Що ви думаєте про овертайми? Запитали айтівців, чому вони перепрацьовують і як реагують компанії
Наскільки овертайми — це звична річ для українського IT? Чи завжди понаднормові години оплачують і наскільки взагалі фінансова компенсація може перекрити необхідність працювати додаткові години в будні чи навіть у вихідні?
DOU анонімно запитав айтівців і звернувся за коментарями до компаній. Більшість людей намагаються не перепрацьовувати. І причин на це кілька. Перша — вони зважають на work-life balance і не хочуть вигоріти через перепрацювання. Друга — у їхніх компаніях овертайми неоплачувані. Третя — компанія не схвалює овертайми і їх треба обґрунтовувати. Проте є й фахівці, які з власної ініціативи перепрацьовують, щоб принести користь проєкту чи не загубити завдання між постійними мітингами. Більше — у матеріалі.
Що таке формат анонімного бліцопитування на DOU
Формат анонімних бліцопитувань передбачає збір і фіксування думок айтівців щодо тієї чи іншої ситуації в країні, кар’єрі або їхньому житті. Редакція збирає відповіді за допомогою анкет, які поширює серед користувачів DOU, після чого формує окремий матеріал з урахуванням балансу думок там, де це можливо.
Редакція DOU не обов’язково поділяє викладені в бліцах тези. Опубліковані коментарі не є репрезентативною вибіркою чи соціологічним дослідженням.
💲 Чи оплачують овертайми
«Кожні два тижні (інколи раз на тиждень) перепрацьовую
«Овертаймлю неоплачувано. Раніше вони оплачувалися (до 16 годин на місяць), а потім систему змінили, і тепер овертайми можна брати „відгулами“.
Перепрацювання часто трапляються через колег, які ставлять мітинги з клієнтами після шостої вечора або до дев’ятої ранку. А іноді просто доводиться працювати ввечері, тому що є робота, яку неможливо виконати між мітингами (наприклад, запис відео, підготовка презентацій тощо).
Іноді я відмовляюся брати участь в ініціативах після 18:00, але це залежить від проєкту, того, хто запрошує, того, що треба робити, і, звичайно, втоми та завантаженості. Потреба овертаймити є завжди, тому іноді треба казати „ні“» (Senior Product Manager).
«Я овертаймлю відносно небагато: приблизно до 10 разів на рік. Останнім часом менше, і цьому дуже радий. Політикою компанії передбачені виплати Х2 за овертайми. Але це тільки тоді, коли перепрацювання погоджено з меженджентом. Більшість овертаймів — моя ініціатива, тому вони не оплачуються (хоча я ніколи про таке й не просив). Основні причини працювати більше за норму: бажання вкластися у неприємний дедлайн або покращити технічне рішення.
З мого досвіду проблеми з часом виникають тільки у трьох випадках:
- хтось з пари PM/Team Lead підклав свиню;
- бізнесу дуже горить і потрібно „на вчора“;
- я сам помилився, коли оцінював час, потрібний на виконання поставленого завдання» (Middle .NET Full Stack Developer).
«Завжди перепрацьовую і безплатно, бо є загроза звільнення» (Senior Mobile QA).
«З власної ініціативи овертаймлю, але вкрай рідко. На жаль, компанія це не компенсовує» (Middle Fron-end Developer).
«Якщо таке і стається, то тільки з моєї ініціативи. Трапляється це, до речі, не часто. Переважно це стосується завдань, які я не хочу переносити на потім. Тобто мені простіше виділити ще годину-дві, щоб відправити задачу у Ready for check, аніж завтра згадувати, що робив, щось забути тощо. Поки голова заповнена думками про завдання та його рішення, краще завершити все сьогодні. І так, це оплачується, бо оплата погодинна.
Політика компанії дуже проста: треба відпрацювати вісім годин за таймером і бути присутнім на щоденному мітингу. Як та коли я ці вісім годин напрацюю — байдуже» (Front-еnd Wordpress Developer).
«Доволі часто перепрацьовую, бо зідзвонів багато, а роботу виконувати треба. Це не політика компанії. Навпаки: всі кажуть, що треба відпочивати. Але темпи розвитку продукту цьому не відповідають :) Звідси багато сінків, зідзвонів, і часу на звичайні завдання немає» (Head of Product).
«Овертаймлю одну-три години на тиждень і отримую премію 25% за ненормований робочий день. Працюю у ДП критичної інфраструктури» (Data Analyst).
