Топ-50 ІТ-компаній України, літо 2024: мінус 2,4 тисячі фахівців за пів року, у п’ятірці найбільших — новий гравець
Дивимося, як минуло перше півріччя 2024 року у найбільших українських IT-компаній, і формуємо наш традиційний рейтинг топ-50.
Головне:
● Мінус 2,4 тисячі фахівців, або —2,9%, за пів року. Але темп відпливу сповільнився.
● Основні причини: триває легалізація за кордоном, зменшилася кількість проєктів, звільняються фахівці, що давно на бенчі. Деякі компанії зачепили скорочення та реорганізації.
● Ajax Systems увійшла в п’ятірку найбільших IT-компаній України.
● Зросла частка продуктових і гібридних компаній у рейтингу, сервісних — зменшилась.
● 18 компаній зросли у першому півріччі, з них половина — продуктові й лише три сервісні.
● 11 компаній зменшились за пів року на понад 100 фахівців.
● 11 компаній відкрили нові офіси, але тільки за кордоном. В Україні шість компаній закрили один зі своїх офісів.
Нижче 50 найбільших ІТ-компаній України за кількістю спеціалістів станом на липень 2024 року. Рахуємо айтівців, які перебувають в Україні, і тих, які виїхали за кордон, але сплачують сюди податки.
Цього разу в рейтингу одразу чотири нові компанії. Nova Digital, яка зросла за пів року на 146 фахівців. Modus X — компанія, що проводить цифрову трансформацію ДТЕК і нещодавно виокремилася, також активно зростає (+90 фахівців за пів року).
Після півторарічної перерви повернулася в рейтинг WIX: компанія не ділиться офіційними даними про кількість фахівців, але відомо, що наймає в Україні протягом останнього року. Ще одна нова компанія в рейтингу — Binotel, яка спеціалізується на телекомунікаціях. Команда розробки в ній за останні два роки зросла у 3,5 раза. На початку цього року запустили новий продукт, пов’язаний з аналізом даних, і працюють над масштабуванням бізнесу на нові ринки, залишаючи продуктову розробку в Україні.
Була близька до входження в рейтинг airSlate. Нині в компанії 573 фахівці (—57 за пів року). Також поки що вибули з рейтингу AMC Bridge (536 спеціалістів станом на липень) і Gameloft (530). Від Astound Commerce не маємо офіційних даних, але припускаємо, що в компанії нині менше ніж 600 фахівців в Україні.
UPD від 22.08.2024. NIX надала редакції офіційні дані, згідно з якими компанія має нині 1960 фахівців в українській команді. Ми внесли відповідні правки в рейтинг.
Цього разу в рейтинг увійшли вже 20 продуктових компаній і сім гібридних. Їхня частка за пів року зросла. Натомість стало дещо менше сервісних (аутсорс) та аутстафінгових компаній — нині їх у переліку 23.
Кількість компаній різного типу, що входили в рейтинг, динаміка з січня 2022 по липень 2024
Мінус 2,4 тисячі фахівців за пів року
Загальна кількість фахівців у 50 найбільших IT-компаніях України станом на липень
Попри те, що кількість спеціалістів зменшується, темп відпливу почав сповільнюватися влітку минулого року.
Загальна кількість спеціалістів у 50 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
Кількість технічних фахівців у топ-50 за пів року зменшилася на 1,4 тис., або на 2,3%. Це може бути пов’язано не тільки з відпливом фахівців, а й з поступовим збільшенням частки продуктових компаній у рейтингу, які традиційно мають дещо менше технічних фахівців, ніж сервісні.
Кількість технічних спеціалістів у 50 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
Технічні фахівці нині становлять 76,9% від загальної кількості людей у 50 найбільших компаніях.
Частка технічних фахівців, динаміка за роками
Релокація, складнощі з клієнтами та подекуди скорочення — основні причини відпливу
Половина компаній продовжують легалізувати релокованих українських фахівців за кордоном. Вказують це як одну з причин відпливу спеціалістів. Ще у чверті компаній самостійно звільнялися фахівці на бенчі. Вісім компаній активно запускали нові проєкти та розвивали поточні. Стільки ж компаній мали організаційні зміни.
Загалом же картина майже не відрізняється від тієї, що була взимку.
Що зумовило зміни в кількості фахівців
У сервісних і гібридних компаній ми уточнили, якою була ситуація з клієнтами в першому півріччі
Отож, залучення нових контрактів відбувається успішно, хоча і складно.
Якою була ситуація з клієнтами у першому півріччі 2024-го
У першому півріччі 2024 року 50 найбільших IT-компаній найняли 5,5 тис. нових фахівців. Це майже стільки ж, як узимку. Половина всіх наймів припадає на продуктові компанії.
