Портрет ІТ-спеціаліста — 2018. Інфографіка
Цього року ми зібрали 8638 анкет, тож дивимося на оновлений портрет українського айтішника.
Середній вік розробника —
Частка жінок в ІТ продовжує зростати — на 3 п.п. за рік та на 7 п.п. з 2016 року. Жінки частіше працюють тестувальницями (24%), розробницями (23%), нетехнічними спеціалістами — HR, PR, Sales (20%).
Як і минулого року, 67% ІТ-спеціалістів мешкають у Києві, Харкові та Львові. Уперше за три роки частка Києва не зменшилась, а навпаки виросла на 1 п.п.
У Києві частка тих, хто працює в аутсорсі та продукті, майже однакова — 36% проти 35% відповідно. Багато спеціалістів з продуктових компаній у Дніпрі та Одесі — 33% та 32%. У Харкові та Львові частка продукту значно менша — 21% та 17%.
Робота
Частка розробників продовжує знижуватися — з 55% у 2016 році до 52% у 2018. Типовий програміст — це хлопець віком від 21 до 29 років, має вищу освіту, проживає в Києві, працює в аутсорсі.
У середньому один QA тестує продукти чотирьох програмістів, а один менеджер проектів керує дев’ятьма розробниками та двома тестувальниками.
Найбільше респондентів з досвідом до одного року серед верстальників (33%) та нетехнічних спеціалістів (26%). Близько 30% розробників та тестувальників мають досвід від 3 до 5 років. Найдосвідченішими залишаються топ-менеджери та сисадміни — серед них спеціалістів з досвідом понад 10 років більше 40%.
Уже два роки поспіль частка джуніорів залишається незмінною —
Мідлами себе назвали переважно спеціалісти з досвідом
Цікаво, що в Києві частка джуніорів і сеньорів майже однакова (22% та 21% відповідно), а в регіонах, як правило, на кожного сеньора припадає приблизно два-три джуна.
29% спеціалістів з-за кордону змінили понад 5 роботодавців. Також частіше за інших змінюють компанії у Житомирі (29%), Івано-Франківську (22%) та Києві (14%).
69% джуніорів та 65% мідлів обрали ІТ через високий дохід (як одну з причин). Серед сеньорів та лідів про високі зарплати згадали 51% та 49% відповідно. Ліди, до речі, частіше за інших згадують про цікавість до технологій при виборі ІТ — таких 89%. Хоча частка технологій висока серед спеціалістів усіх рівнів — від 72% у джунів до 82% у сеньорів.
Інші цікаві відповіді: «Мрія дитинства», «Пішла по стопам мами», «Сфера, куди, як я думала, люди потрапляють виключно через свої знання і вміння логічно мислити», «Іронічні люди з високим інтелектом та відмінним почуттям гумору», «Це моя спеціальність, обрана за часів, коли IT не були ні популярними, ні високооплачуваними».
З кожним роком важливість зарплати та бонусів при виборі роботи зростає — з 73% у 2016 до 78% у 2018 році. Хоча джуніори частіше за своїх досвідчених колег обирають ІТ за високий дохід, але коли мова заходить про зміну роботи, саме джуніори рідше кажуть про зарплати — 73% проти 82% у мідлів, сеньорів та лідів.
Найцікавіше працюється топ-менеджерам та нетехнічним спеціалістам. А ось найбільший процент тих, кому нудно — серед верстальників та сисадмінів.
Лише серед топ-менеджерів частка тих, хто задоволені зарплатою, перевищує тих, хто скоріше задоволені. Більше за інших незадоволені своїм доходом верстальники, дизайнери та сисадміни — у них відсоток тих, хто не задоволені, в два рази вище, ніж в інших професіях.
Цього року ми вперше запитали спеціалістів, як оформлені їхні відносини з працедавцем. Близько 80% спеціалістів з аутсорсу та аутстафу співпрацюють з компаніями як ФОП. Оформлені згідно із КЗпП тільки 5% респондентів з цих типів компаній.
Тим часом у продукті як ФОП співпрацюють з компаніями 58%, а офіційно працевлаштовані — 21%. У не ІТ-компаніях оформлений згідно із КЗпП кожен другий співробітник. У стартапах віддають перевагу ФОПам (48%) та зарплаті в конвертах (36%). Останній вид співпраці часто зустрічається і серед фрилансерів.
Кожен третій співробітник стартапів працює віддалено, тоді як в аутсорсингових та продуктових компаніях з дому або де доведеться працює кожен
В аутсорсингових, аутстафінгових та продуктових компаніях приблизно однакова частка спеціалістів, повністю задоволених зарплатою, — 33%, 38% та 36% відповідно. Така ж ситуація і з тими, хто повністю незадоволений, — у цих типах компаній таких
Чого не скажеш про стартапи — тут 20% спеціалістів незадоволені своїм доходом.
Спеціалісти, які працюють в окремих кабінетах, більше задоволені своїм робочим місцем, ніж ті, хто працюють в опенспейсі.
