Топ-50 ІТ-компаній України, літо 2023: мінус 6 тисяч фахівців за пів року, сервісні компанії мають менше клієнтів, продуктові наймають активніше
Читайте свіжий топ-50 ІТ-компаній України, літо 2024
Клієнти вже не так активно розміщують в Україні нові проєкти через безпекові ризики. Подекуди ще триває релокація та легалізація фахівців за кордоном. Саме ці фактори спричинили зменшення кількості фахівців у топ-50 на 6,1 тисячу за пів року. Дещо краще нині почуваються продуктові компанії: вісім з них зберегли позитивну динаміку приросту. І саме на продуктові компанії припала половина усіх наймів за пів року в топ-50. А з бронюванням, яке могло б переконати клієнтів заходити в Україну, поки що результати невтішні: лише близько 1,4% фахівців у топ-50 заброньовані.
Нижче 50 найбільших ІТ-компаній України за кількістю спеціалістів станом на липень 2023 року. Рахуємо айтівців, які перебувають в Україні, і тих, які виїхали за кордон, але сплачують податки в Україну.
Цього разу ми додали дві нові компанії, яких не було в попередніх випусках рейтингу, — Metinvest digital і Netpeak Group. Нині вони мають понад 800 айтівців кожна. Також у літній рейтинг увійшла компанія Boosta, яка зросла за пів року на 41 фахівця.
Натомість з рейтингу поки що вибули Andersen і WIX. Ці компанії не надають офіційні дані щодо кількості фахівців, але, за нашою оцінкою, нині мають менш як 600 фахівців в Україні. Також цього разу не потрапила в рейтинг Dev.Pro: станом на липень у компанії 564 спеціалісти (-67 за пів року).
На шість тисяч фахівців менше, ніж пів року тому
Кількість фахівців у 50 найбільших IT-компаніях України продовжує скорочуватися. За останнє півріччя мінус 6100 осіб, або 6,6%. Станом на липень
Загальна кількість спеціалістів у 50 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
Кількість фахівців у топ-25 IT-компаній України нині становить 67,4 тисячі осіб. Це на 5,7 тисячі менше, ніж узимку.
Загальна кількість спеціалістів у 25 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
Технічних фахівців у топ-25 за останнє півріччя поменшало на 5100 осіб: станом на липень їх 52,8 тисячі. Зберігається негативна динаміка, яка вперше стала помітна взимку. Отож знову більшість спеціалістів, яких торкнувся відплив з найбільших ІТ-компаній України, — технічні.
Загальна кількість технічних спеціалістів у 25 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
«Велика п’ятірка» зменшилася на три тисячі фахівців через нижчу активність клієнтів
Склад «великої п’ятірки» не змінився. Однак станом на липень уже всі п’ять найбільших компаній показують негативну динаміку зростання, тоді як узимку Evoplay єдина ще зберігала позитивну динаміку.
Загалом кількість фахівців у «великій п’ятірці» зменшилася на три тисячі людей — так само, як і взимку.
Динаміка зростання «великої п’ятірки» за період із серпня 2011-го по липень 2023-го
ЕРАМ станом на липень
Окрім того, частина спеціалістів ЕРАМ виїхали за кордон, рятуючись від війни, і легалізувалися там. У компанії зазначили, що намагаються балансувати портфель клієнтів, щоб дати роботу максимальній кількості українських спеціалістів, а також продовжують піклуватися про команду.
У SoftServe українська команда зменшилася на 1124 людини за пів року. У компанії зауважують, що в умовах глобальної економічної кризи клієнти інвестують обережніше. Це позначається на кількості нових вакансій. З позитиву: бізнес продовжує стабільно заходити в Україну, мають близько 200 нових вакансій щомісяця. Це більше, ніж у закордонних локаціях, проте, кажуть у компанії, все одно недостатньо, щоби залучити всі потужності та активно наймати з ринку. Але загалом ситуація стабільна і в компанії бачать незначне зростання.
Фокусом SoftServe є працівники та пошук проєктів для них. Плани щодо найму нових фахівців стримані, відкривають зовнішні вакансії тоді, коли не знаходять відповідних спеціалістів у резерві. У компанії є оплачуваний і неоплачуваний резерв, але в компанії кажуть: якщо бачили, що в найближчі місяці не зможуть запропонувати людині новий проєкт — були змушені прощатись. Або ж співробітники самі знаходили нові вакансії за межами компанії. Тоді допомагають з оновленням CV, підготовкою до співбесід.
Команда GlobalLogic в Україні зменшилася на 375 фахівців за останнє півріччя. В компанії зазначили, що причина в скороченні загальної кількості проєктів. Старі добігають кінця, а нові часто розпочинаються за межами України. Адже замовників турбують атаки на цивільну інфраструктуру. Але добре, що далеко не всіх. В GlobalLogic розповіли, що з початку року мають дев’ять нових клієнтів в Україні. Проте цього недостатньо, щоб компенсувати всі проєкти, які закінчилися.
У компанії більшість позицій нині закривають внутрішніми спеціалістами (з початку року 700 таких позицій). Якщо це неможливо — кандидатами з ринку (266 за пів року). Нині є 160 вакансій в Україні. Найбільше — для С/С++, Embedded, QA Automation і Data Engineers.
В Evoplay зменшення кількості співробітників (на 200 осіб) пояснюють зміною життєвих планів людей: хтось вирішив перейти в інший фах, деякі шукали нову роботу в країнах, куди вимушено емігрували торік. У компанії кажуть, що зосереджуються, як і раніше, на безперебійності робочих процесів, безпеці співробітників, волонтерстві та розвитку нових бізнес-напрямів.
Luxoft за пів року має мінус 100 фахівців і пов’язує це з їхньою легалізацією в інших країнах. У компанії розповіли, що нині фокусуються на збереженні талантів, продовженні контрактів і залученні нових клієнтів, благодійності тощо. Наразі у Luxoft найбільша кількість вакансій представлена фінансовим і енергетично-промисловим напрямами бізнесу. Проєкти здебільшого орієнтовані на пошук скілових сеньйорів, але портфель вакансій налічує різні ролі. Незмінним лідером серед спеціалізацій є Java, також зріс попит на Full Stack розробників, за ними спеціалісти Big Data, DevOps, .NET. Останнім часом тут отримують запити від клієнтів на рідкісні для України стеки: Rust, Pega, Wallet та інші.
Половина усіх наймів у топ-50 припадає на продуктові компанії
Позитивну динаміку приросту в першому півріччі зберегли 15 компаній з 50 (з них 8 — продуктові). Лише три компанії зросли на понад 100 людей.
Лідери зростання, перше півріччя 2023-го
Лідер зростання — Netpeak Group (+216 фахівців за перше півріччя). Попри кризові часи компанія з 2022 року запустила вісім нових проєктів. Серед них консалтинова компанія, стартап-студія, компанія, яка розробляє і просуває вебсайти, ASO-платформа для просування застосунків тощо. Агентство digital-маркетингу Netpeak трансформувалося в групу диджитал-агенцій Netpeak Agencies Group, а Tonti Laguna перетворилася на венчурну студію Tonti Laguna Group. Станом на серпень 2023 року тут відкрито 76 вакансій.
Genesis продовжує стабільно зростати: +172 фахівці за пів року. Як пояснюють у компанії, це відбувається завдяки двом факторам: створюють продукти для глобальних ринків і ставлять у пріоритет безпеку та комфорт співробітників. Компанія жодного дня не зупиняла найм, до кінця 2023 року планує долучити ще
119 фахівців за пів року додала і Ajax Systems. Компанія стрімко зростає і продовжує наймати. Збільшення кількості фахівців повʼязане з постійним випуском нових продуктів і продуктових груп. Одне з ключових завдань — масштабувати R&D-команду, яка, як розповіли в компанії, є її головною цінністю. Завжди наймають Embedded, Java, Python, Hardware-розробників, Manual QA Engineers.
Компанія Boosta (+41 за пів року), яка в рейтингу вперше, протягом останніх двох років запустила власний інвестиційний фонд і стартап-студію, що вплинуло на збільшення кількості робочих місць. Нині наймають на ремоут і планують розвивати нові напрями.
Динаміка зростання п’яти компаній-лідерів
На графіку представлені компанії-лідери, щодо яких достатньо даних, щоб показати динаміку
Цього року ми також запитали компанії з топ-50 про кількість нових фахівців, з якими вони почали співпрацю у першому півріччі
- 42 компанії з топ-50 взяли на роботу 4441 нового спеціаліста за пів року. Половина з цих людей прийшли в продуктові компанії.
- Три найбільші компанії почали співпрацю сумарно з 430 фахівцями у першому півріччі.
- Чотири компанії з топ-50 взяли на роботу понад 300 фахівців за пів року, одна компанія — понад 200 і ще дев’ять компаній почали співпрацю з понад 100 фахівцями.
34 компанії мають негативну динаміку зростання
34 компанії з топ-50 цього півріччя показують негативну динаміку зростання. Якщо взимку основною причиною була релокація та легалізація українських фахівців за кордоном (і в деяких компаній вона ще триває), то нині зменшується кількість клієнтів і відповідно проєктів.
Топ компаній з негативною динамікою зростання в Україні
Після EPAM і SoftServe найбільшу кількість фахівців за пів року втратила GR8 Tech — 808, нині компанія має 750 фахівців в українській команді (примітно, що взимку GR8 Tech була в лідерах зростання — додала 337 спеціалістів за друге півріччя
Компанії NIX, Grid Dynamics Group, Playtika не надають нам офіційні дані щодо кількості співробітників. Однак кілька джерел у компаніях підтвердили нам дані, які зазначені в рейтингу, що свідчить про зменшення чисельності української команди в цих компаніях.
Capgemini Engineering зменшилася на 315 фахівців за пів року. В компанії розповіли, що деякі клієнти змушені були призупинити співпрацю з українськими командами через власні безпекові політики. Але в компанії наразі є бенч, щоб підтримати людей. Також Capgemini Engineering має змішані команди українських фахівців разом зі спеціалістами в Польщі та Румунії, що дає змогу співпрацювати з клієнтами, які пристають на ці ризики.
