70 відісланих резюме та постійне розширення стеку. Як Junior Front-end Developer знайшов першу роботу в IT під час війни
За результатами опитування DOU, у 2023 році найпопулярнішою мовою програмування залишається JavaScript. Нею пишуть комерційні проєкти 19% розробників. А разом із TypeScript ці дві мови програмування займають третину ринку.
JavaScript вважають однією з найбільш підхожих мов початківцям. Проте чи легко отримати реальний офер зі знаннями JavaScript, якщо шукаєш свою першу роботу в IT, а в країні — війна?
DOU запитав про це у Станіслава Ситникова, Junior Front-end developer BandaPixels.
Станіслав працює у компанії сім місяців, перші три він проходив стажування на позиції Trainee. Нині у техстеку розробника — HTML5, CSS3, мови програмування JavaScript і TypeScript, безліч бібліотек. Наприклад, Tailwind, Material UI і Styled-components для стилізації застосунку. Стейт-менеджери, які дають змогу керувати станом застосунку — Redux/toolkit, Redux thunk, Redux saga і Zustand. Бібліотеки GraphQL та Apollo, React-testing-library, React Query, React-router, Google Cloud Functions, Google Map API тощо. У майбутньому він планує розширити стек технологій, щоб закривати не тільки Front-end, а й Back-end.
«Геть не жалкую, що звільнився». З обслуговування клієнтів банку — в IT
Раніше я працював у «ПриватБанку», спочатку оператором кол-центру, потім — оператором чату. Кар’єрних перспектив там не бачив, зарплата не зростала. Це була не надто захоплива робота, з дня у день ми обробляли замовлення клієнтів, повідомлення та дзвінки.
Моя нинішня професія набагато цікавіша. Тебе цінують, ти потрібен як фахівець. Водночас IT швидко розвивається, постійно потрібно вивчати щось нове, щоб не вилетіти з ринку. Не на останньому місці для мене гарна зарплата, яку, на жаль, в Україні нечасто побачиш в інших професіях. Геть не жалкую, що звільнився з попередньої роботи.
Як не дивно, отримати першу роботу розробником мені допомогли курси від школи GoIT. Я придбав програму Junior Full Stack Developer, де близько року вчився створювати сайти та застосунки. З основною роботою варіантів організувати навчання було небагато. Просто щовечора приділяв цьому близько трьох годин, зокрема у вихідні.
Справедливо зазначити, що у мене було дві паузи в навчанні. Перша — на Новий рік, коли нам дали три тижні перепочити, і я не дуже багато часу приділяв програмуванню, бо випереджав програму на тиждень і мав запас часу. Друга — початок повномасштабного вторгнення. Студентам і викладачам запропонували взяти півтора місяця на релокацію/евакуацію, бо навчатися під обстрілами було важко. На щастя, за весь час війни в моєму місті було лише
Загалом вперше я ознайомився з IT-сферою ще до курсів. Якось я з’їздив на науково-популярний фестиваль в Отрокові, де посеред іншого розповідали про мови програмування, великі дані, машинне навчання та штучний інтелект.
Відразу взявся за JavaScript. Почав з підручника «JavaScript для дітей», провчився сам два місяці. Це було перше знайомство з програмуванням, але на той час мені забракло мотивації продовжити. Я вважав, що роботу з такими знаннями я не знайду. Лише через півтора року, коли серйозно задумався над зміною кар’єри — робота ні в банківській сфері, ні в фінансах мене не приваблювала, — загуглив «5 найкращих шкіл України у сфері програмування» і обрав курси.
«Я живу у Кропивницькому, але не думав, що знайду тут роботу». Про 70 відісланих резюме у пошуках першого оферу
Я розпочав шукати роботу, тільки-но опанував на курсах блок з JavaScript. Але після того, як отримав перше тестове завдання, зрозумів, що моїх знань замало, щоб успішно працевлаштуватися. Вирішив спочатку вивчити React, а потім знову розсилати резюме.
