«Можна бути генієм в ІТ й ідіотом у питаннях людської історії». Розмова з Грицаком і Ажнюком

💡 Усі статті, обговорення, новини про AI — в одному місці. Приєднуйтесь до AI спільноти!

Чи стануть технології причиною нашого самознищення? Чи існують сьогодні кіборги? Чи диявол XXI століття ховається у стрічці соцмереж? А де тоді Бог? І чи зможе штучний інтелект коли-небудь опанувати емпатію?

Саме про це на заході DOU Day Picnic говорили український історик і публіцист Ярослав Грицак зі співзасновником Petcube, OddSystems і The Fourth Law Ярославом Ажнюком. Модерував розмову засновник Ukraїner Богдан Логвиненко.

DOU публікує відеозапис, а також скорочену і відредаговану текстову версію розмови.

«Кожен з нас є кіборгом»

— Як історично технології впливали на культуру і як її змінювали?

Ярослав Грицак: Дуже загально кажуть, що у світі було дві революції, які змінили світ. Перша — це винахід землеробства. Друга — індустріальна революція. А зараз ми живемо в третій — постіндустріальній революції. Мабуть, ваші діти ще не знатимуть, чим вона закінчиться.

Перша революція створила цивілізацію. Тому що завдяки переходу до осілого способу виробництва, появі технології з вирощування зерна з’явилися міста і все, що з цим пов’язано. Саме слово «цивілізація» походить від слова «civis», «міста». Архітектура, знання, писемність — беруть початок звідси.

Далі йде промислова революція. Вона сталася в межах європейської цивілізації, а згодом поширилася на весь світ. Якщо дуже коротко, вона створила комфорт. До цього середня тривалість життя становила 25-30 років. Тепер же людей звільнили від тяжкої фізичної праці і вони стали жити довше і приємніше.

Нинішня третя революція є наймасштабнішою, найбільш універсальною і найбільш загрозливою. Передусім вона пов’язана з айтівцями і докорінно змінює характер світу.

Питання, яке постає:

Ми живемо в більшому комфорті, з більшим доступом до знань, припускаємо, що розумніші, але чи це змінює людський характер, людську натуру?

Це питання дуже прикладне, тому що в основі людської натури — насильство, війни. І історично випливає, що кожен такий перехід не знімав загрозу війн, а навпаки, робив війни більш технологічними й частішими.

То чи ми перестанемо воювати взагалі, чи навпаки, штучний інтелект доведе воєнну технологію до таких висот, що історія завершиться кінцем світу?

Зараз це питання не має відповіді. На щастя, я її не знатиму, бо так довго жити не буду. Але відповісти зможете ви. Тільки не словами, а діями.

Ярослав Ажнюк: Технології зробили з мавпи людину. Тобто це мало безпосередній вплив на нейрофізіологію людини, на формування нашого мозку.

Нині початок наступного етапу, коли в нас з’явиться кібернетична надбудова. Насправді кожен з нас є кіборгом, бо має в кишені телефон. Коли його немає, це відчувається, ніби немає кінцівки. Технічні пристрої стали невіддільною частиною нас. Але ми прагнемо ще тіснішої інтеграції з хмарними технологіями. Наприклад, уже є BCI-інтерфейси типу Neuralink і аналогічні технології, які дозволяють керувати комп’ютером подумки. Є рішення, які йдуть іншим шляхом, але все одно ставлять за ціль інтеграцію людини з технологіями.

Водночас я думаю про парадокс Фермі. Якщо людство змогло так розвинутися, постає питання:

«Де всі інші розумні цивілізації?»

У всесвіті мільярди галактик з мільярдами зірок кожна, а всесвіту 13,8 мільярда років, чому ми досі не бачимо жодних ознак іншої цивілізації? Одна зі спроб відповісти на цей парадокс — це «великий фільтр». Гіпотеза припускає, що кожна цивілізація в якийсь момент досягає такого рівня технологічного прогресу, де вона абсолютно неминуче самознищується.

Також на парадокс Фермі намагається дати відповідь гіпотеза про симуляцію Ніка Бострома. Він каже, що одне з наступних трьох тверджень має бути правдивим:

  1. Кожна достатньо технологічно розвинута цивілізація неминуче самознищується.
  2. Кожна достатньо технологічно розвинута цивілізація неминуче доходить висновку, що симулювати інші цивілізації є морально неприпустимим, і вирішує цього не робити.
  3. Ми з майже стовідсотковою ймовірністю живемо в симуляції.

