Куди їде Uklon. Співзасновник компанії Віталій Дятленко — про вступ у Дія City, вихід на нові ринки, пошук CTO та ситуацію з бронюванням від мобілізації
DOU продовжує говорити з керівниками українських IT-компаній про те, як війна впливає на бізнес, що відбувається всередині команд і як загалом почувається IT-ринок через півтора року від початку російського вторгнення.
Цього разу ми поспілкувалися з Віталієм Дятленком, співзасновником компанії Uklon, що розвиває ride-hailing бізнес. Він розповів про те, як його команді вдалось відновитися після першого економічного удару війни та поновити найм, про вихід на ринки Азербайджану та Узбекистану, проблему бронювання від мобілізації, а також рішення співзасновників компанії відійти від операційного управління.
Нижче ми подаємо скорочену текстову версію головних тез із розмови.
Про кризу перших місяців та стрімке відновлення
З погляду бізнесу весна 2022 року видалася для нас надскладною. У сферах перевезення та доставки ми просіли майже до нуля. З літа почали відчувати відновлення в західних регіонах через релокацію туди українців і появи там нових клієнтів сервісу. Спочатку «ожив» захід, потім Київ, куди стали повертатися мешканці й приїжджати переселенці.
Вже до осені ми побачили, що бізнес-показники починають відновлюватись — і навіть у деокупованих регіонах, зокрема в Херсоні, попри те, що це прифронтове місто. А деякі міста, здебільшого західні — Львів, Івано-Франківськ тощо, — показали не просто відновлення, а зростання.
Втім ми разом з іншими бізнесами теж відчуваємо вплив сильної міграції з України працездатного населення, яке досить сильно збіглося з нашою цільовою аудиторією.
Але ми нікого не скорочували через пов’язані з війною моменти, і як тільки змогли, почали розширювати команду. З минулого літа відновили наймання фахівців. За людей треба триматись.
І попри все за цей період нам вдалося наростити команду на 15%. Нині в Uklon працюють близько 600 співробітників. Також наші юристи зараз працюють над питанням приєднання компанії до Дія City.
В IT-командах за пів року приріст спеціалістів становить приблизно 10%. Зокрема тому, що ми активно розвиваємо напрям доставки. Це окремий бізнес-юніт. Шукаємо мобільних інженерів, бекендників.
Ми розвиваємо supper-app, додаємо компліментарні сервіси на базі райдхелінгу. І доставка там відіграє важливу роль. Йдеться як про відправлення умовних документів приватною особою, так і послуги для великого бізнесу, інтеграцію з ресторанами, ритейлерами. Зараз розробляємо новий тип доставки — «Кур’єр». Це означає зміну продукту і для водіїв, і для замовників. Йдеться і про інтеграцію з інтерактивними меню Choice QR, щоби ресторани відсилали через нас свої продукти безпосередньо клієнтам. В Uklon з’являться кур’єри на скутерах, велосипедах, піші. Це цікаве інженерне завдання — по-новому маршрутизувати їх, адже це не машини, їм байдуже на затори.
Про відхід співзасновників Uklon від операційного управління
Такі думки виникали й раніше. Важливо, що попри війну справи в нас йдуть добре: експансія на нові ринки, відновлення економічних показників, класна команда. Ми зібрали довкола себе крутих спеціалістів, які тягнуть проєкти.
Ми з рештою співзасновників відчули, що маємо змогу відійти від операційних справ, адже в команді є люди, які можуть виконувати ці завдання, наші однодумці. Для нас це нагода визирнути з повсякденної роботи, біганини, розв’язування проблем і зосередитись на стратегії. Коли ти щодня глибоко та скрупульозно у внутрішніх процесах, то перестаєш бачити ситуацію збоку.
Ще один привід — ми хочемо активніше навчатися, бо вже інколи не відповідаємо за рівнем тим класним людям, яких колись найняли.
Щодо пошуку CTO, то розглядаємо кандидатів і зсередини компанії, адже керуємося принципом: 75% закритих посад чинними фахівцями, 25% — свіжою кров’ю.
Але всі в рівних умовах, даємо змогу всім податися на вакансію, виконати тестове завдання та пройти співбесіду.
Про стан ринку
Якість людей, які вийшли на ринок і хочуть потрапити в ІТ, знизилась. Це додає роботи команді рекрутингу. Якщо говорити про наш основний стек — .NET, то скорочення в тому ж Parimatch на нас позитивно вплинули, бо там була непогана технічна команда, багато хто звідти прийшов до нас і чудово працює.
Загалом пошукачів роботи стало в рази більше. Але зважаючи на те, що останні роки ми багато інвестували у власний бренд і впізнаваність як ІТ-продукту, то до нас часто приходять люди з мотивацією працювати саме в Uklon. Це «заряджені» спеціалісти, які люблять наш продукт і дають максимальну віддачу для нашого розвитку.
Моє переконання: якщо не володієте якимись hard skills, їх завжди можна довчити, і ми в це інвестуємо. А от переробити soft skills людей не вдасться. Тож навіть якщо людина просідає за технічними навичками, ми віддамо перевагу їй, а не більш підкованому фахівцю, але з проблемами в токсичності та кризис-менеджменті.
Про вихід на іноземні ринки
Бути міжнародною компанією класно. Азербайджану наш продукт «зайшов», він подобається і водіям, і пасажирам. На цей ринок ми зайшли в колаборації з великим локальним гравцем Umico. В нас прямо інтегрована їхня програма лояльності в продукт, там є нарахування бонусів, історія поїздок, можливість розплачуватись їхніми бонусами, подекуди їхня айдентика.
В Узбекистан ми заходили самі й отримали багато різноманітних інсайтів навіть у сприйнятті тексту, який ми буквально переклали з української, а там його не сприймають, бо ринок і аудиторія вже звикли до сталих термінів у таких застосунків, які є в тому числі в Яндексі [технологічний бізнес країни-агресора має власний ride-hailing сервіс — ред.], який там проник в усі сфери людського життя. На тому ринку здебільшого немає конкуренції з боку того ж Google. Тож конкурувати там доводиться з російським продуктом.
Нині ми працюємо над стратегічним баченням, на ринок якої країни можна максимально ефективно зайти наступним. Мабуть, це знову буде регіон Середньої Азії. Звичайно, як амбітних бізнесменів нас часом тягне в Європу, але ми адекватно оцінюємо свої сили та скільки доведеться інвестувати у вихід на ринок Польщі чи Фінляндії. Тому це для нас поки що не найближча перспектива.
Про проблему бронювання
Будьмо чесними: як і для сервісних компаній, бронювання від мобілізації для нас є проблемою. Попри заяви про те, що нині процедура спростилась, нинішній порядок бронювання, м’яко кажучи, все ще не є простим.
Ми не можемо відправити своїх спеціалістів на локальні ринки. До того ж існує потенційний ризик втратити ключових співробітників, зокрема можуть мобілізувати співзасновників. Однак серед наших співробітників ті, хто хотів служити, здебільшого пішли на фронт. Нині служать у ЗСУ до 20 наших фахівців. Дякувати богу, всі живі, ми їм регулярно допомагаємо чим можемо.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
2 коментарі
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.