Недовіра до влади vs жодної мороки з податками. Що розповідають айтівці про гіг-контракти
З 8 лютого 2022 року в Україні запрацював спецрежим для IT-галузі Дія City. Відтоді з’явилася і нова форма договору між роботодавцями та айтівцями — гіг-контракти. За задумом авторів, такі контракти мають суміщати переваги інших форм співпраці: гнучкість ФОП-моделі та соціальні гарантії від трудового договору.
Нині дедалі більше компаній переводять своїх фахівців на гіг-контракти. Тож DOU поспілкувався зі спеціалістами, які вже перейшли на таку форму співпраці, а також тими, хто виступає категорично проти. У цій статті викладені деякі думки айтівців щодо гіг-контрактів.
У матеріалі редакція не ставить за мету показати вичерпний зріз настроїв щодо гіг-контрактів у IT-спільноти. Цей текст — крок у напрямку суспільного обговорення недоліків і переваг такої форми співпраці. Також важливо, що в гіг-контракті передбачено, що деякі його положення можна змінювати (приклад «живого» документа є у цьому матеріалі). Тож умови роботи контрактора в одній компанії може відрізнятись від умов його колеги з іншої компанії.
Для більш повної картини редакція DOU провела опитування в телеграм-каналі щодо гіг-контрактів. Серед 3 тисяч респондентів, 16% сказали, що підтримують цю форму, 20% — не підтримують. Але більшість, схоже, досі не розуміє, що таке гіг-контракти.
✅ Що кажуть фахівці, які підтримують гіг-контракти
«Сподіваюсь, що задум спрацює». Микола Володарець, DevOps Engineer, Kyivstar.Tech
Коли тільки почали говорити про створення Дія City, я думав, що у майбутньому можуть виникнути додаткові регуляції цього простору від наступної влади. Однак наразі умови спецрежиму закріплені на 25 років, а уніфіковані правовий та податковий режими для IT-компаній мають зіграти тільки в плюс. Тож сподіваюся, що задум спрацює, а додатковий державний вплив, який заважатиме IT-бізнесу, не зʼявиться.
Кілька тижнів тому я влаштувався на роботу у Kyivstar.Tech. Компанія пропонувала два варіанти — трудовий договір або гіг-контракт. Я вирішив обрати другий варіант, оскільки він мені був ближчий, бо за умовами більше нагадував ФОП.
Коли підписував гіг-контракт, то жодних побоювань чи упереджень щодо нього не мав. Він вигідний тим, що не треба вести податкову звітність, оскільки цим займається компанія.
«Сплачувати податки стало зручніше». Максим Гринак, AQA Engineer, GlobalLogic
Я працюю за гіг-контрактом понад місяць. Коли влаштовувався у компанію, то ще на етапі співбесіди рекрутер поставив перед фактом: всіх нових працівників влаштовують за таким договором.
На гіг-контракти компанія почала переходити недавно, оскільки в моїй команді є люди, які працюють як ФОПи.
У мене не було жодних упереджень щодо такої форми працевлаштування. Я прочитав умови і зрозумів, що вони мені підходять. Величезний плюс полягає в тому, що сплачувати податки стало зручніше. На попередній роботі я був ФОПом і платив податки сам. Як не крути, але спрацьовував людський фактор — не той рахунок оплатив, неправильну суму вказав тощо. А за гіг-контрактом компанія сплачує податки за працівника.
Крім того, під час укладання гіг-контракту є можливість наполягати на комфортних для себе умовах. Також важливо, що можна припинити гіг-контракт в односторонньому порядку — його можна розірвати за 30 днів до бажаної дати звільнення.
Я підписував договір NDA (non-disclosure agreement, або ж договір про нерозголошення). Ставлюся до цього спокійно. З боку компанії розумію хвилювання щодо конфіденційності — у GlobalLogic приходять нові люди, і хтось з них може використати внутрішню інформацію заради власної вигоди. Як на мене, NDA — це гарантія доброчесності працівника. Але, звісно ж, усі умови співпраці повинні бути обговорені перед початком роботи.
«За гіг-контрактом можна мати ФОПа і з ним легально отримувати інші джерела доходу». Тетяна Дівнич, Trainee Java Software Engineer, GlobalLogic
У мене не було класичного переходу на гіг-контракт. Майже два роки я була безробітна, а мій ФОП був закритий. Усім новачкам у GlobalLogic пропонували роботу за гіг-контрактом, тому я теж його підписала.