🧑💼 Овертайми треба погоджувати з менеджментом
«Інколи овертаймив, коли час на виконання завдання „підтискав“. Компанія перепрацювань не схвалює і вимагає апрувити їх у Project Managers. Але кілька разів траплялися ситуації, коли я був на фултайм-проєкті й додатково вів клієнтів з погодинною оплатою. Тоді компанія дозволила мені офіційній овертайми, бо за моїми логами клієнтам виставляли рахунки» (DevOps).
«Компанія оплачує овертайми, якщо це реквест з менеджменту. Але я працюю довше з власної ініціативи. Проєкт американський, і іноді щось треба правити в дизайні. Однак зараз намагаюся більше відстоювати себе і свій час, бо помічаю, що можуть попросити, щось правити у вечір п’ятниці. В такому разі все залежить від мого настрою. Останній раз відмовилась вносити правки терміново, і проблем не виникло» (Product Designer).
«Моя компанія проти перепрацювань. Надмірна робота оплачується, однак овертайми потрібно погоджувати й робити це в екстрених ситуаціях. Я добровільно погодився на овертайм кілька годин на тиждень для підтримки одного проєкту» (Middle Node.js Developer).
«Я не овертаймлю, бо це потрібно узгоджувати наперед і йдеться лише про виняткові випадки. Та якось на початку проєкту така потреба виникла: була погана архітектура, поганий менеджмент з нашого боку і з боку замовника. Як тільки команду перевели на інший сервіс і змінили тимліда, усе стало набагато краще — перепрацювання зникли. Та ті години, що ми відпрацювали понаднормово, не оплатили, бо замовник вважав, що це наші косяки» (Senior Java Developer).
🚨 Для декого питання овертаймів — принципове
«Ніколи не овертаймлю за рідкісними винятками. Всі знають, з якої години і по яку я працюю, і знають, що я не реагую на робочі повідомлення за межами цього часу» (Tech Lead, C#).
«Був один проєкт, на якому дуже жорстко овертаймила. Це не оплачувалося і виникало через те, що роботодавець ставив занадто багато тасок, що вважалося нормою. Овертаймили там всі, і люди вигорали, що і було політикою компанії. Пішла звідти і дуже цим задоволена.
Зараз не овертаймлю. Для себе вирішила, що можу це робити зрідка, якщо гарні відносини з роботодавцем і реально щось горить (у такому разі не критично, навіть якщо надмірні робочі години не оплачувані). Якщо подібні прохання від роботодавця будуть часті й виникатимуть просто з небажання розширювати команду й закривати дірки поточними працівниками, я шукатиму нову роботу» (Middle Java Developer).
«Не овертаймив навіть у молодості, на початку кар’єри. Якщо пропонували перепрацьовувати — змінював роботу» (.NET Developer).
«Я не хочу працювати більше, ніж вимагається, навіть за додаткову плату, бо мій вільний час цінніший. Але трапляються випадки, коли я недопрацьовую день до кінця або перепрацьовую (якщо дуже хочу щось закінчити). В такому разі наступного дня я просто компенсую недо/перепрацювання. У мене гнучкий робочий день і немає трекінгу: я просто заповнюю, скільки годин пропрацював щодня. Оскільки мені лінь зводити всі години в календарі (за місяць має бути визначена кількість, не більше і не менше), то я завжди вказую вісім годин, а сам окремо веду актуальний щоденник часу на папері» (.NET Middle Full Stack Developer).
«Зараз змінив компанію і тепер не овертаймлю. Але у минулій команді перепрацьовував. Оплачувані кранчі були, але якщо проєкт затягувався через нереальні амбіції власника, ніхто і гривні не платив. Атмосфера була такою, ніби безплатне перепрацювання — святий обов’язок. Зазвичай, якщо я попереджав за деякий час, що не зможу кранчити у конкретний день, питань не було. Але щодня ти PM таке писати не будеш» (Unity Developer).
«Не виникало потреби в овертаймах. У замовника процес роботи дуже розслаблений, дуже багато уваги приділяється work-life balance» (PHP Developer).
💰 Коли оплата є ключовою
«Я ніколи не овертаймлю: робочий день з 9:00 до 17:00 і ні хвилини довше. Політика компанії перепрацювань не підтримує. Але якби й була така ініціатива від клієнта, я б погодився за подвійну оплату. Втім не на регулярній основі» (Middle Software Test Automation Engineer .NET).
«Моя позиція — не овертаймити безплатно. У компанії понаднормові години неоплачувані, відповідно я й не овертаймлю» (Application Architect).
«Не овертаймлю, бо компанія це не оплачує (а вона й так платить небагато). Під час планування спринта я намагаюся закласти в естімейти достатньо часу, щоб впоратись із завданням, і не беру у спринт завдання, поглянувши на які розумію, що не встигну виконати. Останнє роблю здебільшого, щоб не прогоріти з місячними бонусами, бо ставка й без того низька, а якщо їх не отримаю, тиждень до зарплати ходитиму голодним :) Якщо протягом спринту завдання закінчуються — просто беру нові з беклогу. Мене все влаштовує, компанію все влаштовує» (Junior Python Back-end Developer).
«Певний час овертаймив на попередньому проєкті. Це був великий американський стартап, де все хотіли зробити „на вчора“, тому у спринт часто залітали додаткові таски вже після планування. Оплачували 1,5Х від рейту, та якщо „попросили“ додатково попрацювати над окремим завданням, то такі години оплачувались 2X від рейту. Можна було відмовитися, та іноді набігала доволі значна сума, тож зазвичай я овертаймив із задоволенням :)
Якщо справді не було бажання, можна було працювати без надмірних годин, бо всі розуміли, що це „зайве“. І менеджери, і замовник не звертали увагу на відмови, це ніяк не впливало на зарплату і не було додатковим пунктом оцінювання під час перегляду компенсацій» (Middle+ JavaScript Full Stack Developer).
🚁 Готові перепрацьовувати на користь проєкту
«Овертаймлю, коли все горить і я бачу, що від мого внеску зараз буде цінність. Зазвичай це моя ініціатива, але й для нашої команди (менеджерської) це звичність. Хоча не скажу, що це загальна політика компанії. Загалом овертайми не компенсуються» (Operations Manager).
«Працюю по
Та частково овертайм для мене — це спосіб уникнути реальності. У коді все безпечно і зрозуміло» (Team Lead Angular).
«Овертаймлю, бо люблю свою роботу і не можу заснути, коли в голові крутиться ідея вирішення проблеми — чешуться руки спробувати :) Це суто моя позиція, роботодавець і умови проєкту не вимагають перепрацьовувати» (Junior Software Engineer).
«Овертаймлю неофіційно, коли потрапляю на новий проєкт, щоб швидко влитися і показати результат. Офіційно перепрацьовую, якщо просить начальство. В останньому випадку у команді політика така, що час овертайму потім можна „відгуляти“» (Senior Unity Engineer).
«Овертаймлю, коли треба убезпечити своє місце в команді або справити враження на менеджера, клієнта, нову команду» (Senior .NET Software Engineer/Tech Lead).
«Я овертаймлю часто і з власної ініціативи. Прямої компенсації овертайму немає, проте загальний результат моєї роботи впливає на оплату праці, тому овертайми прямо впливають на рівень доходу.
Сам же для спеціалістів, які мої підлеглі, намагаюся тримати нормоване навантаження, проте можу інколи приходити з пропозиціями оплачуваного перепрацювання. Вони можуть погодитись, якщо є бажання, або ж відмовитися» (Delivery Manager).
🧩 Для когось овертайм — практично стиль життя
«Перепрацьовую останні сім років. Загалом це моя позиція: я звик працювати шість днів на тиждень і не розумію, як можна щось робити за умовні вісім годин. Коли влаштовувався у компанію, додатково працював на фрилансі та сайд-проєктах у суботу. Коли шеф про це дізнався, запропонував працювати на нього у суботу замість того, що я робив. Встановив погодинний рейт, і я переважно задоволений» (Senior PHP Developer).
«Овертайми найчастіше бувають через ненормований робочий день. На одному проєкті різні члени команди можуть працювати з 8 або 11. Мені як менеджеру треба відстежувати й відповідати на питання кожному — звідси овертайм у
«У нашій команді програмістів майже всі овертаймлять: робочий день —
9–10 годин, часто працюємо у вихідні. Ніхто до цього не спонукає і не заохочує. Керівництво за змоги відтерміновує дедлайни або зменшує скоуп. Поки овертайми не оплачуються, але принаймні на словах це цінують. Інколи після важливих дедлайнів, дають халявні вихідні (від 1 до 5 робочих днів). Але ми вже близько року так овертаймимо, бо всі розуміють, що постійно все відкладати на потім не можна. Ми робимо продукт, тож всі сподіваються якомога швидше завершити його і дуже добре заробити :)А раніше для мене овертайми були можливістю швидко розвиватися й паралельно робити більше для компанії. За це я відносно швидко отримав буст у зарплаті — близько $1500 за останній рік (без зміни компанії)» (Senior C++ Game Developer).
«Залежить від того, наскільки терміново треба впровадити нову функціональність. Якщо розробка розпланована на пів року, а ми не встигаємо, то останні два місяці можуть бути овертайми за бажанням кожного з розробників. Це політика проєкту/замовника, не самої аутсорс-компанії. Є заохочення — погодинна оплата з різними коефіцієнтами. Їх всього два: 1,5 і 2, залежно від дня тижня, святковості, періоду доби тощо.
