«Програє той, хто перший називає зарплату». Думки рекрутерів, чому у вакансіях не вказують зарплатну вилку
У більшості ІТ-вакансій, які публікуються на сайтах пошуку роботи, не вказана зарплатна вилка. Чому компанії так неохоче озвучують компенсації?
Раніше ми вже проводили опитування щодо того, хто має називати зарплату на співбесіді — кандидат чи рекрутер. Крім того, у нас був подкаст, де обговорювали, чому розробники не поважають рекрутерів, чи справді треба додавати зарплатні вилки й чому б кандидатам не озвучувати свої зарплатні очікування.
Цього разу ми анонімно опитали ІТ-рекрутерів, чому у вакансіях не вказують зарплату. Серед тих, хто погодився дати коментар, є і рекрутери, які працюють на умовах фрилансу для різних замовників, і ті, які працюють у штаті компанії. Їхні відповіді читайте далі.
🔹 «Актуальная сегодня вилка завтра уже может быть неактуальной»
Первая причина проста до невозможности — иногда рекрутер сам не знает бюджет на ту или иную позицию. Это происходит отнюдь не из-за отсутствия бизнес-процессов или плохо выстроенной коммуникации с клиентом. Часто такие тенденции задает рынок (например, как сейчас). Имеется ввиду, что зарплатные ожидания кандидатов растут в геометрической прогрессии. И порой, когда клиенты открывают вакансию, они готовы рассматривать всех кандидатов, так как актуальная сегодня вилка завтра уже может быть неактуальной.
Также к причинам можно отнести срочность вакансий. Если специалист нужен «на вчера», то кандидатов могут выбирать без ограничений по бюджету.
Ну и, наверное, самая распространенная и самая сложная к объяснению (для кандидатов) причина. Как ни крути, рекрутинг — это те же продажи, причем многосторонние. Кандидат «продает» себя и свой опыт рекрутеру, рекрутер «продает» вакансию кандидату, а после «продает» кандидата заказчику. Такая вот многоходовочка. И тут кто первый назвал цену, тот почти точно проиграл.
Эта тенденция, как по мне, не убиваемая. Казалось бы, что сложного в том, чтобы указать бюджет по вакансии? Действительно, ничего сложного, и сейчас все чаще мы, рекрутеры, делаем это. Но я считаю, что хороший специалист тоже должен адекватно оценивать свой опыт и четко понимать, какой доход он хочет и на какой может рассчитывать.
Плюс к этому, почти любой бюджет имеет некую «погрешность» для «очень релевантных» кандидатов. Например, вилка по вакансии до $6К, а кандидат хочет от $6,5К. Большая вероятность того, что он оставит письмо рекрутера без ответа, так и не узнав, что эти 500 долларов ему бы легко дали, пройди он хорошо техническое интервью и подтверди, что стоит каждого доллара.
🔹 Щоб рівень зарплати не дізнались компанії-конкуренти
На мою думку, це пов’язано з конкуренцією на ринку. Наймач не хоче надавати на початку спілкування таку інформацію, щоб кандидати з компаній-конкурентів її не розголошували.
🔹 В компанії може не бути чіткого бюджету
Один з варіантів, чому компанії не вказують зарплатну вилку — це те, що може не бути чіткого бюджету. Наприклад, компанія готова розглядати умовно і мідлів, і сеньйорів. Зарплати для цих ролей відрізняються, тому й немає сенсу їх вказувати, і вже під час спілкування з кандидатом рекрутер зорієнтує щодо бюджету.
Також це може бути унікальна позиція, спеціалістів мало або зовсім немає на ринку, їх потрібно хантити, вишукувати «зірочок». У такому разі компанія готова обговорювати з кандидатом різні варіанти компенсації та справді орієнтуватися на його побажання.
🔹 Бюджет формується на основі побажань кандидата
Не указываем зарплату, потому что рынок сейчас принадлежит кандидату, специалисты диктуют условия, уровень компенсации и так далее. Стараемся следить за рынком, поэтому рассматриваем пожелания и в зависимости от этого формируем бюджет вакансии.
🔹 Зарплатна вилка під NDA
Часто замовники, які не дуже орієнтуються в зарплатах на українському ринку, не вказують конкретну вилку, бо справді готові розглядати кандидатів відповідно до їхніх очікувань. Також є ситуації, коли рекрутеру повідомляють суму, але вона під NDA, тож він не може повідомляти її кандидатам.
