Дослідити компанію та вимоги до ролі, продумати запитання. Як підвищити свої шанси успішно пройти співбесіду в IT-компанію
Разом з великим попитом на здобуття IT-професії збільшилася і кількість співбесід, які спеціалісти проходять для отримання оферу. На інтерв’ю представники компанії перевіряють не лише технічні навички, а й софт-скіли, здатність працювати в команді, тож варто бути підготовленим і знати найпоширеніші помилки на співбесідах і як їх уникати.
DOU попросив розповісти про це досвідчених рекрутерів, а також поділитися рекомендаціями, як підвищити шанси успішно пройти інтерв’ю з компанією.
Коментарі надали: Ангеліна Дога, Talent Acquisition Partner в Neurons Lab; Роман Кушнарьов, ІТ-рекрутер; Інга Гадяцька, Senior Technical Recruiter, Futurra Group; Поліна Коржикова, HR Generalist у Plyme; Соломія Соломка, Lead Talent Manager; Юлія Кескін, CEO/Founder рекрутингової агенції VeryBusy Recruiting; Аліна Савченко, Director of Global Recruiting у Miratech.
🟢 Які помилки трапляються найчастіше, що найбільше впадає у вічі
Як зауважують наші співрозмовники, часто трапляється, що кандидати не готуються до інтерв’ю, навіть не знають, на яку позицію подаються, вважаючи, що їхніх знань і здобутого досвіду має вистачити для нового кар’єрного кроку. Дуже впадають у вічі незацікавленість і необізнаність.
Попереднє дослідження, ознайомлення із сайтом компанії і відгуками про неї демонструє, що кандидат вмотивований, і допоможе зберегти час для всіх учасників процесу. Плюсом є, коли спеціаліст може вказати, які конкретні досягнення або проєкти компанії його зацікавили, або згадати, які новини читав про компанію.
За словами рекрутерів, нерідко під час інтерв’ю спеціалістам заважає розкритися повністю знервованість. Навіть Senior-кандидати подекуди не вміють презентувати себе й роблять акцент на неважливих для роботодавця речах, водночас не концентруються на головному: досвіді, завданнях, які розв’язували раніше, наборі навичок і загалом своїх сильних сторонах. Натомість обмежуються однією фразою, а інше доводиться «витягувати» або ж надають рекрутеру забагато технічної інформації.
Тож перша рекомендація для проходження інтерв’ю від рекрутерів — готуватися до них. Прочитати більше інформації про компанію, підготувати якісний хвилинний спіч про себе, який вигідно вас презентуватиме, продумати відповідь на запитання про свої навички, досвід і кар’єрні цілі. Це значно підвищить шанси на позитивний результат.
Попередня підготовка має охоплювати й розуміння бажаної винагороди, а «торги» під час співбесіди, прагнення дізнатися вищу межу бюджету і відповісти так, нібито здобувач саме цю суму і планував називати, є неприйнятними, кажуть співрозмовники. Запитання про рівень бажаної зарплати не повинен закінчуватися зворотним запитанням. Рекрутери рекомендують завчасно продумати, яку суму ви можете заробити, яку хотіли б, про яку лише мрієте — і все це прозоро повідомити компанії.
Серед інших тригерів фахівці називають:
- спілкування російською мовою;
- запізнення без попередження. Рекрутери цінують час свого співрозмовника і хочуть, щоби їхній час теж цінували;
- агресивна поведінка, зверхнє ставлення до співрозмовника;
- неправильно оцінений досвід: кандидат може перебільшувати свій досвід або не звертати увагу на певні навички, які важливі для конкретної посади.
🟢 Чи можна завоювати прихильність або ж, навпаки, отримати відмову в перші хвилини знайомства
Зазвичай
Вже з перших хвилин може бути зрозуміло, що кандидат не підходить за досвідом і навичками або за софт-скілами. Це може проявлятися в манері спілкування: людина нахабно комунікує, явно обманює, переоцінює свої знання, відволікається постійно на сповіщення в телефоні абощо; чи у зовнішньому вигляді.
