Маски-шоу стоп: як чинити, якщо в офіс прийшли з обшуками
У квітні цього року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9211, який неформально називають «Маски-шоу стоп 3». Він має захистити інтереси бізнесу від неправомірних дій силових структур. Зокрема, заборонятиме правоохоронцям свавільно вилучати техніку, що паралізує роботу IT-компаній. Законопроєкт розробили за участі Мінцифри та Асоціації IT Ukraine після обшуків в офісі компанії MacPaw у лютому 2023 року.
DOU поспілкувався з юристами та ІТ-кластером, щоб з’ясувати, що нині із цим законопроєктом, який алгоритм дій, якщо у ваш офіс прийшли з обшуками, що робити після них і чи можна цьому запобігти.
🟡 Що нині із законопроєктом «Маски-шоу стоп 3» і які він пропонує зміни
Поки Верховна Рада не розглянула законопроєкт № 9211, що діють зміни, встановлені законом, ухваленим 2018 року.
Разом з партнером юридичної компанії Miller Іллею Воробйовим ми розібрали деякі зміни, які містить законопроєкт «Маски-шоу стоп 3», і порівняли з тим, як це працює за чинним законодавством.
Запропонована зміна: встановити термін дії ухвали про арешт майна. Якщо арешт накладено на майно людини, яка не набула статусу підозрюваного, зі спливом 60 календарних днів суд повинен скасувати арешт, якщо прокурор не доведе необхідність подальшого арешту майна на стадії досудового розслідування.
Як діє зараз. Арешт накладають безстроково, через що правоохоронці можуть тривалий час утримувати майно, нікому не повідомляючи про підозру у скоєнні кримінального правопорушення. А власник майна повинен ходити по судах і доводити, що немає жодних підстав для подальшого обмеження його права.
Запропонована зміна: встановити заборону на тимчасове вилучення компʼютерної техніки, крім випадків:
- коли її надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження;
- якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення;
- якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.
Як діє зараз. Нині такої заборони немає. «Але навіть якщо цю зміну ухвалять, це не дасть стовідсоткової гарантії, що техніку не вилучать. Оскільки правоохоронці можуть мотивувати вилучення тим, що цю техніку треба відіслати на експертизу. А доводити її необхідність на місці в них обов’язку немає», — пояснює Ілля Воробйов.
Запропонована зміна: обов’язково дати можливість власнику скопіювати інформацію з пристроїв, які вилучають.
Як діє зараз. Нині у процедурі на вимогу людини слідчий залишає копію інформації з комп’ютерних систем «за наявності технічної можливості здійснення копіювання». Тож правоохоронці можуть відмовити в копіюванні, пояснюючи відсутністю технічних можливостей, але будуть зобов’язані це дозволити, якщо зміни ухвалять.
Запропонована зміна: дати право власнику і володільцю приміщення безперешкодно фіксувати проведення обшуку на відео.
Як діє зараз. У чинному законі про відеофіксацію не йдеться. Є лише дозвіл захисникам знімати процес обшуку на відео.
Ілля Воробйов пояснює: «Правоохоронці часто забороняють учасникам обшуку знімати процес, маніпулюючи тим, що техніку, на яку це роблять, вилучать. В окремих випадках вони справді її вилучають. Тому краще, щоб відеофіксацію робив адвокат на свою техніку, оскільки він має таке право відповідно до положень ст. 107 КПК України».
Що ще змінює законопроєкт?
Надано визначення поняття пристрої для обробки, передавання та зберігання інформації в електронному вигляді або їх складові. Зокрема, у законопроєкті під такими розуміють:
- інформаційні (автоматизовані, інформаційно-комунікаційні) системи;
- комп’ютери (суперкомп’ютери, мейнфрейми, кластери, сервери, робочі станції, персональні комп’ютери, ноутбуки тощо);
- компʼютерна периферія (зокрема, термінали, принтери, сканери, плотери, джерела безперебійного живлення);
- мобільні термінали систем зв’язку (мобільні телефони, смартфони, планшети та інше);
- технічні засоби електронних комунікацій, мережеве обладнання (маршрутизатори, концентратори, комутатори, модеми, мережеві контролери тощо);
- мікропроцесорні системи (наприклад, мікроконтролери та програмовані логічні контролери);
- банкомати й інші стаціонарні платіжні термінали для обслуговування населення.
