Від мідлів тепер очікування, як від сеньйорів? Ось що кажуть ІТ-спеціалісти і компанії
Чи справді на ІТ-ринку змінюються вимоги до кандидатів? Ми поспілкувалися з айтівцями, які протягом останнього року шукали роботу, а також з компаніями, які найбільше наймають в Україні, щоб дізнатися думки з цього приводу. Як виявилося, бачення ситуації двох сторін не завжди збігаються.
Також ми спитали представників компаній, як кандидатам підвищити свої шанси успішно працевлаштуватися.
📢 Що думають про зміну вимог айтівці
«У трьох компаніях просили контакти попередніх менеджерів / колег для фідбеку»
Senior NodeJS/Full Stack, 11 років досвіду
Я працюю з фронтендом (VueJS, React) і бекендом (Node, PHP). Цього року двічі шукав роботу, а саме подавався на вакансій рівня Senior NodeJS/Full Stack, віддалено. Помітив, що потрібно більше витрачати часу на пошук роботи. Якщо в ковідні часи можливо було отримати офер за тиждень (час від початку пошуку), то тепер у моєму випадку це зайняло близько місяця.
Отже, роблю такі висновки на основі близько 10 вакансій, 7 інтерв’ю:
- Гарні вакансії з’являються, але швидко закриваються. Більшість вакансій, які довго відкриті, «сумнівної» якості.
- Клієнти сильно «перебирають» кандидатів ще на етапі прескрину.
- Процес інтерв’ю став довшим. Якщо раніше все відбувалося за два кроки: інтерв’ю / прескрин з рекрутером і технічне інтерв’ю, то тепер типовими кроками є інтерв’ю з рекрутером, технічне інтерв’ю, інтерв’ю з менеджером / Cultural fit тощо, технічне завдання.
Варто додати, що в 90% випадків вимагають англійську рівня B2 (Upper-Intermediate). У трьох компаніях просили контакти попередніх менеджерів / колег для фідбеку. Також звертають увагу на софт-скіли: цікавляться, які були конфліктні моменти, як їх вирішував, пропонують ситуацію та питають, що робив би тощо.
Щодо компенсацій, то у середньому вони просіли на 30%. У ковідні часи можна було отримати офер на $7000. Тепер $5000 вважається гарною сумою. Більшість вакансій, які бачив, були на 4—5к (за даними DOU, зараз медіанна зарплата розробниів сягає $3500 — ред.).
Ще з досвіду близьких друзів знаю, що ситуація з AQA трохи гірша — гарних вакансій менше.
«Зараз мені здається, більше звертають увагу на софт-скіли, те, яка ти людина»
Влад Самокиш, Middle Corezoid Engineer
Я ніколи не був розробником, але місяць тому став ним у 30 років — і одразу влаштувався на позицію мідла з гарними умовами та зарплатою. Як на мене, все вирішив досвід. Я працював оператором у «ПриватБанку», супервізором, потім керівником, керував контакт-центром, був директором фінансової та юридичної компаній.
При цьому паралельно трошки програмував і весь час навчався як на курсах (Hillel, різні курси з фронтенду, інтернет-маркетингу), так і самостійно (читав книжки, питав поради у знайомих розробників). Коли працював у фінансовій компанії, у нас був такий собі гурток фанатів IT — я та два мої заступники (які теж, зрештою, пішли в ІТ). За цей час у мене склалося портфоліо. Ось тут все, що функціонує, робив я: бекенд, фронтенд, процесинг, телефонія. Там багато цікавого. Наприклад, оцінка авто за державним номером.
До повномасштабної війни я періодично ходив по співбесідах на позиції розробників. Іноді отримував офер. Але мені бракувало сміливості кардинально змінити напрям роботи.
Якщо порівнювати вимоги до кандидатів до повномасштабної війни та сьогодні, мені здається, раніше більше «варили воду», давали нерелевантні тестові завдання. У певний момент я вже став просити за них гроші. Тепер, мені здається, більше звертають увагу на софт-скіли. А якщо чогось не знаєш з технічки — готові вчити.
«Після інтерв’ю нерідко хочуть тестове і кажуть, що воно може зайняти день-два»
JavaScript Engineer, 7 років досвіду
Шукав роботу у 2023 та 2024 роках і помітив, що вимоги зросли. Рік тому це не спричинило значних труднощів, тоді за півтора місяця я отримав офер і майже отримав ще один (ми не продовжили спілкування на фінальному етапі, тому що я пішов працювати за першою пропозицією). Вважаю, це не довго, оскільки я давно не проходив співбесіди.
Цієї весни я знову вирішив походити на співбесіди — і за два місяці не отримав жодного оферу.
Вимоги зросли, якщо поглянути на співвідношення зарплати й досвіду. Два роки тому, коли ти маєш 4 роки досвіду, можна було без проблем знайти вакансії із зарплатою на понад $4000. Нині я маю більший досвід, і рекрутери пропонують нижчу зарплату. Від багатьох колег чув, що нині шукають сеньйорів на $3500. Хоча було таке, що мені казали: «Ми шукаємо розробника за $3500, але розглянемо і вас» (я називав більшу суму).
Зміни торкнулися співбесід. Почали питати речі, які абсолютно не пов’язані з класичною теорією чи тим, що ми використовуємо в роботі. За два місяці я чув багато питань, які до цього ніколи не чув на співбесідах, наприклад:
- глибокі знання dangerouslySetinnerHTML;
- детальне розпитування, як під капотом працюють хуки.
Також запитують, як використовувати новий API useTransition для створення інтерфейсу, що демонструє не блокувальні завантаження та переходи, наприклад. Я не кажу, що ці питання складні, але якщо цих тем раніше торкалися, то щоб просто перевірити загальне розуміння, а не глибинні знання.
Ще після інтерв’ю нерідко дають тестове і кажуть, що воно може зайняти день-два. Я розумію, що велика конкуренція на місце, але де взяти час на таке завдання? Є робота й інші співбесіди. Тестове має показувати ваш стиль написання коду, а не використання бібліотек (і таке було).
Крім того, збільшилася кількість етапів. На аутсорсі, щоб писати API для нового стартапу, мені пропонували п’ять етапів співбесід. Але ринок диктує нові правила — і наразі вони такі.
«Іноді виникає відчуття, що треба прибрехати, щоби пройти далі співбесіди»
Senior Software Engineer, Full Stack, 12 років досвіду
Мої основні мови наразі — TypeScript, JavaScript, п’ять років тому світчився з PHP. Усього досвіду у вебі близько 12 років.
Навесні
Я б сказав, що є різниця у стратегіях найму компаній. У великих є власний бенч, звідки можна висмикувати спеціалістів на нові проєкти, тому немає сенсу шукати зовні. Тож на ринку шукають кандидатів переважно невеликі компанії або аутстафи.
Як на мене, ключова проблема нині — мало відповідних вакансій і на них високий попит. Під деякі технології майже зовсім бракує пропозицій. Наприклад, Vue.js — взагалі мало, React — дещо легше шукати. Ледь не на кожну вакансію багато відгуків. Не раз бачив, що рекрутери переставали відповідати на листування і ігнорували повідомлення.
Також інколи в описі вакансій трапляються цілі переліки технологій. Умовно, у списку п’ять технологій, висока ймовірність знайти айтівців, які знають
Був комічний випадок, коли я зазначив, що саме з React у мене досвід три роки з хвостиком, хоча у вакансії вимагалось чотири. І рекрутерка почала мені відмовляти. Стало цікаво, чому так. Що такого сталось восени
Часто питають про відстрочку, бронювання чи інші підстави не служити. Для компаній важливо, щоби співробітник не виявився випадково мобілізованим і за місяць-два їм знову не довелось шукати нову людину.
Взагалі для мене найбільш дратівливим фактором було те, що з левової частини вакансій, де все було добре і навіть проводились співбесіди, на певному етапі раптом надходила відповідь, що замовник вирішив призупинити пошук загалом. Причини називались різні: «скасували проєкт», «перенесли проєкт на пів року», «шукають тепер архітекта замість сеньйора». Фраза від рекрутерів «але пропоную залишатись на зв’язку» у певний момент почала викликати нудоту.
📢 Що думають про зміни вимог компанії
«Наразі релевантних відгуків на на позицію Senior .NET програміста може бути за 70»
Ольга Макарова, менеджерка департаменту пошуку талантів ЕРАМ Україна (компанія посіла п’яте місце у рейтингу тих, хто найняв найбільше джуніорів у 2023 році)
Нині компанія найактивніше наймає спеціальності Data, Cloud, Python і .NET. Традиційно є попит у нішевих напрямах, наприклад, Shopify, Golang, Salesforce, Performance. Взагалі вимоги не змінилися — так само потрібні хмарні технології, англійська, великим плюсом був і є фулстек. Однак усе частіше спостерігаємо, коли для Senior+ спеціалістів список того, що раніше було «бажаним» досвідом, перейшло до списку «обов’язкового». Зараз потрібні не просто програмісти, які можуть писати код і виконувати завдання, а досвідчені інженери, які вміють створювати продукт.
Додався фокус на знаннях штучного інтелекту. У цьому напрямі ЕРАМ розвиває своїх співробітників — маємо курси зі штучного інтелекту Prompt Engineering Foundations, курс з сертифікації AWS тощо.
Ці зміни почалися з 2023 року, коли ринок почав переходити у стадію «ринку роботодавця». Вакансій стало менше, відповідно конкуренція серед кандидатів значно зросла. Якщо раніше на позицію Senior .NET програміста відгуків не було і треба було займатися активним пошуком, наразі релевантних відгуків на одну таку вакансію може бути за 70. Тобто ми в точці, коли навіть досвідчені розробники самі пишуть рекрутерам, у що мало хто повірив би у 2021 році.
Для тих, хто шукає роботу, я б порадила, запастися терпінням і бути готовим до того, що це займе певний час. Якщо ви опинилися без роботи, починайте пошук одразу — буквально наступного дня оновіть резюме, навіть якщо хочеться місяць-другий відпочити.
Потрібно постійно підтримувати свої технічні знання, освоїти хмарні технології, вивчити нарешті англійську. В нинішній ситуації з енергопостачанням варто подбати про безперебійну роботу протягом
«Потрібні фахівці, які вміють працювати одразу з кількома напрямами»
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager SoftServe (торік компанія була у топ-10 за кількістю найнятих джуніорів)
Протягом цього року ми закрили найбільше вакансій у таких напрямах, як Test Automation, AWS DevOps, Application Engineering на Python і C++, WebUI. При цьому часто позиції закриваються саме внутрішньо. З нашого досвіду вимоги у галузі не змінились — у компанію завжди шукаємо спеціалістів з урахуванням особливостей проєкту. Проте на них частіше потрібні фахівці, які вміють працювати одразу з кількома напрямами. На ринку є багато досвідчених фахівців і доводиться докладати багато зусиль, щоб вирізнятися, інвестувати в себе.
При виборі спеціаліста ми зазвичай звертаємо увагу на його портфоліо, зокрема власні пет-проєкти. Це стосується фахівців будь-якого рівня.
Щодо рівня англійської, то вхідний поріг завжди починався з рівня Intermediate, ця вимога не змінилась. Не зазнав змін і процес відбору: компанія так само проводить HR-співбесіду, проєктну та технічну, часто останні дві комбінують в одну. Зі змін — це те, як менеджери ухвалюють фінальне рішення. Вони шукають найкращий метч, дуже уважно обирають фахівців.
Я раджу кандидатам регулярно підвищувати рівень технічних знань, шукати свою нішу. Щоб працювати зі складнішими технологіями — Robotics, Data Science, Cyber Security, айтівцям необхідна ґрунтовна освіта. У перспективі такий спеціаліст має більше можливостей на ринку.
Якщо говорити про початківців, то варто дивитися можливості стажувань, додаткових курсів або обирати університетські програми, де є елементи дуальної освіти. У межах власних спільних освітніх програм зі студентами працюють ментори SoftServe. Так, найчастіше саме випускники SoftServe Academy та студенти університетів, з якими ми маємо партнерства, отримують від нас офери на рівень Trainee та Junior.
Genesis: «Впродовж останніх двох років ми частіше почали наймати початківці»
Компанія Genesis торік стала лідером за кількість найнятих джуніорів. На наш запит у Genesis відповіли, що найбільше наймають фахівців з Marketing, Engineering і Analytics. Розподіл за кількістю наймів за доменами упродовж останніх двох років залишається незмінним. Серед усіх найнятих спеціалістів за останній рік 53% становлять нетехнічні спеціальності та 47% — технічні.
«Найбільше у домені Marketing ми наймаємо на такі позиції, як User Acquisition Manager, Creative Marketing Specialist, Product Marketing Manager тощо. Ми не змінювали вимоги до кандидатів у цій та інших галузях. Висока планка у наймі спеціалістів залишається однією з ключових цінностей. Водночас впродовж останніх двох років ми частіше почали наймати початківців. Це насамперед пов’язано з тим, що бізнеси масштабуються і потребують багато фахівців. Ми наймаємо талановитих початківців і навчаємо їх відповідно до потреб команди. Наприклад, у 2023 році у Genesis найняли 490 джуніорів. Щоб знаходити та навчати потрібних людей, ми, зокрема, створюємо навчальні курси для університетів та інші освітні програми».
Також коментар надала агенція Talent C, яка закриває більшість вакансій Genesis.
Найбільше наймів цього року в нас було у напрямах маркетинг (понад 17% від загальних наймів) та аналітика (майже 12%). На третьому місці — продуктові менеджери (9%). Боротьба за маркетологів на ринку стала ще більш жорстка, ніж торік, водночас критичні вимоги не зникли: високий рівень англійської, особливо для Influence Marketing Managers і SMM. Для User Acquisition — вимога роботи з великими бюджетами. Також усе частіше орієнтуємося на досвід з конкретними продуктами або вертикалями.
