Ринок праці під час війни: 13% айтівців без роботи, ще половина боїться її втратити
У лютому 2023 року ми провели велике опитування українських ІТ-спеціалістів і тих, хто шукає першу роботу в ІТ, щоб зрозуміти, що відбувається на ринку праці. Зібрали 7021 відповідь від фахівців усіх напрямів і тайтлів — як тих, хто нині в Україні, так і тих, хто через війну виїхав за кордон.
Із цікавого: 16% айтівців були звільнені з проєкту чи компанії після 24 лютого
Отож представляємо перший матеріал за результатами цього дослідження: про ситуацію з роботою українських айтівців та її пошук під час війни, а також очікування щодо 2023 року.
84% айтівців працюють,13% без роботи
Ситуація із зайнятістю однакова як серед фахівців в Україні, так і серед тих, хто виїхав за кордон. 84% опитаних (окрім тих, то шукає першу роботу в ІТ) нині працюють. 9% втратили роботу і шукають нову, ще 4% — на бенчі або в неоплачуваній відпустці. Ще 2% не працюють, але й не шукають роботу (декретна відпустка, сабатікал тощо).
Пішли з ІТ в інші сфери 1% фахівців, які виїхали за кордон. В Україні таких майже немає.
Чи працюють в IT загалом
Близько 85% опитаних розробників, тестувальників, фахівців з менеджменту проєктів і HR/рекрутингу наразі працюють, приблизно 15% не працюють. 1% менеджерів проєктів і HR/рекрутерів перейшли в інші сфери.
Найкраща ситуація у сисадмінів (95% з них працюють), фахівців рівня СТО/СЕО/Director of Engineering (94% працюють), DevOps/SRE (92%), аналітиків (90%), фахівців з Data Science/ML/AI (89%).
Найскладніше фахівцям з продажів і дизайнерам. З-поміж сейлзів продовжують працювати в ІТ 78%, 3% змінили сферу, а 19% шукають роботу. Серед дизайнерів працюють 80%, а 19% втратили роботу чи потрапили на бенч або в неоплачувану відпустку.
Розробників, тестувальників і фахівців з Data Science/ML/AI частіше за інших відправляють на бенч або у неоплачувану відпустку: близько 5% з них наразі на бенчі проти 2% серед інших спеціалізацій.
Попри це майже немає фахівців, які б змінили ІТ на іншу сферу — як серед початківців, так і серед досвідчених айтівців.
Чи працюють в IT ті, хто в Україні
Схожа ситуація і в айтівців, які переїхали за кордон через війну. Понад 90% СЕО/СТО, DevOps/SRE, фахівців з Data Science/ML/AI та аналітиків продовжують працювати. Найскладніша ситуація у дизайнерів і спеціалістів з маркетингу та PR, понад 20% яких нині не працюють.
Дещо частіше, ніж в Україні, втрачали роботу тестувальники, які виїхали за кордон: 12% зараз у пошуку за кордоном проти 9% в Україні. Фахівці з HR і рекрутингу, навпаки, частіше працюють — 89% з тих, хто перебуває за межами країни, проти 83% тих, хто в Україні.
Чи працюють в IT ті, хто за кордоном
40% фахівців шукали нову компанію чи проєкт у 2022 році
Хоча 84% опитаних нині працюють, 40% довелося шукати нову компанію чи проєкт у 2022 році — як в Україні, так і за кордоном. Лише 60% айтівців продовжили працювати у своїй компанії чи проєкті після початку повномасштабного вторгнення.
16% фахівців були звільнені з проєкту чи компанії після 24 лютого, 9% відправляли на бенч, 5% ще працюють, але вже знають про закриття проєкту у 2023 році.
Попри повномасштабну війну нерідко фахівці самі залишали компанії: 14% опитаних у
Ймовірність знайти нову роботу 2022 року була вища у тих, хто сам пішов з компанії чи проєкту, ніж у тих, кого звільнили. 77% людей, які звільнилися самі у 2022 році, зараз працюють, а серед звільнених таких тільки 50%. Серед мотивів людей, які за власним бажанням пішли з компанії, тимчасово не працюють і не шукають роботу, — потреба зробити перерву, відпочити.
Чи доводилося йти з проєкту
Втрата роботи торкнулася фахівців усіх рівнів в Україні, крім архітекторів, лідів і менеджерів. Серед інтернів, джунів і мідлів близько 11% нині не працюють і шукають нову роботу, ще близько 5% — на бенчі або в неоплачуваній відпустці. У сеньйорів ситуація дещо краща, хоча 8% з них теж наразі без роботи, а ще 5% — на бенчі.
Як і в Україні, за кордоном найчастіше втрачали роботу українські айтівці рівня мідл і нижче. 18% мідлів і 22% джунів за кордоном не працюють: на бенчі 5% та 6% відповідно, втратили роботу і шукають нову — 10% та 13%. Найчастіше за кордоном продовжують працювати ліди — 93% з них.