Втім, що б там не казали, більшість айтішників в опенспейсах добре почуваються на робочому місці — 62% респондентів відповіли: «Так, задоволений».
Двоє з трьох ІТ-спеціалістів працюють в опенспейсі. Частка окремих кабінетів для команд однакова в аутсорсингових та продуктових компаніях — близько 35%.
Найбільше трудоголіків серед топ-менеджерів — серед них процент тих, хто працює понад 60 годин на тиждень, перевищує в понад 3 рази інші професії. Менше за інших працюють верстальники та QA, але тут різниця з іншими професіями в межах декількох відсотків.
Свій проект є у кожного четвертого розробника, сисадміна, дизайнера та топ-менеджера. А ось тестувальники, нетехнічні спеціалісти, бізнес-аналітики та ПМ-и здебільшого присвячують себе основній роботі.
Бізнес-аналітики, QA, дизайнери, верстальники бачать себе за 5 років сеньорами або лідами. Менеджери проектів та нетехнічні спеціалісти прагнуть стати топ-менеджерами. А ось розробники, окрім сеньорства, поглядають у бік власного ІТ-бізнесу.
Заради задоволення залишилися б в ІТ топ-менеджери та сисадміни. А от покинули б ІТ нетехнічні спеціалісти (HR, PR, Sales) — таких 23%. Наприклад, серед розробників пішли б з ІТ лише 14%.
Нічого не робити, а тільки відпочивати найбільше хочуть верстальники та QA (11% та 8% відповідно).
Освіта
87% учасниць опитування мають диплом про вищу освіту (профільну чи непрофільну), серед чоловіків диплом є у 82%.
58% жінок та 64% чоловіків, які займають технічні посади, мають вищу профільну освіту.
Жінки володіють англійською краще, ніж чоловіки: 54% проти 43% знають мову на рівні Upper-Intermediate і вище.
Краще за інших мовою володіють топ-менеджери, ПМ-и та бізнес-аналітики. Гірші справи з англійською у верстальників, сисадмінів та дизайнерів.
Цього року ми запитали спеціалістів про самостійне навчання. Виявилося, що тільки 11% респондентів не знаходять час на саморозвиток. Інші читають професійну літературу, відвідують ІТ-заходи, а також проходять курси та тренінги.
Онлайн-навчання частіше за інших обирають верстальники, QA та BA. Лише 29% розробників відвідують профільні події, а ось професійну літературу читають понад 70%. Ходити на ІТ-події полюбляють менеджери проектів — таких 46%.
Сім’я та дім
Цього року у нас трішки менше стало тих, хто в шлюбі, і більше тих, хто має стосунки.
Спеціалісти у шлюбі працюють більше, ніж ще неодружені/незаміжні айтішники — 63% проти 53% працюють понад 40 годин на тиждень.
У кожного четвертого айтішника до 30 років є одна дитина. Двоє та більше дітей у респондентів цього віку є лише у кожного
Ситуація з тваринами також не зазнала ніяких змін. ІТ-спеціалісти віддають перевагу котам. А ще тримають удома черепах, равликів, слимаків, ящірок, змій, тхорів, білок та кроликів.
Понад 50% спеціалістів зі Львова та Києва орендують житло. Серед топ-5 міст найбільше айтішників з власною оселею у Дніпрі, Харкові та Одесі.
Але якраз більшість спеціалістів зі Львова та Києва мають плани щодо купівлі житла (62% та 58% відповідно).
Половина ІТ-спеціалістів пересувається громадським транспортом. Більшість з тих, хто ходить пішки, витрачають на дорогу до роботи не більше 40 хвилин. У Вінниці та Івано-Франківську частка велосипедистів вища, ніж в інших містах. А в Дніпрі та Одесі вища частка автомобілістів.
Більше години витрачають на дорогу до роботи переважно ті, хто мешкає в Києві. В інших українських містах ІТ-спеціалісти проводять у дорозі приблизно в два рази менше часу.
Особисте
Погляди на еміграцію у айтішників за рік не змінилися. Найактивніше готуються до виїзду розробники та інші технічні спеціалісти, менеджери проектів і тестувальники.
ІТ як хобі стрімко втрачає позиції — з 48% у 2016 році до 42% у 2018. Натомість зростає цікавість ІТ-спеціалістів до кіно і театрів, прогулянок та настільних ігор.
Як і в минулі роки, кожен четвертий ІТ-спеціаліст не займається спортом. А майже половина займається періодично. 32% жінок проти 26% чоловіків сказали, що регулярно займаються спортом. Найспортивніші — менеджери проектів, нетехнічні спеціалісти та тестувальники, найбільш ледачі — сисадміни.
Частка сов з кожним роком зменшується — з 66% у 2016 до 45% у 2018 році. У середньому ІТ-спеціалісти сплять
Цього року ситуація зі шкідливими звичками не змінилася. Нецензурну лайку частіше за інших використовують топ-менеджери, а найкультурніші — бізнес-аналітики та дизайнери.
Дякуємо всім за участь, а POPEL Agency — за інфографіку!
Дані опитування в CSV
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
69 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.