«У моїй практиці траплялись кейси, коли кандидати виходили на інтерв’ю в банному халаті та курили IQOS. Одразу постає питання, як така людина буде спілкуватися з клієнтами та представляти компанію», — розповідає Інга Гадяцька, Senior Technical Recruiter.
Ще моменти, на які звертають увагу наші співрозмовники, — коли спеціаліст каже, що абсолютно у всьому розбирається.
«Світ надто швидко розвивається, щоб встигати знати все. Можна стежити за ринком, тенденціями, можна їх застосовувати на практиці — оце цікаво було б почути від кандидата. Саме ця розповідь допомогла б зрозуміти, що кандидат невпинно розвивається», — зауважує Соломія Соломка, Lead Talent Manager.
Крім того, на позитивне враження впливає те, наскільки людина привітна і спілкується з повагою, уміє виражатися просто і лаконічно, предметно відповідає на запитання, демонструє чесність і відкритість.
Якщо зацікавити співрозмовника вже з перших фраз чи запитань, рішення на користь кандидата можуть ухвалити дуже швидко. Особливо якщо рекрутер зрозуміє, що людина закриває «біль» компанії. Гарне інтерв’ю — це чесна й відкрита історія про шлях кандидата, побудована на фактах. Погана історія — сухий перелік фактів.
Однак здебільшого попереднє бліцопитування — це лише початок шляху до отримання пропозиції. Повноцінне інтерв’ю з кількома представниками компанії може тривати годину-півтори. Рекрутери зауважують, що намагаються не робити висновків одразу на початку розмови, оскільки вважають, що не буває стовідсотково поганих кандидатів. Остаточна відповідь має бути обґрунтованою, заснованою на фактах та оцінці софт-скілів.
Якщо рекрутер не починає деталізувати й ставити точкові запитання, а більш ніж 20 хвилин рухається за шаблонними — вірогідно, щось пішло не так. Якщо є змога, кандидату варто спробувати повернути цю розмову в цікавіше русло.
🟢 Чи існує спеціальний етикет і дрес-код для співбесіди в IT
За спостереженнями наших співрозмовників,
Повага до співрозмовника проявляється і через зовнішній вигляд. Одяг не є критично важливим фактором, однак вказує на те, чи впишеться людина в колектив. Наприклад, якщо всі одягаються вільно, а кандидат звик до офісного стилю та приходить в краватці, — це не плюс і не мінус, але потрібно звернути увагу.
«Одяг кандидата не має значення, доки він на ньому є. Мені доводилося працювати в компаніях з дуже френдлі-культурою, тому і я сама проводила інтерв’ю в домашніх футболках (віддалений формат), а в кандидатів помічала на задньому тлі сушарки з мокрим одягом. Але на результат співбесіди це впливу не мало», — ділиться Поліна Коржикова, HR Generalist у Plyme.
Наскільки важливим для технічного фахівця є грамотне мовлення? Сьогодні багато людей стали переходити на українську, і на це треба час, тому рекрутери подекуди толерантно ставляться до помилок у вимові, хоча й звертають увагу як на мовлення, так і на правопис. Важливими є вміння зрозуміло висловлювати свої думки, уникати недоречних жартів, незрозумілих порівнянь тощо. Бути дружнім і відкритим добре, але варто пам’ятати, що ви на офіційній зустрічі.
Якщо команда інтернаціональна, важлива умова — гарний рівень володіння англійською.
🟢 Про що варто чи не варто говорити на інтерв’ю
Інтерв’ю та процес найму — це завжди «дорога з двостороннім рухом», адже обирає не тільки компанія, а й кандидат. Тож ставити запитання дуже важливо. За ними інтерв’юери розуміють ваші цінності, це допомагає пізнати людину глибше.
Рекрутери рекомендують структурувати питання від найважливішого для вас до найменш критичного. Тобто послідовність має значення. Водночас не варто обговорювати одразу суттєві технічні питання.