Зменшення української команди (на 250 за пів року) в DataArt називають органічним, імовірно, через зменшення кількості клієнтів. Фахівцям на бенчі, яким довго не можуть знайти проєкт, компанія пропонувала розглянути позиції не за їхнім основним стеком. Також вони розглядають пропозиції від інших компаній. Крім того, все ще відносно велика кількість спеціалістів офіційно релокується до інших центрів розробки за кордоном. Наразі DataArt працює над залученням нових клієнтів, розвиває маркетингові канали, структурує внутрішні процеси та працює над збереженням команди.
В Infopulse зменшення кількості фахівців в Україні (-209) пов’язане з переїздом спеціалістів у закордонні офіси компанії, а також зі зміною методики підрахунку. В Україні найближчим часом компанія не планує активно зростати, натомість буде розвиватися у таких регіонах, як Північна Америка й Південна Америка, середній Схід і Азійсько-Тихоокеанський регіон.
SQUAD деталей щодо зменшення команди на 157 людей не надала.
Ciklum зменшення команди на 152 людини теж пояснює скороченням кількості клієнтів. Безпекові ризики впливають на їхню зацікавленість у співпраці з українцями. Окремі проєкти віддають перевагу масштабуванню в інших локаціях, зменшуючи обсяги присутності в Україні. Ciklum наразі сфокусований на розвитку делівері-центрів, зокрема в Україні, утриманні клієнтів і залученні нових.
У команді Innovecs мінус 140 людей, компанія пояснює це структурними змінами. Вона впроваджує організаційні оновлення та інвестує в нові напрями. Наразі продовжує розвивати представництво в Україні — є вакансії в Києві та на ремоуті. Серед відкритих позицій — Senior DevOps Engineer, Senior Unity 3D Developer, Middle Software Engineer React та інші.
Лише сім компаній відкрили нові офіси в першому півріччі
У першому півріччі
Крім того, п’ять компаній відкрили нові офіси за кордоном, з них три — у Польщі.
У яких локаціях компанії відкривали нові офіси в першому півріччі 2023 року
Розподіл за регіонами значно не змінився. Найбільша кількість фахівців і компаній з топ-50 нині зосереджена в Києві та Львові. За півріччя кількість людей зменшилася майже у всіх локаціях.
Кількість айтівців та компаній з топ-50 у різних регіонах України
Нині майже половина компаній з топ-50 мають до 25% української команди за кордоном. Лише у трьох компаній уся команда в Україні.
Яка частка української команди наразі перебуває за кордоном
У топ-50 заброньовані лише близько 1200 фахівців
Кількість фахівців, що нині служать в ЗСУ, за пів року майже не змінилася. Половина компаній мають до 50 таких спеціалістів.
Кількість ІТ-фахівців, що служать у ЗСУ
Влітку вже дещо менше компаній зберігають фахівцям у ЗСУ грошову компенсацію. Нині 24 компанії зазначили, що продовжують це робити в повному обсязі, взимку таких було 27. Також з’явилося дві компанії, які вже не зберігають фахівцям у ЗСУ оплату.
Але щодо компенсації у компаній є багато варіантів. Наприклад, виплачують зарплату в повному обсязі лише перші пів року служби, надають компенсацію у повному обсязі фахівцям, що служать на передовій, а іншим — частково. Можуть також переказувати фіксовану суму щомісяця або виплачувати лише одноразову допомогу. Є компанія, що впродовж служби виплачує різницю між повною середньомісячною зарплатою за останні три місяці та зарплатою фахівця у ЗСУ/ТРО.
Чи зберігає компанія грошову компенсацію спеціалістам, які наразі служать у ЗСУ
Цього разу ми поцікавилися у компаній, яку кількість співробітників їм вдалося забронювати з початку повномасштабної війни. Лише 13 компаній з топ-50 повідомили, що мають таких. Згідно з отриманими даними, заброньовано близько 1200 фахівців. Це лише 1,4 % від загальної кількості айтівців у топ-50. При цьому приблизно половина заброньованих спеціалістів припадають на одну компанію.
Також ми спитали компанії про кількість гіг-контракторів серед співробітників, якщо компанія входить у Дія City. Серед компаній з топ-50, які надали такі дані, — нині 2321 гіг-контрактор. Сім компаній зазначили, що вони входять у Дія City, але ще не укладали гіг-контрактів.
Плани щодо зростання помірні й майже без релокації
Плани щодо розширення на наступне півріччя в компаній помірні. 20 компаній візьмуть
Плани компаній щодо розширення персоналу в найближчі пів року
Щодо релокації, то більшість компаній не будуть переміщувати людей. В інших плани релокувати тільки до 20 або 50 фахівців.
Плани щодо релокації спеціалістів за межі України в найближчі пів року
Якщо у вас є коментарі, пропозиції або зауваження до статті 👉 переходьте до обговорення або пишіть на [email protected].
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU