Рахунок НБУ, благодійні фонди чи окремі волонтери? Куди краще пожертвувати гроші на армію
В Україні діють сотні благодійних фондів, які допомагають армії. Через велику кількість організацій українці часто не знають, куди і як краще переказувати кошти, а також не розуміють, як їхні гроші використовуються далі. Ми спробували розібратися, які є типи благодійних організацій сьогодні і як саме і на що розподіляють пожертви у різних фондах.
Великі фонди
Фонд «Повернись живим» — працюють тільки за груповими заявками від командирів підрозділів
Один з найбільших благодійних фондів в Україні, що допомагає армії, — «Повернись живим». Він працює з 2014 року. Станом на 22 березня від 24 лютого фонд зібрав 2 352 851 605 гривень. Сьогодні він займається великими закупівлями для підрозділів ЗСУ та окремих частин тероборони. Ми поговорили зі співробітником «Повернись живим» Олегом Карпенком про те, як вони зараз працюють.
«Ми насамперед займаємося такими речами, як тепловізійна оптика, технічні засоби розвідки, засоби звʼязку, транспорт, деяке снайперське спорядження і засоби індивідуального захисту. Ми не забезпечуємо одягом, формою, термобілизною, не закуповуємо гуманітарну допомогу, продукти тощо. Для нас у пріоритеті тепловізійна оптика і на останньому місці засоби індивідуального бронезахисту.
Деякі речі на початку ми ще викуповували в Україні, але тепер переважно за кордоном — у Туреччині, Британії, США, Ізраїлю, дещо в Польщі й навіть у Малайзії.
У перший тиждень повномасштабного вторгнення ми ще працювали над запитом кожного окремого бійця, але тепер від цього відійшли й працюємо тільки за заявками від командира підрозділу або мінімум командира батальйону. В пріоритеті у нас підрозділи ЗСУ і деякі частини територіальної оборони. Так, у нас справді працює гаряча лінія, але окремих бійців ми скеровуємо до свого керівництва. Ми це систематизуємо і поступово обробляємо.
У перші дні повномасштабного вторгнення у нас були проблеми з логістикою, тому що обсяги закупівель значно зросли. Тому ми долучили деяких представників з великого бізнесу, логістичних компаній, які нам в цьому допомагають. Труднощі є, вони були і у мирний час, тому що це велика бюрократична історія, надання всіх необхідних дозволів, супровідних документів, рахунків, тому на деяких етапах є незначні проблеми, але в цілому процес налагоджується, і поступово все починає працювати стабільно. Але у кожної країни свої правила і процедури, і звісно, якби ми викуповували все в одного постачальника — було б набагато легше.
З пошуком постачальників проблем немає, тому що ми співпрацюємо з бізнесменами, які вже мають необхідний досвід, а також маємо звʼязки в багатьох країнах».
Спецрахунок НБУ — кошти переказують безпосередньо державним установам
Національний банк України 24 лютого відкрив спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних сил України. Станом на 21 березня Нацбанк вже перерахував на потреби військових понад 12,2 млрд грн, і залишилось ще 153 млн грн. Кошти зі спецрахунку передають державним установам, а вже вони витрачають їх на необхідні воєнні потреби.
Згідно з офіційною інформацією з сайту НБУ, з початку війни вони перерахували кошти таким установам:
- на потреби Національної гвардії України — всього 950 млн грн (26 лютого — 450 млн грн; 6 березня — 500 млн грн);
- на потреби Національної поліції України — всього 1 650 млн грн (28 лютого — 150 млн грн; 3 березня — 700 млн грн; 6 березня — 800 млн грн);
- на потреби Міністерства оборони України — всього 8 685 млн грн (28 лютого — 182,3 млн грн; 1 березня — 843 млн грн; 2 березня — 1 999,3 млн грн; 4 березня — 920 млн грн; 5 березня — 341,2 млн грн; 7 березня — 1 843 млн грн; 8 березня — 597,9 млн грн; 9 березня — 444,5 млн грн; 11 березня — 926,2 млн грн; 15 березня — 122,7 млн грн; 16 березня — 182 млн грн; 17 березня — 191,7 млн грн; 18 березня — 91 млн грн);
- на потреби Державної прикордонної служби — всього 980,2 млн грн (3 березня — 420 млн грн; 11 березня — 300 млн грн; 12 березня — 106,2 млн грн; 14 березня — 154 млн грн).
Усього з дня відкриття спецрахунку на нього переказали понад 12,3 млрд грн в еквіваленті. Зокрема, майже 3,6 млрд грн у еквіваленті надійшло з-за кордону в іноземній валюті (долари США, євро, фунти, канадські долари, китайські женьміньбі, японські єни, швейцарські франки, польські злоті, австралійські долари).
Кошти надходили як від громадян та підприємств в Україні, так і від міжнародної спільноти (зі США, Великобританії, Німеччини, Польщі, Швеції, Фінляндії, Китаю, Франції, Канади, Австралії та ще багатьох країн світу).
Малі волонтерські групи
Крім великих фондів, в Україні діють волонтерські групи, у яких закуповують необхідне для фронту меншими партіями або задовольняють точкові запити. Такі групи здатні організовувати доставку допомоги для військових швидше. Ми поспілкувалися з представниками кількох таких волонтерських організацій.
KOLO — доставляють обладнання безпосередньо на передову, закуповують невеликі партії
«KOLO — благодійний фонд, який за два тижні існування зібрав 16,5 млн гривень на потреби ЗСУ та тероборони. Фонд створили айтівці та топменеджери українських компаній після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Серед засновників фонду — відомі продакт-менеджери Міша Нестор, Євген Ковалевський, Богдан Кіт, Сергій Бережний, Павло Педенко, Євгеній Плохой та інші.
Проаналізувавши роботу благодійних фондів, команда KOLO виявила операційну проблему — від закупівлі амуніції до передачі її на передову минають тижні. Засновники вирішили робити ставку на швидкість доставки, середній розмір партій та технологічні категорії обладнання. KOLO доставляє безпосередньо на передову лінію фронту бронежилети та шоломи, приціли і тепловізори, квадрокоптери та дрони, супутникові телефони та рації.
Займаємося середніми партіями обладнання. Великі фонди закуповують великі партії, час доставки затягується. Поодинокі волонтери мають вирішити ціле «логістичне плече» — від запиту і пошуку, де купити, до способу доставки і організації. Ми взяли нішу між ними, тому виходить швидше. Запити від ССО завжди великі, їх виконуємо частинами. З одиничними переважно не працюємо, але трапляються і винятки. Якщо, наприклад, просить батальйон або бригада, то зазвичай доставляємо щось велике на кшталт дрона.
Фінанси фонду KOLO повністю прозорі. Звітність щодня оновлюється на офіційній сторінці фонду у Facebook. Завдяки репутації засновників у IT-індустрії за перший тиждень організація зібрала 7 млн гривень, з яких найбільша одноразова пожертва становила 850 тисяч грн. На ці кошти фонд закупив і доставив військовим у Миколаїв, Харків, а також полк «Азов» десять квадрокоптерів з інфрачервоними прицілами, понад 5000 бронежилетів з касками, американські military-grade дрони, десятки боксів з тепловізорами. Також разом з партнерами із США KOLO доставив літак повний припасів, який вже успішно приземлився в Україні. Підтримати фонд можна за посиланням»
.
Startups with Ukraine — координують гуманітарну допомогу та закуповують військове спорядження
«Переважно допомагаємо розселитися переселенцям, зокрема зі сфери ІТ. Координуємо гуманітарну допомогу та розвиваємо напрям військового споряження — бронежилети, плитоноски, тактичний одяг.
Організацію заснував я — Максим Монета (директор у Startupers Online). Зараз єднаємо зусилля з новим фондом Андрія Колодюка Free Ukraine Foundation. Почали свою діяльність 24 лютого.
Здебільшого нам надходить запит на конкретну потребу. Ми запитуємо, чи є спонсори-донори. Зазвичай їх немає або є деяка сума. Тоді збираємо кошти самі. Друзі й колеги, стартап-спільнота допомагає невеликими сумами, але періодично. Окремі люди пропонують більші суми на адресні покупки, тобто готові дати
Але звісно, що приватні надходження обмежені, бо зазвичай це розробники, малі підприємці, яким не байдуже, але вони не мають шалених статків.
Робота з фондами тільки в розробці, поки що самі знаходимо гроші. Середній чек — від 500 до 5000 доларів на замовлення».
Платформи для координації волонтерської допомоги
Великі благодійні фонди працюють переважно з великими замовленнями. Однак є окремі люди, яким потрібна якась амуніція чи техніка, і є окремі волонтери в Україні і за кордоном, які готові допомагати. Щоб поєднати волонтерів з тими, кому потрібна їхня допомога, створено декілька координаційних платформ.
«Люди для України» — координують дії волонтерів, які забезпечують потреби ЗСУ і ТрО
Міністерство оборони спільно з аналітичною системою YouControl за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» створили онлайн-платформу «Люди для України». Мета — об’єднати та скоординувати дії всіх волонтерів, що працюють над забезпеченням потреб ЗСУ і ТРО.
«Міністерство оборони України закликає усіх волонтерів зареєструватися на платформі, вказавши, яку допомогу ви готові надавати, в якому з населених пунктів та коли. Маючи відповідну інформацію координатори МОУ розподіляють допомогу по території всієї України в ті місця, де вона наразі найнеобхідніша та координують логістику для найшвидшої доставки», — сказано на сайті платформи.
Після завершення війни портал «Люди для України» буде використовуватись для розподілення гуманітарної допомоги на відновлення країни.
«ВзаємоДія» — платформа для пошуку інформації і допомоги
Ця платформа створена для швидкого та легкого пошуку інформації під час війни. Як повідомила координаторка проєкту Поліна Гоч у фейсбуці, його заснувала група волонтерів з різних міст. Розділи постійно поповнюються, а ресурси ретельно перевіряє команда фахівців, сказано на сайті.
Зокрема, на платформі можна знайти інформацію, чим ви можете допомогти як волонтер. А також звернутися до волонтерів по допомогу різноманітного характеру.
Palianitsya.org — допомагають з евакуацією та машинами
Інженери Capgemini Engineering розробляють платформу "Palianitsya.org’’ для координації гуманітарної допомоги в Україні. Зараз платформа працює для допомоги тим, кому потрібне авто або евакуація.
У планах проєкту — вдосконалити верифікацію людей, які потребують допомоги, розробити цифрові рішення щодо рекомендації підтримки та побудувати систему залучення міжнародних донатів.
Насправді фондів, платформ та волонтерських груп в Україні зараз дуже багато. Раніше ми опублікували добірку найбільших і перевірених фондів, яким ви можете надсилати кошти, якщо хочете допомогти українським захисникам та людям, які постраждали через війну.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
6 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.