Визначено випадки, у яких вищевказана техніка може бути визнана речовим доказом:
- у разі, якщо техніка є знаряддям, засобом або предметом кримінального правопорушення;
- техніка буде піддана експертному дослідженню або використана безпосередньо як доказ. Якщо доказом є документ, який міститься на пристрої, то така техніка не визнається речовим доказом.
Ознайомитися з повним переліком змін можна в законопроєкті.
Порівняльна таблиця із сайту ВР
Як зауважують наші співрозмовники, ухвалення нового законопроєкту має полегшити взаємодію між правоохоронною системою та бізнесом, однак не усуне всіх проблемних питань. DOU вже розповідав, яким раніше були спроби оновити законодавство, з якими проблемами стикнулися і що про це думає ІТ-спільнота.
Останні апдейти про законопроєкт були в червні
🟡 Як відбувається обшук
Загалом процедура обшуку описана у Кримінально-процесуальному кодексі. Разом з юристами Miller та АО «ПАРАДІГМ» ми склали приблизний алгоритм дій, якщо у ваш офіс прийшли правоохоронці.
Головне — не панікувати. Перше, що варто зробити, — зателефонувати адвокатам і повідомити команді. А тоді працювати з тими, хто прийшов в офіс.
За словами партнера АО «ПАРАДІГМ» Дмитра Прилипка, варто попросити слідчого зачекати приїзду директора компанії та адвоката, який супроводить обшук і мінімізує наслідки втручання у нормальну роботу компанії.
«Закон прямо не зобов’язує слідчого чекати, але варто наполягати на праві на захист, стверджувати, що після трьох годин очікування дії слідчого без адвоката будуть такими, що не порушили ваші права. Якщо бути достатньо впевненим у собі та наполегливим, іноді це спрацьовує» — пояснює правник.
Попросити слідчого або прокурора показати вам ухвалу на обшук і вручити її копію (слідчий це зобов’язаний зробити). Перевірте термін дії документа (як правило, це зазначено в кінці резолютивної частини), адресу, назву компанії та повноваження учасників. Якщо термін дії ухвали закінчився або правоохоронці помилилися адресою, маєте право їх не пускати.
В ухвалі на дозвіл про проведення обшуку має бути зазначено перелік речей, які цікавить слідство. Однак, за словами партнера Miller, у 99% випадків в ухвалі наводять вкрай абстрактний опис речей, які слідчому потрібно відшукати. Наприклад, «мобільні телефони», «компʼютерна техніка» тощо. При цьому немає конкретних ідентифікаторів, які допоможуть визначити, що саме на відшукання цих речей дали дозвіл. Для мобільних телефонів ідентифікатором може бути ІМЕІ код, для компʼютерів — серійний номер.
Слідчий має оголосити всіх учасників процесу та їхні анкетні дані, внести у протокол обшуку. Занотуйте собі їх. Ще варто перевірити посвідчення правоохоронців, чи вони чинні, і паспорти понятих, щоб мати можливість ідентифікувати цих людей для подальшого захисту.
Перед початком обшуку слідчий має роз’яснити присутнім їхні права та обов’язки як учасників обшуку. Якщо не роз’яснив, то це варто зафіксувати у письмових зауваженнях наприкінці обшуку.
За словами Дмитра Прилипка, можливість зробити письмові зауваження в протоколі обшуку — іноді єдина можливість реально захистити свої права. Бо все, що не записано, потім довести вкрай складно:
«Раджу не писати нічого на окремому аркуші паперу або на зворотній частині протоколу, бо він обов’язково загубиться. Треба писати тільки в протоколі, обов’язково пронумерованому, якщо вам залишили мало місця для ваших скарг, пишіть на полях.
Якщо правоохоронці кажуть, що у разі відмови сказати пароль від ноутбука вас відвезуть у відділок поліції — це погроза затриманням. Якщо всіх співробітників зігнали в одне приміщення і заборонили виходити або якщо вам наказали стояти поруч з правоохоронцем і не відходити — вас неправомірно затримали. Таких прикладів неправомірних дій багато, важливо зафіксувати все, щоб мати шанс захистити свої права».
Слідчі мають залучити понятих. Обшук правоохоронці фіксують на відео, а тому до приїзду адвоката не рекомендують давати жодних пояснень.
Наполягайте, щоб речі та документи оглядав тільки слідчий.
