$500–2000 за приєднання до IT-компанії. Що таке sign-on бонуси та чому їх платять усе частіше
Sign-on бонуси (чи бонуси за вхід, за приєднання) — це гроші, що виплачують новим співробітникам, коли вони підписують офер і починають працювати в компанії. Іноді як sign-on бонуси роботодавці пропонують не гроші, а подарунки.
Виплачувати компенсації, щоб заохотити кандидата працювати в компанії — ідея не нова, але вакансій, в яких пропонують sign-on бонуси, останнім часом стає усе більше (нині їх на DOU 9, однак не завжди це вказано в тексті вакансії).
Ми поспілкувалися з представниками десяти ІТ-компаній, що практикують виплату sign-on бонусів: TechMagic, Ascendix Technologies, iDeals Solutions, EPAM, Ciklum, Yalantis, Apriorit, Intellias, AllStarsIT та DataArt. Розпитали, як давно вони виплачують їх, чому почали це пропонувати та на які суми можуть розраховувати нові співробітники.
💸 Чому ІТ-компанії пропонують sign-on бонуси
Зазвичай компанії пропонують sign-on бонуси тоді, коли:
- на ринку великий попит на фахівців;
- у компанії з’являються нові проєкти й треба терміново закрити вакансію (чи кілька вакансій одночасно);
- складно знайти спеціаліста зі специфічними навичками чи досвідом;
- кандидат уже має офер від іншої компанії (чи кілька оферів) і потрібна додаткова перевага у вакансії.
В EPAM іноді пропонують sign-on бонуси кандидатам, які мають хороший потенціал, однак поки що не мають експертизи, яка відповідала б очікуваній заробітній платі. Але таке практикують рідко.
Деколи sign-on бонуси — це частина маркетингової кампанії, щоб привернути увагу до окремих заходів ІТ-компанії: тижнів найму, ярмарків вакансій тощо.
Те, що останнім часом sign-on бонуси пропонують усе частіше, в більшості компаній пов’язують з великим попитом на кваліфікованих спеціалістів. У Ciklum зазначають, що на ІТ-ринок суттєво вплинула коронакриза. Торік до середини літа значно зменшилася кількість вакансій, а вже восени ІТ-компанії почали активно наймати людей. Іноземні організації, які не мають офісів в Україні, почали запрошувати до себе талановитих українських фахівців. Перехід на віддалений формат зробив такий підхід можливим. Усе це створило висококонкурентний ринок, тож роботодавці використовують різні інструменти, щоб закривати більше вакансій та робити це якомога швидше.
💸 Як давно в українських IT-компаніях виплачують sign-on бонуси
В DataArt та Ciklum практикують виплату бонусів за приєднання більше як 5 років. Та раніше застосовували цей інструмент рідко, лише в особливих випадках. Нині ситуація на ринку змінилася, тому кваліфікованим спеціалістам sign-on бонуси пропонують частіше.
В Apriorit також дають цей бонус давно, однак раніше пропонували його лише в особистій комунікації з кандидатом, а віднедавна пишуть про це публічно — в описі вакансії.
В EPAM виплату sign-on бонусів практикують кілька років. Здебільшого це індивідуальна опція — їх застосовують під час найму спеціалістів, чия експертиза особливо важлива для компанії.
У компанії TechMagic раніше давали бонуси за приєднання в окремих випадках: за вакансії високого рівня та ті, що дуже складно закрити. З початку 2021 року систематизували цей процес: затвердили внутрішні правила щодо sign-on бонусів, виплачують їх на певні позиції та планують практикувати це постійно.
В Ascendix Technologies більше як рік тому почали виплачувати sign-on бонуси за «гарячі» позиції. Тепер їх дають усім спеціалістам, які приходять працювати в компанію. Та з часом планують це практикувати лише для вакансій, які складно закрити.
В AllStarsIT почали пропонувати схожі компенсації лише пів року тому, в межах маркетингових кампаній.
У Yalantis sign-on бонуси стали виплачувати з березня 2021 року. Цю систему використовують для термінових вакансій і тих, на які складно знайти спеціаліста.
В iDeals Solutions поки що тестують виплату sign-on бонусів: використовували їх лише на Hiring Camp. Надалі експериментуватимуть з цим, робитимуть висновки та орієнтуватимуться на ситуацію на ринку.
💸 Хто саме отримує sign-on бонус, на яку суму та коли
Найчастіше розмір бонусу пов’язаний із професійним рівнем спеціаліста та цінністю його знань на ринку. В більшості компаній бонуси за приєднання пропонують спеціалістам рівня Middle та Senior. Джуніорам їх виплачують рідше та на менші суми.
Спеціалізації, за які компанії пропонують виплати, різні. У кожної компанії свої проєкти та свої потреби. Серед позицій із sign-on бонусами — DevOps та QA-інженери, Node.js, С++, Blockchain, Front-end, .NET, C#, Python, Java, React та Full Stack розробники. Частіше в ІТ-компаніях пропонують бонуси за вхід технічним спеціалістам та іноді кандидатам на нетехнічних позиціях — бізнес-аналітикам, дизайнерам, рекрутерам тощо.
У деяких компаніях суму компенсації вказують відкрито, в описі вакансій. В інших — в особистій розмові з кандидатом, щоб досягти згоди та домовитися про умови роботи. Буває, що компанії публікують інформацію про sign-on бонуси лише під час маркетингових кампаній, тижнів найму. Але якщо кандидат цікавий компанії, готові виплачувати бонуси за приєднання не лише в цей період.
