Ціна роботи. Скільки коштують робочі інструменти та освіта QA
Скільки коштує сетап IT-спеціаліста і яку суму треба вкласти, аби опанувати спеціальність і працювати в IT? DOU продовжує серію матеріалів, де фахівці різних професій діляться, яка техніка, навчання, програми та інші засоби їм потрібні для роботи.
Цей матеріал присвячений QA. Ми поговорили з Test Engineering Lead в GO TO-U і Core QA CoE expert в Intellias Романом Марінським, айтівцем з дев’ятирічним досвідом, який також є організатором QA Club Lviv, був членом програмних комітетів Selenium Camp, QAFest, BAQ і менторить тих, хто почав свою кар’єру в QA.
Техніка
💻 Ноутбук: $1000 — $6000
Найголовніше, що потрібно для роботи, — це ноутбук. Зазвичай його можна отримати у своїй компанії. Розповсюдженою практикою серед працедавців є виділення різного бюджету на ноутбук залежно від рівня навичок. Наприклад, джун може отримати ноутбук за $1000, Middle QA-інженеру видадуть лептоп за $2000, сеньйору — за $3000.
Інколи робочу машину можна придбати у корпоративну позику. В такому випадку ви обираєте майже будь-який лептоп і виплачуєте без нарахування відсотку за кредитом протягом певного часу (мій досвід — 10 місяців). Зі свого боку, компанія нараховуватиме амортизацію на обладнання. Тож років за три ви отримаєте назад повну його вартість. Лептоп буде у вашій власності, але його налаштують згідно з корпоративною політикою компанії.
Якщо ви працюєте як фрилансер або незалежний контрактор, купувати робочі інструменти доведеться самостійно. Хоча також існує імовірність отримати лептоп від компанії, якщо цього вимагає її політика безпеки та особливості налаштування корпоративних доступів.
Зі свого досвіду, раджу відразу купувати модель останніх років виробництва, оскільки QA-інженеру доведеться тримати відкритими безліч вкладок у браузері, середовище розробки, Postman та інші інструменти. Вдале рішення — відразу придбати MacBook на M1-M3 процесорах. З ним ви матимете високу продуктивність.
Я працюю з MacBook Pro 16″ M1 MAX, 64GB RAM вартістю приблизно $6000, оскільки мені дуже часто треба мати одночасно запущеними:
- Android Studio, XCode;
- WebStrorm, Intellij IDEA з проєктом на 10+ модулів;
- симулятори iOS, Android;
- Chrome, Safari, Postman, Slack;
- docker/k8s.
Або для демки, коли потрібно швидко підняти проєкти, щоб показати колегам, що та як працює або що треба переробити.
Свій сетап зібрав ще до вторгнення. Підбирав його чотири роки. Для мене було важливо, аби ноутбук добре «тримав батарею» (особливо корисним це стало у період блекаутів), мав високу продуктивність, був більш-менш компактним, а його працездатності вистачило років на три.
Додатковий монітор отримав на роботі, але не часто ним користуюся.
Декілька порад, якщо ви вирішили мати власний девайс:
- обирати лептоп, якщо працюєте не на одному місці (раджу розглядати останніх років виробництва). В інакшому випадку, можна обрати Mac Mini або системний блок для Windows.
- процесор має бути останніх поколінь (якщо говорити за Іntel);
- MacBook обирати на M1-M2 процесорах, або дочекатись виходу M3 (потенційно вже цього року);
- висока швидкість оперативної памʼяті;
- вебкамера з роздільною здатністю хоча б 720р.
👨💻 Домашній офіс: $3000+
Стіл
Я віддаю перевагу поперемінній роботі стоячи та сидячи, тому й сетап маю відповідний. До речі, дуже раджу цей метод, оскільки проблеми з сідничним нервом, гемороєм, грижами та протрузіями — це дуже неприємно і недешево лікувати. Я змінюю положення кожні
З огляду на шестирічний досвід поперемінної роботи стоячи та сидячи, я б порадив мати зручне взуття, щоб не боліли п’яти. Я маю капці на товстій мʼякій підошві (аналог Crocs). Або можна використовувати мʼякий килимок для роботи стоячи. Щоб додати активності, розглядав бігову доріжку для ходьби біля робочого стола. Але оскільки зараз є потреба у підтримці ЗСУ, зупинився на рішенні придбати звичайний баланс-борд.