«Коли реальність зникає, зникає і відчуття правди»

— Наскільки поява соціальних мереж вплинула на хід історії та культуру?

Ярослав Ажнюк: Є експонента розвитку соціальних медіа як явища і кількості часу, яке людство сумарно там проводить. Так само побут людей змінювався з винайденням письма, книгодрукування, радіо і телебачення. Щоразу поява нових засобів обміну інформацією докорінно змінювала життя людей, що призводило до великих глобальних потрясінь.

Мене бентежить, як зростання соціальних медіа збіглося з появою генеративного штучного інтелекту. Це ідеальне середовище для поширення інфовірусів — брехні. Саме ШІ дозволяє поширювати дезінформацію в індустріальних масштабах. І разом це призводить до «кембрійського вибуху» брехні, в якому ми живемо.

Західні демократії піддаються цим маніпуляціям, але завдяки свободі слова у нас є «антитіла проти цих інфовірусів». Водночас в авторитарних режимах ця закритість — немов шкірочка зверху крем-брюле. Вона тверда, але якщо потрапити під неї, там є м’якуш. І якщо нам вдасться ефективно атакувати Росію інформаційними вірусами, це може стати інструментом, який зруйнує цей режим.

Ярослав Грицак: Я принципово не користуюся соцмережами. Я зрозумів, що це на мене погано впливає — притуплює мої розумові і інші здібності. На мою думку, від них більше шкоди, ніж користі.

Ми живемо життям білки в колесі. Якщо раніше головною проблемою людей був страх чи голод, то зараз у нас головне почуття — стрес. Тому що ми постійно не встигаємо зробити те, що плануємо.

«Зараз ваш успіх міряється тим, наскільки мало часу ви маєте»

Це означає, що наша інтелектуальна, функціональна, емоційна здатність роздрібнюється. Ми не можемо зосередитися. Наші аналітичні, синтетичні знання дуже послаблюються.

Соціальні мережі відіграли важливу роль у нульових роках в боротьбі проти авторитарних режимів. Це був спосіб комунікації. Найяскравіший приклад — часи Арабської весни, коли ключову роль зіграв Twitter. Тоді вважалося, що в мережі більша свобода слова. Але ми знаємо, чим ці революції закінчилися. Тому питання відкрите, чи ми маємо реальний продукт, чи маємо симулякр цього продукту.

Соціальні мережі не дають відчуття реальності, вони спотворюють реальність. Коли реальність зникає, зникає і відчуття правди. В соціальній мережі виникає ефект, коли кожен представляє себе експертом і може давати оцінку з будь-якого питання.

Якщо правди не існує, то правдою стає кожне суб’єктивне враження. На цьому базується режим Путіна. Вони знають, що брешуть, але ще вони знають, що брешуть усі. Тому зводиться не до того, на якому боці правда, а хто бреше ефективніше. Також соціальні мережі створили Трампа.

Умовно кажучи, це перехід від друкованого слова, де був фактчекінг, до ситуації, коли фактчекінгу більше немає. Соцмережі — прекрасний інструмент для популістів.

— Але традиційні медіа теж можуть вдаватися до дезінформації. Як було з Волтером Дюранті з The New York Times і запереченням Голодомору. Або те, як медіа зробили з Петлюри людину, яка боролася з євреями.

Ярослав Грицак: Пропаганда була завжди, як і фальсифікація. Йдеться про масштаби. Ситуація з Дюранті — це ганебний виняток, і New York Times зрештою це засудила. Я погоджуюсь, що в будь-якій друкованій інформації є брехня. Але навряд чи в підручнику географії ви побачите текст, що Земля плоска. А натомість у соціальних мережах масово пишуть, що це Зеленський веде війну і не хоче миритися. І кількість людей, які це читають, величезна.

Ярослав Ажнюк: Технологія ніколи не була добром або злом. Технологія завжди була інструментом. Як вогонь, який може обігріти і нагодувати, але може і спалити дім. Або ніж, яким можна робити операції або вбивати.

І якщо ми подивимось на останні 10 тисяч років людської цивілізації, технологія все ж вела до покращення життя, як-от подовження віку, зменшення дитячої смертності, зменшення голоду у світі. Звичайно, кожне покоління боялося технологій, бо вони несуть зміни. Найяскравіший приклад — рух луддитів в індустріальній Британії, які трощили ткацькі верстати, бо ті нібито забирали у них роботу.

Людство добре призвичаюється до кожного нового циклу. Диявол імовірно ховається в соціальних мережах, але, напевно, десь там є і Бог.

