Як платять в ІТ. Мінімалка, ПП та інше
Ідея написати цю статтю виникла внаслідок тривалої дискусії на закладці компанії GlobalLogic. Здавалося б, у чому проблема, чи не один фіг, чи ти працюєш як приватний підприємець (ПП), чи ти оформлений як працівник — гроші капають, робота робиться — ніяких проблем. Проте хотілося б поглянути на реалії якомога об’єктивніше.
Отож який наразі стан справ в ІТ:
- Перше і найбільш популярне — платять кешом і оформляють по трудовій з мінімальною зарплатою.
- Друге і теж доволі масове — оформляють працівника приватним підприємцем.
- Третє і відносно нечасте — оформляють по трудовій і всю зарплату виплачують офіційно.
Розглянуо послідовно плюси і мінуси, які бачу в цих схемах.
Оформлення на мінімальну ЗП
Плюси:
- Всю документацію веде компанія, працівника не хвилює нічого, окрім написання час від часу заяви на відпустку.
- Працівнику йде трудовий і страховий стаж, що впливає на пенсійні перспективи.
- Оплачувані по закону лікарняні — тобто маєш лікарняний і тебе нічого не хвилює.
- Працівник захищений трудовим кодексом від різноманітних речей, таких як нещасний випадок на роботі, невмотивоване звільнення тощо. Насправді перелік дуже довгий.
- Компанія платить за вас мінімум податків і може платити вам більшу зарплату.
Мінуси
- Всі виплати і відрахування, які перераховані у пункті «Плюси», базуються на розмірі ЗП, а вона в даному випадку мінімальна.
- Взяти кредити дуже проблемно, тому що... правильно у вас мінімальна ЗП.
- У вас нелегальні прибутки.
- Всі домовленості з компанією тримаються на чесному слові керівництва.
Зазвичай в реаліях при такій формі працевлаштування компанія зобов’язується оплатити вам повністю тільки
Нелегальні прибутки наразі нікого не хвилюють, проте нема гарантій, що це не буде хвилювати вас завтра. Домовленості можуть ламатись дуже легко, якщо ви посварились з керівництвом, ваше керівництво міняється, ваше керівництво просто брехлива худоба, і орієнтується на фінансову вигоду значно більше ніж на домовленості. При такому способі працевлаштування ви дуже залежите від керівництва, хоча при потребі закон вам дає широкий інструментарій для судової тяганини.
Оформлення ПП
Плюси
- Всі ваші прибутки задекларовані і цілком легальні.
- Якщо ви маєте справи з кількома компаніями, вам зручно укладати угоди і керувати рахунками.
- Компанія платить за вас мінімум податків і може платити вам більшу зарплату.
- Ви можете взяти кредит в банку на підставі офіційних прибутків(проте кажуть банки неохоче видають кредити ПП).
- При сплаті відрахувань в пенсійний фонд відрахування йде від усього прибутку.
Мінуси
Цікавим є питання також як нараховується і оформляється допомога при вагітності/народженні/догляду за дитиною жінці, яка оформлена як ПП. «Що стосується приватних підприємців, то вони, згідно з законодавством, зобов’язані застрахувати своїх працівників. Отож підприємцям по виплату слід звертатися до Фонду соцстраху. » Чи здійснюються такі виплати компаніями?
Основна особливість ПП в тому, що ви працюєте на компанію згідно договору і якщо ваш договір складений компанією, а не вами, то він 100% вам не вигідний. Якщо ви в договір впишете ті речі які вам повинна забезпечити компанія, то цілком можливо що компанії буде вигідніше платити вам офіційну зарплату:) Я б радив перед тим як підписувати договір з компанією як ПП, піти до юриста і проконсультуватись щодо змісту договору.
