Як IT-спеціалісти шукають роботу у 2023-му. Для 66% це важко — результати опитування
У вересні-жовтні 2023 року ми провели щорічне опитування про пошук роботи в ІТ. І отримали 4485 відповідей від айтівців усіх спеціалізацій і тайтлів в Україні та за кордоном, а ще 673 відповіді від тих, хто шукає свою першу роботу в ІТ.
Найцікавіші висновки про пошук роботи 2023 року:
- 19% айтівців вважають, що зараз легко знайти роботу, 66% — що важко.
- Найчастіше нову роботу цьогоріч знаходили через Djinni.co та рекомендації.
- Найважче в пошуку роботи зараз: мало вакансій, компанії не відповідають або не дають фідбек, проходження співбесід — тривалий процес.
- Близько половини айтівців отримують пропозиції від рекрутерів через LinkedIn.
- Українські айтівці за кордоном лише трохи оптимістичніші щодо пошуку роботи за своїх колег в Україні.
Нову роботу у 2023 році найчастіше знаходили через Djinni
Цього року Djinni.со став основним місцем, де айтівці знаходили роботу: 23% знайшли свою нинішню (чи попередню — для тих, хто зараз не працює) саме через цей сервіс. Рекомендації друзів та колег опустилися на друге місце — завдяки ним роботу знайшли 20% айтівців.
Частка тих, хто знайшов роботу за допомогою Djinni.со, поступово збільшувалась протягом останніх років. Серед тих, хто прийшов у нову компанію
Рекомендації друзів і колег, які були основним способом знайти роботу понад три роки тому, поступово втрачають свою вагу, хоча й залишаються на другому місці. Цього року 15% айтівців знайшли нову роботу завдяки рекомендаціям.
Компанії та рекрутери шукають фахівців і самостійно: 16% айтівців нинішню роботу запропонувала сама компанія. Але у 2023 році таке трапляється рідше, ніж раніше: лише 11% фахівців роботодавці самі запропонували вакансію, хоча два роки тому таких було 18%.
Помітно знизилась роль курсів при ІТ-компаніях у працевлаштуванні фахівців. Цього року лише 2% тих, хто знайшов нову роботу, зробили це завдяки навчанню в компанії, хоча три роки тому випускники таких курсів становили 10%.
Де знайшли останню роботу
Завдяки Djinni.со цьогоріч найчастіше знаходили роботу як досвідчені айтівці, так і початківці. Але найкориснішим сервіс став для фахівців з досвідом
Серед айтівців різних спеціалізацій частіше за інших роботу через Djinni.со знаходили розробники, тестувальники, РМ та аналітики. Фахівців з DevOps та SRE частіше за інших шукали через LinkedIn та прямі контакти, а дизайнерів — через рекомендації.
Де знайшли роботу у 2023-му
Найефективнішими інструментами пошуку роботи айтівці, як і раніше, вважають Djinni.co та LinkedIn. Djinni продовжує збільшувати свою популярність: цього року 72% опитаних айтівців вважають його ефективним інструментом пошуку роботи (рік тому так думали 70%, два роки тому — 68%). Популярність LinkedIn практично не змінюється: 65% айтівців вважають його ефективним інструментом. Далі — пошук роботи через знайомих (51%) та на DOU (45%).
Фахівці з досвідом понад п’ять років часто покладаються на власну мережу контактів і, крім Djinni, вважають найефективнішими інструментами пошук через знайомих та LinkedIn.
Новачки, які тільки починають свій шлях в ІТ або шукають першу роботу в цій сфері, навпаки, схильні використовувати якомога більше засобів. Частіше за інших вони віддають перевагу розсилці резюме безпосередньо в компанії, пошуку вакансій на DOU або на ресурсах для пошуку роботи (Work.ua, Robota.ua), а також Telegram-каналам та соцмережам.
