«Листи надійшли всім одночасно о 5 ранку». Українці з Microsoft і Meta — про те, як вони потрапили під скорочення
ІТ-ринок США захлиснула криза: масові скорочення, які відбулися в останні місяці у великих міжнародних компаніях, торкнулися й українців.
Ми знайшли двох фахівців родом з України, які потрапили під скорочення у Microsoft та Meta, і розпитали їх про те, як це відбувалось і як вони шукають роботу на переповненому ринку.
«Ніхто не знає, за яким принципом скорочували людей»
Вікторія Щуцька, Front-end Developer у Microsoft
— Скільки ви працювали у Microsoft? Розкажіть про свої обовʼязки та команду.
Мій перший робочий день у Microsoft був 15 жовтня 2021 року. Я працювала в офісі у Празі. Ми робили Front-end для Skype. Я входила до команди, яка займалася повідомленнями, цифровими панелями та налаштуваннями користувачів — поліпшували дизайн для всіх платформ з погляду швидкості взаємодії. Моя команда складалася з фронтенд-розробників, також були Product Manager, Engineering Manager. Загалом вона налічувала до 10 людей. Мій стек технологій — React, React Native.
Мені подобалося працювати у компанії, особливо до війни. Але оскільки нині Microsoft — серед компаній, які не повністю покинули російський ринок, це викликає певний дискомфорт. Проте мені дуже подобалися люди, вони всі надзвичайно розумні. Я приєдналася до команди як Middle, хоча мала вже сім років досвіду. Загалом у Microsoft фахівець такого грейду навіть з
Коли я долучилася до команди, то геть не мала досвіду саме мобільної розробки. Я багато чого навчилась від своїх як Junior, так і Senior колег, наші менеджери були надзвичайними професіоналами.
Бувало, ми цілі дні присвячували навчанню, освітні курси компанія оплачувала. Я вже не кажу про такі бенефіти, як безплатне харчування, знижки на різноманітні послуги та інше.
— Як вам повідомили про скорочення?
Це відбулося якраз тоді, коли про скорочення написали ЗМІ —
Тож я запитала в колег, чи отримали вони схожі запрошення. Ті відповіли: «Так, на тому мітингу повідомляють про скорочення. Певно, в тебе така ж ситуація». Я була шокована, але попила чай, заспокоїлася, підготувала список питань, які мені треба було у нього дізнатися. Під час мітингу керівник пояснив, що вони скорочують фахівців у межах реорганізації. Сказав, що враховувалось багато факторів, зокрема, скільки програмістів потрібно в певній часовій зоні, зарплата, перформанс тощо. Я навіть не запам’ятала всіх перелічених чинників — так багато їх було.
Розмова пройшла непогана, з повагою одне до одного, я подякувала за роботу. І якщо порівнювати з Google, де, як я чула, люди просто отримували e-mail, то в Microsoft це було більш персоналізовано. Найбільше занепокоєння в мене викликає те, що достеменно не відомо, за яким принципом відбирали людей, тому що потрапили під скорочення працівники з абсолютно різними бекграундами, досвідом і ефективністю. Тобто скоротили і андер-, і оверперформерів. Це мене подивувало.
Я запитувала свою керівницю, чому обрали саме мене, вона також не знає. Це було не її рішення. У нашій команді скоротили ще одну дівчину, хоча та дуже добре виконувала свою роботу, в неї було дві освіти, вона написала книжку з програмування.
Знаю, що в деяких командах не було скорочень, адже керівники інших проєктів зі мною зв’язувалися та питали, чи не хочу я приєднатися до їхньої команди. Тобто насправді у мене є можливість залишитися у Microsoft. Але я цього не роблю з кількох причин, зокрема тому, що хочу поїхати до Польщі.
— Компанія вас якось підтримала — можливо, бонусами? Як відбувся розрахунок?
Він ще не відбувся, я офіційно працюю в Microsoft до початку квітня. Про скорочення попередили завчасно, компенсацію сплачують в повному обсязі, тому я не можу жалітися на умови звільнення.
Моє рішення не продовжувати співпрацю з компанією обґрунтоване іншими факторами, наприклад, її розміром. До прикладу, мене вже давно намагається переманити Google, але я не хочу працювати в такій великій компанії. Наразі хочеться якогось маленького стартапу з індивідуальним підходом до кожного працівника. Там я зможу розвиватися і почуватися важливою, а не просто бути порядковим номером, як у великих компаніях.
— Як загалом у колективі відреагували на скорочення?
По-різному. Наприклад, я вже отримала понад 100 повідомлень з пропозицією про роботу і зовсім не виглядаю ні знедоленою, ні жертвою. Так, робота в Microsoft — це статусно, але для мене головне бути щасливою. Втім для деяких робота в Microsoft була частиною їхньої ідентичності, тож скорочення вони сприйняли важче за мене.
Крім того, решта працівників тепер не почуваються безпечно на своєму місці, адже думають, що наступними під скороченням можуть потрапити вони.
— Як тривають пошуки нової роботи?
