий час. Якщо зараз подивитись на ключові індекси, такі як S&P 500, Nasdaq, Dow Jones, вони швидко зросли уже на наступний день. Тобто хтось продавав акції, хтось купував. Навіть індекс власне японського ринку Nikkei наразі має +5% від початку року.
«Проте ці коливання на ринку фундаментально не мають великого впливу на українську економіку»
Що дійсно має значний вплив на український ринок ІТ-послуг, так це стан американської економіки. І тут варто зважати не на коливання індексів, а на явища та події, які рухають ці ринки. Зокрема, слабший, ніж очікувалось, звіт з робочих місць у США нас цікавить, бо США — головні замовники ІТ-сервісів в українських компаній.
Якщо подивитись на статистику, яку регулярно публікує НБУ, то обсяги експорту IT-сервісів з України знижуються уже тривалий час. Звісно, має вплив безпекове питання, через яке сервісним українським компаніям непросто укладати нові контракти.
Якщо в США економіка все-таки ввійде в рецесію, це буде великий удар по українській ІТ-індустрії. Дуже багато американських компаній працюють з українськими командами. Ми повинні вболівати за американську економіку і бажати їй щонайменше стабільності, щоб залишався попит на ІТ-сервіси.
Адже під час рецесії компанії зазвичай скорочують бюджети на R&D, відкладають або скасовують IT-проєкти. Ба більше, через зниження попиту сервісні ІТ-компанії будуть конкурувати за ціною, що може призвести до ще більшого скорочення прибутків.
Тож будемо стежити за новинами, адже в сучасному глобальному світі все пов’язано, зокрема через систему фінансових ринків. Японський центробанк уже дав чіткий сигнал, що не планує найближчим часом повторювати підвищення ставок. Водночас на американських ринках може відбутися відхід від tech stocks. Тобто до цього багато інвесторів купували акції Big Tech компаній, які активно впроваджували і пропагували ШІ. Але якщо подивитися останні звіти таких компаній, то ніхто з них не показав заявленого перформансу. І точиться дискусія, де ж високі прибутки для інвесторів у цій історії.
Техногіганти на кшталт Meta, Nvidia вкладають багато ресурсів у ШІ-технології, але невідомо, чи це окупиться
І для аналітиків на Волл-стріт це важлива тема. Можливо, з погляду фінансів це може виявитися бульбашкою (але не такою шкідливою для економіки, як бульбашка dot.com). Інвестори продадуть частину своїх акцій і оцінка таких компаній буде більш реалістичною.
То що означає обговорюваний вислів «ротація із tech-акцій»? Те, що інвестори бачать, що техкомпанії не так зростають, як очікувалось, і продають потроху акції. І якщо так буде далі продовжуватись, це може знизити опосередковано попит на послуги українських сервісних IT-компаній«.
Андрій Лазоренко, СЕО та співзасновник IdeaSoft (працює з ринками США, Middle East, Європа)
«Ця ситуація (обвал фондового ринку Японії 5 серпня і подальші коригування інших бірж, включаючи криптовалютний ринок) була для нас очікуваною, з огляду на два фактори:
- рекордно високі (за останні десятиліття) відсоткові ставки світових центральних банків;
- рекордне зростання фондових ринків за останній час.
Очікуємо, що кризові явища можуть повторюватися ще протягом одного-двох років, залежно від різних сценаріїв.
При цьому цілком можливий сценарій „м’якої“ посадки, коли до приблизно другого кварталу 2026 року інфляція повернеться повністю в норму, а ставки центральних банків знизяться до прийнятних рівнів. Рецесія так і не настане, зате новий економічний (і інвестиційний) цикл буде якраз починатися.
У разі ж сценарію різкого обвалу фондових ринків (і рецесії) також можуть бути свої плюси — світові центральні банки для боротьби з кризою різко знизять відсоткові ставки».
Надія Гасюк, COO Blackthorn vision
«Очікувати що саме недавні події на фінансовому ринку сильно вплинуть на теперішню ситуацію в аутсорсингу в Україні, думаю, не варто. Проте вони можуть запустити суміжні процеси. Ще більше побоювання щодо рецесії, що завжди призводить до обмеження бюджетів, а також значні коливання валют можуть ускладнити управління фінансами українських ІТ-компаній, оскільки більшість орієнтуються на міжнародних клієнтів. Першими це, звичайно, відчують ті, хто співпрацює з глобальними компаніями. Натомість, ті, хто фокусується на середніх і малих клієнтах, можуть і не відчути значного впливу».
Орест Гудзій, COO inVerita
«Як на мене, це більше локальний сплеск, локальне падіння ринків. У США це пов’язано передусім з нижчими показниками у звітах, а також з невиправданими очікуваннями щодо ШІ від технологічних компаній. Ринок штучного інтелекту справді перегрітий, певною мірою безпідставно. Тож очікувано, що відбулася невелика корекція, падіння акцій компаній.
В Nvidia, схоже, було найбільше падіння акцій. Чи змінить це щось для інших компаній чи містить у собі ризик? На мою думку, ні в короткій перспективі.
Якщо ж продовжиться падіння у наступні два місяці, це може вплинути на бюджетний період середнього і великого бізнесу
Серпень і вересень — це важливий період бюджетування великих американських, та й середніх компаній. І якщо, ми будемо бачити різке погіршення економічних показників, падіння ринків, інтервенції з боку уряду чи навіть підвищення відсоткової ставки, це може змусити компанії затягнути паски, виділити менший бюджет на вендорів, зокрема й на українські команди.
Але станом на сьогодні навіть короткотермінових збитків немає, і я дуже сумніваюся, що багато компаній відчули на собі якісь негативні наслідки вже».
4 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.