У TechMagic розмір бонусу залежить від професійного рівня спеціаліста: Middle отримує $750, Senior — $1500, нетехнічний спеціаліст Middle-рівня (дизайнер, рекрутер) — $500. Але сума бонусу залежить і від затребуваності фахівця. Наприклад, Middle DevOps тепер може отримати виплату у $1500, бо знайти хорошого спеціаліста з такою кваліфікацією складно.
В Ascendix Technologies на всі позиції фіксована сума sign-on бонусів: Junior отримує $1000, Middle — $1500, Senior — $2000.
В iDeals Solutions під час кампанії з найму Middle та Senior QA-інженерам пропонували sign-on бонус на вибір: $1000, iPhone 12 чи MacBook Air.
У Ciklum розмір виплати залежить від багатьох умов: професійного рівня кандидата; терміновості та важливості вакансії; унікальності технологій, знання яких потрібно від кандидата. Зазвичай це $1000, інколи $1500. «З початку 2021 року ринок перенасичений спеціальними пропозиціями, включно з підвищеними sign-in від $2000 до $5000. У виняткових випадках ми теж вдаємось до таких привабливих сум», — кажуть у компанії.
В Yalantis Python-, Java-, React-розробники, бізнес-аналітики та DevOps-спеціалісти рівня Middle та вище можуть отримати sign-on бонус $1000, рівня Junior — $500.
У компанії Apriorit пропонують $1000 на вакансії С++ Developer, Blockchain Developer та Front-еnd Developer.
В AllStarsIT під час тижнів найму кандидатам на Middle- і Senior-позиції пропонують sign-on бонус $1000 (але не на всі вакансії, а лише на ті, що найбільш актуальні для компанії), на роль техлідів та DevOps-спеціалістів — $2000. Іноді sign-on бонусом може бути подарунок. Нещодавно новій співробітниці компанії, Full Stack розробниці, за приєднання подарували iPhone 12.
В Intellias не називають конкретних сум. Кажуть, що розміри бонусів коливаються і пов’язані із професійним рівнем спеціаліста. Іноді замість грошових виплат у компанії дарують велосипеди, електробайки, електросамокати тощо. Вважають, що такі подарунки ознайомлюють нових співробітників з культурою компанії та залучають їх до ініціатив Intellias (в компанії люблять екомобільність і заохочують колег користуватися екологічним транспортом).
В EPAM і DataArt також не називають суми sign-on бонусів. Кажуть, що розміри цих виплат не є сталими. Бонуси змінюються залежно від ситуації на ринку та потреби компанії у спеціалістах того чи іншого профілю.
В TechMagic, Ascendix Technologies, Ciklum і DataArt бонус нараховують разом із першою зарплатою. В iDeals Solutions та AllStarsIT — після випробувального терміну. В Yalantis і Apriorit sign-on бонус ділять на дві частини: першу виплачують з першим гонораром у компанії (50%), а другу після закінчення випробувального періоду (50%). В EPAM та в Intellias виплачують компенсації по-різному: іноді всю суму нараховують разом з першою зарплатою, іноді ділять на два платежі.
💸 Які є переваги та недоліки у sign-on бонусів
Для ІТ-спеціалістів виплата sign-on бонусів — це додаткова перевага. Та для компаній у цій практиці є і плюси, і мінуси.
Звісно, головна перевага — це можливість швидше закрити вакансію і залучити до роботи з проєктами кваліфікованих спеціалістів.
В iDeals, EPAM та в AllStarsIT кажуть, що інформація про додаткову виплату позитивно впливає на кількість заявок від кандидатів — на Hiring-події реєструється більше людей, можна отримати більше хороших резюме. Компанії Intellias та Yalantis мають інший досвід: в їхній практиці sign-on бонуси позитивно впливали не на кількість відгуків на вакансію, а на остаточне рішення кандидата щодо приєднання до компанії.
У TechMagic поки що не готові робити серйозні висновки щодо використання бонусу за приєднання. Та здається, що ефективність у цьому є: за три місяці, відколи активно використовують sign-on бонуси, закрили кілька Senior Node.js позицій, з якими зазвичай дуже складно.
Виплата sign-on бонусів — це додаткові витрати для компаній. Та в TechMagic кажуть, що в кінцевому результаті це все одно вигідно: ті ж кошти (чи й більші) треба платити рекрутинговій агенції, якщо залучати її для підсилення, чи сайтам з пошуку роботи. Крім того, із сильними спеціалістами, яких вдасться найняти, можна взяти нові проєкти або розширити ті, що вже є.
Проте в компанії AllStarsIT твердять, що вакансія з бонусом — не гарантія того, що вдасться знайти кандидата. Іноді серед сотні резюме неможливо підібрати потрібного фахівця. Але буває, що sign-on бонус допомагає в цьому.
В DataArt вважають такий інструмент радше необхідністю для роботодавців. Але кажуть, що великі темпи зростання компенсаційного пакету можуть мати негативні наслідки для конкурентоспроможності українського ринку.
В усіх компаніях звертають увагу на те, що sign-on бонус не може бути єдиною мотивацією для кандидата, щоб обрати роботу в тій чи іншій компанії. Він лише привертає увагу до вакансії, може стати додатковим стимулом. Для кандидатів важливий розмір щомісячної зарплати; з якими технологіями та в якому проєкті працювати; можливості для професійного і кар’єрного зростання та загальна культура компанії. Тому на «гарячому» ІТ-ринку компаніям варто зважати на всі переваги, які вони можуть запропонувати потенційним кандидатам, використовувати й інші підходи, щоб закривати вакансії.
Найкращі коментарі пропустити