Що варто знати перед службою. Розповідають айтівці-військові з 95-ї ОДШБр
В Україні триває поповнення лав Сил оборони, і серед ІТ-спільноти є ті, хто збирається піти на фронт. Про те, що варто знати про службу та як підготуватися до неї заздалегідь, ми запитали у воїнів
Військовослужбовці розповіли, які питання варто закрити у цивільному житті, які навички можуть знадобитися на фронті та до чого треба бути готовим на початку служби.
Зараз DOU спільно з «Повернись живим» збирає 50 млн грн на спорядження однієї з рот ударних безпілотних авіаційних комплексів (РУБпАК) у складі
Що встигнути перед службою
Зібрали основні поради від бійців
🔸пройти медичний чекап, відвідати стоматолога;
🔸подбати про фізичну підготовку;
🔸заздалегідь пройти курс військового вишколу (за можливості);
🔸дізнатися про види озброєння та військової техніки;
🔸пройти курс з тактичної медицини;
🔸підготувати одяг, спорядження тощо;
🔸навчитися орієнтуватися на місцевості за картами.
Далі детальніше про досвід підготовки айтівців та адаптацію у війську.
«Потрібно трішки підтягнути фізичну форму, побігати з навантаженням»
Євгеній, інженер БПЛА
Мені 39 років, і майже 20 з них я працюю в ІТ-напрямі однієї фудритейл компанії. Два роки був керівником департаменту ІТ. Я пішов служити пів року тому, в грудні
Як підготуватися до служби
Важливо заздалегідь подбати про здоров’я, полікувати зуби. Бо вже на фронті це буде не в пріоритеті. Також потрібно трішки підтягнути фізичну форму, наприклад побігати з навантаженням. Тоді вже на фронті не буде такого стресу. Ще радив би відмовитися від шкідливих звичок. Я перестав вживати алкоголь ще задовго до служби. І радив би тим, хто просто зрідка випиває келих вина, все одно відмовитися від цієї звички.
За можливості варто подбати про свій психологічний стан. Я не найсміливіша людина, і мені доводилось морально готувати себе до служби. У цьому допомогло навчання, яке я пройшов заздалегідь. Наприклад, на Prometheus є курс сучасної військової підготовки. Він дав розуміння, що відбувається безпосередньо в армії, і я приблизно знав, що на мене чекає.
Також корисно буде подивитися YouTube-канали про підготовку до життя на фронті. Зокрема, про важливі речі розповідає Alex Saint. Від нього я отримав значну частину інформації про підготовку одягу, екіпірування.
У війську завжди будуть люди, які підтримають, допоможуть, навчать. Тому що ми всі працюємо над однією справою. А це мотивує шукати спільну мову навіть дуже різних за характером людей.
Про що хотів би знати до служби
Якщо говорити про взаємодію всередині підрозділу, то насправді тут усе простіше, порівняно з комерційним досвідом. В армії всі команди надходять від безпосереднього керівника, тому комунікація досить проста: завдання поставили — ти його виконав — дав зворотний зв’язок.
Важливо розуміти, що на фронті питання виживання — це не лише захист від ворога. Тут потрібно постійно дбати про своє здоров’я, носити сухий одяг, тримати ноги в теплі. Через такі прості речі можна серйозно захворіти і вийти з ладу. Тож турбуватися про здоров’я — це обов’язок солдата.
Які навички можуть знадобитися у війську
Я не можу вдаватися в деталі своєї роботи на фронті, але для неї недостатньо просто бути айтівцем. Завдання комплексні, і потрібно розуміти загалом, як все побудовано. Тому доводиться бути одночасно і адміністратором, і мережевим інженером, і розробником.
Якщо ж говорити про загальні навички на службі, то корисним є досвід туризму. Бо ким би ти не був у війську: водієм, інженером чи пілотом мавіка, доведеться побувати на полігоні, принаймні під час БЗВП. А там корисним буде вміння поставити намет або сушити свої речі в польових умовах.
«До початку служби я раджу подбати про здоров’я»
Іван Гоменюк, механік БПЛА
Я пішов служити в грудні минулого року: просто отримав повістку і прибув до ТЦК. До армії працював з вебсервісами, остання моя позиція — СТО. Проте компанія припинила своє існування, тому місця, куди б я повернувся працювати після служби, немає.
Можливо, у майбутньому займусь робототехнікою, заглиблюся більше в інженерію та хардвер. Це, власне те, чим я займаюсь тепер у війську. А може, просто заведу городик. Це я вже вирішу по закінченню служби.