Спеціалісти часто запитують на співбесіді про зарплатну вилку, а рекрутери не завжди можуть називати точні цифри. Тому радять озвучувати свої зарплатні очікування і запитати, чи підпадає зарплатна вилка під них.
«Якщо вас цікавить, чи співпрацює компанія з росією, або є інші критичні для вас питання, правильно добирайте слова, щоб не звучало грубо. Не варто запитувати щось на кшталт „А у вас зп точно вчасно платять?“, „А компанія мене не обманює?“. Запитання про дати та терміни виплат зарплати варто формулювати коректно», — додає Поліна Коржикова.
Як стверджують наші співрозмовники, якщо людина не запитує нічого, — це насторожує, оскільки може свідчити про те, що кандидат не зацікавлений у роботі. Так само насторожує надмірна кількість запитань. Запитання не повинні дублювати інформацію, яку вам уже надали, нагадують рекрутери.
Також радять щиро розповідати про себе, свій досвід на попередньому місці й стиль роботи. Рекрутер може відхилити дуже професійного айтівця, але з поганими софт-скілами — їх покращити важче, ніж вивчити технологію, зауважують фахівці.
Рекрутерка Юлія Кескін додає: «Жодна експертиза не допоможе отримати омріяну роль, якщо людина не вміє комунікувати й вибудовувати відносини з людьми.
Про що варто запитати в рекрутера:
- Чи є особливості вакансії, про які мені варто знати?
- Як ви оцінюєте, чи кандидат підходить компанії?
- Чи є спеціальні процеси або етапи відбору, про які мені варто знати?
- З якими головними викликами зазвичай стикається фахівець у цій ролі?
- Підкажіть, що допоможе мені успішно пройти всі етапи співбесіди?
- Яким чином компанія оцінює успіх нового співробітника і які метрики використовує для вимірювання результатів?».
🟢 10 рекомендацій для успішного інтерв’ю
Рекрутери виокремили поради, які вважають найбільш важливими:
1. Детально вивчіть вакансію, адже пропоновані умови можуть відрізнятися від ваших очікувань. Згадайте свій досвід, який міг би найбільше зацікавити рекрутера.
2. Дослідіть інформацію про компанію. Перегляньте відгуки про неї на DOU та в соцмережах.
3. Приходьте на інтерв’ю дещо завчасно: за п’ять хвилин до початку онлайн-інтерв’ю та за 10 хвилин — до очного. Перед дзвінком потурбуйтеся про робоче місце, щоб ніхто не кричав ззаду, щоб вас було добре видно і чутно.
4. Продумайте самопрезентацію, зокрема англійською мовою за потреби. Підкреслюйте свої переваги, знання, навички та досвід, які можуть бути корисними для компанії. Демонструйте, що ви можете бути цінним доповненням до команди та готові працювати на результат. Наведіть приклад реального робочого кейсу з минулого місця роботи, який вважаєте успішним.
5. Будьте привітними, ввічливими, людяними! Рекрутери теж можуть помилитися, мати поганий настрій або самопочуття, як і ви, можуть нервувати і хвилюватися, тому до будь-яких ситуацій насамперед ставтеся з розумінням. І пам’ятайте: вам відмовляє не рекрутер, а компанія.
6. Відповідайте на запитання чесно, чітко, але якщо бажаєте додати щось від себе, то не соромтеся. Також не соромтеся ставити уточнювальні запитання, адже це свідчить про вміння шукати шляхи до порозуміння. Цінуйте себе!
7. Повторіть теорію з технічної частини вимог до кандидата на посаду.
8. Підготуйтесь до розв’язання практичних завдань і написання коду на інтерв’ю.
9. Подумайте щодо запитань, які вам цікаво поставити про компанію, проєкт, роль.
10. Напишіть follow-up після співбесіди. Наприклад, подякуйте інтерв’юеру за приділений час і підтвердьте, що зацікавлені посадою.
23 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.