Чи працюють в IT (у розрізі тайтлів)
Найчастіше втрачали роботу ІТ-фахівці з Хмельницького (29% втратили роботу, потрапили на бенч чи зробили паузу в роботі), Полтави (28%), Чернігова (23%), Чернівців (21%), Одеси (20%).
Серед айтівців, які виїхали за кордон, продовжують працювати близько 90% фахівців у Польщі, Румунії, Болгарії та Туреччині. У пошуках нової роботи найчастіше айтівці, які поїхали до Великої Британії та США (близько 20%).
Чи працюють в IT (в розрізі регіонів)
Більшість айтівців у ЗСУ мають тайтл Senior+
Близько 1% опитаних нині служать в ЗСУ. Ця частка, найімовірніше, вища, адже в цих фахівців може не бути змоги взяти участь в опитуванні.
Приблизно половина (56%) опитаних приєдналися до ЗСУ як добровольці, ще 44% були мобілізовані. Більшість айтівців (79%) розпочали військову службу на початку повномасштабного вторгнення —
Всі опитані нами спеціалісти в ЗСУ — чоловіки. Їхній медіанний вік — 34 роки, що дещо вище від медіанного віку чоловіків в українському ІТ (29 років). Через це частка досвідчених фахівців рівня Senior+ серед айтівців у ЗСУ теж висока: 61% проти 44% загалом в ІТ. 60% з них розробники.
Айтівці в ЗСУ
Світчери становлять 80% тих, хто шукає першу роботу в ІТ
Попри кризові явища в українському та світовому ІТ, індустрія залишається привабливою для нових кандидатів. Серед опитаних багато тих, хто тільки почав свій шлях у сферу або тільки планує це зробити: 832 людини, або 12% опитаних, а ще 267 фахівців (4% опитаних) мають до року досвіду у своїй ІТ-спеціалізації.
Торік багатьом вдалося «увійти в ІТ» попри скорочення найму українськими ІТ-компаніями: 4% працевлаштованих айтівців мають досвід роботи до року. Найактивніше 2022 року компанії наймали їх як фахівців підтримки (9% Support-спеціалістів мають досвід до року), аналітиків і дизайнерів (по 7% мають досвід до року).
Серед тих, хто сьогодні шукає нову роботу, спеціалісти з досвідом до року теж становлять 4%, а 96% пошукачів — більш досвідчені айтівці.
Який досвід в IT мають ті, хто нині в пошуках роботи
З-поміж тих, хто шукає першу роботу в ІТ, 50% хочуть працювати розробниками, 20% — тестувальниками. Наступні за популярністю напрями — дизайн (6%), менеджмент проєктів та аналітика (по 4%), HR/рекрутинг і Data Science/ML/AI (по 3%).
30% цих фахівців живуть у Києві та області, на другому місці — Львів та область (13%). У відносних цифрах найбільше новачків, які хочуть себе спробувати в ІТ, у Харкові, Полтаві, Чернігові, Сумах, Миколаєві та Запоріжжі — понад 20% опитаних у цих регіонах.
Де і ким шукають першу роботу в IT
З-поміж пошукачів першої роботи в ІТ тільки 20% є студентами вишів, які починають виходити на ринок праці. Решта є світчерами: їхній медіанний вік становить 31 рік, а 89% з них вже мають вищу освіту чи науковий ступінь.
Найбільше світчерів серед тих, хто хоче стати менеджерами проєктів і тестувальниками — їхній медіанний вік — 33 роки, менше як 10% з них є студентами. Схожа ситуація і з тими, хто шукає роботу в HR/рекрутингу: середній вік 28 років, студентів з-поміж них 9%.
Найменше світчерів серед розробників, аналітиків і фахівців з Data Science/ML/AI: частка студентів серед них 30%, а медіанний вік пошукачів — 25 років.
Переважно першу роботу в ІТ шукають на початкові позиції: 43% планують стати інтернами, 23% — джунами. Тільки 3% мідлами чи вище.
Освіта, тайтли та вік тих, хто шукає роботу в IT
Рівень англійської серед тих, хто шукає першу роботу в ІТ, доволі низький: лише 28% оцінили його як просунутий чи вище середнього, а третина знає мову на початковому рівні чи нижче середнього. Працевлаштовані фахівці-початківці з досвідом до року знають англійську помітно краще: 45% оцінили свій рівень як просунутий чи вище середнього.
Студенти, які шукають першу роботу в ІТ, володіють англійською краще за світчерів: на просунутому рівні чи вище середнього можуть спілкуватися 37% студентів і тільки 26% світчерів.