Про що хотів би знати до служби
Мабуть, найбільший дисонанс у мене стався на етапі взаємодії з ТЦК. Щойно я був цивільною людиною, а після проходження ВЛК вже не знав, у який момент у мене є право голосу. Адже навколо були офіцери, які вирішували, куди я попрямую далі.
Так сталося, що мене забрали в ДШВ, це була не моя ініціатива. До роботи з БПЛА перейшов завдяки знайомству. Мене сконтактували з теперішнім головним сержантом взводу. Він спершу підписав «відношення», але йому відмовили. Тоді вже він по своїх горизонтальних зв’язках добився, щоб мене забрали на БПЛА. До речі, про те, що «відношення» може не спрацювати, я б теж хотів знати до служби.
Також спочатку для мене була незвичною субординація. Оскільки у мене взагалі не було досвіду служби, я не знав, як працює бюрократія всередині війська. Спершу було незрозуміло, як правильно формувати запит, якщо щось потрібно, до кого саме звертатись.
Але важливо знати, що вся адаптація проходить у навчальному центрі. Там ти ознайомлюєшся з основними правилами служби. І немає такого, що у навчальному центрі живеш в одних умовах, а на війні потрапляєш в інші.
На початку служби морально підтримували побратими. Мій колектив досить згуртований, і якщо комусь складно, ми спілкуємося одне з одним і стараємося підтримувати.
З чим доводилося працювати у війську
Раніше я захоплювався робототехнікою, займався на простих системах типу Arduino. А коли почав працювали з БПЛА у війську, то тут з’явилося багато нового, тому спочатку було трішки складно.
Мені довелося працювати з багатьма мовами програмування. Я не міг просто писати свій шматочок коду на умовному Python. Доводилося працювати і з C, C++, JavaScript. Наприклад, прошивка до дронів на С, і розбиратися з нею потрібно швидко, бо інші люди чекають на результат.
Ще мені знадобилися знання з математики. Буквально все, що я знав з цього предмету, я використовував. Наприклад, у безпілотниках ми дописуємо деякі системи. Всі прошивки на дрони зроблені під цивільних, тому доводиться допрацьовувати. Якось мені було потрібно заглушити барометр, і я пригадав про фільтри Кальмана. Це вже допомогло зрозуміти, в яку сторону «копати».
Які навички можуть стати корисні у війську
З цивільного життя можуть знадобитися вміння налаштовувати роутер, принтер, працювати з Windows та Linux, паяти. Також завжди стане у пригоді вміння копати.
У цивільному житті я любив розбиратися, як функціонують певні речі, а не просто працювати з ними за інструкцією. І, як на мене, це дуже корисно в армії. Бо не можна просто один раз навчитися паяти чи налаштувати дрон. Важливо розуміти, як працюють його запобіжники, що буде з мотором, якщо туди потрапить пісок. Тож потрібно цікавитися й аналізувати свою роботу.
Може знадобитися вміння орієнтуватися на місцевості за картами. Мені з цим було складно спочатку, тому це краще заздалегідь підучити.
Як підготуватися до служби
До початку служби я раджу подбати про здоров’я: пройти медичний чекап, полікувати суглоби, зуби. Бо вже на фронті це буде постійно не на часі.
Якщо людина планує у війську працювати з БПЛА, то я б радив навчитися добре паяти і підтягнути фізику за 9 клас.
А якщо говорити про загальні речі, які знадобляться під час служби в будь-якому разі, то важливо подбати про фізичну підготовку. Можна заздалегідь пройти військовий вишкіл, щоб БЗВП пройшла легше. Звісно, там теж навчають, але може бути таке, що щось не встигатимеш або буде складно.
«Для мене був корисним досвід життя в наметі на природі»
Ярослав Сачко, зв’язківець
Зараз у війську я налагоджую технічні засоби зв’язку для всієї бригади. А до служби працював як Scrum master та PM у DataArt.
В армії я не служив, але закінчив військову кафедру та отримав звання молодшого лейтенанта. Я брав участь у Помаранчевій революції та Революції гідності. А коли росіяни почали окуповувати Крим і Донбас, пройшов військовий вишкіл в «Українській резервістській армії» [добровольче військове формування, що виникло після Революції гідності — ред.].
На початку 2022 року, коли російські війська були біля наших кордонів, я разом із друзями записався до ТрО. І 24 лютого зустрів у штабі
Про що хотів би знати до служби
Важливо розуміти, що у війську в тебе буде мало часу на сім’ю та власне здоров’я. Тому до служби варто закрити всі питання у цивільному житті. Подбати про те, щоб у сім’ї була фінансова подушка, підлікувати хронічні захворювання, сходити до стоматолога.
Потрібно зважати на те, що у війську ти постійно підзвітний. Є командир, який за тебе відповідає, і у тебе можуть бути підопічні, за яких ти відповідатимеш. Навколо бойові дії, тож не можна просто піти додому або купатися на річку. Мені спочатку було досить важко до цього звикнути.
А взагалі я б радив заздалегідь вибирати підрозділ і спеціалізацію для служби. Тут можна відштовхуватися від власного досвіду. Наприклад, хлопці, які служили зі мною в ТрО, потім об’єдналися в ком’юніті, опанували дрони і створили роту безпілотників на базі нашої роти.
Які навички можуть знадобитися у війську
На службі буде корисно знати мережеві технології. Вони потрібні для того, щоб налагодити надійний зв’язок всередині бригади: між батальйонами і ротами, які розташовані в різних точках.
Для мене був корисним і досвід життя в наметі на природі. Бо на службі бувало доводилося спати просто неба.
Як підготуватися до служби
Тим, хто готується йти служити, важливо мати навички з тактичної медицини.
Якби я до служби думав, куди піти, можливо, заздалегідь опанував би керування дронами. У цій спеціалізації можна вибрати свій напрям: спорядження вибухової частини, керування дронами та їхнє технічне налаштування. Останній напрям досить близький до ІТ, з налаштуванням добре впораються DevOps.
«Раджу визначитися, у який рід військ йти служити»
Максим Жгір, механік БПЛА
Я працював певний час Full Stack розробником, а потім вирішив підписати контракт і піти до війська. Це було за місяць до повномасштабного вторгнення.
Спершу я проходив базовий військовий вишкіл у навчальному центрі. Перший час служив у ремонтному підрозділі техніки. І регулярно їздив на передову у складі піхоти, оскільки не вистачало людей. А після поранення долучився до підрозділу, який займається БПЛА.
Про що хотів би знати до служби
Якщо говорити про взаємодію всередині Збройних сил, то вона відрізняється у тилових та прифронтових позицій. Коли це район бойового зіткнення, там немає зайвих механізмів, які б цивільну людину заводили в ступор. Там все максимально просто: ти якісно виконуєш свою роботу, не порушуєш дисципліну, тож можеш вільно почуватись. А в тилу є певний порядок, статут, правила взаємодії з командиром.
Мені як колишньому цивільному на бойовій роботі було набагато комфортніше, ніж у тилу. На прифронтових позиціях взаємодія більш проста. І це мотивує там бути.
Важливо розуміти, що на службі про всі дії доведеться доповідати, і до цього потрібно бути готовим.
А ще у війську доведеться адаптуватися до різних людей. Як цивільний ти можеш вибирати роботу, коло спілкування. Але на фронті часом доводиться вчитися вести діалог з людьми, з якими не хочеться мати справу.
З іншого боку, до служби я уявляв собі армію як більш жорстке місце. Пам’ятаю історії свого батька, який служив ще в
Що було складним
Важко було з тим, що все одно існували формальності і їх потрібно дотримуватися. Наприклад, ти можеш неправильно привітатися в армії. Зараз у мене цього немає, але на початку служби таке могло статись, і для мене це було дивно.
Бувало важко фізично. Наприклад, я на початку служби захворів, тож певний час мені доводилося бігати хворим. Але чогось страшного очікувати не варто, я не пам’ятаю фатальних труднощів. Нині про початок служби згадую тільки хороше.
Які навички можуть знадобитися на службі
У роботі з БПЛА мені стали в пригоді навички програміста. І найголовніші з них — це вміння знаходити рішення, вчитися і адаптуватися. Оператором БПЛА, мабуть, найпростіше буде стати, якщо ти айтівець.
Я навіть зараз спостерігаю, як до нас приходять мобілізовані розробники і наскільки швидко вони адаптуються. Вже за пів місяця чи місяць стають максимально корисні для підрозділів.
Для роботи з БПЛА знадобиться вміння працювати з електронікою: розуміти, які функції виконує конденсатор, транзистори, резистори.
Як підготуватися до служби
Передусім раджу визначитися, у який рід військ йти служити. І, безумовно, подбати про фізичну форму. Я б радив ще до служби розібратися, які є види озброєння, яка техніка є у ворога. Це дуже спростить життя ще на етапі БЗВП. Наша армія — дуже велика структура, і якість навчання може бути різною в різних центрах. А самостійна підготовка до служби — це тільки плюс, вона дасть більше впевненості.
41 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.