«Це не завдання складне, а ти слабкий». Як джунів ставили на проєкти, які не відповідають їхньому рівневі
Розвиток IT-індустрії не лише спонукає вкладати якомога більше у навчання спеціалістів. Бум галузі призводить і до появи хитрих схем заробітку, коли деякі компанії «продають» Junior-фахівців за ціною Middle, а то й Senior-розробників. Принаймні пробують це робити.
DOU поцікавився, чи траплялося у житті джунів таке, що їх ставили на проєкти, які не відповідали їхньому рівню знань і навичок. Виявилося, що такі випадки не поодинокі.
Ось що ми дізналися...
💰 Як зібрати команду «сеньойрів»
«Пройшов буткемп — і згодом я потрапив у компанію на позицію Trainee Back-end Developer. Після онбордингу запитав РМ’ку, чи можна відверто сказати на дзвінку клієнтові, що я початківець, аби він терпеливо до мене ставився. На це мені відповіли: „Не варто, клієнту тебе презентують як досвідченішого“. У компанію я йшов як Back-end Developer, а фактично робив і front, i back. На ці обставини зовсім не скаржуся. Це була школа виживання, яку я пройшов — і тепер маю багато досвіду» (Junior Strong Full Stack Developer).
«У свою першу компанію я прийшов на позицію Magento-розробника з досвідом роботи
Строк у місяць був завалений втричі, гроші замовник виплатив лише частково, магазин через деякий час, як ми помітили, переписали наново. Взагалі тоді, у
«Коли я був Strong Junior, то перші4–5 місяців мені давали адекватні завдання. А через пів року перевели на проєкт, де я був єдиним розробником і від мене вимагали рівня Senior. Працював у такому режимі майже рік. Компанія казала, що це не проєкт такий складний, а я такий слабкий. Тепер це викликає посмішку, а тоді було важко. Овертаймив регулярно, й атмосфера через керівництво була негативна. Радий, що потім змінив компанію» (Strong Middle).
«Мене, Junior Front-end Developer’а з піврічним досвідом роботи, компанія „продала“ іншій компанії як Senior. Натомість ця інша компанія представила мене замовнику зі США як „Super Senior з 5+ роками досвіду“. Звісно, замовник за декілька днів зрозумів, що його обманули. Мене звільнили, ще й звинуватили в тому, що я погано працюю, та намагалися „кинути“ на останню зарплату» (Senior Front-end Developer).
«Компанія поставила на проєкт, де, як виявилося згодом, мене презентували замовнику як Senior-розробника зі значним досвідом у доменній галузі. Тут я працював лише кілька тижнів як Strong Junior Developer. До цього був Trainee у невеличкій фірмі. Світчер. Не знаючи подібних підводних каменів аутстаф-індустрії та боячись втратити джерело доходу, я не звільнився одразу, хоча тепер розумію, що в таких випадках це єдине правильне рішення: на кону насамперед власна репутація.
Звідси здобув для себе урок № 1 — детально розпитувати про умови проєкту на етапі співбесіди й обговорювати речі, які для вас не є прийнятними. Під час роботи мене переслідує постійне відчуття провини, оскільки я є частиною обману. Хоча, з одного боку, я вляпався у відверте лайно, з іншого — отримую досвід роботи в крутій команді з дійсно цікавим продуктом, про що раніше і мріяв. Зараз хочу завершити основну частину праці, звільнитися і знайти роботу, де обов’язки відповідатимуть навичкам» (Strong Junior Developer).
«На той момент я пропрацював у компанії орієнтовно три місяці як Junior Manual QA, сумарний досвід — близько пів року. Повідомили, що є складний проєкт, куди вже якийсь час не можуть знайти Middle+ фахівця, і це міг би бути шанс проявити себе. Наскільки розумію, це був непоганий спосіб зекономити на спеціалісті та рекрутингу. Натомість я чув дуже багато історій про те, як важко пробитися в IT, і сам до цього шукав роботу майже пів року. Я був упевнений, що не існує таких речей, у яких не можна розібратися, маючи час. Тож, не довго думаючи, погодився на авантюру.
Все вийшло супер, я досить швидко наздогнав потрібний рівень експертизи, хоч це і коштувало мені декількох тяжких вечорів і суперечок з монітором. Надалі це позитивно позначилося як на рівні оплати, так і на моєму самосприйнятті та амбіціях» (Middle Python Developer).