«Оперативники залучені для допомоги слідчому, але не дозволяйте хаотичний рух учасників обшуку по приміщенню. Бувають випадки, коли слідчий проводить обшук в одній кімнаті, а оперативники у цей момент самостійно ходять і шукають щось в інших кімнатах. Це неправильно. Всі учасники обшуку мають перебувати в одному приміщенні, поряд зі слідчим та понятими», — коментує Ілля Воробйов.
Можна одразу зробити усне зауваження, звернути на це увагу понятих і слідчого. Крім того, такі факти важливо зафіксувати в зауваженнях, які долучать до протоколу обшуку.
Слідчий може оглядати мобільні телефони та комп’ютери співробітників. Працівники мають право не давати слідчому паролі доступу до техніки.
Чи може слідчий оглядати техніку будь-якого співробітника? Залежить від того, на що дав дозвіл слідчий суддя в ухвалі. Але здебільшого, коментує партнер Miller, йдеться про будь-якого працівника, який перебуває у приміщенні в момент проведення обшуку.
Якщо ви не скажете пароль, чи буде це свідчити про перешкоджання обшуку? Чи не дасть це підставу забрати техніку? Формально може дати, зауважує правник і продовжує:
«Але іноді, щоб мінімізувати ризики, краще втратити техніку на певний час, ніж дати доступ до неї. Наприклад, якщо ми говоримо про техніку Apple з останніми оновленнями ОС, то її складно зламати. В Україні зараз таке не робить навіть НАБУ, хоча там ресурс великий. Я знаю випадки, коли правоохоронці в окремих дуже резонансних справах звертались до іноземних фахівців, щоб розлочити техніку».
Зміст обшуку полягає в пошуку конкретно визначених речей, а не допиті працівників. Тому відповідати на запитання слідчого працівники не зобов’язані. Та це не означає, що варто грубіянити чи йти на конфронтації. Найкраще — без адвоката не говорити багато.
Якщо слідчий знайшов те, що шукав (речі, документи, зброю тощо), обшук має бути завершено.
Важливо: слідчий може вилучити речі чи документи, на яких не було дозволу в ухвалі, якщо вважає, що вони мають значення в кримінальному провадженні. Наркотики, нелегальну зброю, боєприпаси тощо забирають в обов’язковому порядку.
Результати обшуку та перелік вилученого майна заносять у протокол. Перевірте уважно, чи правильно слідчий вніс інформацію. Наприклад, якщо вилучають гроші — важливо зафіксувати суму, валюту, номінал і номери купюр, їхню кількість.
Якщо техніку, зокрема мобільний телефон, планшет, комп’ютер тощо, — перевірте марки, моделі із серійними номерами або ІМЕІ (унікальний код, який дасть змогу ідентифікувати конкретний мобільний телефон).
Якщо вилучають документи — наполягайте на повній фіксації переліку документів (назва, реквізити, кількість аркушів) і внесенні таких даних до протоколу.
Після закінчення обшуку слідчий зобовʼязаний надати вам копію протоколу.
🟡 Що робити після обшуку і чи несуть за нього відповідальність силовики
Насамперед перевірте приміщення, чи немає сторонніх технічних пристроїв для аудіо- та відеоспостереження, які можуть використовувати для негласних слідчих (розшукових) дій, зауважують юристи.
Далі потрібно дізнатися, чи звертався слідчий до суду з клопотанням про арешт майна. Це рекомендують доручити адвокатам, які далі займатимуться поверненням майна. Якщо на майно наклали арешт — варто подати апеляційну скаргу на це рішення, а також окремо звернутися до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту. Якщо на майно не наклали арешт — подати до слідчого клопотання про повернення тимчасово вилученого майна. Якщо слідчий відмовив або проігнорував клопотання — подати скаргу до слідчого судді.
Наразі в законодавстві не визначені терміни повернення майна. Це може тривати як кілька днів, так і кілька років, залежно від ситуації.
Щодо відповідальності працівників правоохоронних органів, то у Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за незаконне проведення обшуку у житлі чи іншому приміщенні, а також за перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу. Можуть бути й інші кваліфікації, залежно від обставин. Наші співрозмовники особисто не стикалися із ситуаціями, коли правоохоронців притягували до відповідальності, однак твердять, що це можливо.
Щодо суддів, які виносять рішення про проведення обшуку, то раніше у Кримінальному кодексі діяла стаття 375, якою передбачалась відповідальність за постановлення завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови. Проте Конституційний Суд України 11 червня 2020 року визнав неконституційною цю статтю кодексу, чим скасував її дію.