Які канали пошуку вважають найефективнішими
Рекрутери найчастіше пишуть фахівцям з DevOps і Data Science
Загалом пошук роботи нині — складний процес. Лише 19% айтівців вважають, що їм було б легко знайти зараз нову роботу. Серед новачків в ІТ таких лише 2%. Навіть серед фахівців з досвідом від п’яти років лише чверть вважають, що зможуть легко знайти нову роботу.
Найбільш оптимістичні фахівці з DevOps та SRE — 42% з них думають, що їм буде легко знайти нову роботу. Найпохмуріші прогнози дають тестувальники та HR / рекрутери: понад 75% з них вважають, що знайти нову роботу їм було б важко.
Фахівці, які виїхали за кордон, лише трохи оптимістичніші, ніж фахівці в Україні. За кордоном 23% українських айтівців думають, що легко знайдуть нову роботу, а в Україні таких 18%. Найважче це зробити фахівцям з Харкова та Івано-Франківська — понад 75% з них вважають, що їм було б важко працевлаштуватися.
Наскільки важко знайти роботу
Активність рекрутерів на LinkedIn продовжує зменшуватися. Цього року вони писали 51% айтівців, в той час як торік — 62%, а до війни 80% айтівців отримували пропозиції від рекрутерів через LinkedIn. Кілька разів на тиждень пропозиції від рекрутерів отримують лише 7% айтівців, а рік тому таких було 22%.
Найчастіше через LinkedIn рекрутери шукають фахівців, які мають більш як п’ять років досвіду, а також фахівців з DevOps / SRE, Data Science та аналітиків.
Фахівці за кордоном дещо частіше отримують повідомлення від рекрутерів — про це сказали 55% тих, хто зараз за кордоном, і 44% тих, хто в Україні. В Україні найчастіше пишуть фахівцям з Києва (49%), Львова (48%) і Вінниці (47%).
Чи пишуть рекрутери
Найважчим в пошуку нової роботи зараз айтівці називають малу кількість вакансій (45%), відсутність відповіді чи фідбеку від компанії на відіслане резюме чи пройдене інтерв’ю (41%), а також тривалий процес проходження співбесід, багато етапів інтерв’ю чи великі проміжки між ними (37%).
Фахівці, які працюють менш як два роки або шукають першу роботу в ІТ, найчастіше скаржаться на недостатню кількість вакансій, відсутність відповіді від компаній, а також на високі вимоги до кандидатів. Досвідчені фахівці, які працюють п’ять чи більше років, також незадоволені зарплатами, які не відповідають їхнім очікуванням.
Проте, попри труднощі з пошуком роботи та малу кількість вакансій, у коментарях фахівці зазначали, що важко також знайти хороший проєкт і компанію та зрозуміти, чи буде комфортно працювати в новій команді. Крім того, шукають проєкти з цікавою тематикою, доменом чи технологіями, а не «обмін часу на гроші».
Які є труднощі при пошуку роботи
Ситуацію на ринку праці найчастіше моніторять на DOU та Djinni
Майже всі айтівці, незалежно від того, шукають вони роботу чи ні, стежать за ситуацією на ринку праці. Тільки 9% не цікавляться цим питанням.
Найчастіше фахівці читають матеріали про зарплатні опитування DOU (56%), розсилку Djinni.co (48%) і переглядають вакансії на DOU (48%).
Фахівці в активному пошуку теж дивляться вакансії на DOU (67%), вмикають профіль на Djinni.co (66%), відповідають рекрутерам на LinkedIn (65%) і самостійно подаються на позиції, які їм сподобалися (63%).
Дещо інша стратегія у тих, хто хоче потрапити на першу роботу в ІТ. Найчастіше вони шукають вакансії на DOU (85%) чи інших сайтах пошуку роботи (70%), і дещо рідше за нинішніх айтівців користуються Djinni: лише 53% з них вмикають свій профіль.
Як слідкують за ринком праці
Аналітика: Ірина Іпполітова
35 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.