Нетиповий вхід в IT: які професії й мови програмування обрати, щоб не залишитися без роботи
Легкий вхід в IT сьогодні обіцяють сотні курсів та освітніх програм. І часто стартувати у новій сфері пропонують з обмеженого кола спеціальностей, мовляв, простіше без відповідного бекграунду опанувати QA, UI/UX-дизайн чи стати Front-end розробником. Однак рекламу, що обіцяє гідну зарплату й комфортні умови праці, не супроводжують статистикою щодо вакансій і кількості кандидатів на одну посаду. Хоча це має бути одним з ключових моментів при виборі того чи іншого фаху.
DOU поспілкувався з кар’єрними консультантками про те, чому одні IT-спеціальності популярніші за інші для входу в індустрію. А ще про те, на які спеціальності варто звернути увагу, щоб не залишитися без роботи. Крім того, ми попросили IT-компанії прокоментувати ситуацію із затребуваними для них фахівцями та перспективами тих чи інших професій і технологічних стеків.
Коли чи не кожен другий — QA: чому одні IT-спеціальності популярніші за інші
На одне місце UI/UX-дизайнера претендують 13 кандидатів (на 397 вакансій припадає 5109 претендентів). На одну посаду QA Manual претендують 17 кандидатів (401 вакансія і 6926 охочих отримати роботу). За одну позицію HR конкурують 7 людей (182 вакансії і 1210 кандидатів). Це — аналітика з сайту для пошуку роботи Djinni (дані актуальні на момент написання матеріалу). Схожа ситуація і з Front-end розробниками (JavaScript): 1649 вакансій і 7780 кандидатів. Тоді як, наприклад, існує очевидний запит на DevOps (898 вакансій для 482 кандидатів) чи Data Engineer (223 вакансії та майже вдвічі менше кандидатів).
Водночас інтернет рясніє рекламою курсів, які обіцяють легкий вхід в IT, і пропонують за кілька місяців стати QA-фахівцем чи дизайнером. Навіть Мінцифри ініціювало освітній проєкт ІТ Generation, спрямований на світчерів і покликаний примножити в Україні спеціалістів технічної сфери, зокрема UI/UX-дизайнерів, тестувальників, Front-end розробників. Вивчитися саме на ці спеціальності виявилося найбільше охочих.
На розрекламованість цих IT-спеціальностей впливають кілька факторів. По-перше, як зазначає HR-експертка й кар’єрна консультантка Домініка Іванова-Бекар, — це відсутність вимог до попереднього бекграунду, зокрема не є обов’язковою вища технічна освіта. По-друге — відносна простота входу у професію.
«Зараз на ринку є велика кількість безкоштовних відеоуроків, курсів та шкіл, де навчання йде за чітко структурованими програмами, які дають можливість здобути базові знання й почати потроху застосовувати їх на практиці. І що важливо, курси тривають декілька місяців, а не років. Так, Front-end розробник спершу може вивчити лише HTML, CSS та JavaScript. Перші дві мови легко опанувати самостійно, вони досить прості для розуміння», — пояснює експертка.
Серед причин — не надто високі вимоги до знання англійської, вважає Іванова-Бекар. Є курси, які вимагають від студентів знання на рівні В1 — В2, а є й такі, де й це не обов’язково. По завершенні навчання студенти володіють так званою «технічною англійською», а це — обмежений набір термінів та слів, який використовують у роботі тестувальники та розробники. Тому, якщо підсумувати, каже фахівчиня, від новачків потребують лише софт-скіли: наполегливість, відповідальність та цілеспрямованість, — решті, якщо є бажання, можна навчитись під час роботи.
Водночас кар’єрна консультантка Юлія Шишенко каже: якщо у людини немає попереднього досвіду в IT чи вона вирішила, що хоче почати все з нуля, однак не знає, яку професію обрати, найгірший варіант якраз орієнтуватися на рекламу курсів.
«При всій повазі до курсів, які дуже допомагають IT-сфері розвиватися й отримувати нових спеціалістів, це все ж таки бізнес. І він фокусується на отриманні прибутків, а не розбудові індивідуальної кар’єри.
Сьогодні найпоширенішими є курси для QA, Front-end розробників, UI/UX-дизайнерів. Опанувати ці професії простіше, навчальний матеріал буде швидше засвоюватися, але конкуренція потім на вакансії дуже висока й отримати першу посаду досить важко», — каже експертка.
Data Scientist, DevOps, розробник застосунків і не тільки: на які професії варто звернути увагу
Щоб не боротися з десятьма чи навіть більше конкурентами за одне місце в IT-компанії, можна звернути увагу на менш розрекламовані спеціальності. Домініка Іванова-Бекар рекомендує розглянути спеціальність Data Scientist. Але, зауважує вона, варто розуміти, що для її опанування є низка вимог: наявність аналітичних здібностей, навички матаналізу, знання лінійної алгебри та статистики.
«Взагалі робота з Big Data та нейромережами — це тренд останніх років, тому фахівці в Data Science дуже затребувані й попит на них продовжує зростати. Особливо у сферах з високим рівнем диджиталізації — це e-commerce, телекомунікації, ритейл, банківська сфера, тобто там, де є потреба аналізувати інтереси та вподобання як покупців, так і потенційних клієнтів. Вже сьогодні Middle Data Scientist має рейт від $2600, рівень зарплати сеньйорів — від $5000», — підсумовує експертка.
Зарплата спеціаліста-новачка, звісно, нижча. З досвіду Іванової-Бекар, Trainee Data Scientist може розраховувати на компенсацію у $500–700, а Junior Data Scientist — від $1000. Для порівняння: Trainee Front-End розробник отримує $350–400, а Junior Front-еnd розробник — $500–700.
Якщо ж говорити про стек технологій, на який варто звернути увагу, Іванова-Бекар називає Java та низку фреймворків.
«У моїй практиці більшість світчерів стартують з QA, JS або Python, але є й випадки, коли обирають Java. Ця мова стабільно входить у трійку популярних як за індексом TIOBE, так і за рейтингом GitHub Octoverse, тому розробники цього профілю мають стабільний попит на ринку. Опанувавши Java, можна рухатися в декількох напрямках розвитку: бекенд або розробка мобільних застосунків. Так, для Back-end розробника стек технологій може охоплювати: Java, MySQL, фреймворки Spring та/або Spring MVC, хмарні сервіси Google Cloud та AWS. А для Android-розробника це буде Java, Android Studio/SDK, Git, бібліотеки Retrofit, Chuck», — пояснює фахівчиня.
Кар’єрна консультантка Юлія Шишенко серед технічних напрямків радить звернути увагу на професію DevOps, комп’ютерну інженерію та розробку архітектури, кібербезпеку.
«Це складні напрямки, але вони вартують витрачених сил. Насправді вам буде складно опанувати й умовний QA з нуля, але є складність, яка у випадку з іншими згаданими спеціальностями окупиться пізніше не тільки рівнем зарплати та професійними можливостями, а й розумінням сили впливу своїх навичок», — додає вона.
Також фахівчиня рекомендує придивитися до мобільної розробки. Ця сфера перебуває у стадії активного розвитку, тому відповідні мови програмування (Kotlin, SWIFT), потрібні для професії, теж можна брати до уваги. Варто пам’ятати й про галузь, в якій ви хочете стати айтівцем: якщо бажаєте розробляти програми для авіації — дивіться на використовувані в тамтешніх проєктах технології.
«Для будь-якого технічного напрямку вам потрібна буде мова програмування та набір технологій, які слугуватимуть вам основою. Ви не станете архітектором з нуля, але розуміти, куди ви йдете, варто вже з самого початку. Знову ж таки: ви можете відкрити вакансії Architect та подивитися вимоги роботодавців. Якщо більшість роботодавців орієнтуються, наприклад, на Java, то навіщо вам обирати Python?» — пояснює Шишенко.
Ми також розпитали кілька IT-компаній про те, які спеціалісти у них в дефіциті сьогодні, які будуть затребувані найближчим часом і які актуальні вимоги до кандидатів.
AllSTARSIT
У нашій компанії левова частка відкритих позицій — це Strong Middle і Senior рівень. Найбільше пропозицій для бекенд-девелоперів — 30% від всіх вакансій. Наступні — QA-інженери, 20%. Далі:
— 16% Full Stack Developers;
— 16% Managers;
— 9% Support Engineers;
— 9% Front-end Developers.
Пропозицій рівня Trainee-Junior найбільше маємо для Data-спеціалістів, QA та Support інженерів. Наприклад, на пошук Data Annotation Specialist пішло два тижні. Ми отримали 50 відгуків, з яких релевантних — 10.
Щодо перспектив: якщо говорити про наших клієнтів, то продукти все ще потребують кваліфікованих розробників, тестувальників (Automation і Manual), DevOps-спеціалістів, Network-інженерів та інженерів підтримки. Перспективними доменами є кібербезпека, телекомунікації, фінтех, хмарні технології, штучний інтелект та машинне навчання.
Хард-скіли залежать від вимог і потреб продукту. Наприклад, Support спеціалісту в телекомунікаційному продукті потрібно мати базове розуміння локальних і глобальних мереж, мережевих протоколів, роутингу і світчигу.
На питання перспективних мов програмування варто дивитися через призму продуктів. Затребуваність на ринку найму залежить від того, як багато продуктів можна написати тією чи іншою мовою. Серед найпопулярніших: JavaScript, Java, Python, C#, PHP. Рідко успішний продукт переписують іншою мовою, а підтримувати його все одно треба. Отже, у перспективі вони залишатимуться затребуваними.
Наприклад, великі ентерпрйз-продукти найчастіше написані Java, невеликі e-commerce — на PHP, фінтех — Node.js.
Окрім характеристик самої мови, важливі супутні технології, тому майбутнім кандидатам краще оперувати не вибором мови програмування, а вибором оптимального стека технологій і його популярності на ринку. Як приклад: LAMP/MEAN/MERN.
Якщо говорити про зворотну тенденцію, знижуватиметься попит на ті мови, які мало розвиваються. Наприклад, оновлення для С++ виходять досить рідко (раз на декілька років), і суттєвих змін в нові релізи не вносять. Мова перестає відповідати вимогам сучасності. А той самий C# останнім часом активно розвивається, стабільно релізиться приблизно раз на рік, з’являються круті оновлення.
OBRIO
У нашій компанії вакансій для нетехнічних спеціалістів наразі більше, ніж для технічних. У контексті Junior-позицій сьогодні перше повідомлення отримує не кандидат, а рекрутер від кандидата. Тобто зараз Junior-спеціалісти особливо вирізняються своєю мотивацією та наполегливістю.
Нині ми наймаємо Front-end (React) розробників, iOS-розробників, Project/Product менеджерів, маркетологів, шукаємо графічного дизайнера. Лідерство за кількістю відгуків посідають позиції Front-end розробника, Project-менеджера та графічного дизайнера.
Якщо ми говоримо про кандидатів рівня Middle-Senior, найбільш затребуваних для нашої компанії позицій, це спеціалісти в галузях Marketing, Analytics, Product Management, Mobile Development.
Окрім тих спеціальностей, які зазвичай позиціюються як зручні для входу в ІТ, можемо виокремити Operations-менеджерів та аналітиків. Їх часто шукають продуктові ІТ-компанії. Маємо багато успішних кейсів легкої адаптації до процесів й динаміки продуктового ІТ людей, які мають фундаментальну академічну базу університету та бекграунд роботи у корпораціях абсолютно інших доменів (FMCG, ритейл, фінанси, телеком).
Щодо позицій Junior-рівня. Ми готові розглядати мобільних розробників з pet-проєктами, цікавою добіркою ресурсів та платформ, де вони постійно прокачують свої знання, високим рівнем самосвідомості. Якщо ми говоримо про кандидатів, які претендують на ролі Project-менеджера чи Product-менеджера, то зелений прапорець для нас — сертифікація у Project-менеджера чи пройдений курс Reforge у Product-менеджера.
Що стосується мобільної розробки під iOS, можна сміливо сказати, що знання Swift достатньо, щоб отримати посаду. Навряд чи щось принципово зміниться з погляду саме мов програмування, які використовують для розробки під iOS. Тут у людини, що починає свій карʼєрний шлях, радше виникне питання, вивчати UIKit чи SwiftUI, тобто основний фреймворк для написання застосунків. Безумовно, Apple пропагує SwiftUI, і сьогодні можна побачити вже немало проєктів, що пишуться на ньому, проте проєктів на UIKit набагато більше. Саме тому йому краще приділяти основну увагу.
Infopulse
Якщо йдеться про рівень стажера чи молодшого спеціаліста, то у нас найчастіше відкриваються позиції для розробників, тестувальників, адміністраторів мереж, DevOps, спеціалістів першої та другої лінії підтримки, телеком-інженерів, SAP-консультантів, розробників Power Apps.
Основні вимоги до кандидатів залишаються незмінними: насамперед це добре розвинуті софт-скіли, вміння швидко сприймати інформацію, здатність до навчання та просунуті навички комунікації, технічний стек на рівні домашніх проєктів, прочитані книги з конкретного напряму, закінчені відповідні курси або ж інтернатура.
Спеціаліст має подаватися на позицію вже з певним розумінням технології. Якщо ви розглядаєте позицію молодшого спеціаліста, то комерційний досвід в один рік стане у пригоді.
В ІТ-сфері не можна сказати, що певні мови програмування чи технології, які були популярними рік тому, вже втратили актуальність. Ми бачимо певний спад вакансій на ринку, але все це змінюється з перебігом воєнної та політичної ситуації в країні. З часом будуть потрібні як Front-end, так і Back-end розробники, тестувальники, бізнес-аналітики, проєктні менеджери та інші фахівці. Популярною та більш стабільною є сфера телекому, тому навіть зараз ми часто шукаємо телеком та NOC—інженерів.
Також популярними залишатимуться С, С++, які потрібні, зокрема, в машинобудівній сфері. Також не знижується попит на спеціалістів, які вивчають JavaScript, HTML і CSS, Java, C #, Golang (Go), Python.
Ciklum
Наша компанія традиційно орієнтується на співпрацю з досвідченими фахівцями. Проте час від часу маємо потребу й у спеціалістах джуніор-рівня, зокрема на позиції Support, Python, Hybris. Якщо на перші дві спеціальності в середньому отримуємо
Через глобальну економічну турбулентність, спричинену війною росії проти України, прогнози затребуваних у майбутньому технологій складно вважати надійними. Але, спираючись на поточні тенденції, можна зробити кілька припущень:
- Mobile-спеціальності набули більшої популярності ще 2020 року через пандемію коронавірусу. Це спричинило різке зростання попиту на розробку мобільних застосунків — і тренд буде зберігатись. Серед мов програмування у цій сфері можна виділити Objective-C, Swift, Java, Kotlin, Flutter.
- DevOps Engineer зі знаннями хмарних технологій (AWS, Azure) сьогодні залишається однією з найбільш затребуваних спеціальностей, а роботодавці конкурують за цих фахівців. Дедалі більше організацій та бізнесів починають міграцію в хмарні середовища, що, звісно, тільки сприяє зростанню кількості пропозицій на ринку.
- Не варто забувати і про «старий-добрий» Python — мову, що дає змогу розробникам використовувати кілька різних стилів програмування під час створення програм. Вона характеризується простотою у вивченні та використанні; ідеально підходить як для початківців, так і для досвідчених програмістів. А широта її використання у таких галузях, як Data Science, машинне навчання та штучний інтелект, гарантує популярність у найближчі роки.
SoftServe
Наразі ми бачимо брак у більш комплексних та рідкісних напрямах, як-от Ruby, DevOps, Salesforce, BigData, Test Automation. Вони можуть бути складнішими для вивчення, але в них менша конкуренція, відповідно є кращі шанси на працевлаштування. Якщо говорити про майбутні перспективи, то всі ці напрями залишаться актуальними, особливо DevOps, Test Automation, Big Data, враховуючи тренди на автоматизацію та роботу з даними.
Також зростатиме попит на PM, BA, Data Science. Stack Overflow Annual Survey показує, що Ruby входить до 20 найпопулярніших мов програмування — нею користуються близько 6% фахівців у всьому світі. При цьому наш український досвід говорить, що кількості Ruby-програмістів недостатньо, щоб покрити поточний попит.
Вимоги до кандидата у нашій компанії залежать напряму від його рівня і прописані в кожній вакансії. Це як технічні знання, так і софт-скіли. Проте людина без досвіду може податися на рівень інтерна. Для них вимоги такі: проходження спеціальної сертифікації або співбесіда з технічним експертом з базових теоретичних знань. Далі — навчання в ІТ-академії, після якої починається пошук роботи на проєкті. Весь шлях триває не один місяць, але цей час дає нам зрозуміти сильні та слабкі сторони людини та краще підібрати проєкт для її рівня.
Як обрати нову професію: поради кар’єрної консультантки
Юлія Шишенко, кар’єрна консультантка та IT-рекрутерка
Алгоритм вибору нової професії дуже простий. Насамперед оцініть, чи є у вас попередній досвід. Якщо навіть попередня кар’єра вам не подобалася, певні навички, знання все одно можна використовувати у новій професії. Найкращий приклад — англійська.
Випишіть для себе всі навички та знання, які застосовували раніше під час виконання роботи, та простежте, що з них потенційно може знадобитися в IT. Таким чином не доведеться починати все з нуля.
Тримайте резюме в порядку, зробіть SWOT-аналіз, випишіть навички, якими володієте, та проаналізуйте їх самостійно чи зі своїм консультантом.
Якщо ваша професія вам подобається, поміркуйте, чи можливо змінити тільки сферу діяльності та тип компанії. IT-компанії — це повноцінний бізнес, і там працюють не лише програмісти. Спеціалісти з продажів, маркетологи, фінансисти, адміністративні спеціалісти, HR, аналітики й багато інших спеціалістів потрібні IT-компаніям не менше, ніж фірмам, які виготовляють не комп’ютерні продукти, а їжу, одяг чи ліки.
Так само програмісти бувають не лише в IT-компаніях, а й компаніях, які виготовляють чи продають щось інше та використовують програмування для операційних потреб бізнесу.
Для зміни сфери вам не потрібно кардинально перекваліфіковуватися, а достатньо пройти профільне навчання та детальніше поцікавитися обраною сферою. Звісно, можливо, вам потрібно буде пройти курси, опанувати специфічні технічні навички, зрозуміти принципи роботи та познайомитися з новими людьми, але це не «почати з нуля», а продовжити те, що є, перетворивши попередній досвід на якісну базу.
Обираючи навчання, дивіться не на рекламу курсів, а на статистику актуальних вакансій та аналітику ринку праці. Наприклад, на ці дві від DOU. Особливо цінною є аналітика у часи кризи. Ви чітко бачите, які напрями та професії найбільш та найменш затребувані, для яких спеціальностей відкрита найбільша кількість вакансій, а хто буде конкурувати з сотнями людей за одну посаду.
З усього переліку найпоширеніших IT-посад оберіть три-чотири, які можуть вам найбільше сподобатися. Далі відкрийте конкретні вакансії та читайте вимоги. Так перед вами буде список очікувань реальних роботодавців.
Щоб розуміти, наскільки великий попит на певну професію, варто проаналізувати два чинники: кількість вакансій та кількість кандидатів-конкурентів. Вам потрібна не тільки велика кількість вакансій на ринку, а й дефіцит професіоналів.
Після всього цього аналізу можна обирати курси та починати підготовку до працевлаштування, яка повинна в ідеалі початися одночасно, щоб не втратити фокус уваги та краще донести свою цінність роботодавцю. Це все вплине на майбутню зарплату.
Дуже не рекомендую погоджуватися працювати безоплатно, але і просити таку саму зарплату, яка була у вас на попередній посаді умовного директора з маркетингу, теж ризиковано. Тут варто проаналізувати ринкову ситуацію, попередній досвід, свої знання та сертифікації, рівень дефіциту спеціалістів тощо.
Наприклад, якщо на вакансію QA подалися 200 кандидатів, то компанія може обрати не тільки найбільш кваліфікованого, а ще й кандидата з найменшою зарплатою. А якщо на посаду Go-розробника роботодавець отримав всього два резюме, то шанси на працевлаштування збільшуються, навіть якщо ви назвете більшу зарплату.
Тому вибір спеціалізації дуже важливий, і варто ретельно все продумати, щоб потім отримати хороші умови та перспективи для розвитку кар’єри.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
19 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.