Зарплати українських PM, HR, DevOps, Data Scientists й інших ІТ-спеціалістів — зима 2024
Читайте свіжу аналітику про PM, HR, DevOps, Data Science та інших ІТ-спеціалістів, літо 2024
У грудні 2023 року та на початку січня
Ключові моменти
● У другому півріччі зросли зарплати Machine Learning / Deep Learning фахівців і збільшилась їхня кількість.
● Зарплати фахівців з Data Science продовжують зростати, а зарплати Data Engineers дещо знизилися.
● На третину зменшилась кількість фахівців з HR, рекрутингу та навчання, які взяли участь у нашому опитуванні. Стали менше заробляти фахівці з пошуку та рекрутингу персоналу.
● Зросли зарплати Product Analysts.
● Є тенденція до зростання зарплат дизайнерів.
Дані опитування в CSV будуть доступні на GitHub. Усі зарплати вказано в доларах США після сплати податків («чистими»). Для аналізу рівнів зарплати ми використовуємо медіану. Відповіді українських спеціалістів за кордоном, які не планують повертатися в Україну, ми не враховуємо, адже ці фахівці великою мірою орієнтовані на ринок праці тих країн, у яких тепер проживають.
Медіанні зарплати: динаміка
Медіанні зарплати в найбільших спеціалізаціях практично не змінилися.
Data Science залишається єдиною спеціалізацією з чітким трендом зростання зарплати: після падіння на початку повномасштабного вторгнення зарплати Data Scientists відновилися та продовжують збільшуватися (+$330 за останні пів року).
Медіанні зарплати: за посадами
Керівники компаній залишаються найоплачуванішими фахівцями. Медіанна зарплата Director of Engineering $7215, Engineering Manager $6500, CTO $6000, CEO/(co-)founder $5870. На цьому ж рівні зарплати System Architect ($6500).
За ними — фахівці з DevOps/SRE та РМ високого рівня. Найвищі зарплати серед РМ у Program Manager ($4300) і Delivery Manager ($4200), хоча вони й дещо знизилися у другій половині 2023 року. Далі — Product Owner ($3900), Scrum Master ($3600) і Product Manager ($3500).
Зарплати фахівців з DevOps і SRE суттєво відрізняються. Медіанна зарплата SRE — $4500, DevOps — $3500.
Наступні за рівнем зарплат — фахівці з Data Science, Data Engineers, ML Engineers (медіана $3100).
Найнижчі зарплати, як і раніше, у фахівців з підтримки, сисадмінів і HTML-кодерів.
CEO/(co-)founders і фахівці зі SRE мають найбільший розкид зарплат: зарплати найбільш оплачуваних і найменш оплачуваних фахівців в цих спеціалізаціях можуть суттєво відрізнятися.
Зарплати СТО, Engineering Manager і Program Manager, навпаки, приблизно на одному рівні.
Медіанні зарплати: порівняння
Data Science
Зарплати фахівців з роботи з великими даними змінювалися неоднаково в другому півріччі 2023 року. Data Scientists і Machine Learning / Deep Learning Engineers стали отримувати більше (+$330 та +$475), в той час як медіанна зарплата Data Engineers знизилася на $300.
Падіння торкнулося передусім досвідчених Data Engineers: у фахівців рівня Middle -$350, до $2650, у Senior -$450, до $5200.
DevOps, SRE, Security, Sysadmin
У другому півріччі зупинилося падіння зарплат SRE, яке тривало з літа 2022 року, а медіанна зарплата зросла на $500 до $4500. Фахівці зі SRE — одні з найдосвідченіших в українському ІТ (59% з них працюють в ІТ 10 і більше років).
DevOps рівня Middle дещо більше стали заробляти (+$200 до $3000), зарплати на інших рівнях не змінилися за пів року.
Зростає кількість фахівців з Security в зарплатному опитуванні: цього разу анкету заповнили 70 фахівців проти 43 спеціалістів рік тому. На відміну від DevOps/SRE, де працюють переважно досвідчені айтівці, серед фахівців з безпеки багато початківців: 9% з них почали працювати в ІТ у 2023 році. Зарплати в цій сфері поступово збільшуються: +$153 за останні пів року. Зростання торкнулося фахівців усіх рівнів.
Заплати сисадмінів переважно стабільні й останні два роки коливаються на рівні $1000–1100. Фахівці з досвідом до трьох років отримують $500–650, більш як три роки — $1000–1400.
Director of Engineering, CTO
Зупинилося падіння зарплат технічних фахівців
Зарплати технічних фахівців С-level в аутсорсингових та продуктових компаніях у другому півріччі 2023 не змінилися — $6250.
Компанії більшого розміру пропонують вищі зарплати цим фахівцям: медіана $5000 у компаніях, де працює до 10 фахівців, проти $6850 в компаніях з 200 і більше спеціалістами.
HR
У другій половині 2023 року значно зменшилась кількість фахівців з HR, рекрутингу та навчання в нашому зарплатному опитуванні: на 34% менше фахівців цих спеціалізацій заповнили анкету, ніж влітку. Зменшилась як кількість фахівців, що займалися пошуком та рекрутингом фахівців, так і HR-менеджерів і People partners. Єдина категорія, у якій зросла кількість фахівців — HR Business Partner. Кількість керівників HR-підрозділів у нашому опитуванні майже не змінилася.
Кількість опитаних HR-фахівців впала в компаніях всіх типів та розмірів. У великих компаніях (з більш ніж 1000 співробітників) падіння дещо менше, ніж в інших, а в компаніях з менш ніж 10 фахівцями — найбільше.
Фахівців рівня Junior, Manager стало менше на половину. Кількість сеньйорів знизилась на 20%.