Працювати вдома я почав ще до COVID-пандемії. Спочатку роль стола виконувала перевернута широка тумбочка, яку я ставив вертикально. На тумбочці — ноутбук. Це і весь домашній офіс. Часом виходив на вулицю, сідав працювати на дивані або на звичайному стільці.
У мене завжди була підставка під ноутбук, яку я також брав з собою в офіс або на воркейшн [тип подорожей, які айтівці поєднують з роботою — ред.].
Пізніше відкрив для себе «смартстоли» з регулюванням висоти, які дають змогу працювати стоячи. Зараз у мене StiyStil, такі коштують від $600. Замість крісла — звичайна табуретка, щоб не хотілось сидіти довго. Пізніше планую придбати крісло-сідло, його вартість близько $600. Таке крісло має знімати навантаження з хребта та завдяки постійному балансуванню поліпшувати кровообіг.
Мало хто з моїх знайомих працює саме стоячи. Можливо,
Освітлення
Світло має бути регульованим і покривати робочу поверхню. Додатково я встановив освітлення поза монітором на стіну. Різниця контрасту яскравості світла між екраном і поза екраном має бути мінімальна, це корисно для очей, як порадив мені окуліст.
Можна поставити лампу на монітор, у мене — Usams приблизно за $25. Для освітлення робочої поверхні — звичайна регульована лампа з USB-виходом і вбудованою бездротовою зарядкою для смартфона за $65.
Навушники з шумопоглинанням і мікрофон
Дуже важливо мати навушники з шумопоглинанням, особливо якщо доводиться працювати в кафе, готелі чи на вулиці. Це допомагає створити свою умовну «бульбашку» і не відволікатися на все, що відбувається довкола. Раніше у мене були Sony WH-1200 XM2, тепер — AirPods Max за $550.
Для порівняння:
- Sony в моєму темпі використання тримали заряд впродовж п’яти днів, AirPods Max — три дні.
- Шумопоглинання у Sony ліпше, ніж в Apple, але режим проникності, коли ти можеш чути голоси, в AirPods Max кращий.
- Перемикати пісні та регулювати звук значно зручніше механічними кнопками AirPods Max, ніж сенсорами Sony WH-1200 (інколи випадково зачіпав сенсор під час користування).
- AirPods Max кращі на зовнішний вигляд;
- Перемикати навушники між MacBook та iPhone простіше з AirPods Max.
Ще один девайс — мікрофон на стійці Fifine. Будь-які бездротові навушники мають погану якість звуку. А коли вас добре чути, вас сприйматимуть більш професійно.
Інше
Решта речей, які забезпечують зручність і комфорт — настінний органайзер і підставка під монітор. Також я використовую чохол Moft, який розкладається на робочому столі у підставку під ноутбук.
Доречно тримати на столі невеликий зволожувач, щоб не пересихали очі та для збереження зору.
Для мене робота не вдома — це 30% всього часу. Тому свій домашній офіс намагаюся максимально покращувати.
⚙️ Робочі програми: $200+
Оскільки я регулярно працюю з різноманітними проєктами, у мене є підписка на IntelliJ Full Development Pack, який охоплює IntelliJ IDEA, Rider, PyCharm, WebStorm і решту необхідних для QA програм. За рік це $207. Ще $60 — на YouTube Premium.
Навчання
За дев’ять років робочого досвіду я більше витратився на відвідування конференцій і мітапів, ніж на курси. Все інше можна безплатно подивитися на YouTube. Також є безліч статей англійською мовою на IT-теми.
🎤 Конференції та мітапи: $0+
Найбільше можливостей відвідувати конференції було до COVID-пандемії. Але й зараз проводяться онлайн та офлайн-заходи, в яких можна взяти участь. Наприклад, у червні планується QA Magic Meetup у Києві. Також скоро буде конференція Lviv Direction QADay 2023 (automation) у Львові.
Для мене найбільш важливими є чотири заходи, які проводять щороку і де збираються
Зараз я щиро вірю в нашу перемогу та найшвидше повернення офлайн-подій, щоб знову потрапити в кулуари конференцій.
У доковідні часи я певний час відвідував заходи як слухач, потім почав виступати та став або членом програмних комітетів конференцій, або просто був у тісному контакті з організаторами, тому для мене відвідування конференцій здебільшого було безплатним. Зараз я знову планую виступати та самостійно організовувати у Львові офлайн-мітапи.
На мій погляд, участь у таких конференціях може мати великий вплив на розвиток айтівця та здобуття цінного досвіду. В кулуарах завжди можна почути більше, ніж на доповіді, познайомитись зі спікерами та цікавими людьми. Завдяки такому нетворкінгу я особисто знайомий із фахівцями з величезною експертизою, які можуть допомогти мені в роботі, і я їм — теж. Це корисно — бути частиною спільноти тестувальників і автоматизаторів, до яких можна звернутися та знайти швидкі відповіді на будь-які запитання.
👩🏫 Менторство та спільноти: $0+
Потужним інструментом для розвитку кар’єри може бути залучення ментора. Особисто я не мав ні лідів, ні менторів, досліджував усе сам. Знаходив форуми, спільноти — наприклад, одним з найбільших контриб’юторів раніше тривалий час був AT.INFO. Cаме завдяки самостійному пошуку відповідей зараз я знаю та вмію більше, ніж середньостатистичний інженер.
Заповнюйте зарплатну анкету DOUОстанні п’ять років я сам є ментором, а також засновником спільноти QA Club Lviv. За цей час був наставником для понад 50 людей, і ще близько 1000 студентів пройшли навчання на моїх курсах. Наступного місяця стартують нові набори, про що анонсуватиму в Telegram-каналі.
Нині у спільноті 1600 підписників. Ми спілкуємося у Telegram-чаті та проводимо неформальні офлайн-заходи. Під час COVID-пандемії організовували онлайн-мітинги на технічні та нетехнічні теми, інтерв’ю з інженерами Google, Facebook, інших топових компаній, а також з HR, CTO, фінансовими консультантами, психологами.
Нещодавно нарешті повернулись до офлайн-зустрічей: кожну другу суботу місяця збираємося на ранкову каву, останній четвер місяця — на вечірню «не каву» 🙂. Там ми обговорюємо теми розвитку, зарплат, процеси, тестування, безліч тем автоматизації, софтскіли тощо.
📚 Профільні книжки та YouTube-підписки: $50+
Щоби тестувальнику здобути основні теоретичні знання та згодом випробовувати їх на практиці, можна придбати книжку Agile Testing: A Practical Guide for Testers and Agile Teams. Вона підійде і джуніорам, і фахівцям середнього рівня.
Велика база знань уже зібрана на YouTube, у тих же плейлистах Selenium Camp.
Знання про специфічні й виняткові випадки варто шукати на конференціях. Участь і знайомство з доповідачами таких заходів, розгляд їхніх специфічних ситуацій, доменів, інструментів, способів оптимізації процесів та автоматизації тестування — це унікальний досвід, який не здобудеш іншим шляхом.
✍️ Англійська мова: $0+
Англійська — найбільша складова успішної кар’єри QA-інженера. Якщо звернути увагу на зарплату, то фахівці з 8+ роками досвіду, але низьким рівнем англійської, заробляють $2600–2900. При цьому досвідчені інженери з рівнем Upper-Intermediate або Fluent отримують $6500+.
Англійська — це ширші можливості працевлаштування на ринку, тому вчити її потрібно однозначно. Комусь підходять систематичні заняття на курсах, але для мене спрацювало перемикання мови контенту на Netflix і YouTube.
Підсумок
Основні вкладення у домашній офіс QA-інженера варто спрямувати на потужний ноутбук, якісні навушники, окремий мікрофон і комфортний стіл для продуктивної роботи.
Робоче місце QA-інженеру може повністю забезпечити компанія. В інакшому випадку, залежно від складності робочих задач, доходу та поточних пріоритетів, на робочий сетап можна витратити абсолютно різну суму — як $1000, так і до $10000.
Щоб опанувати професію, достатньо буде бази з книжок і відкритих джерел на YouTube. Проте найважливіший досвід роботи з конкретними кейсами та нетворкінг доведеться розширювати саме на конференціях, особливо офлайн.
Є ще один вид витрат, які не входять у структуру, але не менш важливі. Йдеться про час.
Якщо не навчитися витрачати час на навчання під час роботи, то розвиток йтиме значно повільніше, і щоб стати сеньйором, знадобиться вже сім років часу замість п’яти.
Оновлення від 18:30 5 травня: додали уточнення героя щодо обраного сетапу
Найкращі коментарі пропустити