Що відбувається на IT-ринку праці й на який стек варто звернути увагу. Погляд українських експертів з рекрутингу
Чим зараз відрізняється найм в ЄС від найму в Україні? Які є неочевидні тенденції на ринку праці? На які спеціальності й технології варто звернути увагу? І який прогноз на найближче майбутнє? Ми поспілкувалися про це з експертами п’ятьох IT-компаній, що працюють на українському та європейському ринках. Їхні відповіді — у матеріалі.
👨💻 IT-ринок праці в Україні за останні пів року: неочевидні тенденції і ключові проблеми
🔷Чим зараз відрізняється ринок вакансій і найм в Україні та ЄС
🤖 На який стек технологій варто звертати увагу початківцям, які напрями найбільш перспективні
👐 Як компанії мають подбати про комфортні умови праці для ветеранів: що варто робити насамперед
🔮 Як може змінитися ситуація на ринку вакансій найближчі пів року
👨💻 IT-ринок праці в Україні за останні пів року: неочевидні тенденції і ключові проблеми
Оля Юрга — Recruitment Director в Avenga:
Ринок праці від кандидатів перейшов на бік роботодавця. На жаль, збільшується попит від кандидатів і зменшується кількість вакансій і наймів загалом. Останнім часом дещо знизилась медіана зарплат проти
Звісно, проблема переважання попиту над пропозицією найвідчутніша для спеціалістів Trainee та Junior рівнів. Middle та Senior не так критично це відчувають. Початківці зараз стикаються із сильною конкуренцією, вимоги від компаній стають все вищими. Тому якщо ви початківець, треба запастись терпінням і мотивацією.
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager, SoftServe:
Загальна тенденція не змінюється — вузькоспеціалізовані фахівці залишаються у попиті. Проте поняття вузької спеціалізації може трансформуватися. Ще кілька років тому ми вважали рідкісними інженерів, які вміли програмувати на Ruby. А зараз шукаємо фахівців на новий дослідницький напрям — Gen AI Lab. Зазвичай це Data Science, Data Engineer спеціалісти, і вони очікувано стали ще більш необхідні бізнесу.
Головна проблема на ринку праці — це світова економічна рецесія, через яку компанії змушені обережніше вкладати нові інвестиції. Це впливає на усі ринки глобально, що тягне за собою зменшення кількості вакансій, велику кількість кандидатів на одну позицію тощо.
Анна Халімон, директорка з рекрутингу в Ciklum:
Серед неочевидних, проте приємних тенденцій, — принципова позиція великої частини кандидатів продовжувати працювати в Україні та/або за українським контрактом на представництва компаній в Україні. Таке свідоме ставлення, звісно, надихає. Крім того, кандидати все більше зважають на те, як компанія робить свій внесок у нашу перемогу, наскільки однозначною є її позиція і як активно вона діє в цьому напрямі.
IT-ринок праці досі залишається непростим, особливо з погляду кандидата. Помітний сильний дисбаланс між попитом і пропозицією. Особливо брак вакансій для початківців, а також спеціалістів середнього рівня. Водночас є винятки: спеціалісти рівня Senior і вище почуваються більш впевнено проти менш досвідчених колег. Те саме стосується DevOps-фахівців.
Крім того, роботодавці знову опинилися у виграшному становищі щодо вибору талантів, тож очікувано повернулась і така не найбільш приємна для кандидата складова — ретельність відбору. Це веде до більш складного чи тривалого найму.
Валерій Бойко, Head of HR Analytics, Infopulse:
IT-ринок праці істотно змінився. До 2022 року фахівці диктували умови праці, наразі ж компанії здатні обирати з великої кількості найкваліфікованіших кандидатів. Також в умовах війни в Україні дещо ускладнилося ведення бізнесу з міжнародними клієнтами, тому ми спостерігаємо тенденцію скорочувати проєкти, а відповідно й вакансії. Кількість активних проєктів для наших замовників, якщо порівнювати з усім 2022 роком, цьогоріч зменшилася у середньому на 20%.