Джуніорам отримати позицію стало складніше, оскільки навіть на такий грейд вимагають мати комерційний досвід або видатні навички в поєднанні з пет-проєктами. Дещо змінилося флоу — джуніор-маркетологам тепер майже завжди дають тестове до співбесіди з менеджером, який наймає. Для мідлів — можливий додатковий етап захисту тестового.
Щодо аналітиків, то тут роботодавець придивляється до світчерів з інших напрямів (продукт може дивитися кандидатів з аутсорсу) і галузей (на позиції в ІТ-продукт готові дивитися не з ІТ). При цьому бодай розуміння A/B-тестування є критичною вимогою до кандидатів, зокрема джуніорів. Продуктових менеджерів тепер більше шукають під певну ціль (під покращення продукту, R&D, монетизацію).
Незалежно від позиції фахівців усе частіше хочуть принципово бачити в офісі, не розглядають віддалений формат. Ця вимога стала популярнішою у
Решта змін у вимогах відбулися на тлі підвищеної конкуренції за фахівців на ринку за останній рік. Причина у війні, відпливі спеціалістів за кордон і зростанні продуктових компаній, котрі закріплюють свої позиції на ринку. Стартапи змушені шукати далі досвідчених фахівців Middle+ рівня, водночас зрілі продукти можуть зростати завдяки джуніорам.
Щодо порад тим, хто шукає роботу, майже на всі позиції необхідна англійська, при тому розмовна. Варто взяти за основу принцип lifelong learning. Навіть якщо ви досвідчений фахівець, вас може обігнати вчорашній джуніор, який не перестає навчатися нового. Що більше інструментів — то краще.
Джуніорам варто розуміти, в якому саме напрямку хочеться рухатися далі, та починати поглиблюватися у ньому. Ринок цінує T-shaped фахівців, але основна навичка, напрямок має бути повноцінно розвиненим.
Ще одна порада — не боятися змін напрямку, бути адаптивним і гнучким, на ринку вдосталь вакансій — якщо ви плануєте світчитися, то краще не відкладати та вже проходити перенавчання. А також комунікувати з потенційними роботодавцями: якісно заповнити сторінку в LinkedIn і вести її як ще одну соцмережу на регулярній основі (ділитися успіхами, коментувати, радити, писати статті з власними думками та кейсами)
Що буде однозначним плюсом при наймі?
- Ще на етапі CV: зрозумілий трек рекорд вашої карʼєри — куди рухаєтеся і що для цього робите, чи розумієте свої здобутки та можете їх аргументувати.
- На співбесіді — вміння комунікувати, доносити думки, відповідати прямо та використовувати для відповідей реальний власний досвід.
- Англійська, профільні курси, опановані інструменти за спеціальністю, пет-проєкти — вам точно «додадуть балів».
- Також чесна, свідома та чітка мотивація на позицію завжди буде плюсом і вирізнятиме вас серед решти.
«Найвищий попит в нас на Full Stack розробників рівня Senior»
Вікторія Томчинська, IT Recruitment Director, ZONE3000 (компанія посіла друге місце за кількістю найнятих у 2023 році джуніорів в Україні)
Ми завжди шукаємо фахівців рівня Strong Middle та Senior. Основна зміна — це курс на залучення Full Stack розробників. Раніше концентрувалися на пошуку фахівців з вузькоспеціалізованими мононавичками. А зараз наймаємо спеціалістів, які мають навички роботи з кількома технологіями на високому рівні.
Найвищий попит в нас на Full Stack розробників рівня Senior. Нещодавно мали багато відкритих вакансій General QA. Також зазначу, що завжди високий попит на .NET-розробників.
Можу сказати, що однозначним плюсом при наймі буде:
- Практичний досвід, який ви можете продемонструвати через реальні проєкти.
- Сертифікації від відомих освітніх платформ (курси, тренінги, воркшопи тощо).
- Сильні софт-скіли та розвинуті комунікаційні навички.
- Здатність швидко адаптуватися до нових технологій та інструментів.
Читайте спеціалізовані блоги та книги, стежте за новинами технологічного світу. Беріть участь у заходах професійних спільнот, практикуйтеся на реальних проєктах, створюйте власні ініціативи, беріть участь у хакатонах і відкритих проєктах на GitHub — це допоможе вам застосувати знання та створити сильне портфоліо.
При підготовці до співбесіди зосередьтеся на алгоритмічних задачах і технічних інтерв’ю. Також раджу працювати над розвитком софт-скілів та емоційного інтелекту.
38 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.