Як платити податки в Україні, працюючи в Польщі. Відповіді юристів
Продовжуємо цикл статей для українських ІТ-фахівців, які виїхали в Польщу через війну і тепер облаштовують своє життя та роботу там. Цього разу розглянемо популярне запитання від наших читачів — чи можливо, працюючи в Польщі, продовжувати сплачувати податки в Україні.
Щоб розібратися, ми поспілкувалися з адвокаткою і партнеркою Win Win Law Наталією Хитрук і податковою експерткою та СЕО Finevolution Наталією Гайкаловою (до речі, команда Finevolution надає безкоштовні юридичні консультації для ІТ-фахівців під час воєнного стану).
Чи може українець сплачувати податки в Україну, працюючи в Польщі?
Питання, де сплачувати податки, прямо залежить від податкового резидентства фізичної особи.
Згідно з Податковим кодексом України, резидентом визнається фізична особа, що має місце постійного проживання в Україні. Проте кодекс дає кілька модифікацій визначення, коли особа буде вважатись податковим резидентом України, а саме:
- У разі, якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні.
- Якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні.
- У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше як 183 дні (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
- Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця перебування центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім’ї або її реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності.
У випадку, якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, вона вважається резидентом, якщо є громадянином України.
Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи.
Таким чином якщо в українця є відкритий ФОП, то це є критерієм його податкового резидентства в Україні, завдяки чому він сплачує податки в Україні, навіть працюючи на польську компанію.
А кого Польща вважає своїми податковими резидентами?
В Польщі податковим резидентом вважається особа, що має центр життєвих інтересів на території Польщі або ж проживає понад 183 дні на території Польщі у податковому році (що дорівнює календарному).
Це означає, що після 183 днів перебування на території Польщі для українця настає обовʼязок сплачувати податки у Польщі.
А що ж з подвійним оподаткуванням?
Між Польщею та Україною діє Конвенція про уникнення подвійного оподаткування. У цій же конвенції вирішується питання визнання податкового резидентства.
Далі цитата з конвенції, щоб було зрозуміліше, про що йдеться:
«Термін „резидент однієї Договірної Держави“ означає особу, яка за законодавством цієї Держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місця проживання, постійного місця перебування, місця знаходження керівного органу, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію. Цей термін, разом з тим, не включає особу, яка підлягає оподаткуванню в цій Державі, тільки якщо ця особа одержує доходи з джерел в цій Державі або стосовно майна, що в ній знаходиться.
У випадку, коли, відповідно до положень пункту 1 цієї статті, фізична особа є резидентом обох Договірних Держав, її становище визначається відповідно до таких правил:
- вона вважається резидентом Договірної Держави, де має постійне житло. Якщо вона має постійне житло в обох Договірних Державах, вона вважається резидентом тієї Держави, де має найбільш тісні особисті й економічні зв’язки (центр життєвих інтересів);
- у разі, коли Договірна Держава, в якій вона має центр життєвих інтересів не може бути визначена, або коли вона не має постійного житла в жодній з Договірних Держав, вона вважається резидентом тієї Договірної Держави, де вона звичайно й проживає;
- якщо вона звичайно проживає в обох Державах або коли звичайно не проживає в жодній з них, вона вважається резидентом тієї Держави, громадянином якої вона є;
- якщо особа є громадянином обох Договірних Держав або коли не є громадянином жодної з них, компетентні органи Договірних Держав розв’язують це питання за взаємною згодою».
Тому сплачувати в Україну податки потрібно до досягнення 183 днів перебування у Польщі. Потім є ризик визнання податковим резидентом Польщі та оподаткування цього доходу там.
За яким контрактом айтівець має бути оформлений на роботі, щоб сплачувати податки в Україну?
Якщо український IT-спеціаліст працює як ФОП віддалено — то він сплачує податки в Україну так, як би сплачував, перебуваючи в Україні.
Якщо український громадянин уклав трудовий договір з іноземною компанією, то він стає суб’єктом трудових відносин, до яких у тому числі застосовуються відповідні положення трудового та податкового законодавства іноземної держави.
Враховуючи це, іноземна компанія, виконуючи обов’язки податкового агента, буде сплачувати відповідні податки з сум доходів, отриманих громадянином України, у своїй державі.
При цьому повторно сплачувати податки в Україні такому громадянину не потрібно за умови, що між Україною та іноземною державою, в якій було отримано дохід, укладено договір про уникнення подвійного оподаткування.
Як в такому разі бути з оподаткуванням?
Далі вже українець може задекларувати цей дохід в Україні як іноземний та зробити взаємозалік податків, сплачених за кордоном. Це обов’язок, якщо особа ще визнається податковим резидентом України. Якщо ні, то додатково нічого не потрібно робити.
З ФОП зрозуміло, а якщо український фахівець оформлений в українській компанії за трудовим договором?
Українська компанія у випадку загрози збройної агресії може запровадити надомну або дистанційну роботу на підставі відповідного наказу (розпорядження) без обов’язкового укладення трудового договору про дистанційну або надомну роботу з працівником в письмовій формі.
Таким чином, працівник може бути переведений на дистанційну або надомну роботу та виконувати її віддалено на території іноземної держави. У цьому випадку компанія продовжить виконувати функції податкового агента працівника та нарахувати і сплачувати податки до бюджету України.
Чи може сплачувати податки в Україні фрилансер, який переїхав у Польщу?
Щодо надання послуг віддалено іноземному замовнику, як і щодо фрилансу, потрібно оцінювати відносини, що виникли між замовником і надавачем послуг. Знову ж таки, якщо надавач послуг є ФОПом, зареєстрованим відповідно до законодавства України та вважається резидентом України, то він буде продовжувати сплачувати податки в Україні.
Чи впливає на сплату податків статус біженця?
Ні, статус біженця — це міграційне питання дозволу перебування на території Польщі. Але воно не має прямого стосунку до сплати податків.
Що ще б ви хотіли довідатись про умови проживання та роботи у Польщі? Пишіть у коментарях.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
56 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.