«Чи не наближаємося ми до Бога, створюючи штучний інтелект?»

— Зараз на книжках починають з’являтися маркування, що вони написані без штучного інтелекту. Які виклики тут бачите? Чи прийдемо ми до моменту, коли на всіх книжках буде маркування «Несинтетично створена книга»?

Ярослав Грицак: Я запевняю, що на моїх книжках такого напису не буде. Я свої книжки пишу сам і не дозволю жодному штучному інтелекту це робити за мене. Так, ми стали жити довше і комфортніше. Але чи ми живемо якісніше, краще? Чи рівень загроз, який стоїть перед нами, зменшився? Або, навпаки, збільшився?

Є простий тест, щоб це зрозуміти. Подивіться, наскільки зросла кількість фільмів про кінець світу. Тобто в нашому знанні з’явилося щось, що змушує бачити такі сценарії. Можливо, це відбувається підсвідомо.

Ще на початку нульових британські науковці прогнозували, що близько 2030 року людство зіткнеться з кризою базових ресурсів — насамперед води — на тлі вибухового зростання населення. І було припущення, що високотехнологічні війни йтимуть саме за базові ресурси.

Повторюся, те, що пов’язано з насильством, розвивається краще, ніж те, що пов’язане з ненасильством. Найбільш розвинуті технології — військові. Це те, чого не розуміють Маск і Цукерберг. Історики, філософи й письменники давно про це кажуть. Зло завжди поруч і завжди використовує будь-які зміни. Сімдесят років ми жили без великої війни й почали вірити, що вона більше неможлива.

«Але достатньо трьох поколінь, які не знали війни, щоб повернулося відчуття, що вона знову може статися»

Тому головне — бути обережними з будь-якими технологіями, навіть найкращими. Диявол існує в історії, і найбільша його брехня в тому, щоб переконати нас, ніби його нема. Можна бути генієм у сфері ІТ й водночас — ідіотом у питаннях людської історії й гуманітарних процесів. Це те, що я називаю технологічним ідіотизмом. Історія навчає — користаймося з досягнень, але тримаймо обмеження, червоні лінії, які не можна переходити. Це, мабуть, головний меседж, який дає нам історія.

Ярослав Ажнюк: У жодному разі не можна прибирати філософію з навчальних програм технічних спеціальностей. І бійтеся тих айтівців, які кажуть, що їм література, філософія та інші гуманітарні науки не потрібні. Бо є загроза стати Маском, який казав, що емпатія — не актив (empathy is not an asset).

Щодо маркування книг, то я вважаю, що це тупиковий шлях. Це все одно, що казати, що ця футболка зроблена без ткацького верстата. Важливо, щоб кінцевий продукт був хорошим, корисним, цінним, правдивим.

«Чого ми більше боїмося? Того, що штучний інтелект буде писати погані книги, чи того, що він буде писати їх краще за людей?

— Чи зможе ШІ мати душу?

Ярослав Грицак: Найбільша зміна, яка стосується людського характеру, сталася під час «золотого віку», приблизно між IV століттям до нашої ери і VI століттям нашої ери. Це часи, коли сформувалися світові релігії. Часи життя Сократа, Христа, Будди, Конфуція, які, незважаючи на те, що жили в різних країнах, вивели золоте правило моралі. І воно звучить дуже просто: не роби іншому те, що ти не хочеш, щоб робили тобі.

Крім тіла і інтелекту, в людях є ще дещо, що неможливо виявити чи дослідити. Але це те, що нас визначає. Вибачте за банальність, я кажу про душу.

Наприклад, ізраїльський футуролог Юваль Ной Харарі ставить, на мою думку, слушні питання:

«Чи, створюючи штучний інтелект, ми не наближаємось до Бога? Чи ми самі не стаємо Богом? Ми можемо створити тіло штучному інтелекту, ми можемо дати йому інтелектуальні суперможливості, але чи ми дамо йому емпатію?»

Тому це питання апелює не тільки до інженерів, а й до гуманітаріїв: істориків, філософів, богословів. Також великих текстів — Платона, Макіавеллі, Лока.

Це підводить нас до ще однієї небезпеки соціальних мереж — вони прагнуть зробити інформацію якомога коротшою. Лише 4-5 рядків. А де час на рефлексію? Де час на духовне?

Я не проти технологій, я ними користуюся і тішуся, що скоро вони, ймовірно, розв’яжуть питання раку. Але чи буде від цього в нашому житті менше небезпек? Ось тут для мене велике питання. І дуже важливо, щоб був діалог між ІТ і гуманітаріями. Щоб я, гуманітарій, трошки знав, що є в ІТ, але і щоб ІТ-спеціалісти читали великі тексти.

Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU

👍ПодобаєтьсяСподобалось3
До обраногоВ обраному0
LinkedIn

41 коментар

Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.

>

Можна бути генієм в ІТ й ідіотом у питаннях людської історії

А можна бути ідіотом і в тому, і в тому.
Вказувати пальцями ми звісно ж не будемо

До речі, вже є текстова версія розмови з Дмитром Кулебою:

dou.ua/...​/talk-with-dmytro-kuleba

Приходьте, діліться думками ;)

Технології зробили з мавпи людину. Тобто це мало безпосередній вплив на нейрофізіологію людини, на формування нашого мозку.

Дивна заява для сучасної людини, коли відомо про генну інженерію, виховання, навчання.
Коли розшифровано геном людини і наука не може довести походження людини від мавпи. Нема прямих предків людини. Відповідно очевидно, що людей створили методами генної інженерії розумні істоти, які кілька тисяч років тому вже володіли методами генної інженерії, дали людству знання з землеробства та інші технології 5-7-8-10 тисяч років тому.
Археологічні знахідки показують, а наукові методи вказують, що таких спроб створити людство було кілька за останні 100 тисяч років. І десь 5-7 тисяч років тому вдалось створити основні чотири раси людей та розселити їх по планеті.
Звичайно можуть бути попередні експерименти, які завершувались більше 10-20 тисяч років тому катастрофами (війни, екологічні лиха, епідемії та пандемії), і саме «люди» тих ранніх експериментів будували піраміди, мегаліти, тощо.

«Де всі інші розумні цивілізації?»

Хто такі таргани, мурахи, бджоли, сучасні мавпи для нас? Відсталі види. Так само ми, сучасне людство є таргани для «інших розумних цивілізацій» і з людством поки не хочуть вступати в контакт, бо їх влаштовує те, що людство на планеті як у в’язниці і масово не може покинути планету. Кілька десятків астронавтів за минулі 70 років на фоні 8-12 млрд людей, які жили на Землі в 1961-2025 це ніщо. Навіть по Сонячній системі наші технології не дозволяють пересуватись. Що вже казати про польоти до зірок групами в десятки, тисячі людей?

ви забули додати про теорію сот, плоску землю, стіну з льоду та ящірок які правлять світом.

та ящірок які правлять світом.

керують править Президент України Зеленський а ящірки керують єто другоє

До цього середня тривалість життя становила 25-30 років.

Звідки ця бздура з радянських підручників історії, яку досі поширюють?
Подивіться на племена Південної Америки, Австралії, Африки, що досі живуть як первісні люди натуральним господарством! Люди легко доживають до 50-80, навіть до 90-100 років за певної соціальної або родової організації. Якщо діти та онуки годують старих то до 80-100 років. 25-30 років виникло з усереднення від того що через низький рівень медицини гинуло багато дітей, що через війни гинули чоловіки у 14-25 років. От і вийшли ті середні 25-30.
40-80% дітей гинуло в 1-10 років, чоловіки в 14-45 років, решта людей доживали до 50-80 років. От і виходило в середньому 25-30, така математика.
Написав, бо зі школи чомусь заклалось і не розумів що мова про «середня тривалість життя».
В 4-7 класах цього якось не розумієш, не уявляєш про що мова, як та «середня» вираховується.

у світі було дві революції, які змінили світ

0. поява і поширення персональних ПК, ноутбуків.
1. Поява інтернету і смартфонів, AWS та решти клаудів.
2. Поява штучного інтелекту, різних LLM.
А що таке землеробство? Зерно росло в природі розподілено, люди просто почали збирати і садити цілестрямовано на обмежених територіях. Те саме з деревами, кущами.
Що призвело до перекосів та дизбалансів в екосистемах планети.
А от коли частина людей почала різними методами відбирати їжу в інших людей та накопичувати, змушувати решту людей працювати на себе от це вже і є справжня соціальна революція. І всі решта війн і революцій останніх 3-7 тисяч років відбувались через те, що частина людей прозрівала і намагалась вбити, або посісти місце в ієрархії тієї «малої частини людей» що додумалась експлуатувати або поработити інших.
99% революцій та війн це перерозподіл ресурсів.
Села та міста це вже похідне від накопичення та перерозподілу ресурсів (переважно води, їжі). Виникають з появою технологій переміщення великих об’ємів їжі на малу в кілька квадратних км територію. Тобто одомашненням коня, корови(віслюка, кіз). Одомашення коней, віслюків відбулось приблизно 6000 років тому.

