Обшуки в MacPaw сколихнули українське IT та викликали сором у Федорова. Через яку справу прийшли до компанії
15 лютого в офіс ІТ-компанії MacPaw і будинок її засновника Олександра Косована прийшли з обшуками, які тривали майже весь день. DOU відтворює хронологію подій і розбирає претензії до компанії.
🗺️ Суть претензій до компанії
Під брендом MacPaw об’єднані кілька компаній, зокрема ТОВ «Макпау», ТОВ «Макпау Солар», ТОВ «Макпау Віледж», ГО «Фонд розвитку Макпау» та ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент». Саме остання з них, заснована 2015 року, фігурує в ситуації з обшуками.
Згідно з даними реєстрів Vkursi, цій ТОВ належать чотири земельні ділянки у селі Циблі Бориспільського району Київської області, розташовані на березі Канівського водосховища, які й стали предметом розслідувань. Ще дві ділянки компанія орендує. Їхня загальна площа перевищує 22 гектари. Також у Циблях зареєстрована ТОВ «Макпау Віледж» — база відпочинку для співробітників MacPaw. Про це з посиланням на позначки відповідної геолокації в Instagram повідомляє AIN.
У відкритих кримінальних провадженнях можна виокремити два основних мотиви.
Перший — збільшення берегової лінії на одній з ділянок у власності «Mакпау Проперті Менеджмент» без спеціальних дозволів. За словами Нацполіції, це завдало державі збитків на суму понад 12,5 млн грн.
Сюди ж підв’язані звинувачення у нецільовому використанні землі. Згідно з кадастровою мапою, призначення згаданих земельних ділянок — сільськогосподарська діяльність. Втім, за даними судового реєстру, там будують комплекс відпочинку IT-Relax.
Другий мотив — саме питання власності цих земельних ділянок. Олександр Косован у своєму дописі на фейсбуці стверджує: його компанія законно придбала ділянки у період з 2016 по 2021 роки. Тим часом у низці судових документів згадано, що одна з ділянок є землею лісового фонду, і посадовці з Держгеокадастру в Київській області начебто передали її у власність компанії неправомірно.
Досі невідомо, у кого саме компанія придбала землю.
Як запевняв суддю слідчий, ще 2013 року службовці Держгеокадастру України, ДП «Переяслав-Хмельницький лісгосп», Київського обласного та управління лісового і мисливського господарства Києва у змові з посадовими особами Переяслав-Хмельницької РДА та ТОВ «Переяслав Фіш Клаб» начебто «організували протиправний механізм виведення з державної власності земельної ділянки лісового фонду». Тобто за три роки до того, як компанії з орбіти MacPaw почали купувати ділянки, які пізніше слідчий кваліфікує як «незаконно виведені з лісового фонду».
Тим часом у мережі опублікували скриншоти місцевості з насипом, зроблені за допомогою Google Earth. Судячи із зображень, піщаного насипу ще у 2012 році на ділянці, що нині належить MacPaw, не було. Втім він з’явився 1 липня 2014 року — до того, як компанія придбала цю ділянку.
Відкриваємо інструмент earth pro, який дає змогу переходити за датами супутникових знімків, і бачимо, що так, 29.09.2012 не було там піщаного насипу. А вже 01.07.2014 він там є. Тобто до того, як MacPaw придбав цю ділянку. pic.twitter.com/R1pxmNoxcy
— wyse (@dwyse11) 15 лютого 2023 р.
Косован припускає, що могли бути помилки в оформленні документації з боку посадовців, і стверджує, що MacPaw співпрацює зі слідством і надає правоохоронцям всю запитувану інформацію.
«Ми не виключаємо, що через недосконалості у земельному законодавстві і його застаріле регулювання могли бути допущені якісь помилки посадовцями. Тому ми надаємо правоохоронцям всю запитувану інформацію та більш ніж три роки ведемо діалог з місцевою владою, щоб виправити ці помилки та мати можливість створити дійсно цікавий і цінний проєкт в Україні», — пише він.
У самій поліції обшуки обумовили тим, що на запити правоохоронних органів не надали документів.
Втім, на думку Олександра Косована, причина — у бажанні чиновників заволодіти відповідними земельними ділянками.
«Після того як ми інвестували десятки мільйонів доларів у розвиток ділянок, ними зацікавилися чиновники, які тепер намагаються відібрати ці землі та актив», — написав він.
♟️ Чим завершилися обшуки
Вночі 15 лютого Олександр Косован повідомив, що обшуки завершені.
«Під час обшуків у мене вдома вилучили копії документів, що, на мою думку, не мають відношення до справи, а також був вилучений мій робочий комп’ютер. Завдяки публічному розголосу про ситуацію, слідчі дії в офісі завершилися швидше, ніж ми очікували, і пройшли досить стримано. Ми надали слідчим доступ до всіх документів та приміщень. Техніку компанії не вилучали, лише зробили копії деяких документів», — йдеться у дописі.
Фото з правоохоронцями на місці обшуку, опубліковане Косованом вранці 15 лютого
В Офісі генпрокурора України підтвердили вилучення одного «комп’ютера з бухгалтерською документацією щодо діяльності ТОВ», але заперечили, що вилучали документи, які не стосуються кримінального провадження.