🔹 «Оголошуємо вилку на запит кандидата»
Ми ніколи не приховуємо нашу зарплатну вилку та оголошуємо її на запит кандидата. Але ми намагаємось завжди запитати фахівця про його очікування, щоб він міг максимально точно оцінити свій досвід, а ми, своєю чергою, могли задовольнити його очікування.
Був випадок, коли кандидат озвучив суму, значно більшу за вилку, а потім зменшив свої очікування на $2К :)
🔹 Компанія може переглянути бюджет вакансії, якщо кандидат відповідає вимогам на 100%
З моєї практики компанія-наймач не називає зарплатну вилку, натомість очікує почути побажання кандидата щодо компенсації. Якщо людина називає свої очікування, які вищі за можливості компанії, то роботодавець:
- переглядає бюджет вакансії, якщо кандидат відповідає вимогам на 100%;
- відмовляє без співбесіди;
- відмовляє після співбесіди у разі завищення кандидатом своїх вимог.
🔹 «Проигрывает тот, кто называет первый вилку».
Возможно, как мне ответил один раз кандидат: «Проигрывает тот, кто называет первый вилку». Я предполагаю, что так компании смогут найти подходящего кандидата гораздо дешевле, чем рассчитывали изначально.
🔹 Щоб знайти дешевшого кандидата, ніж розраховували
Напевно, компанії не готові афішувати зарплатну вилку, оскільки їхня мета — найняти дешевшого кандидата, наскільки це можливо у конкретному випадку, а публічна зарплата може створити ситуацію, коли кандидат, якого загалом влаштував би менший рівень оплати, називає бажану компенсацію ближче до максимальної межі вилки.
🔹 Щоб зекономити
Конечно же для того, чтобы сэкономить :) Они себе бюджет плюс-минус знают, но зачем говорить кандидату, что «рассматриваем до $4000», если вдруг кто-то с такими же скилами откликнется за $2500.
🔹 Через страх найняти спеціалістів, котрі прийдуть лише на високу зарплату
Я, пропонуючи вакансії, обов’язково вказую приблизний бюджет, бо, як на мене, в умовах перенасиченого ринку це робить пропозицію більш привабливою (принаймні тим, що ця інформація в листі є) і ніхто не витрачає зайвий час на «танці» навколо цієї вкрай важливої теми.
Але, звісно, є компанії, які просять цього не робити або навіть забороняють, це схоже на страх притягнути спеціалістів, котрі прийдуть лише на високу зарплату, або на бажання зекономити. Маю на увазі, що в розмові з роботодавцем звучать тривожні коментарі, що в разі озвучування повної зарплатної вилки, можуть відгукуватися спеціалісти, мотивовані лише матеріальною складовою. Тому зазвичай кажуть щось на кшталт: «Ну, бюджет $4000–5000, але якщо буде хтось вартий $6000, то розглянемо й наймемо, але кандидатам цього не кажіть, питайте їхні побажання».
🔹 Щоб інші працівники компанії не побачили
Поскольку сотрудник, который уже работает в этой компании, может увидеть, что в вакансии, например, на ту же должность предлагают больше, чем он получает.
🔹 Щоб на рішення кандидата не впливав суто рівень зарплати
Перед поиском клиент озвучивает рекрутеру зарплатную вилку, но просит нигде ее не указывать и не озвучивать ее разработчикам. Зачастую этим уже никого не удивить. Разработчик, который работает по своей специальности, знает свой минимум и максимум и сам может оценивать свой уровень, ориентируясь на рынок.
Сейчас рынок очень перегружен. И клиенты просят не указывать вилку, чтобы у разработчика была мотивация как помогать развиваться проекту, так и развиваться самому. Чтобы на его решение не влияла исключительно сумма заработной платы, а он вникал в описание проекта.
Плюс до этапов собеседования рекрутеры у разработчиков всегда спрашивают их зарплатные ожидания, и если они не соответствуют вилке, а бывает даже рынку, об этом говорится сразу, тогда пытаются договориться.
Бывает такое, что вилка не фиксированная, она может меняться в зависимости от зарплатных ожиданий, которые озвучил релевантный разработчик. Например, клиент указал максимум $3000, а кандидат, который подходит на позицию и соответствует стеку, хочет $3300. Клиент может на это согласиться или же не согласиться, объяснив причину отказа.
Найкращі коментарі пропустити