Після держпрограми IT Generation роботу знайшли лише 147 осіб. Ми поговорили з трьома із них про якість курсів і шлях до оферу
У липні
DOU поспілкувався з трьома студентами з різних шкіл, які змогли знайти роботу після IT Generation, і дізнався про деталі навчання, підготовку до співбесід і здобуття першого оферу.
Артур Кононов, навчався в GoIT, отримав роботу Front-end розробника (React, React Native, Redux, MobX, TypeScript, Tailwind) у Luna Edge
Раніше я працював адвокатом. Але вважаю, що попри гуманітарну освіту мислення я маю технічне. Програмуванням цікавився ще зі школи. Проте оскільки батьки працювали в юриспруденції, вони посприяли тому, щоб я пішов у цю сферу.
🤞🏻 Очікування від курсу
На курсі я очікував отримати базу знань, після якої зможу впевнено сказати: я — програміст, розробник. Звісно, не розв’язувати будь-які задачі, але мати достатньо компетенції, щоб самостійно знайти рішення.
Мені курс допоміг «відформатувати» мозок. Тобто, прийшовши з іншої сфери, я зміг протягом навчання налаштуватися на IT-специфіку. Звісно, спершу було складно через велику кількість інформації. Але вже по закінченні у мене було достатньо знань, щоб розбиратися у нових технологіях.
🤯 Що було складним у навчанні
На початку навчання мені забракло практики розв’язування задач. А їх під час курсу давали багато, це була перевірка на засвоєння пройденого матеріалу. Тому мені доводилося додатково працювати над ними у вихідні, щоб не просто розв’язати задачу, а й повністю засвоїти інструменти на шляху до цього.
Особливо бракувало практики розв’язання алгоритмічних задач. Було б класно, якби ми мали додатковий невеликий курс з алгоритмів і структур даних. Ця навичка не така важлива на роботі, як під час проходження співбесід. Бо вже під час першого інтерв’ю на позицію Trainee мене запитували про структури даних й алгоритми. І я виявився до цього неготовим.
Проте у нас був чат з одногрупниками, де ми протягом навчання одне одному допомагали та підказували. Тож якщо заходиш у глухий кут із задачами чи версткою сайту, можна розраховувати на підтримку.
👨🏻🎓 Підготовка до співбесід і пошук роботи
Пошук роботи почався з лютого 2023 року, а офер я отримав у середині липня. Скласти резюме нам допомагали на курсах, по закінченні навчання ми могли надіслати своє резюме менторам, щоб вони допомогли його поліпшити.
Я зареєструвався на порталах пошуку роботи, підготував шаблони супровідного листа українською та англійською. Розглядав вакансії уважно, і якщо у вимогах були технології, які я знав, то обов’язково вказував це у супровідному листі.
Реагувати потрібно було швидко, бо позиції закривались стрімко. Бувало, мені надходило сповіщення у телеграм-бот про відкриття вакансії, а за 15 хвилин вона вже була неактивна. Та й загалом відповідей від рекрутерів було мало. Я міг підходити за всіма параметрами, але мені навіть не відповідали.
Читайте також добірку з ресурсами, де можна відточити навички програмуванняЯ проходив співбесіди у
Технічні інтерв’ю складалися з перевірки теорії та лайвкодингу. Щоб підготуватися до теоретичної частини, я дивився відео на YouTube, де розбирали найпопулярніші запитання. І це дуже допомогло, на останній своїй співбесіді я відповів на всі запитання з теорії, а їх було 20.
До практичної частини теж готувався, розв’язував задачі на ресурсах JSONPlaceholder і Codewars. Плюс робота над кожним наступним тестовим завданням давала більше знань і досвіду.
📚 Які знання з курсу знадобилися на роботі
Коли я тільки закінчив курс, впевненості в собі як у розробнику геть не було. Але я дивився багато відеоуроків, вивчав додаткові матеріали з курсу. І навчаючись самостійно, виконуючи складні тестові завдання, отримував ті знання, що стали в пригоді на роботі.
На курсі нас вчили працювати за принципом «don’t repeat yourself». Тобто за можливості не використовувати ті ж уривки коду в різних компонентах. Цей принцип допомагає мені робити код більш зрозумілим і читабельним.
Анна Кабатова, навчалася в Mate academy, отримала роботу Python (Django) Developer у Mojob
Раніше я працювала вчителькою математики у школі. В університеті навчалася за спеціальністю «Фізика та астрономія», але у мене були й математичні курси, тому могла викладати цей предмет. Та згодом я вирішила покинути вчительську роботу.
Для мене проєкт IT Generation став класною можливістю навчитися чогось нового. Але серйозно я не замислювалася над роботою в IT — просто хотіла здобути нові знання, вивчити мову програмування.
