Як (не)варто відкривати аутсорс-компанію, — безперечно, корисні поради
За 10 років роботи в галузі в мене назбиралось багато «корисних» порад для майбутніх CEO аутсорс-компаній, якими я просто не можу не поділитись. Ці поради (якщо їх не робити), зекономлять тобі купу грошей і вбережуть від стресу.
Отже, ти думаєш відкрити IT-бізнес. Гарний вибір, скажу я. Тримай покроковий план для гарантованого отримання прибутку вже з першого місяця. А ще дізнаєшся, як досягнути фінансової свободи, звільнитись від рутини і наповнити життя змістом та радістю.
Почати легко
Бізнес-план можна ж не писати, правда? Почати варто з реєстрації юридичної особи. ТзОВ буде саме враз. Тиждень — і ти директор, життя вже стає веселішим!
Офіс
Офіс бажано знайти на виріст, 100 м² буде достатньо для 15 людей. Якщо твої амбіції ідуть далі - сміливо бери 200, щоб потім не паритись про переїзд. Щоб зацікавити потенційних кандидатів, потрібна парковка і зручне розташування : так щоб і близько від центру, але легко добратись на машині.
Бачив, які офіси у Фейсбука і Гугла? Щоб програмісти просто погодились прийти на співбесіду, доведеться вкластись у ремонт, зробити бар і поставити якісний блендер для смузі.
Команда
Бізнес — штука така, що самому буде тяжкувато, тому збери надійних одногрупників і дай їм долі в компанії. Тепер всі труднощі зможеш розділити на п’ятьох. Хто що буде робити придумаєте потім. Головне — ви вже команда!
Вмієш кодити?
Тоді все піде як по маслу. Зможеш працювати на чотирьох паралельних проектах і показати найвищий пілотаж у переключенні контекстів. Якщо і цього буде мало — завжди знайдеться можливість взяти проект на фрілансі, щоб виплатити зарплати своїм юніорам. Думаєш, чи буде час пофрілансити? Не переживай. Ти ж в курсі, що бізнесом займаються по 16 годин на добу? Вистачить і покерувати, і покодити.
Менеджер?
Поради далі можна не читати. Ти сам знаєш, як усе зробити. Зрештою, зроблять працівники. Твоя задача — чітко поставити задачі.
Перший проект
Пошук клієнтів на біржах — для слабаків . Вирізняйся і будь винахідливим. Тут, як показує досвід, усі способи добрі. Найкраще «позичити» клієнта з попереднього місця роботи. Так починало багато твоїх нових колег у галузі, і нічого, що це якось не тойво. Бізнес — це війна. Якщо вже став на цей шлях — завербуй ще півкоманди, пообіцяй гроші і смачне капучіно в офісному кафе.
Є, звичайно, й інші способи знайти першого клієнта. Купи базу емейлів. Ну-у-у, як купи. Якщо гроші дуже треба на гіроскутер, то можна і на торентах знайти. Дивися, щоб база була надійна, щось типу ‘10M_emails_CTO_outsource_customers.rar’. Так само знайдеш скрипт для розсилки. Звучить ненадійно? Не парся, без проколів не буває . Одного разу я так привітав президента США та весь уряд з Різдвом і Новим роком. Ех, досі відчуваю холодок по шкірі, коли згадаю, як чекав на спецназ у квартирі після блокування всіх наших ресурсів.
Виділяйся
Зроби сайт — це важливо. До сайту треба підійти серйозно. Вордпрес, Вокс чи Тильда видасть у тобі новачка. Знайди відомого дизайнера і готовий дизайн закодуй на чомусь екстравагантному, наприклад, Go.
Поки не знаєш, на яких технологіях буде перший проект, напиши на сайті список усіх, про які чув — не прогадаєш. Як ти думаєш я почав працювати з Ruby? У далекому 2006 я почув про Рельси від колеги і додав їх у список до PHP, Java і C++. Хто ж знав, що перший клієнт захоче саме цю технологію. І не переживай, що ніхто в команді не має досвіду — якось викрутишся.
Аутсорс, аутстаф, fixed price, MVP чи legacy. Розібратись у нюансах нереально. Просто берися за все, що є. На старті вибирати не доводиться.
Виділитись можеш крутим текстом і відео. Розкажи, яка ви молода команда, як швидко розвиваєтесь і які ви всі круті спеціалісти. Це подіє, повір. На відео варто показати, як ти круто катаєшся на борді. Якщо колеги-засновники теж мають щось унікальне — розкажи у відео історію, покажи екстрім і природу, емоції, побільше емоцій. Це переконує клієнтів, які вагаються, і відволікає від зайвих питань про експертизу.
Відразу заплануй два роадшоу в Європу і США. Це спосіб пошуку клієнтів для справжніх профі: ти катаєшся по містах, набиваєш зустрічі і пробуєш продати своїх програмістів. Очна зустріч - твій шанс запам’ятатись і почати будувати відносини. Привези подарунки, одягни костюм Скруджа МакДака. Задача — виділитись і запам’ятатись із сотень таких, як ти.
Цінності
Без цінностей і місії в бізнесі ти — аутсайдер. Знайди знатного експерта, так буде легше. Постав йому конкретний запит — сформувати цінності твоєї компанії. За
Дорогу здолає той, хто йде
Що ж, коли все зроблено, можна насолодитись результатом. Програмісти кодять, бухгалтер виставляє інвойси, офіс-менеджер облаштовує вейп-кімнату - красота. Деякі труднощі будуть, але ж ти знав, на що йдеш. Попереду багато рутини, нових випробувань і виправлення вже зроблених помилок ;)
А якщо серйозно...
Процес побудови бізнесу виглядає так само, як і проекти в наших клієнтів — повний agile. Більше того, сам ринок зараз стрімко міняється в бік децентралізації, коли роль компаній зменшується, а потреба в програмістах тільки росте. Це провокує цікаві рішення в бізнес-моделях, народжуються нові типи компаній, що слідують глобальним трендам у взаємовідносинах компанії та працівника.
У своєму інстаграмі я ділюся думками та ідеями щодо цих змін — підписуйся.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
22 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.