Зарплати українських тестувальників — зима 2024
Читайте свіжу аналітику про зарплати українських тестувальників, літо 2024
Минулого тижня ми опублікували результати зимового опитування про зарплати розробників. Сьогодні на черзі — фахівці з QA.
Ключові результати:
● Медіанна зарплата тестувальника, на відміну від зарплати розробника, за останні пів року не змінилася: $2000.
● Зарплати Manual QA стабільні, а в Automation QA та General QA невелике падіння.
● TypeScript залишається найбільш оплачуваною мовою, а її популярність зростає.
Медіанні зарплати тестувальника, 2011–2023
Зарплатне опитування проходило на DOU в грудні 2023 року та на початку 2024 року. В ньому взяли участь 12 074 айтівці, які живуть в Україні чи тимчасово виїхали за кордон, але планують повернутися. Серед них 2205 QA-фахівців усіх тайтлів і спеціалізацій. Зарплати українських спеціалістів за кордоном, які не планують повертатися в Україну, ми не враховуємо, адже ці фахівці великою мірою орієнтовані на ринок праці тих країн, у яких тепер проживають.
Дані в CSV будуть доступні на GitHub. Усі зарплати вказано в доларах США після сплати податків («чистими»). Для аналізу рівнів зарплати ми використовуємо медіану.
Медіанні зарплати
На відміну від розробників, у QA зарплати за останні пів року практично не змінилися.
Зарплати Junior, Middle та Senior залишаються на тому ж рівні, що і влітку 2023 року. Team Lead стали отримувати менше на $100, і їхні зарплати зрівнялися із зарплатами сеньйорів. Зарплати Tech Lead відновилися після падіння пів року тому.
Проте ситуація неоднакова серед тестувальників різних спеціалізацій: зарплати Manual QA стабільні (а у джуніорів навіть дещо зросли), в той час як зарплати в Automation та General QA припинили зростати і мають тенденцію до зниження.
За містами
Чернівці залишаються на першому місці за медіанною зарплатою QA завдяки великій кількості фахівців рівня Senior+ (60% проти 36% загалом у всіх містах). Проте загальна кількість спеціалістів у місті невелика.
Зарплати Manual QA в Києві та Львові однакові — $1600, хоча фахівці рівня Middle та Senior більше отримують у Києві. За зарплатами Automation QA та General QA Київ теж дещо випереджає Львів.
За спеціалізаціями
У другому півріччі 2023 року стали менше отримувати спеціалісти з Automation QA: -$50 у джуніорів, -$85 у мідлів та -$200 у сеньйорів.
Знизилися зарплати і в досвідчених General QA: -$125 у Senior.
Зарплати досвідчених Manual QA не змінилися, а у джуніорів відновилися до рівня січня 2023 року (+$50, до $800).
За мовами програмування
Фахівці, які найчастіше користуються TypeScript, як і раніше, мають найвищі зарплати: медіана $3500. Їхні зарплати зростають більше як рік. За останні шість місяців — на $150.
Далі — зарплати спеціалістів, які послуговуються C# / .NET ($2950) і Java ($2800). Схожі зарплати у тих, хто використовує Python ($2475), але ці фахівці зазвичай мають менший досвід роботи, що впливає на медіанну зарплату.
Найнижчі зарплати у тих, чия основна мова програмування JavaScript ($2200).
За мовами програмування, спеціалізаціями і посадами
Фахівці з Automation QA найчастіше користуються Java (30% всіх Automation QA вважають її основною) і Python (22%). TypeScript менш поширена, хоча медіанні зарплати тих, хто нею користується, найвищі.
General QA найчастіше обирають JavaScript (28%) і Java (27%). Різниці в зарплатах тих, хто використовує різні мови, немає.
Manual QA, які використовують в роботі мови програмування, найчастіше віддають перевагу JavaScript (31%). Медіанна зарплата досвідчених спеціалістів, які використовують в роботі одну з мов програмування, вища на $100-150, ніж у тих, хто не використовує. У початківців такої різниці немає.
За типом компанії
Аутстафінгові компанії пропонують тестувальникам одні з найвищих зарплат на ринку, аутсорсингові — одні з найнижчих.
Аутстафінгові компанії частіше за інших наймають Automation QA (тут вони становлять 32% всіх тестувальників проти 20% загалом у всіх компаніях) і досвідчених сеньйорів (31% проти 24%). Медіанні зарплати досвідчених Automation QA в аутстафінгу вищі, ніж в інших компаніях, зарплати Manual QA — на одному рівні з продуктовими компаніями. Зарплати початківців однакові в усіх компаніях.