Влаштуватися за гіг-контрактом для мене було швидше перевагою ніж недоліком. Так я могла уникнути кількох незручних моментів: не відкривати вже вкотре ФОПа та не робити цифровий підпис у податковій. Що найкраще — не треба пам’ятати про ведення своєї бухгалтерії, бо я повністю делегую оплату податків роботодавцю, ще й нічого за це не доплачую.
Я довіряла компанії, яка зробила мені офер, і не мала жодних сумнівів у цій моделі співпраці.
Є один маленький недолік — за гіг-контрактом потрібно підписувати звітність раз на місяць, а якби я була ФОПом — то раз у квартал. Решта мені підходить. Виплата відбувається в гривнях за актуальним курсом долара, як і в ФОПів.
До речі, ще один приємний нюанс — за гіг-контрактом можна мати ФОПа і з ним легально отримувати інші джерела доходу, якщо це не суперечить іншим умовам договору, який укладаєш з роботодавцем.
«Гіг-контракт не вимагав надання актуальних документів військового обліку». Ростислав (ім’я змінене на прохання героя)
Я підписав гіг-контракт, коли влаштовувався на нову роботу. Компанія пропонувала ще інший варіант — працевлаштування за трудовою книжкою. Я вирішив обрати гіг-контракт, оскільки він не вимагав надання актуальних документів військового обліку.
На попередньому місці роботи я працював як ФОП. Тож можу сказати, що найбільшою перевагою гіг-контракта є те, що компанія виконує роль податкового агента. Також гіг-контракт є гнучким у питанні відпустки. Тут немає законодавчих обмежень, тому що в гіг-контракті прописана відпустка і ви з компанією вирішуєте, яка буде її тривалість.
Я працюю гіг-контрактором три з половиною місяці й можу сказати, що перші мої враження — позитивні.
🔀 Що кажуть айтівці, які нейтрально ставляться до гіг-контрактів
«Великих переваг чи серйозних недоліків не спостерігаю». Олексій Капусник, Java Engineer, Ciklum
Компанія проводила таунхоли, де розповідала про переваги такого працевлаштування. Я не одразу схвалив рішення про перехід на гіг-контракт. У мене були побоювання через договір NCA (Non-Compete Agreement, або ж договір про неконкуренцію). Він передбачає заборону працювати на інші компанії протягом року після звільнення або на інших проєктах у таких самих доменах.
Однак нам не потрібно було підписувати NCA, тож я вирішив йти в ногу з часом і погодився на гіг-контракт. Вважаю, що за цим майбутнє. Великі компанії, як-от Google чи Microsoft, не працюватимуть з ФОПами, адже це «сіра» схема. Звичайні системи оподаткування невигідні, а за гіг-контрактом податки малі і все відбувається прозоро.
Багато розповісти про те, як підписання гіг-контракту вплинуло на мою роботу, не можу, оскільки працюю так лише два тижні. Однак однозначні переваги є в тому, що не треба вести ФОП, а всі відпустки та вихідні передбачені законом.
Тож для мене майже нічого не змінилося з переходом. Великих переваг чи серйозних недоліків не спостерігаю.
«Не вважаю NDA чимось новим і шокуючим». Матвій (ім’я змінене на прохання героя), Python Developer, WePlay
За місяць до переходу на гіг-контракти компанія попередила всіх працівників про це. У нас було дві онлайн-зустрічі, де бухгалтер пояснював, що зміниться. Він розповів, що тепер працівникам не потрібно буде займатися ФОП-рахунками в банках, а податки сплачуватиме виключно компанія. До речі, ФОП ми не закривали.
Крім того, змінився спосіб підписання актів приймання-передачі послуг. Раніше потрібно було щомісяця приходити в бухгалтерський відділ в офіс і підписувати акт надання послуг. Тепер документи підписуємо через сервіс «Вчасно». Все просто: на робочу скриньку надходить сповіщення про вхідні документи на підпис, і я підписую цей документ електронним цифровим підписом.
Я також підписував договір NDA, в якому були пункти про неконкуренцію. До цього компанії, де я працював, теж мали подібні договори, тому не вважаю це чимось новим і поганим. Для компаній — це інструмент керування ризиками. Для працівників — у дечому обмеження. Якщо людина хоче займатися лише однією доменною сферою, то під час наступного працевлаштування її може зупиняти цей договір, адже він дійсний ще кілька років після припинення роботи в компанії.
За гіг-контрактом я працюю вже шість місяців. Коли ми тільки на них переходили, деякі колеги були скептично налаштовані. Вони переживали щодо потенційного надмірного моніторингу галузі. Однак нині я не чув, щоб хтось був незадоволений переходом на гіг-контракт. Можна припустити, що більшість все влаштовує.
Якісь значні переваги такого найму назвати не можу. Гіг-контракт передбачає певні соціальні гарантії, яких могло не бути для ФОПів. Однак більшість компаній дбають про свою репутацію на ринку, тому пропонували ці гарантії і для ФОПів.
⛔ Що кажуть фахівці, які проти гіг-контрактів
«Видається, що все йде до жорсткої регуляції ринку та умов». Володимир, EPAM (ім’я змінене на прохання героя)
Я завжди відмовляюся, коли на скринінгу компанії повідомляють, що працевлаштовують за гіг-контрактом. Іноді це з’ясовується вже на другому етапі, бо не всі роботодавці відкрито про це говорять. Щоб не вдаватися у деталі, я завжди пояснюю, що мене повністю влаштовує формат співпраці за ФОП-моделлю і я не хочу нічого змінювати.
Однак насправді причина інша — недовіра до держави та лобі у вигляді великих компаній. Уряд часто сам дискредитує власні ініціативи. Умови для гіг-контракторів та Дія City буцімто закріплені на 25 років, однак я в це не дуже вірю. Що заважає Верховній Раді просто проголосувати за щось інше?
Також я проти підписання договору про неконкуренцію. В умовах можуть додати заборону працевлаштування в іншій компанії впродовж якогось періоду. Тобто пішов з однієї «галерки», а на іншу — зась. Для чого це роблять? Щоб спеціалісти не змінювали компанії заради більшої зарплати. Вигідно це найперше великим гравцям. Адже саме вони найбільше підтримували впровадження Дія City.
Видається, що все йде до жорсткої регуляції ринку та умов. Більшість моїх колег мають таку ж думку й не хочуть переходити на гіг-контракти. На щастя, в EPAM їх наразі не пропонують. Якщо у найближчому майбутньому щось зміниться, проситиму залишитися на ФОП.
«Жодних плюсів переходу я не побачив». Олег, GlobalLogic (ім’я змінене на прохання героя)
Компанія планувала переводити працівників на гіг-контракти командами та проєктами. Однак люди почали відмовлятися, тобто частина команди була за, а частина — проти. Тож цю ідею не просунули. Зараз на гіг-контракти беруть нових людей, а решту планують переводити з наступного року.
У нас був вебінар про гіг-контракти, але я, наприклад, жодних плюсів переходу не побачив. Я взагалі проти Дія City. З погляду оподаткування це — неправильно. Держава виділяє окремий вид діяльності й пропонує йому захист від самої себе.
Я планую релокуватися за кордон, тому гіг-контракт точно не підписуватиму.
«Компанія має утримувати цінних кадрів привабливою зарплатою, а не пунктами в контракті». Петро, Empeek (ім’я змінене на прохання героя)
Компанія, у якій я працюю, наразі не планує ставати резидентом Дія City. Однак на внутрішньому колі я вже попередив про своє небажання переходити на гіг-контракт, якщо компанія передумає. Я не довіряю державі, тому маю багато упереджень щодо такого виду найму.
Коли я перебуваю «під прикриттям» третьої групи, то плачу податки на загальних умовах, як і всі інші ФОПи. Однак якщо я буду гіг-контрактором, то перебуватиму у відносно вузькому колі. Держава зможе «крутити» айтівцями, як захоче. Я не вірю, що умови та розмір податків згодом не змінять. Якщо підвищувати податки, то для всіх, а не лише айтівців.
До договорів про неконкуренцію я ставлюся негативно. Компанія має утримувати цінних кадрів привабливою та конкурентною зарплатою, а не пунктами в контракті.
Якщо Empeek вирішить перейти на гіг-контракти, то я вестиму перемовини про те, щоб залишитися на ФОП-моделі. Я досить важлива людина для компанії, тому сподіваюся, що на це погодяться. Якщо отримаю відмову, то діятиму з огляду на ситуацію на ринку. Якщо будуть офери від інших компаній, то я їх розглядатиму, а якщо ні — доведеться змиритися і піти на поступки.
Найкращі коментарі пропустити