Щодо проблем — ускладнився пошук роботи не тільки для початківців чи світчерів, а й для досвідчених кандидатів. Наразі на ринку кількість кандидатів перевищує кількість вакансій. У нас кількість відгуків на позиції цьогоріч збільшилася у
Юлія Шмуля, директорка з рекрутингу GlobalLogic:
З початку року ринок показує негативну динаміку з огляду на зростання кількості кандидатів на вакансії.У цього є дві причини. Більшість позицій закривається інженерами компанії, чиї проєкти завершились, тому кількість доступних позицій для зовнішнього ринку менша за реальну. Місія нашої команди сьогодні — зберегти фахівців. З початку цього року нам вдалося забезпечити новою роллю на проєктах понад 700 спеціалістів. Нині досі замало проєктів від закордонного бізнесу, тож брак вакансій теж відчутний.
Щодо проблем: досі немає робочої системи бронювання ключових фахівців і команд. Ще неможливо організувати короткострокові бізнес-відрядження. Обидва ці фактори ускладнюють збереження проєктів і залучення нових. Іноземні замовники оцінюють потенційні ризики та вважають за краще відкласти реалізацію проєктів в Україні.
🔷 Чим зараз відрізняється ринок вакансій і найм в Україні та ЄС
Юлія Шмуля, директорка з рекрутингу GlobalLogic:
Європейський ринок праці теж значно скоротився, проте це наслідки глобальної економічної рецесії. Тому ситуація дуже схожа, хіба що загалом рекрутинг в Європі не такий активний і швидкий, як в Україні.
Анна Халімон, директорка з рекрутингу в Ciklum:
Нині усе більше наших клієнтів готові формувати та розширювати команди саме в Україні. І це позитивний сигнал як для роботодавців, так і для кандидатів. Якщо в перші місяці повномасштабного вторгнення більшість клієнтів поставили на паузу найм в Україні, то зараз близько 75% клієнтів відкриті до точкової співпраці з українцями в складі глобальних команд або ж утворюючи додаткові скводи в Україні.
В Україні переважає попит на Senior-фахівців, тоді як в країнах ЄС ситуація більш збалансована. Щодо можливостей для спеціалістів нижчого рівня, я б не сказала, що справи йдуть на спад, радше найм на паузі.
Серед основних відмінностей найму в Україні та ЄС варто зазначити час, необхідний кандидату для старту на новому місці: в Україні він коливатиметься в межах двох тижнів, тоді як в країнах ЄС сягатиме
Оля Юрга — Recruitment Director at Avenga:
На мою думку, кардинальних відмінностей немає, оскільки зниження бізнес-активності спостерігається по всьому світу. Звісно, ринок вакансій в ЄС дещо більший за ринок України, але я б не сказала, що разюче. Переважно на це впливають корпоративні політики деяких іноземних компаній про заборону співпраці з країнами, де триває війна.
Проте українці все ж показали свою стійкість і продовжують демонструвати достойний рівень виконання зобовʼязань перед клієнтами. У нас все ще залишилась преференція у вигляді ціни на послуги, хоча вона теж доволі наближена до ЄС. Ще одним вагомим плюсом є час на перехід на нову роботу, в Україні це відбувається швидше, ніж в ЄС, де подекуди працевлаштування може зайняти три місяці.
Валерій Бойко, Head of HR Analytics, Infopulse:
Відповідно до нашого досвіду, ринок вакансій в Україні та країнах Євросоюзу є менш різноманітним, ніж рік тому. Ці тенденції пов’язані із глобальним сповільненням економіки та викликами, які принесла війна в Україні.
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager, SoftServe:
Наразі ми не бачимо суттєвих відмінностей між ринками ЄС та України, адже глобально всі ринки потерпають від економічної кризи. Таким чином зберігаються ті самі тенденції — попит на вузькоспеціалізованих фахівців збільшився, але кількість вакансій загалом зменшилась.
🤖 На який стек технологій варто звертати увагу початківцям, які напрями найбільш перспективні
Валерія Худякова, Production Head (Enterprise Solutions), Infopulse
No-Code/Low-Code, бо, Gartner і Сатья Наделла (CEO Microsoft) зауважують, що до 2025 року 70% нових застосунків в ентерпрайзі використовуватимуть саме ці технології.