Моя технічна освіта під час навчання стала в пригоді. Бо хоч курс і позиціює себе так, що його може пройти людина з будь-якої сфери, та я все ж помічала, що одногрупникам без технічної освіти було дещо складніше навчатись.
🤞🏻 Очікування від курсу
Я очікувала, що на курсі нам викладатимуть за класичною схемою: викладачі читають лекції, дають домашні завдання, перевіряють їх тощо. Але коли почалося навчання, стало зрозуміло, що працювати ми будемо за підготовленими матеріалами, зокрема відеоуроками. Тобто навчання не відбувалося в реальному часі, ми мали самостійно проходити вже записаний курс, визначати час для перегляду уроків і виконання завдань. Але зрештою такий формат виявився гарною перевіркою на дисциплінованість.
У кожному навчальному модулі було три блоки: відеоурок, теорія з посиланнями на джерела та практика. Іноді, щоб виконати практичне завдання, доводилося передивлятися відео або перечитувати матеріали.
Проте у нас був чат з менторами, де ми могли поставити запитання. Там допомагали з домашніми завданнями, могли пояснити теорію. Ще були Q&A-сесії, тобто за певним розкладом ви можете сам на сам поговорити з ментором. І також відчувала підтримку від випускників курсу, які вже працюють. Вони радили корисні книжки, курси, ресурси.
🤯 Що було складним у навчанні
Для мене дещо складною виявилася потреба самостійно навчатися за готовими матеріалами. Все ж українська система освіти привчає до того, що є викладач, який читає лекцію, а ви її слухаєте.
Але в самоосвіті над вами ніхто не стоїть. Є дедлайн, і треба у нього вкластися. Тож потрібно самостійно організувати своє навчання, щоб все встигнути. Для цього має бути дисципліна. Мені її бракувало, тому перші кілька місяців я мало часу приділяла навчанню.
Але з іншого боку, такий режим давав гнучкість у плануванні графіку. Оскільки я паралельно завершувала навчання в університеті, то могла в будь-який час проходити курс.
👩🏻🎓 Підготовка до співбесід і пошук роботи
На курсі була HR-координаторка, яка мотивувала і допомагала шукати роботу. Наша група мала щотижневі дзвінки з нею, де ми розповідали про те, скільки подали заявок, чи були у нас співбесіди. Ми ділилися досвідом і підтримували одне одного.
Плюс на курсі був модуль, присвячений написанню резюме та супровідного листа. В його межах були тестові HR-співбесіди українською та англійською. Це відбувалося в групі, і ми давали одне одному фідбек. Для мене це був гарний досвід. Я знала, чого очікувати від інтерв’ю, і менше хвилювалася.
До технічних співбесід допомагали готуватися техчеки, які у нас були впродовж навчання. Тобто після кожного модуля ментор ставив теоретичні запитання. Потім давав фідбек: які відповіді хороші, а що потрібно довчити. Перелік цих запитань містився в окремому документі, тож ми могли переглянути їх перед технічною співбесідою.
Для пошуку роботи на платформі курсу був розділ з вакансіями. Вони підтягувалися туди з різних майданчиків кілька разів на добу. Звісно, можна було користуватися лише цим розділом, але для мене це був гарний старт, що мотивував шукати позиції далі самостійно та бути проактивною.
Я намагалася підбирати вакансії, що чітко підходили мені за вимогами. Нам радили надсилати резюме, навіть якщо бракує якихось навичок, бо завжди можна їх підтягнути. Але я вибирала ті позиції, де у мене є більші шанси.
Загалом я подала 140 заявок. Перше резюме відіслала 20 квітня, останнє — 10 травня. Остання компанія якраз і надіслала офер.
Я вважаю, що мені пощастило так швидко знайти роботу. Бо здебільшого рекрутери навіть не читали повідомлення. А отримати відповідь — це якась фантастика. І багато студентів ще кілька місяців після мене шукали роботу.
📚 Які знання з курсу знадобились на роботі та що доводиться вивчати
Загалом на курсі я отримала базу знань, якої достатньо для роботи. Моя позиція передбачає саме ті вміння, що я набула під час навчання.
Але все одно на роботі доводиться чогось навчатись. Адже якщо переглянути будь-яку вакансію, там точно буде принаймні одна технологія, якої не викладали на курсі.
Наприклад, ми вивчали Docker, щоб контейнеризувати додатки. А на роботі ми використовуємо його для того, щоб запускати локальний сервер, за допомогою якого можна щось тестувати.
Були технології, які на курсі ми проходили поверхово. Наприклад, Celery. А тепер на роботі мені потрібно детально знати, як вона працює. Тому доводиться розбиратись.
Я розумію, що для кар’єрного зростання варто постійно вивчати щось нове. Тому регулярно запитую у більш досвідчених розробників, що удосконалити, аби професійно розвиватись.
Даниїл Ніжний, навчався в A-Level Ukraine, отримав роботу IT Project Manager & Product Owner у E-tender
Раніше я очолював невеликі проєкти в консалтинговій та біотехнічній компаніях. Займався маркетингом, рекламою та оновленням корпоративних сайтів. Але серйозного досвіду в управлінських проєктах у мене не було.
Паралельно з роботою навчався в КПІ за спеціальністю «Біотехнології та біоінженерія». У певний момент вирішив залишити попередню роботу, присвятити більше часу навчанню та перейти в IT. Саме розробка мене не цікавила, тому я вибрав Project Management. Адже це керівна посада з перспективами та цікавими для мене посадовими обов’язками.
🤞🏻 Очікування від курсу
Ще до курсу від IT Generation у мене були сформовані запитання щодо майбутньої спеціальності. Тому під час навчання я хотів отримати відповіді на них.
Передусім я був зацікавлений у покращенні своїх навичок управління командами та підвищенні ефективності роботи — як моєї, так і майбутніх колег. Мені подобається оптимізувати все навколо: я люблю бачити результат і при цьому витрачати якомога менше ресурсу на виконання того чи іншого завдання. Тому я хотів працювати над тим, щоб давати кращі результати за меншої кількості вкладеного ресурсу.
Також очікував зрозуміти, з чим працюватиму в цій сфері та як мені шукати роботу.
Для мене було важливо отримати не лише технічні навички, а й розвинути софт-скіли. А головне — поспілкуватися з людьми, які працюють в ІТ і можуть поділитися досвідом.
Навчання було цікавим. На курсі я отримав базові знання і не лише почув відповіді на свої запитання, а й навчився самостійно шукати необхідну інформацію.
🤯 Що було складним у навчанні
Серйозних труднощів не виникало. Єдине, що були великі вимоги до домашнього завдання, нас досить жорстко оцінювали. Це було щось типу випробування на стресостійкість. Проте у нас був чат з одногрупниками та кураторами, і ми могли за потреби попросити про допомогу.
Іноді у мене виникало враження, що я потрапив на перший курс університету. Викладачі часто говорили про те, що тільки певний відсоток студентів курсу зможе отримати сертифікат та скласти іспит. І це викликало хвилювання.
Наскільки я знаю, іспит склали всі. Але умови, які нам оголосили, були стресовими. Я не вважаю, що це щось погане. Так, було нелегко, але це нас загартувало.
👨🏻🎓 Підготовка до співбесід і пошук роботи
Я шукав роботу з середини грудня
На курсі в нас були воркшопи, де навчали складати резюме, розповідали про пошук роботи та співбесіди.
Розглядаючи вакансії, я не звіряв чітко свої навички з вимогами. Розумів, що впродовж роботи доведеться багато чого навчитися на практиці.
До співбесід готувався ретельно, постійно переглядав і покращував своє резюме. Складав нотатки, де збирав інформацію про кожну компанію, в яку подавався, а також відповіді на складні запитання. Я постійно перечитував занотовану теорію перед інтерв’ю і через певний час вже добре орієнтувався у важливих темах.
З появою ChatGPT я почав використовувати його для підготовки. Він ставив мені запитання, я відповідав на них. А потім він аналізував мої відповіді та пояснював нюанси.
Плюс кожна співбесіда була класною підготовкою до наступної. Щоразу, коли мені відмовляли, я просив дати фідбек. Так я розумів, що варто покращити.
Але найбільш помічною для мене була спільна підготовка з другом. Ми влаштовували співбесіди один одному: ставили складні запитання з теорії, оцінювали самопрезентації. Я зрозумів, що саме подача себе на співбесіді є дуже важливою. Потрібно вміти добирати правильні слова, щоб цікаво описати власний досвід.
📚 Які знання з курсу знадобилися в роботі
Передусім стали в пригоді знання Agile та Scrum. Коли я прийшов працювати на проєкт, вирішив запровадити там Scrum. Мені говорили, що є багато нюансів і це нереально, але мені вдалося.
Думаю, річ у наполегливості та розумінні користі від змін. На проєкті я передусім виявив і проаналізував проблеми. Тоді розробив план, як буду їх розв’язувати. І саме запровадження Scrum було однією з необхідних змін.
Важливими в роботі для мене є базові знання з курсу — Time management, Money management, People management. Розуміння ризиків, очікувань, побудови команди.
У межах IT Generation я отримав базові знання. Тобто курс не був поглибленим, і якщо я хотів мати більш специфічні знання, то додатково навчався самостійно. Наприклад, на Coursera пройшов курс, де навчився нестандартно вирішувати конфлікти. І це теж знадобилося на проєкті.
На початку роботи мені багато доводилося дізнаватися нового та вдосконалювати вміння. Я читав статті, використовував ChatGPT. І для майбутнього кар’єрного зростання потрібно багато вчитися. Тож я не планую зупинятися.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
65 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.