Великі ІТ-компанії про Дія City через рік після запуску: переваги й недоліки, підтримка команди, кількість гіг-спеціалістів і плани
Спеціальний правовий режим Дія City працює в Україні понад рік. DOU стежить за розвитком проєкту від самого початку й веде реєстр компаній-резидентів.
Торік ми запитували найбільші ІТ-компанії про їхнє ставлення до Дія City та процедуру вступу, а тепер поцікавилися, які були труднощі й побоювання на шляху до резидентства, які нині вбачають переваги й недоліки в цьому, скільки їхніх співробітників оформлені як гіг-спеціалісти, чи є підтримка команди і які подальші плани — ширше інтегруватися в спецрежим чи відмовитися від участі в ньому.
На запитання щодо Дія City погодилися відповісти Ciklum, EPAM, SoftServe та Ajax Systems. Інші великі компанії поки що не готові коментувати свої враження від резидентства.
📌 Ciklum (понад 1500 спеціалістів)
Дата набуття резидентства: 1 серпня 2022
Компанія Ciklum приєдналася до Дія City в тестовому режимі через низку побоювань:
- агресивне ставлення податкових органів до пільгового режиму оподаткування;
- ризики надмірного впливу з боку держави;
- відсутність досвіду роботи в спецрежимі.
Сам процес виявився зрозумілим і відповідав встановленому законом порядку. Найбільшим викликом залишається переконати співробітників, що режиму Дія City можна довіряти, що він не погіршує умови співпраці й не має «підводних каменів». Компанія без додаткового тиску інформує колег і пояснює переваги режиму та особливості його використання.
З-поміж переваг у резидентстві бачимо такі:
- чіткі та передбачувані умови роботи галузі на тривалий час;
- це більш прозора модель взаємодії з розробниками для інвесторів і закордонних замовників;
- пільгові ставки оподаткування для резидентів, соціальні гарантії гіг-контракторам;
- можливість обирати між кількома цілком прозорими моделями співпраці зі спеціалістами.
Найбільший недолік спецрежиму — згідно з чинною процедурою, неможливо забронювати гіг-контрактора від мобілізації, навіть якщо він входить до критично важливого персоналу.
Скільки співробітників оформлені як гіг-спеціалісти? Більшість фахівців, які приєднуються до Дія City й залучені в проєктній роботі, оформлені як гіг-спеціалісти. Йдеться поки що про 30 гіг-контракторів.
Чи досліджували рівень підтримки Дія City в команді? Потреби проводити власне дослідження не було — керувалися загальноринковими настроями щодо ініціативи. А ставилися до Дія City айтівці здебільшого з пересторогою, іноді упереджено.
Ми стали пояснювати співробітникам переваги проєкту і правила резидентства. Бачимо, що ставлення стає більш нейтральним, уже навіть з’явилися перші амбасадори Дія City.
Які плани щодо перебування в спецрежимі? Розширюватимемо нашу присутність. Водночас подальші плани залежатимуть і від зовнішніх чинників, зокрема від бажання IT-спеціалістів переходити на гіг-контракти, взаємодії з державними органами в спецрежимі тощо.
📌 SoftServe (понад 1500 спеціалістів)
Дата набуття резидентства: 15 лютого 2022
SoftServe була залучена в роботу над Дія City від самого початку, тому досконало розуміла, як закон і всі супровідні документи регламентують ініціативу. Однак в ІТ-спільноти і, зокрема, наших співробітників такого розуміння не було.
Ініціатива за час розробки зазнала суттєвих змін, і багато ідей проєкту обговорювали публічно. Публічність цієї роботи і дискусії породили серед айтівців чимало міфів, з якими зараз доводиться працювати.
Тепер бачимо, що упереджень меншає. Ми мали понад рік для тестування спецрежиму невеличкою командою. Наразі вже маємо власний примірник гіг-контракту, можемо чітко, прозоро і з реальними прикладами пояснювати співробітникам, як функціонує Дія City. Це теж допомагає долати упередження.
Які переваги бачимо у резидентстві:
- під час оформлення співпраці гіг-спеціалісту не потрібна спеціальна реєстрація (внесення даних у трудову книгу, інші юридичні моменти, як це вимагається при інших формах співпраці), відповідно співпраця для обох сторін розпочинається досить швидко;
- при співпраці з гіг-спеціалістом компанія є податковим агентом, тобто веде адміністрування і облік всіх податків. Тож компанія має повний контроль над операційними процесами, а фахівець економить свій час;
- вимоги Трудового кодексу не поширюються на гіг-спеціалістів, але законодавством регламентуються соціальні гарантії, наприклад відпустки та відрядження.
Які є недоліки? Як резиденти Дія City ми маємо як штатну форму співпраці, так і гіг-контракти. І наразі в нас немає жодних критичних зауважень до спецрежиму.
Скільки співробітників оформлені як гіг-спеціалісти? Наразі маємо 40 фахівців у Дія City — це як штатна форма, так і гіг-контракти. Гіг-контракти ми розробили і почали застосовувати буквально два місяці тому, тож за цією формою співпраці у нас поки що оформлені небагато людей.
Ми залишаємося гнучкими у виборі формату співпраці й не змушуємо людей переходити на гіг-контракти. Здебільшого пропонуємо приєднатись до нашої компанії-резидента новим фахівцям, якщо вони зможуть відповідати вимогам спецрежиму [наприклад, щодо середньої винагороди у 1200 євро]. Проте, якщо людина не готова на це, залишаємо формат ФОП.
Чи досліджували ви рівень підтримки Дія City в команді? Ми не проводили великого дослідження, але на рівні розмов і дискусій відчуваємо, що приєднання до спецрежиму не викликає рішучого опору, як це було до повномасштабної війни. Ми багато комунікуємо зі співробітниками, вже є відповіді на всі запитання — і про концепт Дія City, і про гіг-контракт. Це дає максимальну прозорість.
Які подальші плани щодо перебування в спецрежимі? Ще більше інтегруватимемося в Дія City. Адже коли ми долучилися до ініціативи, розраховували, що тестовий режим триватиме
📌 EPAM (понад 1500 спеціалістів)
Дата набуття резидентства: 15 лютого 2022
Очікування EPAM від резидентства у Дія City справдилися: спецрежим працює, гарантовані державою умови виконуються, попри війну та потрясіння в українській економіці. Близько третини наших співробітників уже приєдналися до спеціального податково-правового простору після обговорення умов і переваг резидентства.
Серед основних переваг:
- прозорість трудових відносин;
- низьке податкове навантаження для працівників і можливість переходити на оподаткування податком на прибуток підприємств на особливих умовах за ставкою 9%, а також застосування цієї ставки для певних операцій;
- спецрежим адаптується до вимог воєнного часу та пропонує нові переваги для резидентів. Наприклад, резидентство в Дія City є одним з обов’язкових критеріїв для бронювання критичних для бізнесу спеціалістів. [Компанія подала список критичних спеціалістів для бронювання на розгляд понад місяць тому, але ще чекає відповіді].
У нас були побоювання, що через форс-мажорні обставини ставки податків будуть збільшені, інші преференції змінені, проте наразі режим діє згідно з попередньо запропонованими умовами.
Які є недоліки? Хотілося б покращити положення Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» щодо розвитку особливої форми співпраці — гіг-контракту. Наразі нам бракує чіткого визначення, що саме вкладено в поняття «винагорода гіг-спеціаліста».
Як це поняття прописано в законі?
Стаття 19. Винагорода гіг-спеціаліста
1. За виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту виплачується винагорода у розмірі, порядку та строки, визначені сторонами в гіг-контракті з урахуванням положень цього Закону. Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за період або розраховуватися залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг) чи кількості часу, витраченого на їх виконання (надання).
2. Гіг-контракт може передбачати збільшення розміру винагороди за гіг-контрактом, за умови досягнення певних показників якості та інших характеристик виконаних робіт (наданих послуг), їх дострокового виконання (надання) тощо.
Гіг-контрактом може бути обумовлено збільшення розміру винагороди обставиною, щодо якої невідомо, настане вона чи ні (відкладальна обставина).
3. Розмір винагороди в гіг-контракті може визначатися в іноземній валюті.
4. За відсутності домовленості сторін гіг-контракту щодо розміру поденної винагороди гіг-спеціаліста вважається, що сторони погодили мінімальний розмір такої винагороди, який обчислюється шляхом ділення щомісячної винагороди, визначеної гіг-контрактом, на 21.
Значення поденної винагороди використовуються виключно для цілей розрахунку компенсаційних та інших виплат, якщо інше не передбачено гіг-контрактом.
5. Резидент Дія Сіті не може встановлювати відповідальність гіг-спеціаліста у вигляді відрахувань чи зменшення розміру винагороди, визначеної гіг-контрактом, крім компенсації та випадків покладення на гіг-спеціаліста відповідальності за шкоду, завдану майну резидента Дія Сіті з вини гіг-спеціаліста. У разі покладення на гіг-спеціаліста відповідальності за шкоду сума щомісячних відрахувань не може перевищувати 20 відсотків місячної винагороди гіг-спеціаліста.
Скільки співробітників оформлені як гіг-спеціалісти? В ЕРАМ поки що немає жодного співробітника, оформленого за умовами гіг-контракту, проте ми готуємо документацію для цієї форми співпраці.
Чи досліджували ви рівень підтримки Дія City в команді? Колеги приєднуються до Дія City за власним бажанням. Компанія зі свого боку створила всі умови для їх комфортного переходу. Спеціального дослідження щодо підтримки Дія City ми не проводили, проте спостерігали за реакціями співробітників, активно з ними комунікували, відповідали на їхні запитання.
Частина колег зазначала, що очікує змін у паперовому супроводженні трудового договору — вони є прибічниками paperless-процесу. Зокрема, зауважували, що потрібно виконати багато дій для оформлення відпустки. Однак ми ввели електронний документообіг, і це розв’язало питання.
Які подальші плани щодо перебування в спецрежимі? EPAM приєдналася до спецрежиму ще торік. Частина команди обрала штатний формат співпраці зі зниженим податковим навантаженням та успішно працює. Надалі плануємо ширше інтегруватися у податково-правовий простір, щоб прозоро співпрацювати з державою та отримувати всі переваги резидентства.
📌 Ajax Systems (понад 1500 спеціалістів)
Дата набуття резидентства: 18 травня 2022
Компанія Ajax Systems переформатувала свій бізнес в Україні та відмовилася від моделі ФОП-співпраці. Команда Дія City запропонувала модель, в якій держава стає платформою, де бізнес можна будувати легко та зручно. Це також допомагає конкурувати й залучати висококваліфікованих людей спеціалістів саме в Україні.
Серед переваг резидентства:
- пільгове оподаткування на працю;
- можливість бронювання співробітників [наразі можна забронювати тільки штатних працівників — ред.].
З того, що хотіли б додати:
- ухвалити закон про «Маски-шоу стоп»;
- скасувати будь-які обмеження, пов’язані з валютними операціями, додати можливість виплачувати заробітну плату в будь-якій валюті;
- запровадити режим індустріальних парків, адже це можливість для експортних компаній без мита і без ПДВ ввозити/вивозити засоби виробництва і компоненти. Ajax Systems — це не тільки про «софт», а й про «хард». Наразі ми виробляємо лінійку з понад 70 пристроїв для 169 країн світу. Робота в подібних вільних економічних зонах для експортерів допоможе стати нам ще більш конкурентними на глобальному ринку.
Щодо кількості гіг-спеціалістів, рівня підтримки в команді та планів компанія не надала коментарі.
👉 Якщо ваша компанія є резидентом Дія City, запрошуємо поділитися власними враженнями від спецрежиму в коментарях. Якщо ви оформлені як гіг-спеціаліст, розкажіть під матеріалом, як вам ця форма співпраці.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
71 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.