Юлія Шмуля, директорка з рекрутингу GlobalLogic:
Великий потенціал для початківців представляє напрям Embedded — розробка вбудованого програмного забезпечення. Набирають популярності розробки із застосуванням технології GenAI — генеративного штучного інтелекту.
Java та QA залишаються найбільш затребуваними напрямами. Також GlobalLogic шукає фахівців для роботи в Automotive (AUTOSAR) та DevOps.
Анна Халімон, директорка з рекрутингу в Ciklum:
У переліку найбільш затребуваних і популярних Python, JavaScript/TypeScript, Java. Схоже, так буде й далі. Окремо відзначу рішення з використанням штучного інтелекту, розробки, спрямовані на вдосконалення інформаційної безпеки, рішення в галузі робототехніки тощо.
Оля Юрга, Recruitment Director в Avenga:
Насправді мої рекомендації будуть десь такими, як у звичайний час: не варто обирати щось, що обирають усі, наприклад MQA чи Front-end, тут конкуренція завжди була високою серед новачків. Якщо ви вже остаточно вирішили, що ІТ — це ваше, обирайте складніші напрями. Так, поріг входу буде вищим, але перспективи можуть бути значно кращими, наприклад у Big Data, Machine Learning, AI тощо.
Не потрібно вестись лише на рекламу чи рекомендацію друга, бо те, що підходить комусь — не обовʼязково буде цікаве вам.
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager, SoftServe:
Нині гарний час інвестувати в ґрунтовну технічну освіту — розвиватися у Data Science, Computer Vision, R&D. Це не швидкий старт для початківця, проте ці напрями є найбільш перспективними. Тому радимо використовувати час кризи для самонавчання, покращення технічних компетенцій. Адже, щойно ситуація стабілізується, такі люди матимуть більше шансів на успішне працевлаштування.
👐 Як компанії мають подбати про комфортні умови праці для ветеранів: що варто робити насамперед
Анна Халімон, директорка з рекрутингу в Ciklum:
Умови підбору, адаптації та розвитку компанії мають обов’язково бути дружніми до ветеранів, враховувати їхні інтереси та потреби. Це той випадок, коли вкрай важливо уникнути методу проб і помилок, натомість підготуватись заздалегідь. Найкраще залучити фахівців, котрі вже мають безпосередній досвід співпраці з ветеранами та зможуть дати практичні поради, що саме і як найкраще робити чи не робити. До прикладу, ми надзвичайно вдячні партнерам з Veteran Hub за цінні консультації для рекрутерів, HR-спеціалістів, фахівців з внутрішніх і зовнішніх комунікацій.
Юлія Шмуля, директорка з рекрутингу GlobalLogic:
Ми прагнемо підтримати ветеранів. Проте, на жаль, поки що не вийде повторити ініціативи 2015+ років.Найперше, що треба зробити перед тим як навчати — це забезпечити робочі місця на проєктах.
Завдяки багатьом волонтерським організаціям компанії можуть подбати про інтеграцію ветеранів, котрі вже мають досвід роботи в ІТ. GlobalLogic і наші викладачі активно долучаються до таких тренінгів і ініціатив, щоб створити найбільш комфортні умови праці та рекрутингового процесу для захисників.
Оля Юрга, Recruitment Director в Avenga:
По-перше, ми маємо розуміти, що військові ціною своїх життів тримають оборону і тим самим дають можливість бізнесу працювати. По-друге, в найближчому майбутньому ветерани становитимуть значну частку населення працездатного віку, тому українські бізнеси мають адаптувати свої умови.
Насамперед треба підготувати фахівців до співпраці, наприклад, ми вже почали серію воркшопів і тренінгів, щоб працівники знали, як взаємодіяти з ветеранами. У цьому напрямі співпрацюємо з Veteran Hub. Обовʼязково якісну підготовку мають отримати відділи рекрутингу та HR, бо це люди, які будуть наймати ветеранів. Також маємо подумати про безбарʼєрність в офісах. Щодо навчання, то тут ми вже практикуємо як програми для новачків, так і для людей з певним досвідом.