😵 Схема з видавання джунів за сеньйорів не завжди вдається
«Коли був джуном, мене намагалися „продати“ на позицію сеньйора з5-річним досвідом. Так і просили казати на технічній співбесіді з замовником (хоча фактично досвіду не мав узагалі). Соромно було брехати. Однак колеги сказали, що у замовника просто завищені очікування до цієї позиції, а я цілком можу впоратися. Ту співбесіду я не пройшов 😊 Взагалі там була цікава схема. На проєкті вже працював досвідчений розробник, але компанія хотіла його висмикнути й поставити на інший проєкт лідом. Мене не взяли, та іншого джуна таки поставили — схема спрацювала» (Senior Salesforce Developer).
«Вже майже рік працюю в українській аутстаф-компанії на позиції React-розробника. Це моя перша робота в ІТ, тому я ще вважаю себе джуном, а от моя компанія намагається „продати“ мене як мідла з
Мого колегу-джуна навіть подали на сеньйора з
На момент працевлаштування ми й не підозрювали, що все може бути настільки погано, й уклали угоду, що зобов’язані пропрацювати рік, щоб компанія змогла покрити витрати на наші ноутбуки й курси англійської.
Які я висновки можу зробити для себе? Ніколи більше не працювати в ноунейм-компаніях, а тим паче в аутстафі» (Junior React Developer).
🤘Бізнес-аналітики не лишаються осторонь
«Працював у компанії два місяці, а на роботу мене взяли після проходження доволі посередніх курсів з бізнес-аналізу, без особливої практики.
Коли ще був стажером BA, навіть не джуном, мене поставили вести BA-частину розробки мобільного застосунку (проєкт стосувався громадського транспорту одного з міст України). Досвідченого BA, який мав би змогу допомогти, на жаль, не було. Через місяць страждань попросився на інший, легший проєкт, бо розумів, що „обсираюсь“ і можу завалити свою частину роботи. Після цього отримав легший проєкт з наставником, на якому виріс майже до Middle» (Middle BA).
«Працювала в компанії пів року, з них три місяці — інтернатура. Я ще навіть була Trainee, коли мене поставили на найбільшу діскавері в історії компанії. Пояснили, що BA, якого мали взяти на цей проєкт, відхилив офер, тому ставлять мене, але, звісно, будуть допомагати, бо розуміють, що це не мій рівень. Спойлери: не допомогли, потім ще сказали, що продуктивність у мене погана» (Business Analyst).
🚑 Через невідповідну роботу з’являються проблеми зі здоров’ям
«У мене так вийшло на першій роботі, де комерційного досвіду було нуль. Коли я прийшов, мені видали старий проєкт, написаний на PHP, і сказали, що бізнес-аналітики мають новий план, отже, все потрібно переробити, зберігаючи ідею, але виконати нормальну реалізацію на Python. Потрібно було робити все це, використовуючи Elasticsearch, з яким я стикнувся вперше. У компанії були свої програмісти на PHP і Java, ще декілька працювали на JS. З Docker мені допомогли. Коли було бодай щось готово, допомогли написати GitLab CI/CD. У мене було шалене зростання в навичках у перший рік. Однак зараз просто не розумію, як це все взагалі вийшло.
Початок був суперскладним: я не раз хотів піти, грозились мене звільнити, часто працював у вихідні й затримувався до21-ї. І це все було за зарплату, нижче медіани для джуна Python. Тому досвіду набрався нормально і по всіх фронтах, але повторювати таке не хочу. Я почав „жестить“ як з собою, так і з іншими людьми — рідні змусили походити до психолога.Місяць тому вирішив рухатися далі. Зараз проходжу співбесіди на нові цікаві вакансії» (Python Developer).
«Я пропрацював близько шести місяців, коли поставили на новий проєкт. Не знав, чи подужаю його, бо мені бракувало досвіду в розробці на React (була лише загальна теоретична база) і знання JS, HTML, CSS. Та починати з чогось було потрібно.