Маю багато повідомлень, ще навіть не встигла всі прочитати. Є кілька пропозицій від непоганих невеликих польських компаній. Зі мною контактували й великі компанії з дуже гарними умовами роботи, наприклад, деякі швейцарські банки пропонували височезну зарплату, але я не захотіла з ними співпрацювати, адже вони не пішли з росії.
Саме тому я розглядаю повернення в Microsoft тільки після війни або коли вони змінять свою позицію, повністю покинуть росію. Вони не продають там нічого нового, і це вже добре. Але якщо там використовується якийсь Office, і компанія платить податки, мені дуже неприємно знати, що я можу бути хоч на цент дотична до цього. Важливіше знати, що мою працю не використовують терористи, ніж гнатися за статусом.
«Я не думав, що будуть звільняти настільки важливих людей»
Володимир Ладнік, колишній Software Engineer у Meta
— Скільки часу ви пропрацювали у Meta?
Півтора року на позиції Software Engineer. Розробляв програмне забезпечення. У моїй команді було близько семи людей.
Працював у офісі компанії в Менло-Парку (штат Каліфорнія). Робота була гібридною, половину часу я працював з офісу, а половину — з дому.
Я фулстек-розробник, володію всім набором скриптових мов. JavaScript, Python, Ruby, Go — основні, якими я користуюсь.
У Кремнієвій долині я вже 10 років, перед цим кілька років працював в Україні. Починав з QA-інженера, потім перейшов до автоматизованого QA, а згодом став фулстек-розробником.
— Коли ви довідались про скорочення?
Це було 9 листопада 2022 року. Перед цим у The Wall Street Journal вийшла стаття, що у середу в Meta будуть скорочення. У понеділок, 7 листопада, ми запитували менеджмент, чи це правда, але вони це ніяк не коментували. А у середу зранку я встав, перевірив пошту і побачив, що все так, як писали у медіа. Лист надійшов о 5 ранку. В ньому йшлося про те, що я потрапив у 12% людей, що підпадають під скорочення.
Після цього я зв’язався зі своїм менеджером, але він довідався про звільнення так само, як я. Ніхто не консультувався з ним про те, кого звільняти. Рішення ухвалювали на дуже високому рівні. Листи надійшли всім одночасно.
Не було жодних офіційних попереджень про звільнення. Ніхто не знав, що таке може бути, поки не вийшла стаття у WSJ.
У моїй команді скоротили ще одного інженера. Взагалі в нашому департаменті багатьох звільнили незалежно від їхньої важливості для проєкту і того, як довго вони працювали й наскільки були ефективні. Скоротили також Director of Engineering департаменту — всі були шоковані, я не думав, що звільнятимуть настільки важливих людей.
— Про що йшлося в листі?
Написали, що найняли забагато людей, а тепер мусять звільняти, — про це на той момент можна було прочитати в ЗМІ.
Взагалі справи у компанії йшли не дуже добре вже давно. Спершу голова Meta Марк Цукерберг сказав, що треба пріоритезувати деякі напрями роботи, тож всі сили кинули на них. Потім звільнили частину обслуговуючого персоналу. Компанія вдавалась до різних кроків, щоб зберегти гроші.
Тобто ці скорочення — не перше, що зробили для виживання компанії. Але після того, як впали її акції, дійшли й до скорочень.
— На яких умовах вас скоротили?
Компанія виплатила зарплату за чотири місяці. Організували так, що два місяці після скорочення я ще був офіційно влаштований, ще за два місяці просто заплатять.
Скоротили мене 9 листопада, і роботу більше не потрібно було виконувати, але зарплату виплачували до 13 січня, до цього моменту я був офіційно влаштований. А тепер має прийти решта того, що вони обіцяли, і ще дають медичну страховку на пів року. Крім того, компанія оплатила послуги сервісу, який допомагає підготуватись до співбесіди.
Мені дуже незвично, коли люди з великих компаній жаліються, як все погано, бо їх звільнили. У Кремнієвій долині високі винагороди та гарні кар’єрні можливості, але й високі очікування. Тебе можуть звільнити, адже очікують високої ефективності, і це нормально. Тут часто змінюють компанії.
Проблема в тому, що звільнили всіх без попередження і одночасно, тож на ринку праці зʼявилось багато людей, а це спричинило високу конкуренцію.
Я з першого дня почав телефонувати рекрутерам з інших компаній — Netflix, Google, Apple, питав, чи вони наймають фахівців мого профілю. Ідея полягала в тому, щоб пройти співбесіду і знайти роботу до того, як мене офіційно розрахують з Meta.
Зазвичай я змінюю компанії раз на кілька років, тому для мене це було неприємно, але все ж не кінець світу.
— Чи знайшли ви нову роботу?
Я пройшов співбесіду в Google і готувався приєднатися до команди, аж раптом ця позиція зникла, була депріоритезована. Тож оферу поки що немає. Залишається або чекати, поки позицію знову відкриють, або йти в іншу компанію.
Шукати роботу на переповненому ринку нелегко, але у тих, кого звільнили з великих компаній і кому заплатили гарну вихідну допомогу, є перевага.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
32 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.