з появою генеративного штучного інтелекту.

поки він більше дегенеративний
youtube.com/...​dRGsY?si=zvtc9kht54DojlV

Далі йде промислова революція. ... Якщо дуже коротко, вона створила комфорт.

гиги я же ж кажу класичний просто книжний булшитер п.дабол )) ніх «промислова революція» не «створила комфорт» вона лише змінила підходи до виробництва перейшовши на суттєво новий рівень масового виробництва і то є все виключно тому що виробничі ресурси як такі з’явилися з-за масового вивільнення робочої сили з с/х як то банального вирощування їжі щоб банально дожити до наступного врожаю чим «європейська цивілізація» переважно і займалася

До цього середня тривалість життя становила 25-30 років.

а скільки треба? )) середня тривалість життя вимірювалася чисто біологічними факторами народжуваності та подальшої смертності де до 25-30 рокі більшість просто не доживали з тих чи інших причин

Тепер же людей звільнили від тяжкої фізичної праці і вони стали жити довше і приємніше.

і ніт індустріальна революція то є не змінила і люди не стали звільнені від тяжкої фізичної праці і не стали жити приємніше просто вони масово поїхали у міста на виробництво бо їм просто не стало досить місця у селі бо та сама базова зміна у с/х яка дозволила врешті просто нагодувати вже людство але так само вона змістила суто економічний зміст с/х просто зменшивши фактичну вартість їжі як то тепер кожен міг виростити собі їжу картоплю на городі але надлишки тепер коштували надто дешево щоб на них жити окремо як основної роботи

тож люди за фактом змушені були працювати щонайменше не менше а може ще більше щоб просто заробити собі на хліб як саме окремі люди але так для людства у загалом то був суттєвий крок але для загалом не для окремі люди

... це як сталінська індустріалізація та атомна бомба коштувала життя селян і тут приходить тов. пан історик і розказує як то було добре

Тепер же людей звільнили від тяжкої фізичної праці і вони стали жити довше і приємніше.

всьо так і було

,,,,,,,,,,,,,........,,,,,........,,,,,,,,,,,,,,,,,

всьо так і було
Можна бути генієм в ІТ й ідіотом у питаннях людської історії«. Розмова з Грицаком

такий самий булшитер як і руські п.даболи селяві

Ярослав Грицак: Дуже загально кажуть, що у світі було дві революції, які змінили світ. Перша — це винахід землеробства.

ніт першої революції є удомашненя свійських тварин і саме з них і початковуються міста як точки перетину міграційних шляхів як то водопой та місце обміну

а для землеробства міста нах. не треба землеробство узагалі може підтримувати пласку пасторальну модель популяції а те що розказує автор то є лише окремої централізованої моделі (як то міста государства) саме соціальної але саме модель землеробства тут ні до чого бо яке ж власне землеробство у місті

А зараз ми живемо в третій — постіндустріальній революції.

в ж. ви живете а не в «революції» )) хіба совєцьку соціалістичну досі не відмінили памятник леніну повалили щоб не відсвічував і не нагадував що революцію не відмінили а революцію не відмінили

та сама совєцька брехня за світову революцію і участь у неї персонально ссср

Нууу, у нас народ любить всяке гівно підняти з низів, возвести їх в «лідери думок» та свято вірити кожному їх слову, а потом коли ті обісруться з ніг до голови, як всякі арєстовичі, притули, потапи та інші бляді, то починають здивовано кліпати оченятами та говорити «а ми не знали». А доу — це просто лакмусовий папірець на всяких потвор. Тут коли починають когось облизувати, то це 146% буде якийсь перевертень типу хведоріва чи щось подібне.

Цілком погоджуюсь з паном Грицаком щодо його фрази про — «можна бути ідіотом у питаннях людської історії», адже саме Грицак з ще одиним колегою по цеху з УКУ підписав польський документ щодо волинської трагедії де повністю вина даної трагедії лягає на ОУН/УПА.

Насправді він не визнавав ніколи повністю вину ОУН, він підтвердив що є деякі історичні факти що саме ОУН давала деякі накази — але в той самий час він зазначав що прямих доказів участі керівництва ОУН немає. Там насправді багато деталей. І не нам його критикувати — бо щоб дискутувати з істориком — треба як мінімум орієнтуватись в тих подіях на його рівні.