Втім, на новому проєкті я зіткнувся не лише з новим для мене React’ом і його синтаксисом, а ще й з масою нових бібліотек (форми, валідація, переклади), стейт-менеджером (Redux), Firebase та TypeScript. При цьому мій PM просив дати естимейти на те чи інше завдання, а я не міг сказати об’єктивно, скільки на нього піде часу, адже, крім власне його виконання, мені треба було ще навчитися це робити.
Як наслідок — напруження зростало, дедлайни підтискали, я давав надто великі естимейти, а старший розробник не мав бажання показувати, як зробити якісь „звичайні“ для нього речі. Також з’явилися проблеми зі здоров’ям і страх втратити першу роботу, на яку я з такими труднощами зміг влаштуватися через рік наполегливого самостійного навчання. Як потім виявилося, саме через стрес у мене почалися проблеми зі шлунково-кишковим трактом.
Зрештою, думаю, я перестав влаштовувати роботодавця, і він замінив мене іншими джунами, що мали більше досвіду в роботі з React та могли виконати завдання швидше.
Кепський, але досвід. Все одно я вдячний своїй першій компанії за здобуті знання, знайомство з хорошими людьми та вкладання у мене ресурсів для мого зростання. Принаймні тепер я не ставитиму своїй роботі такий високий пріоритет у житті. Баланс — це важливо» (Junior React Developer).
🤑 «Продають» не лише Junior, а й Trainee
«Перша компанія, в якій я був Trainee QA, працювала таким чином: вони знаходили проєкт на Upwork для працівника рівня Middle чи Senior, але сам проєкт перекидали на Trainee. Так було і в моєму випадку. Знав, що проєкт не відповідає моєму рівню, та було все одно, бо я ж попав в айтішку — значить, треба триматися» (Junior QA).
«Коли я почала працювати на позиції Trainee, мій колега вирішив піти у відпустку на два тижні. Отож усі проєкти залишилися на мені одній — людині, яка щойно закінчила курси. Я отримала купу роботи, до якої немає письмової документації, та PM’ів, які постійно запитували, коли буде готово і чому я пишу багрепорт, якщо треба було тестувати взагалі не те. Дуже складно було розібратися в нюансах та критеріях роботи тієї чи іншої фічі, бо все відрізнялося від проєкту до проєкту (а їх було близько п’яти). Спроби розпитати девелоперів закінчувалися словами: „Читай документацію“ або „А що тут незрозуміло? Ти ж QA — розбирайся“. Було важко, іноді з’являлися симптоми паніки й думки штибу „це не для мене“ або „я занадто тупа для цієї роботи“.
Але цей досвід допоміг мені багато чого зрозуміти. Наприклад, PM’и можуть бути взагалі не в курсі твоїх навичок, і навіть рівень розвитку твоєї спеціальності може їм ні про що не говорити, головне — щоб робота була виконана. Друге — ніхто не платитиме більше, якщо ти берешся за завдання, на рівень вищі від твоїх поточних навичок. А ще я навчилася дуже гарно, толерантно, культурно й змістовно посилати людей за кораблем, якщо вони вимагають від мене щось, що виходить далеко за межі моєї компетенції» (Middle Manual QA).
«Я прийшов у компанію на позицію Trainee Front-end Developer і через два тижні долучився до команди, яка переписувала повністю проєкт v1 на v2 з нереальною кількістю нових технологій. Це були дуже важкі, але цікаві часи. Завдання були десь на рівні Strong Junior/Middle. Компанія нічого не пояснювала — просто так проходив мій онбординг» (Middle Software Engineer).
«Мене, Trainee Front-end розробника, „продали“ як Strong Middle на проєкт, де „на вчора“ треба було фіксити баги та додавати новий функціонал. У мене взагалі ще не було продакшн-досвіду, в компанію прийшла після курсів. Потрібно було писати застосунок на AngularJS (1.4, якщо розумієте) і за допомогою Cobertura та Xcode переводити на iPad. Зі мною працювали ще двоє джунів, і ми разом під моїм логіном щось кодили :) Із замовником ми спілкувалися щодня. Це було жахливо, я постійно працювала понаднормово (без оплати, звісно) і хотіла звільнитися. Проте, на щастя, проєкт цей був тимчасовий і тривав лише місяць» (Senior Front-end Developer).
Все про українське ІТ в Телеграмі — підписуйтеся на канал редакції DOU
25 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.