Шукав вакансії всюди — на LinkedIn, Djinni, Work.ua, Robota.ua, DOU, в телеграм-каналах, на сайтах компаній. Створив таблицю в Google Sheets і записував туди перелік пропозицій, на які відгукуюсь, і який результат отримую з кожної з них. Але з урахуванням того, що мене сам знайшов рекрутер компанії BandaPixels через LinkedIn, найбільше користі приніс саме цей канал.
У пошуках першого оферу я відіслав резюме приблизно 70 разів. 20 — на першому етапі. Після опанування React — ще 50. Статистика була невтішна. На 30 запитів я міг отримати лише кілька відповідей, які містили пропозицію виконати тестове завдання. Часто на них не приходило фідбеку або були лише обіцянки надати відгук потім. Це дещо демотивувало братися за тестові. Але якщо вони були цікаві, то я погоджувався на них просто заради практики.
Хоча зараз, коли на одну вакансію 400+ кандидатів, давати тестові навіть більш доречно. Потрібно якось відсіювати кандидатів, які точно не підійдуть. Заодно це додаткова практика для джуніора: навіть якщо не вкладешся в дедлайн з тестового, зможеш набратись досвіду і потім додати як пет-проєкт у резюме.
Я відсилав резюме і в закордонні компанії, але там відповідали, що мені бракує навичок англійської.
Резюме Станіслава (оновлено 3 місяці тому)
Я живу у Кропивницькому, але чомусь не вважав, що можу тут знайти роботу розробника. Розглядав релокейт у західні регіони України або віддалений формат в інших містах. Офіс BandaPixels виявився у моєму місті. Це, до речі, стало великою перевагою під час блекаутів.
Коли мені написала рекрутерка компанії, то запропонувала посаду Middle-розробника. А я на той час ще, напевно, і джуніором не був, і з обов’язками мідла би не впорався. Тому переглянув, які ще у них є позиції, і відповів, що можу долучитися до команди як трейні.
Мене чекали три етапи відбору: перший — співбесіда з рекрутером, другий — тестове завдання, третій — технічна співбесіда. Співбесіда з рекрутером стандартна, і складнощів у мене не виникло. Потім мені надіслали тестове завдання. Я не мав часових обмежень, але стояла умова виконати все якісно.
Тестове завдання було простим: створити дашборд із трьох стовпчиків: загальний перелік задач, задачі у прогресі та завершені задачі. Кожну задачу можна було переміщувати з одного поля в інше просто за допомогою кліків, навіть без drag-and-drop. Для реалізації завдання необхідно було використати TypeScript, фреймворк React, бібліотеки Redux або Redux/toolkit, ESLint і SCSS. TypeScript я не особливо знав, але опанував React. Тож без особливого поспіху виконав це завдання за три дні.
Відразу після цього мене запросили на технічну співбесіду, і я її успішно завалив. Не тому, що вона була складна, а тому, що не мав багато часу на підготовку через роботу та навчання.
Розмова тривала близько півтори години. Моєму інтерв’юеру паралельно доводилося вмикатися в робочі процеси, і це так цікаво! Я насправді поринув у реальну роботу (сміється). Питання були мені знайомі, але не на всіх я розумівся глибоко. Також було кілька задач у форматі онлайн. Мені показували код і запитували, у чому там проблема. Певна річ, я перехвилювався. Бо ставили і легкі питання, відповідь на які було б не складно дати.
Після цього рекрутерка компанії запропонувала спробувати пройти співбесіду ще раз — за місяць. Я вирішив поставити на паузу курси, звільнитися з роботи й кинути всі сили на підготовку до наступної співбесіди. Успішно її пройшов і отримав свій перший офер.
Варто сказати, що це був виправданий ризик. Я розумів, що першу співбесіду завалив не з розгромом, просто потрібно більше часу на підготовку.
«Головне — вміти себе дисциплінувати». Як підготуватися до технічних запитань
Від школи GoIT у мене був невеличкий курс з підготовки до співбесіди. Там розгорнуто пояснювали технічні запитання з JavaScript. Після цього у мене з’явилося більше розуміння, як працює кожна функція. Я переглядав відео на YouTube, гуглив, якщо чогось не розумів, використовував електронний підручник з JavaScript.
Самостійно до технічної співбесіди можна підготуватися за переліком запитань, відповіді на які легко знайти в інтернеті. Головне — мати бажання та вміти себе дисциплінувати. Для цього не обов’язково купувати курс.
Мені, на жаль, без курсу дисциплінувати себе було складно. Але загалом можу сказати, що курси готують кандидата до того, щоб пройти співбесіду та потрапити на роботу. Далі все одно доведеться працювати над собою і прокачувати навички.
Головне не падати духом, коли щось не вдається, бо це нормально. Я і зараз інколи чогось не розумію, але потім це розуміння з’являється. Потрібно відкривати Google й докопуватись до істини.
«Тестові завдання були як пет-проєкти». Про випробувальний термін і роботу в компанії
Перші три місяці у BandaPixels були випробувальним терміном, у цей час я перебував на позиції Trainee. Мені давали тестові завдання для підвищення навичок, це були як маленькі пет-проєкти.
Пет-проєкти Станіслава
- Перший тестовий проєкт у вигляді лендингу: код і застосунок;
- Гра Tower of Hanoi: код і застосунок;
- Сайт-інформацію про персонажів з мультсеріалу «Рік і Морті»: код і застосунок.
Зарплата на позиції Trainee нижча, але й вимог було менше, ніж до джуна. Я постійно вивчав нові технології — Next.js, ESLint, Husky, React Testing Library, Storybook, React Query, Redux-saga, отримував невеликі завдання з реальних проєктів.
Читайте також 👇Нині мені чудово працюється в компанії. В офіс можу приходити в різний час, є опція віддаленої роботи. Як джун я працюю на аутсорс-проєктах під керівництвом свого тимліда. Час від часу маю змогу оновлювати стек технологій до актуального. Немає чогось такого, до чого складно звикнути, але бувають різні ситуації в роботі. Інколи не розумієш, що відбувається в коді, потрібно багато гуглити.
Коли я приставав на офер, то, звісно, поцікавився інформацією про компанію. Відгуки на DOU були лише позитивні. Знайомі, які ходили на екскурсію в офіс BandaPixels, теж добре відгукувалися про роботу. Гарне враження справляв сайт компанії. Але й особливого вибору у мене не було, бо ринок тепер не в тому стані, щоб нехтувати пропозиціями для джуніорів.
Я уже попрацював з JavaScript, TypeScript, React, опанував Facebook SDK, трохи заглибився в AWS Cognito. У планах опанувати Back-end. Для цього доведеться вивчити Node.js, знати принципи побудови Web API. Не зайвим буде розібратися в базах даних (наприклад, MySQL), а також мобільній розробці (на кшталт React Native). З фулстеком я зможу завжди знайти найкращий проєкт у межах своєї компанії, та й загалом на ринку.
«Просто купити курси недостатньо». Поради для тих, хто шукає першу роботу розробником
Для тих, хто тільки шукає першу роботу в IT, я раджу прокачувати англійську. Це дуже крутий hard skill, який допоможе не лише в розробці. Тим паче багато якісних курсів з програмування саме англійською мовою. Якщо їх успішно пройти, то, дуже ймовірно, ви знайдете роботу в IT-компанії.
По-друге, набивати руку на пет-проєктах, інакше нічого не навчитеся. І усвідомити те, що потрібно докладати серйозних зусиль, аби здобути цю професію. Просто купити курси недостатньо, багато хто їх навіть не завершує. Людині має бути цікаво, вона повинна хотіти вчитися. Інакше, можливо, це не її професія. Якби не IT, то я, наприклад, можливо, став би пожежником. Хоча умови праці там гірші.
І останнє — не здаватися. Буде чимало ситуацій, коли ви сумніватиметеся в собі, власних знаннях і виборі. Якщо у когось виходить завжди все легко, то йому можна хіба що позаздрити.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
6 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.