Податки в Дія City: які вони будуть. Розбираємо ухвалений закон з юристами
14 грудня
Порівняємо загальні умови оподаткування та що пропонують у Дія City
Для IT-спеціалістів
Для спеціалістів оподаткування в Дія City нижче, ніж за умови працевлаштування в штат. Але якщо порівнювати з податками ФОПів, до їх розміру додається ще сплата військового збору 1,5 %.
Загальні умови | Умови Дія City | ||
ФОП | В штаті | Ставки для гіг-спеціаліста | |
Єдиний податок 5 % — від розміру доходу Єдиний соціальний внесок — 22 % від мінімальної зарплати | Податок на доходи фізичних осіб — 18% від розміру зарплати Єдиний внесок — 22% на суму зарплати Військовий збір — 1,5% від розміру зарплати | Податок на доходи фізичних осіб — 5% від розміру винагороди Єдиний соціальний внесок — 22% від мінімальної зарплати Військовий збір — 1,5% від розміру винагороди |
Для компаній
Компанії зможуть обирати між сплатою податку на загальних умовах (податок на прибуток) чи особливих (податок на виведений капітал).
Загальні умови | Умови Дія City | ||
Податок на прибуток — 18% (на загальній системі оподаткування) Податки з дивідендів — 5 % та 1,5 % військового збору або Єдиний податок — 5% або 3% + ПДВ (ліміт доходу 7 млн грн/рік) Податки з дивідендів — 9 % та 1,5 % військового збору | Податок на прибуток — 18% або податок на виведений капітал — 9% від певних операцій |
Розглянемо докладніше, як це прописано і закріплено в нормах закону.
Які зміни пропонує закон № 5376
Компанії отримують право вибору між системами оподаткування
Компанії-резиденти Дія Сity зможуть вибрати між сплатою податку на прибуток за ставкою 18% і податком на виведений капітал за ставкою 9%.
Тобто нині компанія на загальній системі оподаткування сплачує 18% податку на прибуток, а потім податок з дивідендів засновнику (5% податок на доходи фізичних осіб і 1,5% військовий збір). А на спрощеній системі 3 групи оподаткування — сплачується 5% єдиного податку та податки з дивідендів — 9 % та 1,5 % військового збору, проте ліміт доходу для спрощенців 7 млн грн на рік.
Якщо компанія стає резидентом Дія City, вона може обрати систему, за якої має сплатити тільки 9% податку на виведений капітал із дивідендів засновнику від певних операцій. Натомість 18% податку на прибуток не сплачує.
Нагадуємо, що податок на прибуток на загальних підставах сплачують з прибутку, що розраховується як загальна сума отриманого доходу за вирахуванням понесених витрат. Нюанси оподаткування описані у розділі 3 Податкового кодексу.
Такий вид оподаткування, як податок на виведений капітал, раніше не застосовувався в Україні. Цей податок сплачують у розмірі 9 % з таких операцій:
- виплата доходів від спільної діяльності на користь резидентів Дія City, які не сплачують податок на виведений капітал;
- виплата прибутків з акцій (дивідендів);
- операції з надання майна (робіт, послуг) безоплатно та безповоротної грошової допомоги особам, які не є резидентами Дія City — платниками податку на виведений капітал;
- виплата процентів, комісій, відшкодувань, штрафів, пені для залучення та/або використання коштів;
- операції щодо виплати роялті.
Інші види операцій та особливості оподаткування вказано у пп. 135.2, 137.10, 141.91 ухваленого закону.
Умови для працівників за трудовим договором та гіг-спеціалістів прирівняні
Компанії-резиденти Дія City зможуть залучити фахівців як на підставі трудового договору (наймані працівники), так і на підставі гіг-контрактів. В обох випадках запроваджено спеціальні ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5% на відміну від звичайних 18 %.
Резидент Дія City виплачує дохід фахівцю у вигляді:
- зарплати;
- авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори;
- винагороди за гіг-контрактом та за створення і перехід прав на твори, зроблені на замовлення.
Крім того, для залучених фахівців встановлюють єдиний соціальний внесок (ЄСВ) — 22 % від законодавчо визначеної мінімальної заробітної плати, що з 01.01.2022 року буде становити 1430 грн.
Звертаємо увагу, що резиденти Дія City не позбавлені обов’язку сплачувати військовий збір у розмірі 1,5% від суми виплат працівникам та гіг-спеціалістам.
Якщо річний дохід спеціаліста становитиме 240 тисяч євро, то на розмір доходу, який перевищить цю межу, буде сплачуватися ПДФО за ставкою 18 %.
Податкові стимулювання та обмеження в Дія City
Виплата дивідендів фізичним особам від резидентів Дія City не буде оподатковуватися за умови, що компанія виплачуватиме їх не частіше ніж раз на два роки та є платником податку на виведений капітал. Дохід від реалізації частки в компанії-резиденті Дія City оподатковуватиметься за ставкою 0% за умови, якщо фізособа володіє часткою більше ніж рік. Також передбачена податкова знижка для фізосіб у разі купівлі акцій в компанії-стартапі, яка є учасником Дія City.
Можливість співпрацювати з фізичними особами-підприємцями залишається. Однак законодавець явно хоче скоротити популярність співпраці з компаніями та ФОП, що перебувають на спрощеній системі оподаткування для резидентів Дія City. Оскільки поступово зменшується обсяг послуг, який компанії-резиденти Дія City можуть дозволити собі з ФОПами. Так, з 2024 року — це 50 %, з 2025 року — 20 % від витрат за попередні періоди. Якщо резидент Дія City виходить за вказані ліміти та залежно від обраної системи, будуть такі наслідки:
- на загальній системі оподаткування суми понад ліміт збільшують фінансовий результат податкового періоду (або простіше — суму доходу, з якого варто буде сплачувати податок на прибуток);
- при застосуванні податку на виведений капітал суми, що перевищують вищезазначений ліміт, будуть оподатковуватися за ставкою 9 %.
Компанії з річним доходом, що не перевищує 40 млн грн та які обрали податок на прибуток, можуть працювати з ФОП без обмежень весь час.
Висновок
Сподіваємось, що правовий режим Дія City буде працювати на користь ІТ-бізнесу без наміру створити додаткові обмеження сфері, що стрімко розвивається.
До функціонування режиму має запрацювати профільний реєстр і повинні запровадити процедуру набуття статусу резидента. Також хотілося б знайти відповіді на питання про вимоги до резидентів, розгляд скарг апеляційною комісією, конституційність угоди про неконкуренцію (NCA) та інші.
Якщо у вас є додаткові питання щодо функціонування режиму, закликаємо до дискусії в коментарях.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
Найкращі коментарі пропустити