Водночас медіанна зарплата HR-фахівців зросла на $200, до $1500. Найбільше — у HR Director (+$462, до $3500).
Зменшилися медіанні зарплати Talent Acquisition Manager (-$150) і Talent Researcher/Sourcer (-$100).
Project Management
Зарплати Project Managers знизилися на $100, до рівня літа 2022 року. Найсуттєвіше падіння в зарплатах Delivery Manager (-$700) і Program Manager (-$425).
Водночас Product Owner стали заробляти більше (+$580 за пів року).
Дещо знизилися зарплати фахівців рівня Junior (-$135) і Middle (-$65).
Business, Product, Data Analyst
Практично зрівнялися зарплати Business Analyst і Product Analyst через зростання зарплат Product Analyst (+$300 за пів року). Більше Product Analyst стали брати участь у нашому опитуванні. 94% цих фахівців працюють у продуктових компаніях.
Є тенденція до зростання зарплат аналітиків рівня Middle: +$270 у Data Analyst та +$75 у Business Analyst. Зарплати сеньйорів, навпаки, зменшилися з $3800, до $3500.
Є тенденція до зниження медіанної зарплати Data Analyst (-$155), передусім у великих компаніях з більш ніж 200 співробітниками. Також на третину зменшилась кількість опитаних фахівців з аналізу даних в аутсорсингових та аутстафінгових компаніях.
Designer
Є тенденція до зростання зарплат дизайнерів. Вона простежується в компаніях всіх розмірів і напрямів роботи.
Медіанна зарплата Product Designer дещо відновилася після падіння в першій половині 2023 року: +$100 за останні пів року.
Медіанна зарплата UI/UX Designer майже без змін (+$25 за останні пів року), але стали менше отримувати початківці (з $700 до $600 у джуніорів).
Зросли зарплати у 3D та 2D художників рівня Middle — до $1700 у фахівців з 3D та до $1300 у фахівців з 2D.
Marketing
Зростання зарплат у маркетингу, яке ми спостерігали в першій половині 2023 року, припинилося.
Стали заробляти менше як початківці (-$75, до $600 у тих, хто працює за цією спеціалізацією менше як рік, і -$200 до $1000 у тих, хто має
Customer Success, Sales Manager, Support
Зарплати фахівців з підтримки та фахівців з продажів збільшилися в другій половині 2023 року.
У фахівців з Sales / Business development зростання на $150, до $1150. Зросли зарплати фахівців, які працюють в аутсорсингових компаніях (тут працює майже половина фахівців цієї спеціалізації) та в компаніях розміром до 200 фахівців (в них зайняті 80% всіх фахівців з Sales / Business development).
Медіанна зарплата зросла на $100 у фахівців з Technical Support і Customer Support. Зростання передусім пов’язане зі зменшенням кількості початківців у підтримці, а у Technical Support — зі збільшенням зарплат фахівців з досвідом понад п’ять років.
Найбільше зростання медіанної зарплати в Customer Success (+$530), проте кількість відповідей від цих фахівців невелика (23), тому до цих результатів треба ставитися з обережністю.
Портрет учасників опитування
Окрім розробників і тестувальників, найпоширеніші спеціалізації в українському ІТ — менеджмент проєктів (6% всіх айтівців працюють за цим напрямом), DevOps/SRE, дизайн та аналітика (по 4% фахівців), HR/рекрутинг/навчання і розвиток (3%), Data Science/Data Engineering/ML/AI і маркетинг (по 2%).
92% фахівців перебувають в Україні, 8% — за кордоном, але планують повернутися (пів року тому таких фахівців було 10%).
Половина фахівців, які нині в Україні, живуть у Києві. Частка айтівців у столиці продовжує зростати (пів року тому тут мешкали 46% спеціалістів, рік тому — 43%). Частка фахівців у Львові, навпаки, зменшується: зараз тут мешкають 17% проти 19% пів року тому. Решта міст — без суттєвих змін.
7% цих фахівців прийшли в ІТ протягом 2023 року. Найбільше новачків серед HTML-кодерів (14%), фахівців з продажів та розвитку бізнесу (10%), фахівців з безпеки, аналітиків і фахівців підтримки (по 9%).
Найдосвідченіші фахівці — DevOps / SRE, PM, фахівці з ERP/CRM та сисадміни, близько 60% яких працюють в ІТ понад п’ять років.
Жінки, як і раніше, становлять приблизно 40% цих ІТ-фахівців в Україні. 67% жінок працюють як технічні фахівці, 33% — як нетехнічні. Найчастіше вони обіймають посади тестувальниць (28% всіх жінок в ІТ), розробниць (18%) та фахівчинь з HR, рекрутингу та навчання (13%).
Медіанний вік цих фахівців в Україні дещо зріс і становить 30 років (пів року тому — 29 років). Наймолодші — фахівці з Data Science (медіанний вік — 26 років) та продажів і розвитку бізнесу (27 років). Найстарші — керівники
Розподіл зарплат за кількістю анкет
Як альтернативу медіані ми створили віджет з розподілом зарплат за кількістю анкет. Над кожним стовпцем вказано кількість анкет, яку ми отримали для конкретного зарплатного діапазону. Ви можете відфільтрувати дані за посадою, містом і досвідом роботи. До переліку посад додали спеціальності, які зібрали не менше як 40 анкет.
Докладна інформація з розбивкою за категоріями, містами та досвідом у розділі «Зарплати».
Дані про кількість вакансій і відгуків дивіться в розділі «Тренди».
Якщо у вас є коментарі, пропозиції або зауваження до статті 👉 переходьте до обговорення або пишіть на [email protected].
Аналітика: Ірина Іпполітова