Андрій Балушка, Школа тестування: «Немає змісту вчити всіх підряд, просто щоб заробляти гроші»
У жовтні у Львові запускається школа тестування програмного забезпечення. Про навчальну програму, розвиток школи, цінову політику та співпрацю з компаніями в інтерв’ю ДОУ розповів засновник школи Андрій Балушка.
— Ідея створити подібну школу з’явилась на зустрічах спільноти testers.lviv.ua. В рамках спільноти, зазвичай, збиралось дуже багато людей і вони першими почали говорити про якісь розширені курси, більш поглиблені і вузькоспеціалізовані. Це говорили як студенти, джуніори, так і кваліфіковані тестери, які хочуть освоїти іншу галузь або вдосконалити свої знання. Тоді ми зрозуміли, що люди прагнуть вчитись і готові вкладати в це гроші.
— Які курси викладають в школі?
— Зараз в школі представлені два конкретних курси: базовий курс для тих, хто хоче ввійти в тестування, і курс-підготовка до сертифікації ISTQB.
Базовий курс триватиме 7,5 тижнів. Заняття будуть проходити двічі на тиждень, у вечірній час. ISTQB-курс включає 6 занять по 2 години.
Ми розробили власну програму, яка не належить жодній компанії. Вона включає в себе всі основні знання, потрібні для того, щоб людина змогла працювати в тестуванні. До того ж викладають люди, які мають досвід роботи в компаніях, в аутсорсингу, і знають, як це працює на практиці.
Ті курси, які є зараз, — мінімально необхідна кількість для старту. Окрім того, розробляється курс з автоматизованого тестування, управління командою тестувальників. Ці курси вже розробляються. Крім того, в планах — розширені курси з SQL, XML, тестування мобільних аплікацій та тестування клієнт-серверних рішень, це те, що поширене в тестуванні, те, що людям потрібне завжди, такі вузькоспеціалізовані курси з акцентом на програмування. Зупинятись на кількох курсах ми не збираємось.
— Хто викладає в школі? Як формували ціни?
— Викладають у школі люди з різних компаній, які займаються навчанням персоналу у своїх компаніях. Тобто, це ті люди, які на цьому заробляють гроші і готові витрачати свої зусилля (за певні гроші, звичайно), щоб навчати людей у нашій школі.
Базовий курс коштує 2500 грн. (для early birds він коштує 2000 грн), ISTQB-курс — 920 грн. Як рахували ціни? Склали таблицю, подивились всі витрати і порахували, скільки мають коштувати курси, щоб був ще свій інтерес, звичайно. Розраховуючи вартість навчання, враховували різні фактори, це має бути відносно не дорого і безумовно має покривати усі наші витрати пов’язані з організацією навчання.
Немає змісту вчити всіх підряд, просто для того, щоб заробити гроші. До того ж, це імідж нашої школи, готувати реальних людей, яких після курсів відразу можна буде брати на роботу. Це якщо говорити про базовий курс.
Щодо курсів для людей з досвідом, знову ж таки йдеться про те, щоб удосконалити їхні знання, або навчити їх чогось новому. Якщо ми почнемо вчити всіх підряд, всіх людей, які до нас приходять, ми сформуємо величезну базу прізвищ, просто прізвищ. Це будуть люди, які прийшли в школу, заплатили гроші, прослухали курс, отримали «зірочку» і пішли працювати десь на базарі
— Компанії матимуть доступ до бази випускників школи?
— До жодної компанії школа прив’язки не має. Школа працюватиме за підтримки Львівського ІТ-кластеру, а компанії-учасники кластеру матимуть такий доступ.
Кластер зацікавлений у тому, щоб школа ростила хороших спеціалістів, щоб з’явилась база таких спеціалістів, до якої мали би доступ компанії, які входять у кластер. Це інтерес школи. Це інтерес ІТ-кластера. По завершенню школи, усі будуть проходити фінальний екзамен, отримувати свій «рейтинг», на основі якого компанії зможуть відбирати собі працівників, звертаючись до нашої бази.
— На скільки учнів розрахована школа?
— Зараз ми орендуємо приміщення в УКУ (Український католицький університет) і можемо говорити тільки про дві групи паралельно. Це зумовлено обмеженим часом, приміщенням, до того ж наші викладачі викладають лише у вечірній час, вони працюють в компаніям і посеред дня викладати не можуть. Далі у нас є плани розвитку. УКУ будує новий корпус у Стрийському парку і в нас є домовленість, що ми переїжджаємо в цей новий корпус. Паралельно ми шукаємо викладачів на існуючі курси.
Але у нас немає мети вести 10 груп паралельно. Немає мети заробити великі гроші на цій школі. Ми всі заробляємо непогані гроші в наших компаніях. Це звичайно суттєвий додатковий заробіток, але не більше.
— Чому саме УКУ?
— Спочатку ми придивлялись до Львівської політехніки. А коли пішла мова про те, щоб брати в оренду якісь приміщення, то УКУ виглядає значно ефектніше. Аудиторії в державних навчальних закладах і в приватних — дві різні речі. Крім того, УКУ хоче з нами працювати, розвиватись у цьому напрямку. Університет будує новий корпус у Стрийському парку і в нас є домовленість, що ми переїжджаємо туди.
— Які вимоги до потенційних студентів?
— У нас є мінімальний набір вимог до студентів. Якщо мова йде про базовий курс, це, однозначно, англійська мова. Якщо людина приходить в ІТ-компанію і не знає англійську, у неї немає майбутнього, все спілкування з замовниками йде англійською. Тому, навіть якщо людина дуже технічна, але не знає англійської, у неї немає майбутнього. Тому основна вимога — знання англійської на рівні хоча б pre intermediate.
І також базові технічні знання. Людина має мати розуміння, як воно все працює.
Ми спілкувались з центром зайнятості, і виявилось, що є багато людей зі знаннями англійської, але які чомусь ще не в ІТ. Багато людей хочуть працювати в ІТ, але вони бояться зробити перший крок. Це видно з тих листів, які почали нам приходити коли ми запустили реєстрацію. Наприклад, пише людина, що дуже хоче прийти в тестування, дуже багато про це читала, але їй 30 років. А що таке 30 років? Які проблеми?
В людей справді є бар’єри, багато хто думає, що ІТ — це щось таке недоступне, потрапити дуже складно, через якісь хабарі абощо. Тому школа відкриває двері для таких людей, вони зможуть знайти роботу в ІТ-компанії і розвиватись далі в цьому напрямку.
— Чи є аналоги школи в Україні?
— В Україні є школи, які готують спеціалістів в сфері ІТ. Але немає шкіл, які б готували виключно спеціалістів в галузі тестування. Є школи, які готують будь-кого: девелоперів, адміністраторів, просто вчать як з комп’ютером працювати. У нас акцент на тестуванні.
Ми викладаємо тільки те, що ми знаємо, в чому ми орієнтуємося, всі викладачі — перевірені люди, я знаю скільки вони працюють на ринку, що вони вчать і що вони робили. Щоб робити щось якісно треба в цьому варитись, ми не можемо вчити всьому підряд.
Все про українське ІТ в телеграмі — підписуйтеся на канал DOU
27 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.