Взагалі в Україні і Польші події трактуються сильно по різному, поляки хочуть визнати ОУН злочинцями — тому що з їх точки зору — доказів немає — тому що накази вбивати цивільних не документувались (що має сенс) — але в той же час вони замовчують свої злочини. Виглядає так що злочинці були всі, судячи з тих матеріалів які є. Тому спір буде тривати ще довго, тому що він політизований і жодна сторона ніколи не визнає себе злодієм.

бо щоб дискутувати з істориком — треба як мінімум орієнтуватись

ги ну сірьозно ви б хоч вікіпєдію почитали чи якісь популярні матеріали історичні

youtu.be/ZZ0TtmMKAmQ

тов. проффесор історік з яким дискутувати закінчує історичний факультет історично львівський рівно 82-го року за що вам каже цифра 82-й рік?

... ну вам то ні за що бо ж там вам пустий звук )) но 82-го року якраз помер тов. брєжнєв і часи були відповідно відповідні як до того так і після того стало вже зовсім ну не до того но ще на часі

но то ще ладно може тов. проффесор вів підпільну політичну анти радянську діяльність як то своїма історічними дослідженнями та працями

... а ну ок там же ж у популярному інтернет виданні вікіпедія

У 1987 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за темою «Робітники Бориславсько-Дрогобицького нафтового басейну в другій половині XIX — початку XX ст.: Формування, становище, класова боротьба» у Львівському державному університеті ім. І. Франка.

і там же ж прямо далі як продовження самого процесу буквально записаного же ж у історичних артефактах

У 1996 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за темою «Формування модерної української нації: історіографія та історіософія проблеми» у Інституті української археографії НАН України.

ловким поворотом руки історичної науки класова боротьба робітників перетворюється на формування модернової української нації

а до речі дрогобич знаходиться у царській руській імперії (разом з польщею) якраз лише до початку 20-го століття бо потім більшовики не змогли визволити польщу від класового ворога і результатом польсько-совєцької війни стає лінія кірзона за якої дрогобич потрапляє західніше від лінії і відповідно повертається до України уже за тов. сталіна молотова лібентропа

Виглядає так що злочинці були всі, судячи з тих матеріалів які є.

ну так хто ж спорить )) навіть зараз так просто американці прикидаються краще

про що давали писати про те і писав. Це не дискутабельно, це зміна контексту з інсторичних аргументів на аргументи повязані з біографією самої людини. Зрозуміло що при совку всі робили те що давали робити. А хто не підкорявся — той до цього часу як правило просто не дожив

про що давали писати про те і писав.

а ну так но тепер же ж то є стало по другому ))

А хто не підкорявся — той до цього часу як правило просто не дожив

exactly

ти саме точно виклав момент реальної історичної цінності місцевої історичної постаті проффесора історії наші дні

«не наші а ваші» (к)

ну так, не всім бути героями. У Фаріон та сама історія — але вона тепер канонізований мученик. Ваш хейт до пана недостатньо обгрунтований як на мене.

Ваш хейт до пана

це прямо буквально як анекдот буквально

привезли на станцію цистерну спирту чапаєв думає ну це точно же ж зіп’ються усі треба якось замаскувати взяв і затер половину літер у С2Н5ОН ну тепер не здогадаються

наступного ранку прокидається чапаєв виходить а усі кругом п’яні як же ж так він до пєтьки пєтька як же ж так

пєтька каже васілій іванович іду бачу «ОН» попробував точно «ОН»

(к)

Ваш хейт до пана недостатньо обгрунтований як на мене.

мій «хейт» більш ніж достатньо обгрунтований моїм старим добрим «хейтом» ще до старого доброго ссср де саме так і було

про що давали писати про те і писав.
але вона тепер канонізований мученик.
та сама історія

так та сама історія ви брешете українці брешуть у нас у ссср теж так було ні чого не змінилося ти сам це сказав це не я сказав

ну так, не всім бути героями.

чи маєш ти на увазі коли пану проффесору історіку прийде так само наказ з москви він так само завзято візьметься його виконувати як так само завзято брався його виконувати у ссср

про що давали писати про те і писав.

як та само завзято береться його виконувати в Україні (незалежній)

захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за темою «Формування модерної української нації: історіографія та історіософія проблеми» у Інституті української археографії НАН України.
Можна бути генієм в ІТ й ідіотом у питаннях

погоджуюсь, у питаннях — та майже всіх ))
тут і на форумі таких екзамплярів у кожному гарячому топіку достатньо

Всі плутають інтелект і специфічні вміння, з «мудрістю» як такою.
Найкращий приклад — якісь умовні інженери рашки, як роблять гіперзвукову балістику, що потребує неабияких знань і умінь, але вірять в денацифікацію і геноцид мільйонів українців, бо вони «рускі» вища раса.