А в липні 2023 року статтю 375 взагалі прибрали з КПК.
🟡 Як захиститися від обшуків
Обшук — це несподівана слідча дія. Тому цілковито захиститися від нього майже неможливо. Проте Ілля Воробйов розповідає, як до обшуків підготуватися заздалегідь.
Алгоритм дій:
- укласти договір з адвокатами;
- працювати з командою. Періодично проводити заняття зі співробітниками та розповісти, як спілкуватися з правоохоронцями, що варто й не варто робити, які у них є права;
- встановити простий алгоритм дій для працівників на випадок обшуку. Це допоможе уникнути паніки та хаосу і, можливо, зменшить негативні наслідки для компанії;
- встановити паролі на техніку (комп’ютери, мобільні телефони, у тому числі месенджери);
- зберігати документи на віддаленому сервері. На комп’ютерах має бути порожньо;
- перевірити доцільність збереження окремих паперових документів;
- не зберігати особисті речі та документи в офісі.
Ольга Шаповал, директорка Kharkiv IT Cluster, розповідає, що вони системно працюють з учасниками кластера в темі запобігання обшукам, проводять вебінари та консультації із залученням юристів.
«У2015–2016 роках був „бум“ маски-шоу. Тоді ми стали працювати з компаніями, рекомендували бізнесу провести аудит і вести процеси чітко в межах закону. Це дуже важливо, щоб профілактично запобігти причинам, які можуть призвести до обшуків. Важливо, щоб компанії чітко розуміли вимоги законодавства та будували бізнес відповідно до них.Далі ввели сервіс так званої червоної кнопки, коли адвокат якнайшвидше має прибути на місце обшуків. Відповідно коли до ІТ-компанії-учасника Kharkiv IT Cluster раптово приходили з обшуком — викликали юриста і вже за
15–20 хвилин він був на місці. Головне завдання адвоката — контролювати дотримання закону всіма сторонами.Якщо обшук відбувався з порушеннями, наша організація зверталася до медіа, партнерів зі всіх регіонів України, надаючи публічного розголосу.
У результаті з 2017 року до ІТ-компаній, які є членами кластеру, „маски-шоу“ не заходили. Але ми розуміємо ризики, які досі існують, тож разом з колегами з IT Ukraine протягом
2022–2023 років доповнювали законопроєкт (йдеться про 9211 — ред.), який має мету збалансувати інтереси держави та бізнесу. Сподіваємось, що у 2024 році цей законопроєкт ухвалять».
Що радять у Kharkiv IT Cluster, щоби запобігти обшукам:
- Провести юридичний аудит бізнесу з пошуком, визначенням та усуненням потенційно ризикових моментів.
- Укласти договір з адвокатською організацією чи конкретним адвокатом, який 24/7 готовий прибути на місце та вести фаховий діалог з правоохоронцями. Табличка про договір має бути розміщена на вході до компанії, щоб ті, хто заходить в офіс з обшуком, відразу були проінформовані. Всі документи про це мають зберігатись на рецепції, щоб з ними можна було ознайомлюватись разом з адвокатами з обов’язковою фіксацією.
- Приміщення має бути обладнано відеоспостереженням, бо це допомагає дотриманню чинного законодавства.
- Працівники мають пройти інструктаж, як діяти під час обшуку відповідно до чинного законодавства, бути проінструктовані щодо своїх прав та обов’язків.
Інші інструкції фахово надає адвокат, залежно від особливостей бізнесу, його місць розташування тощо.
«Що не треба робити — зухвало чи зневажливо поводитися, проявляти неповагу до тих, хто завітав до офісу. Це не спрацьовує, навіть якщо ви впевнені, що не маєте що приховувати та маєте захист. Важливо чітко дотримуватись інструкції адвоката та не вступати в дискусії чи сварки з правоохоронцями», — додає Шаповал.
Адвокат Дмитро Прилипко додає ще кілька порад:
- На всіх комп’ютерах, які містяться в офісі мають бути налаштовані засоби шифрування типу BitLocker. У моїй практиці це перешкодило винесенню сотень комп’ютерів, і правоохоронці зупинялись на документах.
- Обов’язково використовувати менеджери паролів типу LastPass тощо.
- Варто вимкнути кнопкою SOS на телефоні Face ID безпосередньо перед обшуком.
- Договори оренди офісу, які зберігаються в охорони бізнес-центру чи на ресепшені, мають обов’язково мати роздруковану експлікацію, де визначені, які саме приміщення орендує компанія, які приміщення орендує інша компанія з командою з іншого «продукту» чи ФОП, на якого оформлено якесь з приміщень. Це відкриває багато інструментів для адвоката щодо контролю за дотриманням прав власників чи володільців приміщень під час проведення обшуку та захисту майна.
«Про модель поведінки під час обшуку — замість добровільності обирайте виконання законів. Ви маєте виконувати передбачені законом процедури і не давати порушити ваші права. Якщо законом передбачено, що ви маєте не перешкоджати обшуку, то не робіть цього, але якщо хтось хоче подивитись інформацію на приватному телефоні чи комп’ютері, варто вимагати відповідне рішення суду про тимчасовий доступ до речей і документів.
Якщо хочуть вас допитати під час проведення обшуку, варто сказати, що ви обов’язково з’явитесь за повісткою через три дні з адвокатом, бо закон таким чином вас захищає від необґрунтованого процесуального примусу», — додає Дмитро Прилипко.
🟡Кейси з практики юристів
Ілля Воробйов, юрист
Одного разу ми представляли інтереси реалізатора промислової продукції з Харкова. Обшуки в офісах і на складах провели під приводом нібито ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах. Ми виявили помилку в ухвалі, яка давала право на обшук, і відстояли один з об’єктів клієнта. Там була гарно навчена служба безпеки та штатний юрист, який вів діалог до нашого приїзду.
На інших локаціях контролювали роботу правоохоронців і зрештою не дали вилучити все підряд майно, описати продукцію, паралізувати роботу і тиснути на працівників. У суді вдалося довести, що клієнта безпідставно додали до кримінального провадження та в апеляції скасували арешт майна, яке встигли вилучити. Після цього ми навчили працівників, як поводитися, коли приходять правоохоронці.
Ще один випадок — до ІТ-компанії прийшли з обшуком і вилучили велику кількість майна: десятки ноутбуків, телефонів, різної техніки, документи і готівку. Це паралізувало роботу клієнта.
Однак працівники були проінструктовані, як поводитися під час обшуків, тож залишалися спокійні. Наші юристи приїхали, щойно їм повідомили про обшук, і детально проконтролювали фіксацію кожного вилученого предмета, щоб мати змогу його повернути. Потім у суді довели безпідставність вилучення майна та його тривалого арешту.
Прокурори стояли на тому, що вилучена техніка є речовим доказом. Однак нам вдалося довести, що це не так, що провадження розслідується без мети притягнення когось до відповідальності, а тому судді почали скасовувати арешти. Так поступово повернули все майно.
Дмитро Прилипко, адвокат
Якось перед початком одного з обшуків ми докладно перевіряли посвідчення правоохоронців і виявили, що на обшук прибули винятково оперативні співробітники, без слідчого. Вони хоч і мали письмове доручення слідчого, але ані слідчого, ані прокурора не було. Ми вирішили наполягати, щоб вони фізично ламали двері офісного приміщення, викликали поліцію для фіксування. Через кілька годин «юридичних дебатів» обшуку вдалось уникнути взагалі.
Іншого разу проводили обшук на одному з сільськогосподарських підприємств. Досліджуючи ухвалу, ми звернули увагу на термін її дії. Суд встановив строк на виконання ухвали 30 днів, після перерахунку днів виявилося, що йшов уже
Ще розкажу історію про те, як важливо знати, чим ви володієте і де ви щось орендуєте. Нові бізнес-центри часто будують за адресою, яка вже існує, лише додається літера, яка розрізняє одну будівлю від іншої. І ось правоохоронці провели дуже жорсткий обшук, адвокатів не давали викликати більш як три години, потім чинили спротив для нашого залучення і завершили обшук до моменту, коли нам вдалося потрапити в приміщення самого БЦ.
Готуючись до суду, ми помітили, що дозвіл на обшук дали на будівлю № 35 (вигадана цифра), і суд зазначив, що прокурор просив саме про цю будівлю, а фактично обшук провели в будівлі № 35/1, з чим суд погодився. Так буває, щоб не вписувати всі приміщення, вказують цілу будівлю, а вже на місці слідчі приходять на
Ну і наостанок — не один обшук відбувся з меншими наслідками, коли на скринсервері є напис про вже увімкнений на комп’ютері BitLocker.
21 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.