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager, SoftServe:
Соціально відповідальний бізнес безперечно має дбати про ветеранів. Серед наших фахівців наразі близько 50 демобілізованих, і ми маємо допомогти їм комфортно повернутися до роботи, підтримати їх на різних етапах.
У нас діє внутрішня програма Veterans at SoftServe. У ній враховані різні аспекти — соціальної, фізичної, емоційної підтримки захисників. Ще на етапі служби за фахівцем закріплюється місце та діє весь пакет бенефітів. Колегам, що демобілізуються, пропонуємо додаткову одноразову відпустку до місяця, а також з листопада матимемо для них покращений пакет медичної страховки.
Крім цього, понад 60 наших фахівців, які безпосередньо працюватимуть з ветеранами, пройшли сертифікацію Veterans at Work від Міжнародного товариства з управління людськими ресурсами (SHRM). Також працюємо над програмою безбар’єрності. Наразі 69% наших офісів є доступними для людей на колісному кріслі. У кожному місті, де ми присутні, має бути хоча б один такий офіс.
Аліна Близнюк, Head of Learning and Development team, Infopulse:
Ми співпрацюємо у цьому напрямі з компанією Veteran Hub. Пріоритетним став напрям інклюзії. В Infopulse Training Center є вибір тренінгів з різних тематик (технічних — Power BI, DevOps, .NET, Linux, Microsoft Azure, SQL тощо та soft skills — комунікації, управління конфліктами, управління особистими ресурсами тощо). Безплатне внутрішнє навчання доступне всім спеціалістам компанії.
🔮 Як може змінитися ситуація на ринку вакансій найближчі пів року
Анна Халімон, директорка з рекрутингу в Ciklum:
У мене помірно оптимістичні прогнози. За нашими спостереженнями, кількість замовлень починає поступово зростати. Йдеться як про завершення четвертого кварталу 2023 року, так і про вже відомі плани на перше півріччя
Для українського ІТ притаманна висока якість делівері проєктів. Водночас дисбаланс ринку дозволяє у стислі терміни формувати команди, домовлятися про швидкі дати виходу спеціалістів і відповідно динамічно розпочинати проєкти. А саме на це є запит у великої частини клієнтів, що дає змогу позитивно оцінювати перспективи ринку ІТ-вакансій в Україні.
Валерій Бойко, Head of HR Analytics, Infopulse:
На мою думку, тенденція щодо спаду кількості вакансій ймовірно збережеться.
Юлія Шмуля, директорка з рекрутингу GlobalLogic:
Треба розуміти, що доки в Україні продовжуються бойові дії, західні інвестори будуть дуже обережні з рішеннями про продовження чи початок реалізації проєктів в Україні. Крім того, війна на Близькому Сході та загальна економічна криза поки що не дають великих сподівань на стабілізацію.
Проте передусім це стосується великих компаній. На сьогодні ж зʼявляється велика кількість маленьких компаній із глобальною присутністю, котрі працюють над продуктом і мають непогані перспективи.
Олександра Толох, Senior Talent Operations Manager, SoftServe:
Багато залежить від ситуації на світовому ринку, тому наразі ми не можемо прогнозувати, що зміниться. Ми намагаємося максимально подбати про фахівців і клієнтів, щоб стійко пройти цей кризовий час.
Оля Юрга, Recruitment Director at Avenga:
Ринок вакансій доволі циклічний, і насправді період з грудня по лютий, тобто «святковий період», ніколи не був активний у наймі. У цей час, думаю, не варто очікувати значних покращень чи збільшення кількості вакансій. Можна покладати надію на кінець зими — весну, бо зазвичай це були доволі продуктивні періоди і за наймом, і за кількістю вакансій на ринку. Проте наразі світові видання та аналітики не передбачають значного прориву в ІТ-секторі у 2024 році, тому важко сказати, чи відбудуться значні позитивні зміни.
Читайте також: 25% опитаних айтівців звільнили, майже половина боїться втратити роботу. Результати опитування DOU про пошуки роботи.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
3 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.