Найкращий приклад — якісь умовні інженери рашки, як роблять гіперзвукову балістику, що потребує неабияких знань і умінь, але вірять в денацифікацію і геноцид мільйонів українців, бо вони «рускі» вища раса.

так ти намагаєся сказать як то українці робили кращу в світі ядерну зброю третій за розміром ядерний потенціал який віддали просто так і доки вони його робили

що потребує неабияких знань і умінь

вони українці не вірили у американську воєнщину кращу в світі совєцьку освіту та що совєцька людина є вища класова ланка в усьому світі

«то не твій зуб, а його зуб» ©
За 11 років війни так і не спромоглись відновити ядерний потенціал. Поставити на чергування ракети з ядерними боєголовками.

Можна бути генієм у сфері ІТ й водночас — ідіотом у питаннях людської історії й гуманітарних процесів. Це те, що я називаю технологічним ідіотизмом.

Тоді, виходить, що й гуманітарії, які не розбираються в ІТ, науці чи сучасних технологіях, — це приклад ‘гуманітарного ідіотизму’?
Якщо порівняти, скільки зла було скоєно крізь призму релігії, ідеології та філософії, і скільки — власне наукою, то різниця очевидна. Як на мене ʼгуманітарний ідіотизмʼ більш небезпечний. Можна навести існуючу реальність як аргумент.

Безумовно! Два найпопулярніших приводи для розв’язування війн — релігія та мова. Це й причина хрестових походів, включаючі хрестовий похід дітей і похід бідноти. Згодом — поява інквізиції тощо. І це при тому, що релігійні вчення подають себе здебільшого як миролюбиві.

Але варто зауважити декілька моментів.
1. В той час люди малі набагато менший рівень освіченості і зовсім інше світосприйняття. Тому порівнювати їх із сучасними людьми не зовсім коректно.
2. Рушієм науки в добу середньовіччя і трохи далі були саме священнослужителі, оскільки вони мали освіту і володіли писемністю.

Я гадаю, що пан Ярослав Грицак не ставив за мету когось образити. Він просто наголосив, що використання технологій має бути розумним і більш людиноорієнтованим. Щоб в гонитві за прогресом не губився кінцевий споживач. Оскільки йому, як історику, відома більшість історичних трагедій. Якщо релігія, філософія(ідеологія) розпалюють війни, то наука — знаходить способи, як зробити їх більш кривавими. Тому і потрібна взаємозацікавленість між технічними і гуманітарними науками, я вважаю.

Оскільки йому, як історику, відома більшість історичних трагедій.

Тоді, як історик він повинен знати: наймасштабніші трагедії людства — це продукт не технократів, а гуманітаріїв.
Я не проти гуманітаріїв, але саме Ярослав Грицак протиставляє ці категорії в контексті історичних трагедій і це не витримує жодної критики, якщо спиратися суто на факти. як для історика — це BS.
Можна навіть нагадати роль самих істориків у подібних трагедіях, але шеймити в цьому IT з боку історика — виглядає неадекватно.

Ну це завжди мікс, немає строго «технолонічного ідіотизму» і «гуманітарного»

але дивлячись на всякиї «геніїв» типу Ілона Макса, «технологічний ідіотизм» виглядає в рази загрозливішим. Є якась дуже цинічне і холоднокровне ставлення до інших людей у цих «геніїв», через їх «геніальність», це позволяє їм знецінювати інших людей, де гуманізувати їх.
Комунізм, фашизм — теж не були релігійними, принаймі номінально, а зла наробили — рекордно.

Є просто людський ідіотизм, ось і усе.
Тому Тарас Шевченко і казав: учітеся брати мої, думайте, читайте.
Світ різносторонній, і не варто себе обмежувати вивченням однієї зі сторін, зневажаючи інші

але дивлячись на всякиї «геніїв» типу Ілона Макса, «технологічний ідіотизм» виглядає в рази загрозливішим.

Назвіть хоча б одну історичну трагедію, яку розв’язав Макс чи подібні технократи?

Комунізм, фашизм — теж не були релігійними, принаймі номінально, а зла наробили — рекордно.

назвіть авторів цих трагедій? Може вгадаєте до кого їх можна віднести: до гуманітаріїв чи технократів? Маркс, Енгельс, Ленін? Гітлер, Гебельс, Гімлер?Тож технократи чи гуманітарії?

