«Ми не можемо всіх айтівців долучити до роботи з ІТ». CDTO Міноборони Катерина Черногоренко — про депаперизацію, мобілізацію і свою роль у міністерстві
2 жовтня цього року Катерина Черногоренко стала новою CDTO та очолила напрям цифровізації в Міноборони. Її призначили на посаду, яку раніше обіймав засновник фонду «Повернись живим» Віталій Дейнега. До цього Катерина Черногоренко була проєктною менеджеркою Мінцифри.
У свіжому YouTube-інтерв’ю для DOU говоримо з Катериною про мобілізацію айтівців, реєстри військовозобов’язаних і військових, а також про «Армію дронів» і функції Міноборони.
👉🏼 Підписуйтесь на YouTube, щоб не пропустити нові інтерв’ю
Нижче ми публікуємо скорочену текстову версію розмови.
Про депаперизацію і безпеку даних
Моє завдання в Міноборони — спрямовувати рух команди і масштабувати досягнення. До цього я працювала в «Мінцифри», й ідея «Дії» — «зручно, непомітно, людяно» — мене особисто торкнула. І я думаю, що вже тут, у галузі цифровізації сфери оборони, має бути така ж лінза — це людина. Ми в центрі ставимо військовослужбовця різного рівня — від тактичного до стратегічного — і працюємо над тим, щоб покращити йому життя, зробити процеси зручнішими.
Моя велика мрія — paperless, тобто депаперизація. Існування, умовно, «журналу обліку журналів» дуже дратує мене особисто, і знаю, що дратує військовослужбовців. Щось вже на релізі, щось буде спрощено, але загалом модель така: якщо ми вводимо цифрові інструменти, то забираємо паперовий облік. Не може бути двох обліків одночасно. Коли ти приходиш, даєш цифровий інструмент і кажеш: «Гайз, от вам цифровий інструмент, але ще, будь ласка, ведіть чотири журнали» — це для мене не реформа.
Можливо, ця ідея втілиться не одразу, час покаже. Зараз я тут бачу дві проблеми. По-перше, будь-який запуск великого національного продукту (наприклад, електронний лікарняний, який ми раніше запускали в «Дії») передбачає складний процес впровадження. Взагалі впровадження — це часто камінь спотикання для багатьох класних речей.
По-друге, традиційно у всьому світі обмін інформацією між стратегічними, тактичними й оперативними підрозділами — це підвищений рівень безпеки. Ти можеш щось важливе скинути в Signal, але краще цього не робити. З іншого боку — системи мають бути інтероперабельні, швидкі і так далі. І шкода від того, що не впроваджуються певні цифрові інструменти, більша, ніж шкода, яку ти отримуєш від потенційних витоків. Ми маємо спланувати таку модель, яка була би і безпечна, і мала б сучасніші вимоги. Наприклад, ми хочемо розвивати напрям хмарних технологій, робимо вже конкретні речі, про які скоро розкажемо.
Про цифровізацію бюрократії
Журналу обліку журналів насправді не існує. Щодо закиду про те, що ми просто цифровізуємо бюрократію, а не змінюємо її суть, можу сказати: це не так. Наприклад, я робила електронний лікарняний, і це продукт, який взагалі перевернув процеси і ставлення до лікарів. Це магія трьох кліків, коли надходять три смс і нікуди з папірцями ходити не треба, повний реінжиніринг.
Ми завжди беремо бізнес-процес, опрацьовуємо його, враховуємо все, що відбувається з людиною від початку до кінця. Потім проводимо реінжиніринг, коли щось спрощуємо, щось викидаємо, пропонуємо новий більш зручний процес. Повертаючись до армії і журналу обліку: ми маємо зробити настільки органічний облік майна через цифрові інструменти, через умовний планшет або ноутбук, щоб не було навіть бажання повертатися до паперів. Чи можливо це? Так. Чи піде на це час? Так. Тому що це процеси, які формувалися десятиріччями. Ми будемо це реінжинірити, уже це робимо і скасовуємо низку журналів.
Ще одна проблема з впровадженням — коли ведеш паперовий журнал, то фізично затверджуєш щось своїм підписом. Взагалі я вважаю, що основний блокер для того, щоб швидко розгорнути електронні послуги в армії — наявність ідентифікатора, який підтвердить, що ти — це ти, тобто залишить цифровий слід. Чи може таким ідентифікатором бути «Дія. Підпис»? Може, але треба все це додати в нашу загальну канву цифровізації армії. І там є певні виклики, вимоги, це складна історія.
Про «Оберіг» та інші реєстри
«Оберіг» — це база військовозобов’язаних, тобто цивільних людей, які можуть бути мобілізовані. Даних про чинних військовослужбовців там немає.
Умовно кажучи, це як реєстр паспортів, єдиний державний демографічний реєстр з персональною інформацією громадян. Зараз ведеться обмін з великими державними реєстрами.
Ми бачимо трипалу структуру, яку хочемо цифровізувати. Перше — це реєстр військовозобов’язаних «Оберіг». Запланована робота по ньому завершена, ми збільшили реєстр на 750 тисяч записів, верифікували дані до 88%. Також рухаємося до цифровізації даних військовослужбовців і співпрацюватимемо з Міністерством ветеранів щодо всіх послуг, які стосуються ветеранів. Це нам здається дуже логічно.
Детальніше про те, що таке «Оберіг» і як він влаштований, читайте у цьому матеріалі.
Я вважаю, що реєстр військовослужбовців має бути піднятий дуже швидко. Це буде ще один проєкт на кшталт «Оберегу». Якщо людина стає ветераном, частково звільняється або в неї закінчується контракт, ми зможемо з будь-якими послугами звернутися до нього, отримати інформацію про службу, і надати всі послуги, на які вона може претендувати.
Це базовий бекенд для всіх онлайн-послуг, які можуть бути надані військовослужбовцям. Найкритичніший юзер сьогодні в Україні — це військовослужбовець. Найбільший роботодавець сьогодні в Україні — це Сили безпеки та оборони, не тільки Збройні сили, а й Нацгвардія, Служба безпеки України і так далі, які пліч-о-пліч виконують військові операції.
«Оберіг» покликаний зменшити корупцію, можливість маніпуляцій з даними, можливість надсилання повісток подвійно, потрійно людям, які вже воюють. Наш кінцевий користувач — це не тільки військовозобов’язаний, це працівник ТЦК та СП, який має бути Суперменом в роботі з даними, в роботі з людьми, бути сервісно-орієнтованим.
Зараз ми запропонували Кабміну працювати над постановкою на військовий облік через ЦНАПи. Охочі зможуть встати на військовий облік чи знятися з нього у ЦНАПі, де знають, як працювати з людьми швидко і в цифровому форматі. Це хороша сервісна історія про правильні, сервісні відносини держави з громадянами.
Інша історія — це можливість мобілізуватися оператором БпЛА. Буде цифровий і гейміфікований зручний інструмент, щоб люли могли зголоситися піти на війну на своїх умовах, тобто оператором безпілотників. Чи змінить це хід мобілізації загалом? Змінить, але з часом.
«Оберіг» має інформаційний обмін з Міністерством освіти і науки. Що це означає? Що працівник ТЦК та СП, отримуючи дані про освіту, може більш прицільно маршрутизувати військовозобов’язаного з, наприклад, медичною освітою в медичну частину.
Про Міноборони та айтівців
Вважаю, що Міністерство оборони України має стати «one-stop shop» для всіх ІТ-продуктів для армії. Що я маю на увазі? Військові, які займаються безпосередньо військовими задачами, мають прийти до Міноборони, дати функціональні бізнес-вимоги до систем. Ми хочемо під своєю парасолькою зібрати найкращих айтівців, які зможуть отримувати ці бізнес-вимоги від наших військовослужбовців і швидко деліверити: і бойові системи, і небойові системи, і депаперизацію. Роботи багато.
Не можу сказати, що ніхто не хоче бути стрільцями, це міф. Я працювала в «Армії дронів» із військовослужбовцями півтора року. Маю багатьох друзів, які готові бути стрільцями і захищати Батьківщину. Звісно, коли ти прийшов із цивільного життя, мобілізувався або тебе мобілізували, то ти не маєш військових бойових навичок, тобі складно перебудуватися, підлаштуватися до умов на передовій чи навіть на другій-третій лінії.
Я важаю, що штурмувати посадки мають люди, які вміють штурмувати посадки і вмотивовані це робити. Чи можу я впливати на процес укомплектування? Ні. Чи можу я переміщувати людей для того, щоб вони контрибютили в ІТ-системи? Так.
Водночас ми не можемо всіх айтівців долучити до роботи з ІТ, тому що комусь треба захищати Україну і на фронті. Однак ми маємо адаптивно реагувати на потреби. Наприклад, якщо мені зараз потрібні певні люди — я маю швидко їх забрати з фронту і зробити так, щоб вони допомогли реалізувати ІТ-продукти. У нас постійно висять вакансії, ми запроваджуємо в армії SAP-систему, шукаємо SAP-фахівців, девопсів.
Про «Армію дронів» і роль Міноборони
«Армія дронів» — це зараз спільний трек Міністерства оборони і Міністерства цифрової трансформації. Міноборони вже не хейтить дрони і не називає їх весільними. Ми дійшли спільної думки, що треба швидко їх закуповувати і віддавати війську. Проста історія: планування, закупівля, логістика. Доречно ще згодом буде запровадити якісне звітування й аналіз даних, адже ми маємо розуміти, як це все працює.
Міф — що Міноборони має займатися лише забезпеченням. Насправді ж це центр формування політики щодо різних напрямів — забезпечення, планування, цифровізації. Військові звертаються і кажуть, що потрібно вирішити конкретну проблему. Ми швидко реагуємо, готуємо зміни, впроваджуємо або передаємо на імплементацію Збройним силам. Ми маємо слухати військових усіх рівнів, адже саме вони є нашими основними клієнтами.
Щодо заяв Віталія Дейнеги з приводу корупційності «Армії дронів»: я вважаю, що розбиратися з корупційними правопорушеннями мають відповідні органи. Я, наприклад, вірю в наші антикорупційні органи. Можу сказати, що весь цей час, коли відбувалися закупівлі за державні кошти, ми співпрацювали з антикорупційними органами, вони мали доступ до систем, які трекали відповідні контракти.
Про попередника й власне бачення розвитку Міноборони
Віталій Дейнега започаткував хорошу корпоративну культуру бізнес-аналізу, за що йому вдячна. Вважаю, що бізнес-аналіз процесів, який зараз ми також робимо і нарощуємо цей напрям, — дуже важлива історія. Усередині має бути юзер, навколо якого ти будуєш екосистему різних сервісів. До речі, всі подкасти й інтервʼю, які я раніше слухала, зараз замінилися дзвінком до військовослужбовця. Я виділяю пів години і питаю: «Що у вас нового?», «Що відбувається не так?» — і намагаюся ловити ці аномалії та швидко на них реагувати. Коли я перестану це робити, то стану неефективною. Переконана, що завжди треба йти до користувача.
Коли Віталій Дейнега передавав мені справи, то це було зроблено дуже цивілізовано. Я отримала transition book, мене познайомили практично зі всією командою, 99% із них — це ціннісні молоді фахові люди. І я з цією командою продовжую працювати, ми робимо разом продукти.
Також залишилася людина, яка раніше курувала процес відбору фахівців для команди Віталія. Ми набирали спеціалістів, які надсилали свої CV. Це не було масово, адже чимало посад вже були зайняті.
Водночас ми продовжуємо шукати людей, знаходимо крутих і потужних працівників. Наші вакансії можна дивитись на Lobby X і Work.ua. У нашій команді є спеціаліст, який публікує актуальні вакансії у всіх ресурсах, з якими ми співпрацюємо. На ці позиції можна і мобілізуватися, і перевестися, якщо ви вже в армії.
Найкращі коментарі пропустити