На якому рівні знають англійську ті, хто шукає роботу в IT
Половина айтівців вважає, що їм було б складно знайти нову роботу зараз
Українські ІТ-фахівці песимістично оцінюють перспективи галузі на 2023 рік: 38% спеціалістів в Україні й 48% за кордоном вважають, що у 2023 році українське ІТ чекає зменшення кількості робочих місць.
Досвідчені фахівці й ті, хто спілкується з клієнтами, дають гірші прогнози, ніж решта: понад 40% сеньйорів, лідів, архітекторів, СЕО/СТО, а також фахівців з менеджменту проєктів та продажів в Україні, вважають, що ситуація буде погіршуватися.
Найбільш оптимістично налаштовані люди, які хочуть знайти першу роботу в ІТ, а також інтерни та джуни: більше третини з них впевнені, що у 2023 році ситуація буде покращуватися.
Нинішня ситуація з роботою теж впливає на оцінку ІТ-фахівцем майбутнього. Близько половини опитаних, які втратили роботу і нині шукають нову, вважають, що стан індустрії буде погіршуватись. Працевлаштовані частіше вважають, що ситуація стане кращою або залишиться такою, як сьогодні.
Як оцінюють перспективи IT-галузі в 2023 році
Очікування від 2023 року впливають на бажання фахівців виїхати за кордон. 34% чоловіків хотіли б покинути країну, якби була така можливість. Серед тих, хто вважає, що цей рік буде гірший за попередній у контексті роботи, поїхали б уже 43%.
Досвідчені фахівці дещо частіше говорять про бажання релокуватися за кордон: хотіли б переїхати 38% архітекторів і 36% сеньйорів проти 27% інтернів і 32% джунів.
Чи хотіли б (чоловіки) виїхати за кордон, якби була можливість
Близько половини українських айтівців бояться звільнень: 48% фахівців в Україні й 45% за кордоном відзначили, що дещо чи сильно хвилюються через можливу втрату роботи. Найбільше стурбовані цим фахівці, які потрапили на бенч або в неоплачувану відпустку — більше як 70% з них. Досвід звільнення у 2022 році теж впливає, але тільки на фахівців, які перебувають в Україні: 61% тих, кого звільняли у 2022 році і хто знайшов нову роботу після цього, хвилюються через ризик знову втратити її.
Тестувальників частіше за інших турбує можлива втрата роботи: 59% фахівців в Україні та 52% за кордоном. В Україні частіше за інших з цього приводу висловлюють занепокоєність спеціалісти з HR та рекрутингу (49%), дизайнери (49%), РМ та аналітики (по 48%). 53% HR і рекрутерів, які опинилися за кордоном, переживають через ризик втратити місце.
В Україні частіше стурбовані можливими звільненнями фахівці на позиціях від інтернів до сеньйорів, а ліди та архітектори почуваються впевненіше. Серед фахівців, які переїхали за кордон, немає чіткої прив’язки до тайтлу: цим питанням стурбовані понад 50% як джунів, так і архітекторів.
Чи хвилюються через можливу втрату роботи
Пошук нової роботи у 2023 році видається складною справою: 55% айтівців в Україні та 48% за кордоном вважають, що зараз їм було б важко чи дуже важко знайти роботу.
Працевлаштовані фахівці більш оптимістичні за інших — близько третини думають, що їм буде легко знайти нову роботу. З-поміж тих, хто потрапив на бенч, таких лише 11%. Майже всі айтівці, які нині не працюють і шукають нову роботу, вважають, що їм буде це складно зробити.
Українські розробники за кордоном більш оптимістично оцінюють свої робочі перспективи, ніж ті, хто живе в Україні: 40% вважають, що їм буде легко чи дуже легко знайти нову роботу. Серед розробників в Україні таких лише 28%, а більш ніж половина (55%) думає, що нову роботу їм знайти буде важко.
Наскільки легко буде знайти нову роботу в 2023
Попри складнощі з пошуком роботи, 74% опитаних вважають, що у 2023 році ІТ-сфера не втратить своєї привабливості для новачків і кількість охочих розпочати кар’єру тут зростатиме. Найчастіше таку думку висловлюють ті, хто сам шукає першу роботу в ІТ, інтерни та джуни (близько 80%). ІТ-фахівці, які зараз шукають роботу або опинилися на бенчі, навпаки, рідше думають, що кількість новачків в ІТ у 2023 році зростатиме.
Чи зросте кількість новачків в IT
Аналітика: Ірина Іпполітова
Візуалізація даних: Ігор Яновський
Читайте також інші випуски циклу про ринок праці під час війни:
- про особливості пошуку роботи — 65% тих, хто знайшов роботу за останній рік, отримали вищу зарплату;
- про те, як компанії діяли в нових умовах — Майже половині переглянули зарплату торік. Ринок праці під час війни;
- про те, як нині шукають роботу джуніори — Майже половина тих, хто шукає першу роботу в ІТ, згодні на будь-яку зарплату. Ринок праці під час війни.
64 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.