Назвіть хоча б одну історичну трагедію, яку розв’язав Макс чи подібні технократи?

впевнений що згодом дізнаємось більше інформації про це, але уже можемо як факт констатувати вимкнення Старлінків в момент дуже важливих операцій ЗСУ проти окупаційної армії, постійне загравання з режимом росії, пропозиції віддати їм нашу територію і звинувачення нас у війні. Список можна продовжувати.

назвіть авторів цих трагедій? Може вгадаєте до кого їх можна віднести: до гуманітаріїв чи технократів? Маркс, Енгельс, Ленін? Гітлер, Гебельс, Гімлер? Тож технократи чи гуманітарії?

Це мікс. Як я і писав вище:

Є просто людський ідіотизм, ось і усе.
Тож технократи чи гуманітарії?

єтот як його тоже єврей придумав атомну бомбу аби не атомна бомба росію зараз вже давно би розбили ((

2 моменти

якщо взяти конкретно Німеччину часів 2 світової — то гітлер точно не був «технократом» але саме «технічні» люди створили умови для ефективних репресій, є книга «How IBM helped to create holocaust» чи якось так.... ну там описується як ранні компютери і перфокарти дозволили зробити дуже детальний перепис населення який потім використали для репресій.

здається в тій книзі ще описували як потяги і ефективні розклади потягів допомагали доставляти тисячі людей в конц-табори так щоб не створювати логістичних проблем. Це теж не гуманітарії робили.

тобто рушій\ідеолог може і не бути технократом... йому просто потрібна їх допомога, як для прикладу Palantir який допомагає ICE або Маск який підкручує Twitter чи лізе ламати урядові бази даних.

ну і 2 момент, ми зараз і влазимо в період коли «технократи» зможуть розправити крила. Раніше технології були дуже обмеженими та ізольованими. Обжеменими в сенсі того, що вони могли робити і як швидко. Ізольваними в плані інтегрованності у наше життя і «мережу». Але тепер можна знайти всю потрібну інформацію про кого хочеш, можна хакнути машину, хакнути телефон, хакнути бойовий дрон або створити бойовий дрон з АІ, і так далі по списку. Це ще не скайнет але десь туди воно все прямує)

Ну це завжди мікс, немає строго «технолонічного ідіотизму» і «гуманітарного»

То скажіть це пану Грицаку, якій ввів цей термін в дискусію.

Я думаю тут малось на увазі те, що є гуманітарний ідіотизм, технологічний ідіотизм, історичний ідіотизм і тд. Як підвиди ідіотизму. Думаю термін має право на життя)

Як підвиди ідіотизму.

не має такого )) спочатку він просто тупий потім уже все інше як наслідки

тобто ти віриш у геніальність тов. маска

... комунізм такі да фактично релігія як то існує своя наука теологія за якої релігійники прискіпливо вивчають свій предмет віру та Бога та писання тощо

а у конкретніх імплементаціях як то фашизм як то радянський фашизм фактично є саме фашизмом як то колективізм то і є буквально

’Fascio’ is an Italian word literally meaning ’bundle’ or ’sheaf’

а у конкретніх імплементаціях як то православ’я як там у вас православних Різдво вже за яким календарем? а паска?

нє нормально десь більш менш звичний уже стан як то «понесло» то зараз уже буквально є «єто другоє» селяві

The True Believer. Thoughts on The Nature of Mass Movements) американського філософа Еріка Хоффера. Ця праця, видана у 1951 році, є класичним дослідженням природи масових рухів та аналізує особистість, владу і роль учасників таких рухів.

Комунізм та фашизм(нацизм) це типові релігійні рухи.

Комунізм, фашизм — теж не були релігійними

«Ідеї комунізму мають давнє походження: у давньогрецьких утопіях (наприклад, Платонова „Держава“), ранньому християнстві (ідея рівності перед Богом та відмови від власності) й середньовічних рухах за соціальну справедливість.»
За основу взяли систему пропаганди християнства та організацію церкви.
Що візьмете систему приходів, храмів, що партийних осередків все організовано майже однаково. Як і система освіти, управління.
Там Собор єпископів (або Архієрейський собор), в комунізмі ЦК партії. Подібні ієрархічні структури. Так само священні книги, які віруючі у християнство, комунізм, демократію мають вивчати.
Єдине, що верхівка комуністів, фашистів на практиці привласнювала всі капітали та ресурси, результати праці багатомільйонних народів, націй. Тобто ідея та ідеологія рівності була для мільйонів, а не для правителів.

Підписатись на коментарі