Кількість нових найнятих фахівців, динаміка за рік
Ajax Systems увійшла в п’ятірку найбільших IT-компаній
Уперше за два з половиною роки змінився склад п’яти найбільших IT-компаній в Україні. Замість Evoplay на четвертому місці в рейтингу тепер Ajax Systems, яка зросла за пів року на 417 фахівців.
Але у трьох найбільших компаніях поки що зберігається негативна динаміка.
Динаміка зростання «великої п’ятірки» за період із серпня 2011-го по липень 2024-го
Зміни в команді EPAM Україна за останні пів року (—386 фахівців) відбулися з кількох причин: легалізація частини спеціалістів за кордоном, звільнення за власним бажанням співробітників з резерву та обережність клієнтів щодо розміщення проєктів в Україні. Більшість вакансій у компанії закривають з власного резерву експертів, тимчасово не залучених до проєктної роботи. З ринку запрошують здебільшого вузькопрофільних фахівців рівня Senior+ у сферах Data, хмарних технологій, Python, .NET тощо. Компанія і надалі фокусується на максимальній зайнятості українських фахівців, а EPAM Україна залишається найбільшою локацією в структурі глобальної команди.
У SoftServe основними причинами зміни кількості фахівців в Україні (—506 за пів року) залишаються оптимізація резерву та легалізація за кордоном тих колег, які вирішили переїхати. Цього року додались і організаційні зміни в компанії — перебудовування процесів. Також стратегією компанії як глобального бізнесу є активний розвиток не лише в Україні, а й на інших ринках. Це дає змогу SoftServe заводити значну частину нового бізнесу та відкритих вакансій в Україну.
Зміни у кількості фахівців GlobalLogic Ukraine (—386 за пів року) пов’язані з легалізацією людей за кордоном, зменшенням кількості проєктів в Україні та природною плинністю кадрів. При цьому майже 300 нових фахівців долучилися до GlobalLogic в Україні від початку 2024 року.
У Luxoft кількість фахівців за пів року не змінилася. Найбільше вакансій представлено у BCM-напрямі бізнесу (Banking and Capital Markets). Проєкти здебільш орієнтовані на пошук сеньйорів, але портфель вакансій також налічує ролі від джуніорів до лідів і архітекторів. Незмінним лідером серед спеціалізацій є Java, за ними — QA, аналітики, DevOps, Angular.
18 компаній зросли у першому півріччі, з них половина — продуктові
Позитивну динаміку за кількістю фахівців у першому півріччі
Дві компанії зросли за пів року на понад 300 фахівців, ще дві — на понад 100.
Лідери зростання, перше півріччя 2024-го
Ajax Systems — лідер, +417 фахівців за пів року. У компанії збільшилася кількість пристроїв, розширилися команди різних департаментів, з’явилися нові партнери у всьому світі та ростуть продажі. Є запит на масштабування виробництва та збільшення чисельності міжнародної команди. Також запустили ініціативу Ajax Next та інвестують у власні інтернатури, з яких до команди приєднуються нові інженери. Планується подальше розширення штату.
За нею — Genesis (+366 спеціалістів за пів року). Компанія продовжує масштабувати продукти і запускати нові. Найбільше вакансій зараз відкрито у доменах маркетингу й аналітики.
SKELAR (+176 фахівців), яка взимку вперше увійшла в рейтинг і була лідером зростання, також запускала нові продукти цього року. Активно наймають розробників, аналітиків, продакт-менеджерів і маркетологів (media buying, сreative marketing, PPC).
Nova Digital влітку уперше увійшла в рейтинг і зросла на 146 фахівців за пів року. Це пов’язано з експансією групи Nova на міжнародні ринки та збільшенням каталогу власних ІТ-продуктів для зовнішніх ринків (за межами групи Nova).
Динаміка зростання п’яти компаній-лідерів
На графіку представлені компанії-лідери, щодо яких достатньо даних, щоб показати динаміку
29 компаній — з негативною динамікою
Це на шість менше, ніж узимку. Серед тих, у кого кількість фахівців зменшилася у першому півріччі, — 17 сервісних, 10 продуктових і дві гібридні.
11 компаній зменшились за пів року на понад 100 фахівців.
Топ компаній з негативною динамікою в Україні
Зменшення кількості співробітників в Evoplay (на 468 за пів року) зумовлене скороченням Low-performers і органічними процесами релокації персоналу. Фокус залишається незмінним — технічні спеціальності, маркетинг і сейлз, адміністративні напрями, а також менеджмент — продакт/проджект, делівері тощо.
У Ciklum команда зменшилася на 220 фахівців за пів року. Ситуація із залученням нових клієнтів залишається складною. Зазвичай заміну спеціалістам, які вирішили піти з компанії, клієнти прагнуть шукати в центрах розробки поза межами України. Є певний відсоток колег, які йдуть після тимчасового перебування на бенчі. Також у компанії продовжують легалізацію фахівців за кордоном. Попри це намагаються підтримувати привабливість для клієнтів української локації. Глобально Ciklum розширює делівері-центри в Індії та Північній Америці. Європейські центри теж помірно зростають.
Від Netcracker і Grid Dynamics Group не маємо точних даних про кількість фахівців, припускаємо, що вони мають невеликий відплив. У Netcracker торік були скорочення, які нині припинилися, однак певна кількість співробітників задумується про зміну роботи та самостійно звільняється. В Україні майже не наймають нових співробітників. Про це анонімно розповіли кілька фахівців компанії.
У ZONE3000 (—105 фахівців за пів року) зменшили темп найму в один з бізнес-юнітів компанії, при цьому показник органічних звільнень не змінився. Скорочень не було. Зменшення кількості фахівців в одному з департаментів пов’язано з тим, що тут працює чимало студентів, які часто розглядають таку роботу як тимчасову. Наразі в компанії відкрито понад 30 вакансій різних напрямів.
Intellias у першому півріччі 2024 року найняла 300 спеціалістів, з них близько 50% в Україні. Незначне скорочення команди (—104) відбулось через легалізацію частини українських колег за кордоном. Ще одним фактором став помірний розвиток компанії через глобальну економічну рецесію та природна плинність кадрів. У планах Intellias до кінця 2024 року найняти близько 100 нових фахівців в Україні.
Торік материнська компанія Plarium, Pixel United, вжила заходів для підвищення ефективності, щоб відповідати динаміці ринку. Українську студію теж торкнулися скорочення. Частина людей переоформилася на польське представництво студії (усього −102 фахівців за пів року). Зараз компанія продовжує всі бізнес-плани та проєкти, як заплановано, включно з роботою над неоголошеним шутером.
У DataArt зміна в кількості фахівців за півріччя (—100) зумовлена кількома факторами: зменшилась кількість клієнтів і скоротився обсяг робіт; частина співробітників релокувалася до інших локацій DataArt; фахівці, які перебували на бенчі, не змогли знайти відповідних проєктів. Нині компанія підтримує навчання та розвиток фахівців, щоб вони могли адаптуватися до нових вимог ринку та брати участь у перспективних проєктах.
У N-iX основними причинами зменшення команди (—98) є незначні за кількістю скорочення фахівців на деяких проєктах компанії та завершення релокаційних процесів для спеціалістів за кордоном. Також зменшується кількість фахівців у резерві. Нині N-iX активно шукає нових співробітників, зокрема на позиції в Data Management і DevOps. З понад 90 вакансій в Delivery більша частина відкрита в Україні.
Українську команду Infopulse улітку зачепили скорочення (орієнтовно 70 фахівців), передусім адміністративні та менеджерські позиції. Компанія зараз проходить через реорганізацію. Infopulse та інші незалежні дочірні компанії Tietoevry Create об’єдналися в єдину управлінську організацію.
Відомо також про звільнення в українській команді Playtika, що відбувалися в січні (близько 100 фахівців). Нині в компанії повідомили, що в Україні працює 695 спеціалістів.
11 компаній відкрили нові офіси, але тільки за кордоном
92% компаній мають офіси в Києві. У Львові їхня кількість зменшилася, але майже половина компаній там представлена. Понад 10 компаній з топ-50 працюють в Одесі, Дніпрі, Вінниці й Харкові.
Шість компаній у першому півріччі закрили один зі своїх офісів в Україні. Найбільше у Львові — Evoplay, SPD Technology, а також SoftServe закрила один зі своїх
Також після року роботи в Баку (Азербайджан) Uklon закрила там свій офіс.
У яких локаціях є чинні офіси компаній топ-50 в Україні
11 компаній відкрили нові офіси у першому півріччі
Найпоширенішою локацією залишається Польща — п’ять компаній відкрили свої офіси там. Дві компанії обрали Буенос-Айрес (Аргентина).
У яких локаціях компанії відкривали нові офіси в першому півріччі 2024 року
Чотири компанії планують найняти понад 200 фахівців
Половина компаній фокусуються на своєму розвитку в Україні. Чверть планує наймати більше людей за кордоном, ніж в Україні.
Де планують розширювати штат у найближчі пів року
Плани щодо наймання в Україні залишаються помірними. Узимку було сім компаній, які планували зрости на понад 200 фахівців у найближчі пів року. Нині таких чотири.
Плани компаній щодо розширення персоналу на найближчі пів року в Україні
Якщо у вас є коментарі, пропозиції або зауваження до статті 👉 переходьте до обговорення або пишіть на [email protected].
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU