Як українські айтівці застосовують штучний інтелект і чи довіряють йому — аналітика
Інструменти штучного інтелекту стрімко розвиваються, і світ без них уже важко уявити. Тому в рамках літнього зарплатного опитування ми довідалися, якими інструментами ШІ ви користуєтеся, наскільки задоволені результатами та чи не боїтеся, що штучний інтелект забере у вас роботу.
Найцікавіше з того, що ми дізналися:
- Як технічні, так і нетехнічні фахівці активно застосовують інструменти ШІ.
- ChatGPT впевнено посідає перше місце за кількістю користувачів.
- До результатів роботи ШІ-інструментів айтівці поки що ставляться з пересторогою.
- Більшість фахівців упевнені, що штучний інтелект не зможе їх замінити.
- Новачки активніше користуються ШІ-інструментами та більш оптимістично ставляться до них.
Новачки частіше користуються ШІ, ніж досвідчені айтівці
85% айтівців застосовують штучний інтелект у роботі. Рік тому таких було 57%.
Інтенсивність використання інструментів з ШІ досить висока: 41% айтівців працюють з ними щодня чи кілька разів на тиждень, а ще 32% — кілька разів на місяць.
Як часто українські айтівці користуються ШІ
Найактивніше ШІ-інструментами користуються молоді фахівці: 89% айтівців з досвідом до року проти 79% фахівців, які працюють понад 10 років.
Фахівці на керівних позиціях частіше працюють з ШІ, ніж фахівці без таких функцій. ШІ-інструментами користується понад 90% айтівців рівня Head, Architect, Director of Engineering. А фахівці рівня Senior найменше схильні до цього: лише 82% з них інтегрували штучний інтелект у свою роботу.
Частка користувачів ШІ, за віком, досвідом і тайтлами
Спеціалізація фахівця теж має значення. Нетехнічні спеціалісти трохи частіше за технічних користуються інструментами ШІ: 91% проти 84%.
Найактивніші користувачі — маркетологи, дизайнери та UI/UX-спеціалісти (95% застосовують інструменти ШІ). Використовують ШІ в роботі понад 90% HR-фахівців, DevOps та фахівців з продажів.
Рідше за інших з такими інструментами працюють фінансисти (67%), художники та аніматори (70%), QA (76%), геймдизайнери та сисадміни (78%).
Частка користувачів ШІ, за спеціалізаціями
Айтівці в стартапах найактивніше послуговуються інструментами ШІ: 92% проти 84% в продуктових та аутстафінгових компаніях і 86% — у сервісних.
Розмір компанії теж має значення: айтівці в найбільших компаніях (від 200 співробітників) менш схильні користуватися штучним інтелектом. Найбільше ця різниця помітна серед фахівців з досвідом від одного до п’яти років.
Частка користувачів ШІ, за типом і розміром команій
Ставлення до роботи, схоже, теж впливає на використання ШІ айтівцями. Ті, кому цікава їхня робота, частіше його застосовують: 86% серед тих, кому робота цікава чи дуже цікава, проти 80% серед тих, кому не цікава.
Проте така різниця характерна лише для досвідчених фахівців. Айтівці з досвідом до трьох років та різним ставленням до роботи послуговуються штучним інтелектом однаково часто.
Частка користувачів ШІ, за ставленням до роботи
Тільки 27% користувачів довіряють ШІ
Технічні та нетехнічні фахівці в ІТ по-різному використовують ШІ-інструменти. Основне завдання, для якого їх застосовують технічні фахівці, — це пошук інформації, рішень та підказок (83%). Більш як половина розробників, DevOps-інженерів, Data Scientists та Data Engineers і сисадмінів послуговуються ШІ для написання коду й трохи рідше — для пошуку помилок та дебагінгу.
По допомогу до штучного інтелекту під час пошуку помилок та дебагінгу набагато частіше звертаються технічні фахівці з досвідом до двох років, ніж їхні більш досвідчені колеги (44% проти 27% серед тих, хто працює в галузі понад 10 років).
Нетехнічні фахівці найчастіше використовують ШІ для створення текстів та листів (84%), а отримання інформації чи підказок — на другому місці (71%). Близько половини з них також вдаються до ШІ для перекладів та пошуку творчих ідей.
Цікаво, що штучний інтелект для перекладів використовують як фахівці, які добре знають англійську, так і ті, хто її лише вчить. Найчастіше до перекладів за допомогою ШІ вдаються фахівці з рівнем Pre-Intermediate (35%), проте чверть фахівців з рівнем Advanced теж застосовують ШІ для цих цілей.
Для чого використовують ШІ, розподіл за спеціалізаціями
Незважаючи на активне користування інструментами ШІ, айтівці поки що не дуже їм довіряють. Тільки 1% користувачів довіряють їм повністю, ще 27% — переважно довіряють. 59% оцінили своє ставлення як 50 на 50: рівень довіри та недовіри до ШІ в них приблизно однаковий.
Нетехнічні фахівці трохи оптимістичніші за технічних: довіряють ШІ 32% нетехнічних та 27% технічних фахівців. Найчастіше довіряють штучному інтелекту дизайнери, UI/UX-фахівці та фахівці з продажів (38%), найскептичніші — художники та аніматори (довіряють ШІ 20%), розробники (22%) і DevOps (23%).
Айтівці з досвідом від 10 років в індустрії теж більш скептичні щодо ШІ, ніж їхні колеги з меншим досвідом. 24% з них довіряють ШІ, а 19% не довіряють. Серед айтівців з досвідом до 10 років — 28% довіряють і 12% не довіряють.
Наскільки довіряють ШІ
Більшість айтівців користується ChatGPT
ChatGPT залишається лідером за популярністю серед ШІ-інструментів: з ним працюють 79% айтівців (торік — 51%). Його активно застосовують айтівці всіх спеціалізацій.
На другому місці за популярністю залишається GitHub Copilot (сьогодні його використовують 20%, торік — 8%). Ним послуговуються близько третини розробників, близько чверті DevOps та Data Scientists / Data Engineers, а також технічних фахівців найвищого рівня (CTO, Director of Engineering, Program Director).
На третє місце цього року вийшов Google Gemini, потіснивши Midjourney. Зараз Gemini застосовують 13% айтівців. Його попередником — Bard’ом — торік користувався 1% фахівців.
Застосування ШІ-інструментів для генерації та редагування зображень майже не змінилося за рік: Midjourney використовують 4% айтівців (минулого року — 3%), DALL-E — 3% (1%), Stable Diffusion — 1% (як і торік).
Популярність інструментів ШІ у 2023-2024 рр.
Найчастіше айтівці працюють з одним-двома інструментами ШІ (середнє значення — 1,5). Найактивнішими користувачами є фахівці з дизайну, UI/UX, маркетингу, а також технічні фахівці найвищого рівня, CTO, Director of Engineering — середня кількість інструментів штучного інтелекту, якими вони послуговуються, становить
Популярність інструментів ШІ, розподіл за спеціалізаціями
Лише 6% айтівців бояться конкуренції з боку ШІ
Українські айтівці не відчувають загрози від ШІ: 84% не бояться втратити роботу через розвиток штучного інтелекту, натомість вважають, що ШІ-інструменти дозволять їм працювати ефективніше. Найбільше впевнені у своїй незамінності фахівці з безпеки: 97% з них не переживають через ШІ.
Бояться втратити роботу 6% айтівців. Частіше за інших непокояться художники й аніматори (9% вважають, що штучний інтелект може їх замінити), розробники (8%), QA та фахівці підтримки (по 7%).
Найоптимістичніші айтівці — з досвідом до року (88% з них не вважають, що ШІ здатен їх замінити). Ті, в кого від трьох до дев’яти років досвіду, хвилюються більше за інших: 7% з них бояться втратити роботу через штучний інтелект, а 83% впевнені, що цього не станеться.
Чи замінить ШІ айтівців
Аналітика: Ірина Іпполітова
11 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.