В договорі варто уточняти такі речі, як страхування від нещасного випадку, медичне страхування, відрахування в пенсійний та інші фонди, користування технікою, офісом, витратними матеріалами. Можливо варто домовлятись з компанією, раз вона відкриває вам ПП, тоді нехай закриває після розірвання співпраці. Передбачити штрафні санкції щодо розірвання угоди компанією в односторонньому порядку. Не варто покладатись на будь-які джентельменські угоди, джентельмени в наш час не керують компаніями, прописуйте все в договорі. Не підписуйте довіреності на ведення вашого ПП компанією — надто часто трапляються випадки зловживання. Нехай бухгалтерія заповнює всю документацію, але ви повинні візувати їх підписом особисто, особливо контролюйте фінанси.
Часто трапляються випадки, коли через рахунки ПП проходять великі суми грошей, не підкріплені ніякими документами, без жодних актів виконаних робіт — гроші звідкись прийшли — гроші кудись пішли. Це прямий шлях до проблем із податковою. У випадку з ПП всю відповідальність несете ви самі!
Якщо ви будете вести ПП, ви витрачатимете раз в квартал
Оформлення по трудовій з повністю офіційною зарплатою (ідилічний варіант)
Плюси
- Всю документацію веде компанія, працівника не хвилює нічого окрім написання час від часу заяви на відпустку.
- Працівнику йде трудовий і страховий стаж, що впливає на пенсійні перспективи.
- Оплачувані по закону лікарняні — тобто маєш лікарняний і тебе нічого не хвилює.
- Працівник захищений трудовим кодексом від різноманітних речей, таких як нещасний випадок на роботі, невмотивоване звільнення тощо. Насправді перелік дуже довгий.
- Відрахування йдуть від всієї суми зарплати.
- Проблем з податковою нема.
- Покладатись на чиєсь слово нема потреби — ви маєте все офіційно задокументовано.
- Ви можете взяти кредит настільки скільки ви дійсно зможете виплати.
- Ви завжди зможете відкрити ПП тоді коли ВАМ це зручно і не відкривати без потреби.
Мінуси
- Компанія змушена плати за вас порядну суму податків, близько 50%. Я особисто не впевнений чи це має надто хвилювати працівника.
В основному такі питання постають перед працівником в тому випадку, коли він міняє роботу.
Нам кажуть в нас мінімалка і все решта кешом, але ж ти молодий і до пенсії тобі далеко, або в нас ПП, але ми все зробимо за тебе, не хвилюйся. Зазвичай як то не образливо, але це БРЕХНЯ, в будь-якому разі офіційна зарплата значно вигідніша, ніж будь-які сірі схеми. Є компанії які платять «білу» зарплату і від того не є збитковими.
Є ще один важливий аспект, інколи компанія каже: ми всіх переводимо на "мінімальну ЗП«/ПП, або ще якусь сіру схему, причому знаю компанії які це роблять по кілька раз залежно від ситуації на ринку. Виступив Ющенко із словами ПП буде скасовано, і купа людей починають заробляти 505 грн, виступила Тимошенко — зменшуємо податок ПП, і ті ж люди стають ПП. Це доходить до абсурду. Наскільки це морально зі сторони компанії? Не питаючись працівників переводити фактично примусово то в ПП, то на мінімалку, то ще кудись?
Мене особисто жахливо дратує, коли при прийомі керівництво говорить щось на кшталт «давай укладемо джентельменську угоду», а я розумію що насправді як і всюди компанія просто банально дурить мене. Які можуть бути джентельменські угоди, коли хтось один не джентельмен?
Знаю наперед — напишуть «та ж стільки компаній айтішних, вибирай яка до душі», але мені вже набридло оте вибирання — шлях один тиснути на компанії, переконувати людей щоб тиснули і щоб врешті легалізовували те кляте айті.
P.S. Коментарі і критику приймаю тільки за умови, якщо коментатор напише свою посаду, хочу знати думки в зрізі менеджер/девелопер.
P.P. S. Звиняйте можливо за неточності, хоч і намагався користуватись аргументами, в достовірності яких певен.
264 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.