Також Косован наголосив: хоча слідчі зазначили, що прийшли з обшуками тому, що правоохоронні органи не отримали від компанії відповідь на запит прокуратури, MacPaw відповіли на всі запити й надали всі необхідні документи.
«Усі земельні ділянки ми придбали законно. А те, що нас звинувачують у видобутку корисних копалин — взагалі абсурдно і є частиною більшої картини про яку розповім публічно згодом», — пише він та додає, що вирішувати ситуацію компанія буде виключно у правовому полі, а адвокати компанії готують заперечення та скарги на дії слідчих під час обшуків і найближчим часом подадуть їх до відповідних інстанцій.
⌛ Історія судової тяганини
За даними реєстрів, судова тяганина з компанією почалася понад чотири роки тому. 28 вересня 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області заарештував п’ять ділянок, що належать ТОВці. Вказана причина — на них виявили «невідомі забудови та паркани», «частково вирізані дерева та облаштована територія для швартування суден», тоді як цільове призначення ділянок — індивідуальне садівництво та ведення підсобного сільського господарства.
Ці ж ділянки є землями лісового фонду, будівництво на яких — заборонене без зміни цільового призначення землі та відповідних дозволів, йдеться у судовому документі.
У матеріалах справи, зокрема, є посилання на публікацію видання «Ні корупції» (нині сайт неактивний, а доступ до статті можна отримати лише з вебархіву), яка була оприлюднена від імені однієї людини, представлена у розділі «Блоги» та починається зі слів «Нещодавно мені випала нагода водної прогулянки вздовж живописних берегів Канівського водосховища в районі саме Переяслав-Хмельницького».
Вже 8 листопада 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області скасував арешт земельних ділянок , задовольнивши клопотання адвоката компанії. Той зумів довести, «що потреба в застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна відпала».
Судові справи продовжилися у 2021 році. 7 липня Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області ухвалив рішення щодо проведення обшуків на ділянці 11,2 гектара поблизу Канівського водосховища, що перебуває у власності «Макпау Проперти Менеджмент». Заявлена мета обшуків — виявити та вилучити земснаряд і трактор типу MANITOU, «якими здійснюється незаконний намив піску в особливо великих розмірах».
Деталі
Документ посилається на акти оглядів земельної ділянки та акти правопорушення від Циблівської ОТГ, в яких перераховуються такі проблеми:
- огорожа виходить за встановлені межі земельної ділянки;
- на території встановлено шлагбаум без належним чином оформлених документів;
- на лісовій дорозі лежать залізобетонні блоки, які не дають змоги безперешкодно пересуватися лісовою дорогою автотранспорту;
- під`їзд до Канівського водосховища фактично перекрито; прибережна смуга — загороджена;
- на березі Канівського водосховища паралельно земельній ділянці працює трактор марки MANITOU, який вибирає береговий пісок; масово здійснюється незаконна вирубка лісу.
У цьому ж документі зазначено: вказана земельна ділянка належить лісовому фонду і начебто передана в приватну власність ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент» неправомірно.
Згодом суди видавали інші дозволи на огляд ділянки.
У січні 2022 року на YouTube-каналі медіа «Стоп корупції» вийшло відео зі звинуваченнями на адресу MacPaw, побудованими на словах старости Циблівської ОТГ Олександра Палагути. У відео стверджують, що компанія «будує собі елітну базу відпочинку, внаслідок чого Канівське водосховище опинилось під загрозою знищення». І додають, що на території начебто несанкціоновано видобувають пісок у промислових масштабах, вирубують ліс, а також «зливають фекалії» у річку Дніпро.
Також з січня 2022 року в ухвалах суддівських рішень про обшуки зайшла мова про залучення до судових експертиз Державної екологічної інспекції, Державної служби геології та надр України, гірничих інженерів.
3 жовтня
Нині проти ТОВ «Макпау Проперті Менеджмент» відкрита низка кримінальних і господарських справ, які стосуються вищезгаданих земельних ділянок, однак рішень щодо них немає.
⚔️ Реакція суспільства
Ситуація з обшуком у MacPaw набула широкого розголосу. Зокрема, це прокоментував міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, пообіцявши розібратися в питанні.
«Коли правоохоронці з екологічною інспекцією забігають у компанію, яка створює продукти для Apple, і забирають компʼютери — мені за це соромно. Власне, для цього ми й створювали Дія City, щоб таких ситуацій не було. Ми бачимо, що їх вже менше, але має бути взагалі нуль. Нам треба повернутись до питання „Маски-шоу стоп“ як важливого компоненту Дія City. Ми зробимо все, щоб розв’язати кейс з MacPaw. Я сподіваюся, буде обʼєктивний суд», — прокоментував міністр під час заходу, присвяченому річниці Дія City.
Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія сповістив, що обшуки у MacPaw обговорять у Верховній Раді України.
«Земельна ділянка не може бути причиною зупинки роботи бізнесу. Тим більше зараз, коли для нас важливе кожне збережене робоче місце, кожна гривня податків», — написав він і додав, що скерує звернення до голови Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності з проханням у межах демократичного парламентського контролю розглянути цей випадок на засіданні комітету за участі правоохоронців і представників ІТ-компанії. Щоб запропонувати варіанти реагування для того, щоб такі випадки більше не повторювалися.
Детальніше про реакцію ІТ-спільноти і лідерів думок на обшуки ви можете прочитати у додатковому матеріалі.
39 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.