Продуктові компанії частіше наймають Manual QA (67% всіх тестувальників у продуктових компаніях проти 58% в інших компаніях). Зарплати досвідчених спеціалістів тут дещо нижчі, ніж в аутстафінгу, або на одному рівні з ним. За зарплатами джуніорів продуктові компанії виграють у аутсорсингу та аутстафінгу.
Стартапи найчастіше наймають початківців (48% тестувальників тут джуніори та інтерни), і набагато частіше за інші компанії шукають фахівців з General QA (тут їх 32% проти 17% у всіх компаніях). Медіанна зарплата тестувальників-початківців у стартапах дещо вища, ніж в інших компаніях: $900 проти $800.
За вишами
Медіанна зарплата випускників КПІ ім. Сікорського залишається найвищою серед всіх університетів: $2500. Серед тих, хто вчився в цьому виші, багато Automation QA (28%, загалом серед випускників всіх університетів — 20%), майже половина — фахівці рівня Senior+.
Високі медіанні зарплати також у випускників ХНУРЕ, Дніпровської політехніки, ХПІ, Львівської політехніки, СумДУ та НАУ.
Медіанні зарплати Manual vs Automation
Зарплати, які отримують Manual QA та Automation QA, залежно від досвіду роботи, практично не змінилися за останні пів року. Найвищі — у фахівців, які мають більш як сім років досвіду: близько $5000 у Automation QA і $3000 у Manual QA.
У середньому Manual QA отримують на третину нижчі зарплати, ніж Automation QA з таким же досвідом.
Медіанні зарплати та знання англійської
Половина українських тестувальників знають англійську на рівні Upper Intermediate чи Advanced. Найкраще нею володіють фахівці Senior+: 66% мають рівень Upper Intermediate і вище. Серед джуніорів та інтернів лише 37% володіють англійською таким чином.
Тестувальники, які краще знають англійську, отримують вищі зарплати. Ця різниця є у всіх спеціалізацій та у всіх тайтлів. Джуніори, які добре знають англійську, можуть отримувати на $150 більше за тих, хто її знає погано. Для досвідченіших спеціалістів різниця становить $400-500.
Медіанні зарплати чоловіків і жінок
Медіанні зарплати тестувальниць нижчі, ніж тестувальників: $1500 проти $1600 в Manual QA, $2500 проти $3425 в Automation QA, $2200 проти $3000 в General QA.
Ця різниця передусім обумовлена різницею в досвіді: фахівців, які працюють понад п’ять років у тестуванні, серед чоловіків — 31%, а серед жінок — 20%.
Жінки частіше обирають Manual QA: 78% з них мають цю спеціалізацію проти 54% серед чоловіків. Серед спеціалістів з Automation QA жінки становлять лише 18%, серед General QA — 28%, в той час як серед Manual QA їх 46%.
Портрет учасників опитування
94% QA, які взяли участь в нашому зарплатному опитуванні, зараз працюють, 1% — на бенчі та 4% втратили роботу і шукають нову. Ці показники не відрізняються від тих, що були влітку 2023 року. Проте частка фахівців без роботи насправді може бути вищою, адже в зарплатних опитуваннях частіше беруть участь ті, хто нині має роботу.
37% QA живуть у Києві. Поступово знижується частка фахівців у Львові: зараз тут живуть і працюють 18% українських QA проти 20% рік тому. В Харкові, навпаки, невелике зростання: з 4% до 5%. Майже стільки ж у Дніпрі — 6%. Далі — Одеса (4%), Вінниця та Івано-Франківськ (по 3%).
Лише 6% фахівців розпочали кар’єру QA протягом останнього року. Найчастіше українські тестувальники мають від 1 до 5 років досвіду — вони становлять 67% всіх спеціалістів.
Більшість фахівців, як і раніше, спеціалізуються на Manual QA (61%). Automation QA — 20%, ще 17% — General QA.
Найпопулярнішими мовами програмування серед QA залишаються Java (це основна мова для 12% QA), JavaScript (10%) та Python (9%). Як і серед розробників, зростає популярність TypeScript — зараз це основна мова для 6% QA (рік тому було 3%).
Розподіл зарплат за кількістю анкет
Як альтернативу медіані ми створили віджет з розподілом зарплат за кількістю анкет. Над кожним стовпцем вказано кількість анкет, яку ми отримали для конкретного зарплатного діапазону. Ви можете відфільтрувати дані за тайтлом, містом та спеціалізацією. До переліку посад додали спеціальності, які зібрали не менше як 50 анкет.
Докладна інформація з розбивкою за категоріями, містами та досвідом у розділі «Зарплати».
Дані про кількість вакансій і відгуків дивіться в розділі «Тренди».
Якщо у вас є коментарі, пропозиції або зауваження до статті 👉 переходьте до обговорення або пишіть на [email protected].
Аналітика: Ірина Іпполітова
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU