Топ-50 ІТ-компаній України, зима 2023: мінус 5 тисяч фахівців через релокацію
Читайте свіжий топ-50 ІТ-компаній України, літо 2024
За минуле півріччя в 50 найбільших ІТ-компаніях стало менше на 5% фахівців, і більшість з них — технічні. Головна причина — релокація в закордонні офіси компаній і легалізація там. Фактично українські IT-компанії продовжують активно зростати, але здебільшого вже не в Україні.
Нижче 50 найбільших ІТ-компаній України за кількістю спеціалістів станом на січень 2023 року. Рахуємо айтівців, які перебувають в Україні, а якщо виїхали за кордон — сплачують податки в Україну.
Цьогоріч до рейтингу повернулася Megogo (на
На 8 тисяч ІТ-фахівців менше, ніж рік тому
Загальна кількість спеціалістів в українському топ-50 продовжує скорочуватися, цього півріччя — на 5,3%, або 5200 фахівців. Нині у 50 найбільших IT-компаніях України працює 92,4 тисячі людей проти 100 тисяч у січні 2022 року.
Як пояснили нам компанії, це скорочення за деякими винятками не означає зменшення кількості фахівців у них. Айтівці переїхали за кордон працювати в інших офісах своїх компаній, легалізуються там і припиняють сплачувати податки в Україну.
Загальна кількість спеціалістів у 50 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
Кількість спеціалістів у топ-25 компаній зменшилася на 4200 осіб. Нині там працює 73 тисячі фахівців.
Загальна кількість спеціалістів у 25 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
Якщо в першому півріччі кількість технічних фахівців трималася на одному рівні, то в другому є чітка негативна динаміка: мінус 4600 спеціалістів. Вочевидь компанії почали активно легалізовувати за кордоном саме технічних спеціалістів.
Загальна кількість технічних спеціалістів у 25 найбільших ІТ-компаніях України, динаміка за роками
«Велика п’ятірка» легалізувала три тисячі українських фахівців в закордонних офісах
Склад «великої п’ятірки» не змінився, однак EVOPLAY піднялася на
Загалом же кількість спеціалістів у п’яти найбільших компаніях зменшилася на 3,3 тисячі людей.
Динаміка зростання «великої п’ятірки» за період із серпня 2011-го по січень 2023-го
EPAM традиційно на першому місці рейтингу, хоча зберігає суттєву негативну динаміку. У першому півріччі
Значно більше спеціалістів, ніж у першому півріччі, втратила українська команда SoftServe (1468 осіб в другій половині 2022 року проти 164 — у першій половині). Компанія теж пояснює ці зміни релокацією: близько 2000 спеціалістів SoftServe переїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення. Частина з них повернулась, але багато хто залишається за кордоном і тепер легалізовується в інших локаціях компанії. Впливає і плинність кадрів, нині плинність у компанії на звичному рівні. Але через повільніший темп найму та меншу кількість вакансій на ринку кількість працівників так швидко не вирівнюється. Також відбувається певна оптимізація, але не масова. У компанії запевнили, що підтримують резерв талантів на рівні, достатньому, щоб швидко стартувати нові проєкти, і відкривають нові вакансії. Більшість з них орієнтовані на внутрішній резерв, але є і зовнішні вакансії. SoftServe працює над тим, щоб залучати нових клієнтів і проєкти саме в Україні.
GlobalLogic у першому півріччі зберігала позитивну динаміку, а в другому має мінус 444 людини. Причина така сама: більшість цих спеціалістів перейшла до інших офісів компанії у світі. Згідно з внутрішнім опитуванням GlobalLogic, понад 70% з них планують повернутися в Україну з настанням миру. Наразі найбільше відкритих пропозицій компанія має у регіоні EMEA (Europe, the Middle East and Africa) — 585 позицій на початку лютого. У компанії запевнили, що в 2023 році зростатимуть в інших країнах, щоб продовжувати підтримувати Україну.
EVOPLAY наразі зросла на 253 людини і пояснює це розширенням наявних проєктів і відкриттям нових.
Luxoft, як і інші компанії, пояснює негативну динаміку (-200 спеціалістів) легалізацією людей в інших локаціях. Наразі компанія фокусується на безпеці фахівців, утриманні високого рівня сервісу для клієнтів і залученні нових замовників.
5 компаній зросли на понад 100 спеціалістів
Лише 14 компаній із 50 найбільших зберегли позитивну динаміку приросту в другому півріччі. П’ять компаній збільшилися на понад 100 спеціалістів.
Лідери зростання, друге півріччя 2022-го
Лідер зростання — GR8 Tech («Грейт Тек») — це компанія-наступниця Parimatch Tech. Вона вийшла на ринок у січні
Genesis продовжує зростати (+282 спеціалісти) завдяки тому, що її екосистема продуктових бізнесів не залежить від зовнішніх замовників — продуктами користуються по всьому світу. Бізнеси зростають, тож компанія продовжує наймати — відкрито більше як 100 вакансій.
Ajax Systems, яка минулого півріччя була рекордсменом зростання (+802 спеціалісти), у другій половині минулого року додала 228 фахівців. У компанії розповіли, що продовжують стрімко зростати і станом на початок березня мають понад 120 вакансій.
Динаміка зростання п’яти компаній-лідерів
34 компанії мають негативну динаміку зростання в Україні, але здебільшого через релокацію фахівців
34 компанії із топ-50 мають негативну динаміку зростання за минуле півріччя. Абсолютна більшість тих, з ким ми поспілкувалися, пояснюють це саме легалізацією спеціалістів в інших локаціях компаній за кордоном. Тобто компанії фактично не втрачають фахівців, а перевозять їх в інші свої офіси і продовжують наймати за межами України.
Топ компаній з негативною динамікою зростання в Україні
Окрім EPAM, SoftServe, GlobalLogic і Luxoft, саме релокацією пояснили зменшення кількості спеціалістів Ubisoft, ELEKS, Dev.Pro, Playrix, DataArt, Capgemini Engineering, airSlate, Ciklum. Також компанії наймають активніше за кордоном, щоб створювати диверсифіковані команди, частина інженерів з яких перебуває в Україні, частина — за кордоном.
NIX не надає офіційні дані про кількість спеціалістів. Однак кілька джерел у компанії підтвердили нам число 2500 фахівців, що свідчить про зменшення їхньої кількості.
Astound Commerce зменшення команди пояснює економічніми змінами на ринку. Нещодавно стало відомо про скорочення 15% штату компанії по всьому світу, що зачепило і українських фахівців.
Dev.Pro, окрім релокації спеціалістів, серед причин називає припинення співпраці з одним із замовників, а також уповільнення темпів найму як загальну тенденцію українського ринку. Планує розвиватися як глобальна компанія і нині має контракторів у понад 50 країнах світу,
У Sigma Software кількість спеціалістів дещо зменшилася через органічний відплив кадрів поряд з тимчасовим зменшенням кількості вакансій. На 2023 рік планують зростання на рівні
Продовжують відкривати нові офіси в Україні та за кордоном
У другому півріччі компанії продовжили активно відкривати нові офіси — щонайменше 27 компаній це зробили. Найпопулярнішим українським містом стала Полтава: там з’явилося п’ять нових офісів IT-компаній. Також компанії обирали Одесу, Київ, Харків, Львів, Черкаси, Кропивницький, Ужгород, Тернопіль, Івано-Франківськ і Чернівці.
Проте все ж більше нових офісів українські IT-компанії відкрили за кордоном. Лідирують такі локації, як Польща, Румунія, Колумбія, Індія, Португалія та Іспанія.
У яких локаціях компанії відкривали нові офіси в другому півріччі 2022 року
У першому півріччі компанії досить активно закривали офіси в різних містах (усього закрито 32 офіси). У другому півріччі цей процес майже зупинився (1 закритий офіс). Intellias призупинила роботу офісу в Харкові, але планує його відкрити знову, коли ситуація з безпекою покращиться. Офіс DataArt у Херсоні в аварійному стані та не працює, оскільки зазнав обстрілів і значно пошкоджений. І є навіть зворотні випадки: Playrix знову відкрила для відвідування офіс у Харкові.
Цього року ми також запитали компанії про кількість фахівців у різних регіонах України. Якщо порівняти нові дані з даними за 2021 рік до повномасштабного вторгнення, у Харкові стало на 11 тисяч фахівців менше, у Києві — на 10 тисяч. Натомість у Львові айтівців побільшало на тисячу.
Кількість айтівців та компаній з топ-50 у різних регіонах України
Крім того, ми поцікавилися у компаній, яка частка української команди наразі перебуває за кордоном. У більшості компаній — до 25%.
Яка частка української команди наразі перебуває за кордоном
Половина компаній зберігають ІТ-фахівцям у ЗСУ оплату в повному обсязі
Цього разу ми поставили компаніям питання про те, скільки вони мають спеціалістів, які служать у ЗСУ, і чи зберігають їм грошову компенсацію. З’ясувалося, що половина компаній мають до 50 фахівців в армії.
Кількість ІТ-фахівців, що служать у ЗСУ
27 компаній зберігають ІТ-фахівцям в ЗСУ оплату в повному обсязі. Однак у багатьох є варіації. Наприклад, спеціалісти, які беруть участь в активних бойових діях, отримують заробітну плату в повному обсязі, а ті, хто перебуває на територіях без активних бойових дій, отримують частину компенсації.
Деякі компанії закріплюють визначену суму за всіма мобілізованими, наприклад, це може бути $1000. Є компанії, які не всю компенсацію зберігають фрилансерам. Деякі повністю фінансово підтримували фахівців до початку 2023 року, а нині почалися обмеження з виплатами через нове законодавство.
Чи зберігає компанія грошову компенсацію спеціалістам, що наразі служать у ЗСУ
Планують набирати небагато нових фахівців або залишатися на тому ж рівні
Компанії мають помірні плани щодо розширення у першому півріччі
Плани компаній щодо розширення персоналу в найближчі пів року
Активно релокувати людей компанії також не планують.
Плани щодо релокації спеціалістів за межі України в найближчі пів року
Дивіться також інфографіку про домени: Fintech-проєкти має майже половина компаній з топ-50. У яких галузях працюють найбільші ІТ-компанії України
Якщо у вас є коментарі, пропозиції або зауваження до статті 👉 переходьте до обговорення або пишіть на [email protected].
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU