Відпустка, послуги психолога і компенсація у разі травми. Як демобілізовані фахівці повертаються до IT і що в компаніях роблять для ветеранів
У лавах ЗСУ служить чимало українських айтівців. У половині компаній з нашого рейтингу зазначили, що в них мобілізовано від 10 до 50 фахівців. Наразі деякі спеціалісти вже демобілізовані та повертаються до проєктної роботи. Ми поспілкувалися з IT-компаніями й айтівцями-ветеранами та дізналися, як відбувається повернення й адаптація співробітників і яку підтримку ветеранам надають компанії та колеги.
✅ Що розповідають про своє повернення до роботи айтівці-ветерани
Владислав Загородній, Magento 2 / WordPress Developer
Я служив в армії з 24 лютого
Коли повернувся з армії, перші півтора місяця вирішив відпочити. Потім вже почав думати про відновлення знань. Дивився лекції, перечитував документацію, і все більше розумів, що справді забув багато важливого. Іноді не міг пригадати прості речі, які раніше виконував швидко і навіть не задумувався.
У пошуку роботи я припустився однієї помилки. До війни мені легко вдавалось проходити співбесіди. Я взагалі не хвилювався і навіть не готувався до них. Незадовго після того, як почав розсилати резюме після повернення з фронту, мене запросила на інтерв’ю одна компанія. Я пам’ятав, що раніше це було просто, і досить слабенько підготувався. Коли на технічному етапі мені ставили запитання, я знав, що працював раніше з тим, про що запитують, але не міг відповісти. Відповідно ту співбесіду я не пройшов, адже варто було більше часу виділити на освіжування знань.
Під час пошуку роботи я не розраховував на особливе ставлення чи певну підтримку, я не виділяю себе серед інших працівників. Для мене важливо лише те, щоб компанія не співпрацювала з росією чи Білоруссю та не мала працівників з цих країн.
Нещодавно я влаштувався на роботу, зараз проходжу випробувальний термін. Моя компанія донатить, спонсорує оборонні процеси. Для мене це було важливо.
Спілкування в колективі чудове, мені як новачку допомагають влитися у процеси. Ніхто не робить акцент на тому, що я повернувся з армії. Просто адекватна підтримка, як це зазвичай буває в IT-компаніях.
Період адаптації до іншого формату спілкування я пройшов ще під час служби. Після певного часу перебування власне на фронті, мене та ще деяких айтівців перевели виконувати інші завдання. Тоді було трохи складно перелаштуватись. Перебуваючи ще в армії, але у команді айтівців, складно не відволікатися на події на фронті, чати, куди пишуть друзі та знайомі, які ще воюють. Тому потрібен був час звикнути до спокійного ритму роботи. Але цей досвід допоміг уникнути різкої зміни обставин, коли я почав працювати вже у компанії.
Вадим Андрієнко, Manual QA Engineer
Я пішов на фронт у липні
Після повернення з фронту виникло враження, що за цей майже рік у мене стерлась пам’ять. Руки все пам’ятали, але теорію доводилось вчити заново. Плюс з’явились нові технології, вийшли оновлення деяких інструментів. І я все це опановував після повернення.
Коли влаштовувався до нової компанії, сказав рекрутерці про те, що був військовим. Усі колеги поставились до цього адекватно, мене не виділяли серед інших співробітників. Я з приводу цього не переймаюся. Якщо хто запитує про службу, розповідаю те, що можна говорити.
Я працюю на іноземну компанію, там до мене таке ж ставлення, як і до інших співробітників. Особливої підтримки немає. Колеги, як зазвичай це буває, допомагали адаптуватися до роботи та відновити знання. Загалом період адаптації у мене зайняв приблизно три тижні.
Для мене було важливо, що є можливість працювати віддалено, адже зараз я ще проходжу реабілітацію. Також я попередив CTO, що відновлююсь після поранення, і мені буде потрібно відпрошуватись, щоб ходити до лікарні. Він поставився до цього з розумінням.
Іван Дурський, Service Desk Analyst у SoftServe
Загалом на службі я перебував шість місяців, чотири з них безпосередньо на фронті. Якщо говорити про повернення до обов’язків, мені знадобилося на це два тижні. Щодо адаптації до роботи, то я все ще в процесі.
Труднощі виникали через операцію на очах, бо реабілітація займала час, і вона все ще триває. Додати до всього роботу з психологом щодо ПТСР та проблеми адаптації (комунікаційні бар’єри, втома, розосередження, проблеми зі слухом, пам’яттю, концентрацією).
Проте найголовніше, що я взяв з армії — простіше ставлення до багатьох речей. Наприклад, зараз я більше ціную те, як організована комунікація, мене вже не бентежить велика кількість мітингів. Такий підхід допомагає справлятися з викликами.
Я не обговорюю війну з колегами. Міг у загальному, але в деталі не вдавався, досвідом не ділився. Але вони намагались ставитись з розумінням, наскільки це взагалі можливо.
Айтівець-ветеран з EPAM, який побажав залишитися анонімним
Я був на фронті 10 місяців. Перед поверненням до проєктної роботи у мене були певні сумніви, чи не втратив я кваліфікацію, чи не пропустив важливих оновлень. Але поступово, завдяки підтримці мого менеджера, через участь у лекціях для студентів, заходи для колег, навчання, мої сумніви розвіялися. Загалом адаптація зайняла близько чотирьох місяців.
Насправді велику роль у цьому відіграв мій менеджер і команда. З менеджером ми були на зв’язку під час перебування на службі, він допомагав тоді та підтримував на всіх етапах після повернення. В нашій взаємодії була повага і не було жодного нав’язування. Я знав, що завжди зможу розраховувати на його сприяння. Це важливо.
✅ Що роблять компанії під час повернення співробітників
Avenga
У компанії Avenga демобілізовано дев’ять фахівців. Співробітник повідомляє нам про завершення служби, і далі ми координуємо його повернення або на проєкт, або якщо вільного немає, пропонуємо сабатікал і продовжуємо виплачувати 50% винагороди впродовж цього періоду. За цей час максимально намагаємось залучити людину до роботи.
Від початку повномасштабного вторгнення компанія виплачує 50% винагороди всім мобілізованим фахівцям впродовж усього терміну служби. Також ми надаємо психологічну підтримку для ветеранів. Зараз працюємо над програмою Defenders Support у партнерстві з Veteran Hu. Також ми провели серію вебінарів для фахівців компанії і загалом маємо чіткий план для реінтеграції.
Ciklum
Наразі сім співробітників Ciklum демобілізувалися. Для нас важливо, щоб колеги розуміли, що ми чекали їхнього повернення та готові підтримувати їх протягом усього часу, необхідного для реінтеграції.
Ми розробили RACI-матрицю, де визначили ролі та зони відповідальності департаментів на різних етапах реінтеграції ветерана: від підготовчого етапу до супроводу колеги під час перших місяців роботи. До прикладу, на етапі підготовки ми завчасно поновлюємо доступ до внутрішніх систем, готуємо техніку, інформуємо команду про очікувану дату виходу колеги. Також разом із лінійним менеджером призначаємо ветерану ментора або buddy.
Після виходу співробітника-ветерана розпочинається онбординг: за наповненням він схожий на класичний онбординг новачка, проте має іншу мету. Важливо, щоб реінтеграція була комфортною не лише для ветерана, а й для його колег. Тому план передбачає низку зустрічей спеціаліста з менеджером, командою, ментором та HR-фахівцями. У кожної зустрічі власні завдання та цілі.
Якщо говорити про пільги, то, крім стандартного пакета бенефітів, демобілізовані колеги отримують:
- доступ до розширеної програми підтримки ментального здоровʼя, яка охоплює консультацію з військовим психологом або психотерапевтом;
- додатковий грошовий ліміт на лікування випадків, які не покриваються стандартним пакетом медичного страхування;
- доступ до низки освітніх ініціатив: внутрішніх навчальних і менторських програм, вебінарів, мітапів, ліцензій Udemy Business із понад 22 000 продуктів тощо. Вони дають змогу колегам швидко поновити знання та навички.
Компанія дбає про підготовку наших фахівців до взаємодії з демобілізованими колегами. Наприклад, регулярно запрошуємо психологів і HR-фахівців для зустрічей і вебінарів. Говоримо про ефективну комунікацію з ветеранами, взаємодію з колегами у непродуктивних психологічних станах, визначення ознак ПТСР тощо. Саме така всебічна підготовка допомагає нам формувати емпатійне середовище, де всі колеги почуваються комфортно, безпечно й де немає ризиків ретравматизації для ветеранів.
ЕРАМ
Загалом в нашій команді вже звільнилися зі служби в Силах оборони близько 40 людей. Частина з них повернулася до проєктної діяльності, хтось взяв паузу.
Всі ветерани отримують «welcome back» лист, де, крім іншого, є інформація про доступні ресурси та сервіси на рівні держави, громадських і благодійних організацій, а також безпосередньо в EPAM. В листі є новини компанії, інформація про те, що відбулося під час перебування колег у лавах Сил оборони, а також про те, як компанія підтримує Україну. Так ми відбудовуємо зв’язок з колегою, який захищав країну.
У ветеранів є можливість скористатися оплачуваною post-military відпусткою тривалістю до 60 днів. Пропонуємо психотерапевтичну підтримку, медичну страховку.
Загалом для команди періодично проводимо вебінари на тему повернення ветеранів. Записи зустрічі доступні і для їхніх родин. Серед партнерів та спікерів — Veteran Hub, ГО «Форпост», Центр реабілітації ветеранів «Лісова поляна», Міністерство у справах ветеранів України, військові психологи Андрій Заєць, Віктор Комаренко, Антон Семенов та інші.
ELEKS
Наразі 11 колег-військових повернулися в компанію. HR-менеджери та рекрутери ELEKS долучитися до проєкту Happy Monday і Veteran Hub, щоб більше дізнатися про адаптацію ветеранів у робоче середовище, а також попрактикуватися — провести для демобілізованих співробітників кар’єрні консультації.
Усі наші колеги та їхні рідні мають змогу отримати психологічну підтримку через центр психологічної допомоги компанії. Протягом цього року ми влаштували семінари з психологами, які мають досвід співпраці з військовими, на теми взаємодії під час демобілізації, при пораненнях.
Intellias
До лав Сил оборони України долучилися 56 співробітників, 13 з яких вже повернулися з війни. З них 11 залишилися в компанії та працюють на проєктах.
Процес реінтеграції тих, хто повернувся з фронту, може сильно відрізнятися, залежно від військового досвіду людини. Але всі ветерани та ветеранки насамперед потребують відновлення фізичного та психічного здоров’я, підтримки та лояльності з боку колег і менеджера. Тож команда гнучко реагує на потреби колег-ветеранів.
За можливості повертаємо колегу на проєкт або у команду, в якій він чи вона працювали до мобілізації. Або надаємо увесь необхідний супровід та у пріоритетному порядку шукаємо інший проєкт. Весь цей час ветеран перебуває у резерві зі 100% компенсацією та виконує завдання з внутрішніх проєктів.
У компанії діє розширена програма медичної та психологічної допомоги для ветеранів. А у разі складної травми пропонуємо додаткову компенсацію саме на реабілітацію.
Також створили внутрішню спільноту IntelliVeterans, де наші захисники та захисниці можуть обмінюватися досвідом і підтримувати одне одного. Додатково діє соціально-освітня програма Military Buddy, в межах якої ветерани, які вже повернулись до роботи, допомагають адаптуватись тим, хто лише повертається з війни.
У травні представники відділів, які безпосередньо взаємодіють з ветеранами, пройшли навчання від Veteran Hub. Також ми розробили та провели тренінг для менеджерів і команд на тему взаємодії з ветеранами.
Intellias адаптує свої офіси, щоб вони були зручними для маломобільних людей з інвалідністю. Наш головний офіс успішно пройшов інклюзивний аудит від Доступно.UA. І впроваджує їхні рекомендації в інших офісах компанії.
SoftServe
Наразі в компанії понад 50 фахівців, які повернулись до проєктної роботи. Загалом від початку повномасштабного вторгнення близько 300 наших працівників долучились до лав ЗСУ.
Ми індивідуально розглядаємо історію кожного ветерана, адже на час служби ми закріплювали місце за фахівцем у проєкті, а людина вже могла перерости цю позицію, розвинувши на війні управлінські та лідерські навички. Комусь же, навпаки, потрібно надолужити технічні знання, підтягнути англійську. Є й такі, хто вирішив кардинально змінити життя і професію, з цим теж намагаємось допомогти.
SoftServe зараз працює над внутрішньою програмою Veterans at SoftServe. У ній враховані різні аспекти — соціальної, фізичної, емоційної підтримки ветеранів, щоб вони якнайшвидше повернулися до цивільного життя та роботи.
Наразі понад 60 наших колег, які безпосередньо працюватимуть з ветеранами, пройшли сертифікацію Veterans at Work від Міжнародного товариства з управління людськими ресурсами (SHRM). Також ми спираємося на гайд PRAKTYKA від Veteran HUB та консультуємося з громадськими організаціями, щоб якнайкраще зрозуміти потреби ветеранів і знайти дієві рішення. Партнери з Veteran HUB проводили навчання для наших HR бізнес-партнерів і менеджерів.
Для фахівців як на службі, так і після неї діє весь пакет бенефітів, включно з медичним страхуванням і сервісом психологічної підтримки. Ми пропонуємо додаткову одноразову відпустку до місяця колегам, які демобілізуються, а також з листопада маємо для них покращений пакет медичного страхування.
Крім того, працюємо над програмою безбар’єрності та інклюзії. Наразі 69% наших офісів є доступними для людей на колісному кріслі. При цьому в кожному місті, де ми присутні, має бути принаймні один такий офіс.
Master of Code Global
Наразі з військової служби до нас повернувся один співробітник — General Back-end Engineer. Ми підтримуємо це комунікаційно всередині компанії, фахівець уже пройшов онбординг.
Рeople Partner уточнює у колеги про режим, в якому він готовий повернутись і чи потрібна відпустка (recreation vacation leave). Наш співробітник узяв два тижні для відпочинку та потім повноцінно увімкнувся в роботу. Загалом план реінтеграції ветеранів такий:
- розказати про новини, апдейти та зміни в компанії за останні місяці;
- вибрати проєкти, в які буде залучений фахівець;
- зробити організаційні завдання (чекліст охоплює наші стандартні для онбордингу процедури — від надання необхідних доступів і прав до інформування ком’юніті про спеціаліста);
- провести тренінги або навчання.
Крім того, ми організували серію онлайн-зустрічей на різних рівнях команд з Іриною Галузінською — це HR-фахівчиня з
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
1 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.