Є ще потижневі чергування (якщо у клієнта прод впаде, то потрібно бути доступним 24/7). Тоді є невелика надбавка з огляду на день тижня.
Щоб овертаймити, потрібно, щоб це погодили згори, тому що охочих буде вдосталь. Звичайно, краще вийти на ринок і спробувати підвищити зарплату, але нині відверто якось лячно втікати кудись, бо є ризик потім залишитися без роботи, якщо щось піде не так» (Senior Java Developer).
💬 Що кажуть компанії про овертайми
Ми розпитали компанії, чи є в них чітко прописана політика щодо овертаймів і як часто виникає потреба в тому, щоб айтівці працювали довше за стандартний робочий день. З десяти компаній, до яких DOU звернувся із запитом, чотири відмовилися коментувати. Ще дві розповіли, як усе влаштовано з умовою, що назву компанії не оприлюднюватимуть. Якщо коротко: вони пояснили, що не змушують своїх спеціалістів працювати понаднормово, не заохочують їх до цього, а якщо така потреба й виникає, узгоджують питання компенсацій в індивідуальному порядку. Є й роботодавці, які розповіли відкрито.
Intellias
«Ми дотримуємося балансу між роботою і життям, тому овертайми не є звичною практикою. Якщо ж колеги бачать таку необхідність — звертаються до свого безпосереднього керівника, щоб обговорити доцільність та бізнес-потребу. Щоб зафіксувати вже відпрацьовані понаднормові години, потрібно створити запит на внутрішній платформі та повідомити менеджера.
Компенсацію нараховують відповідно до відпрацьованих понаднормово годин. Вона відповідає розміру виплат, які отримують спеціалісти й спеціалістки.
Статистику щодо овертаймів за останній місяць наразі підсумувати складно, але це поодинокі випадки».
Sigma Software
«Підхід до робочого часу описаний у загальних правилах і доступний для всіх на внутрішньому порталі. Про робочі години спеціалісти звітують, і їх оплачують відповідно до контракту. Більшість спеціалістів мають відносно гнучкий графік, який вони будують відповідно до потреб команди, клієнтів та власних уподобань.
Для репортингу часу ми використовуємо власний трекінговий інструмент Effort Tracking System. Навіть на технічному рівні в ньому закладено відображення планової кількості годин. Якщо людина відпрацювала більше, ніж визначено нормою годин у місяці (на тиждень — 40 годин), це оплачується за окремим тарифом як овертайми.
Ми дотримуємось підходу, в якому овертайм — це виняткова ситуація, і розподіляємо роботу таким чином, щоб мінімізувати кількість овертаймів і діяти за принципом work-life balance. Якщо спеціаліст хоче попрацювати більше, він має узгодити це з менеджером. Компенсація за це узгоджується індивідуально.
Компанія інвестує в роботу зі спеціалістами: проводить вебінари з тайм-менеджменту, роботи зі стресом, мотивує людей до занять спортом і уваги до власного здоров’я й особистого часу».
Railsware
«Овертаймів у нас практично не існує (доки спеціаліст сам цього не захоче). І перепрацювання зазвичай — наслідок надмірного навантаження на людину чи неправильно визначеного масштабу завдань. Тому ми створюємо та регулярно переглядаємо особисті плани розвитку для всіх фахівців, щоб збалансувати їхній обсяг роботи. Так само заохочуємо колег розумно використовувати свій час і не забувати про відпочинок.
Колеги самостійно керують власними календарями і працюють у зручний для них час. Звісно, є зафіксовані слоти для зустрічей, проте вони не заважають планувати свій день.
Також ми трекаємо робочий час: як для організаційної зручності, так і для можливостей проаналізувати, на що та скільки годин ми витрачаємо. Тому зазвичай овертаймів немає. Але якщо з якихось причин вони виникають, то винагороджуються як робочі години, а також враховуються в обчисленні компенсації відпочинку. Простими словами: пропорційно додають дейофи, бо вони розраховуються на основі відпрацьованого часу».
Pingle Game Studio
«Понаднормова робота у нас трапляється вкрай рідко. Однак, якщо стаються непередбачені обставини, які потребують додаткових годин праці, компанія має чіткий протокол. Керівник проєкту може запропонувати понаднормову роботу. Співробітник теж може ініціювати зарахування понаднормової роботи, якщо вона була попередньо узгоджена з Project Lead.
Щоб компенсувати понаднормові години, ми пропонуємо гнучку систему відгулів. За кожну годину понаднормової роботи працівники отримують 1,5 години відпустки».
А ви перепрацьовуєте? Розкажіть у коментарях.
10 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.